Въпрос относно Бъдни вечер и традициите

  • 7 320
  • 59
  •   1
Отговори
  • Мнения: 132
Здравейте,въпроса ми е малко странен,но спорим с мъжа ми дали ако не си постил през Коледните пости на Бъдни вечер трябва да ядеш постно или няма значение. Понеже аз немога без месо и ако само на Бъдни вечер постя това грешно ли е? Той твърди,че това е последния ден от постите и след като не съм постила през останалите дни няма смисъл да постя последния.

# 1
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 239
Доколкото знам, няма значение дали си постил, или не. На Бъдни вечер на трапезата се слага и се яде само постно.
Така е било откакто се помня и в моето семейство.

# 2
  • Мнения: 3 250
Освен ако не е постила, защото не е твърде религиозна. И тогава Бъдни вечер е просто традиция.
Защото хората така правят и защото по телевизора дават бабите по села и палнки  и техния ошаф.
Не се силете да сте такива каквито не сте.
За боя за върбички важи същото.

# 3
  • Мнения: 6 674
Като чета такива постове се чудя къде сте живели и израстнали.
Аз лично не познавам човек, който да не посреща Бъдни вечер с постни манджи....

# 4
  • Мнения: 3 250
Защото избягват да мислят или защото са традиционалисти?
Много хора посрещат Бъдни вечер с месо. Особено по селата по това време прасето вече не е живо.

# 5
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 239
И аз не съм срещала хора, ядящи месо на Бъдни вечер. Особено хората по селата.
Естестсено, всеки е свободен да консумира каквото иска, ако ще да е суши и стек алангле.
За мен, обаче, уважението към традицията е пò.

# 6
  • Мнения: 3 250
Нямам проблем с по-то за традицията. Възниква мисъл за "защото". Защото сме такива, защото така се прави, защото сме християни? Кое?
Това с усмихнатите баби, питките, сърмичките и т.н. , което гледаме всяка година, някак ми е много натрапено.
За върбички пък се строяват  хора, които в останалото време не са виждали църква дори и от далече.
Какъв е смисъла ако между ушите не се случва нищо? Толкова ли е трудно да си зададем въпрос "Защо го правя това"?
Защо Пенелопето казва, че не може без месце, но на Бъдни вечер трябва да е както се прави?

# 7
  • Мнения: 40 752
На никого нищо няма да му стане ако на Бъдни вечер не яде месо и спази традицията. Няма значение дали е вярващ и дали е постил. Също както яйцата на Великден. И да не сме вярващи, тези традиции ни обвързват в обща група и са знак за принадлежност към християнското общество и в по-широк аспект към Западната цивилизация. Защото Християнството до голяма степен е идентично със Западната цивилизация. И ако не искаме мюслитата да ни погълнат и претопят не е зле поне някои традиции да спазваме, не от религиозност, а за да си напомняме към кои принадлежим. Затова трябва и църкви да има, и манастирите да поддържаме, и именни дни да празнуваме, и други основни празници да зачитаме.  

П.П. не знам българско семейство, което да яде месо на Бъдни вечер.

Последна редакция: чт, 19 дек 2019, 15:11 от Не се сърди, човече

# 8
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 239
Българските обичаи и традиции са смесица между старата българска вяра(езичество) и християнство.
И да, точно традициите и обичаите ни обединяват и са ни съхранили като народ.

Последна редакция: ср, 18 дек 2019, 23:09 от VickyTaylor

# 9
  • Мнения: 3 250
И това е едно "защото" със смисъл.
А не защото така се прави, че и къде по-странни причини.

# 10
  • София
  • Мнения: 8 348
Познавам ядящи месо на Бъдни вечер. Не едно семейство. При нас традицията се спазва и на мен така ми харесва, затова не я променям. Някой ден синът ми и жена му, да правят както искат.

# 11
  • Мнения: 10 761
Баща ми последните години вади луканката след постната вечеря. Казва, че е отбелязал празника и няма нищо лошо да си хапне месце.
Аз не ям месо много и не ми пречи да не ям и 1 месец по време на пости, и 1 ден на Бъдни вечер.
Аз не съм религиозна, даже съм анти-настроена. Много се дразня как все по празниците хората рязко се сещат да ходят по църкви и да спазват традиции, да стават по-религиозни и от свещеника, ама само по празниците, защото така се прави, чисто лицемерие.
Общо взето аз спазвам традицията, защото ми харесва и е някакъв вид смирение, дори и за 1 вечер. Защото след това се изяждат промишлени количества месо, руска салата и т.н. Настъпва едно повсеместно и национално освинване и преяждане... Все едно ядене не са виждали някои хора.
Но съм „за” това всеки да прави каквото иска и каквото му е на сърце и корем Grinning Не мисля, че хората, които ядат месо на Бъдни вечер са лоши хора. Има много по-страшни грехове, които може да ги извърши и най-ревностния псевдо християнин.

# 12
  • ту тук, ту там
  • Мнения: 7 392
В моето семейство (на майка ми и баща ми) никога не се е спазвал постът на Бъдни вечер. Сега и родиттелите ми, и семейството на сестра ми продължават да си хапват месо, приготвят си празнична вечеря, но с месни ястия. Бъдни вечер и Коледа в детството ми изобщо не се празнуваха, при все че съм от село.
Аз се опитвам да създам традиция за моето семейство и приготвям традиционни постни ястия за Бъдни вечер. Но лично на мен нито ми е вкусно, нито успявам да се нахраня. И лицемерно ми е също така, но го правя заради децата, за да придобият усещането за традиция, празничност, коледен дух, които на мен ми липсват определено.

# 13
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 239
Само на мен ли вечерята на Бъдни вечер ми е по- вкусна от коледната? 🤔

# 14
  • Мнения: 7 847
Само на мен ли вечерята на Бъдни вечер ми е по- вкусна от коледната? 🤔

Не. И на мен също.

# 15
  • Мнения: 40 752
По-вкусна не, но също толкова вкусна.

# 16
  • Мнения: 3 118
И аз имам член от семейството, който рядко сяда без мръвки. Но винаги на Бъдни вечер у нас храната е постна, винаги!
И аз рядко постя и тази година само аз постя вкъщи. Но това, както казах, няма значение, ще спазим традициите.
На мнение съм, че постната храна може да бъде супер вкусна и въобще няма нужда от масло, месо и мляко, за да се нахраниш добре и с удоволствие.
Друг е въпроса, че когато спазваш християнския пост, трябва да се ограничаваш и от други неща, включително от чревоугодничество. Simple Smile

# 17
  • София
  • Мнения: 3 765
В моето семейство винаги са се спазвали традициите и обичаите. Прадядо ми е бил свещеник, преследват от комунистите и християнските ценности, примесени със стари обичаи са задължителни в нашето семейство.
Мисля, че преди 10 ноември именно поради комунистическия режим и забраната за посещение на църкви това е оказало пагубно въздействие върху огромна част от българите. А децата спазват традициите, заложени от родителите. Ако 3 поколения не са стъпвали в църква и не познават значението на постите, няма как да се очаква, че по-младите ще го правят. А ако го правят, то повечето се поддават на модата (да отида на Великден да обиколя църквата, но с бутилка бира в ръка, да мина под масата на Разпети петък и после да напсувам съседите...)
За мен лично това е жалко. Вярата, традициите и обичайте ни пазят като народ, сплотяват ни. А ние имаме належаща нужда от това.

Колкото до авторката, ако оправданието "не мога да седна без месце", ще потуши вътрешните угризения на душата ти, докато хапваш сладко от пържолата, изобщо не се замисляй. Тези неща се правят с мерак, не по задължение. Няма закон, който да те кара да ядеш постно на Бъдни вечер.
Празникът не е за яденето, а за духовното, за усещането за сплотеност на семейството, за връщане към корените - било християнски, било езически. Той не е да седнем да се наплюскаме било с месо, било с постно, да се сбием за паричката и да го чекнем във Фейсбук или Инстаграм.

Последна редакция: чт, 19 дек 2019, 11:09 от Yellow_girl

# 18
  • Мнения: 36 428
Спазваме ги всяка година, откакто съм родена - на Бъдни вечер правим съответния брой постни ястия, а на следващия ден празнуваме Коледа (обикновено с пуйка за основно).
Познавам много хора, които не ги спазват или пък наричат Бъдни вечер - Коледа No Mouth

П.п. И на мен постните ястия са ми вкусни, колкото и другите. Стига да са добре приготвени. И ми харесва постната питка (не виждам смисъл в това всичко друго да е постно, а питката да е купешка или с мая).

# 19
  • Мнения: 3 394
Спазваме традицията у дома, но това е само традиция. Който както го усеща, въпрос на избор.
Аз лично предпочитам почти изцяло постна храна, независимо от деня или празника.

# 20
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 269
Винаги се е спазвала тази традиция у нас.
И през комунизма и сега.
На Бъдни вечер винаги сме си вкъщи и подреждаме на масата 7 или 9 постни ястия.Приготвям ги с мерак и се получават много вкусни.


# 21
  • София
  • Мнения: 1 520
Ще напиша думи на моя прадядо, който беше поп. Той ми думаше така, когато го попитах:
" Защо храната ти не е като на другите на масата?"
"Постя, дядовото. Преди Коледа 40 дни не хапвам храна от животинки."
"Тогава и другите трябва да постят, дядо?!"
"Не, детето ми, не трябва. Не е важно какво си сложил в устата, за да напълнеш стомаха. Важното е как разумът ще нахрани душата, за да й е харно и спокойно. Правиш това, което разбираш, но винаги се водиш от това, че изреченото и стореното не счупват хатъра на душата."
Бях на 5 години тогава и тези зимни празници, както и пролетните празници се празнуваха тайно и скрито.
Бъдни вечер е много повече от Коледа в българските традиции. Тя затова се казва Бъдни вечер, защото събира цялото семейство край софрата, за да си похортуват и душите им да се отпуснат, да похапнат сладко от туй що земята им е дала да изкарат с ръцете си и да разберат какво ги чака от утре цяла една година в Бъдника, пукащ и топлещ в огнището.
Коледата може да е за едни закуска, за други обяд, а за трети вечеря. Не я омаловажавам, но тя наистина е по скоро хапване с подаръци. Бъдни вечер има много повече домашен уют, топлина и магия.
Имайте на предвид, че старите винаги са се съобразявали с църквата и няма значение под какво владичество сме  били, животните се колят от Коледа натам и затова на Бъдни вечер хапваме постно.
Обичам да хапвам всичко. Не постя нито за Коледа, нито за Великден, но не ми пречи на Бъдни вечер да спретна постна софра и да ми е спокйно на душата, че имам покрив, че имам храна и че на софрата няма празни места. С една дума сме добрували цялото смейство цяла година и е дошло време да се насладим на това добруване.

# 22
  • Мнения: 198
На 24.12 приготвям изцяло постна храна, на 25 може месо заради традицията, от няколко години се стремя да избягам от това чревоугодничество, изхвърляне на храна и т.н., правя само толкова колкото може да се изяде. Аз и съм на диета, така,че ще е по- скромно, храната няма да избяга, не одобрявам това тъпчене и освинване за 2-3 дни.

# 23
  • Down south
  • Мнения: 7 673
Спазвам традицията за приготвяне само на постни ястия на Бъдни вечер, мисля че дъщеря ми ще я съхрани и продължи.
Къщата се кади с тамян.

Живеем извън България и тук Бъдни вечер се празнува по различни начини.
За мен, нашите традиции са важни и се стремя да ги спазвам.

# 24
  • Мнения: 9 754
Ислямът (по догма) можело да се приема само доброволно, така са ми казвали на мен на лекции.

Традициите около религиозните празници (Коледа, Великден) в България (и не само) са невероятно съчетание на езически суеверия и християнски норми. Затова хич даже не е пречело и на комунисти да ядат постно на Бъдни вечер или козунаци и яйца на Великден.

Постенето не е е диета, при всички случаи. Освен НЕяденето на мазно (животински продукти) и други неща не се правят по време на пости Smirk.

Та който каквото иска да си яде на Бъдни вечер, дали ще иде в ада или не - няма кой да каже.

Аз обичам повече постни яденета, в преобладаващата част от случаите бих избрала постно (традиционна българска кухня) пред месо. Но с постните неща проблемът е, че дълго се правят, а бързо се изяждат. Smile

За Бъдни вечер се старая да спазя бройката на постните неща по традиция както си е. След полунощ, по точно на следващия ден на обяд вече се блажи.

Коленето на прасетата преди Коледа си е свързано, освен с традицията, и с чисто практически причини - минало е точното време за угояване на прасето - хем има месо, хем не се е "освинило" много. Приключването на месото, сланината и останалите части  от прасето се случва точно напролет, преди Великден, когато след постите се минава на агнешко (понеже тогава се раждат агнетата). Та ето го и рационалния момент зад традицията.

# 25
  • Мнения: 2 560
Винаги на Бъдни вечер трапезата вкъщи е постна. Така е при моите родители, така е и в моето семейство. Една година имах близка роднина на гости, която също като теб, авторке, не може без месце. На Бъдни вечер яде постни ястия и, ти да видиш, още е жива. Всеки решава за себе си, но в  нашия дом е така.

# 26
  • София
  • Мнения: 8 348
Ох, ако можешепда го прескочим това с тамяна. Ама на, много държат на тая традиция от страна на семейството на мъжа на сестра ми. А мен такава алергия ме подпуква, че цяла вечер кашлям.
Затова излизам на терасата, като кадят и чакам да се разнесе.

# 27
  • Мнения: 10 761
Ние не кадим с тамян. На село бабите ми кадяха, ненавиждах миризмата и все още ми е неприятна.

# 28
  • Мнения: 157
Принципно не ям или не готвя месо включително риби, морски продукти или птици. Мъжът ми яде само свинско и телешко. Или хапва по обед навън, или го готви у дома той. На вечеря преди Коледа разнообразявам зелевите сарми и няколкото бобени ястия с разнообразни зеленчукови салати. Червени сухи чушки приготвям с най-различни пълнежи. Убягва ми ценността на придържането към тесни рамки. При свекърите ми също има разнообразни безмесни ястия, когато ни посрещат у тях.

# 29
  • Мнения: 1 117
Освен, че се яде постно, на Бъдни вечер не се раздига масата. Разчиствам на сутринта.

# 30
  • Мнения: 40 752
За нас тамянът е нещо строго църковно присъщо само на църквата. Но всъщност в древността тамянът е бил едно от малкото известни благоухания, бил доста скъп и затова се е палел в храмовете на боговете. Християните са го взаимствали от езичниците. Ако е имало Ейнджъл на Тиери Мюлер може би са щели да пръскат с него в църквите Grinning

# 31
  • Варна
  • Мнения: 14 533
О свещенна суета...
Някои на Никулден ядат сьомга, на прИмоциА . Явно небцето им не може да понесе риба за простосмъртни.  
Свети Никола, който е реален светец и дарител вече е комерсиализиран . Санта Клаус, елени, джуджета и т.н.
Почитането на празник и културни традиции не подлежат на промяна и интерпретация .
Постът е символ на смирение и победа над изкушението, което е генезиса на всички пороци и престъпления. Мисля че всеки разумен индивид може да контролира апетита си поне за един ден .

Последна редакция: чт, 19 дек 2019, 23:58 от Viviana91

# 32
  • Мнения: 8 194
Бъдни вечер е в последния ден на поста, нормално е който е постил да яде постно и тогава. Малко ми е смешно непостилите да обясняват как спазвали традицията. Аз правя и постни, и непостни ястия. За мен лично ВЕЧЕ смисълът на Бъдни вечер съвсеме друг - всички сме разпилени - по света и у нас, но тогава се събираме. Когато свеки беше по-млада и свекъра жив се събирахме при нея - всичките и деца, внуци. Сега вече нашето семейство се разраства и ще я вземем при нас. Та кой какво сервирал и какво ял точно тогава ни е последното нещо, което ще направи впечатление на някого.

Нека всеки преценя сам за себе си кое му е правилно.

# 33
  • Мнения: 36 428
Какво смешно има - между традиция и пост има голяма разлика? Аз не съм религиозна, но спазвам определени традиции, които семейството ми спазва. А целият пост се спазва не защото е традиция, а защото религията повелява. Разликата е ясна и очевидна.

# 34
  • Мнения: 8 194
Сериозно ли?!

Точно тази традиция си е религиозна, нищо повече.

Цитат
От православна гледна точка няма никакво значение или друго изискване, освен ястията на трапезата да са постни, тъй като е последният ден от Рождественския пост.

Цитат
Трапезата на Бъдни вечер е тържествена и постна тъй като е последният ден от Рождественския пост.

Както писах вече, всеки да действа както му е на сърце.

# 35
  • Мнения: 36 428
Ти не можеш да ми кажеш дали аз спазвам една традиция, защото е религиозна. За МЕН е семейна, за теб може да е религиозна.

# 36
  • Мнения: 40 752
Абсолютно, това е семейна традиция, семеен празник и за вярващите църковен, но последното не е задължително. То и Коледа е така и това е хубаво на днешното време, че вече не само Нова година е празник и се получи нормалното разделяне - Бъдни вечер и Коледа за семейството, Нова година за купон и джумбуш.

А относно рибата за Никулден - никой не е казал, че Свети Никола баш шаран е ял. Иска се само рибата да е с люспи и сьомгата удовлетворява това изискване, наред с много други риби - за всеки вкус и за всеки джоб.

# 37
  • Варна
  • Мнения: 14 533
Напротив, в притчата именно с шаран е запушил лодката . На Бъдни вечер ястията са постни . Това е почит към семейството, традициите и раждането на младенеца . Не е нужно да си постил преди това или да си религиозен.
Едва ли английската кралица спори с кардиналите дали да осъвремени менюто или да промени канона .

# 38
  • Мнения: X
Е то постите преди Коледа ги има в православието,в Англия и други държави на Бъдни вечер не се пости.

# 39
  • Down south
  • Мнения: 7 673
Е то постите преди Коледа ги има в православието,в Англия и други държави на Бъдни вечер не се пости.
Около мен са основно католици и лютерани и всяка година обяснявам какво правим ние на Бъдни вечер, и всяка година неразбирането в погледите им е идентично.

При част от колегите ми, често на Бъдни вечер се сервира Baked Ham

Скрит текст:

# 40
  • Мнения: 36 428
Обаче те не наричат ли Бъдни вечер просто вечерта на Коледа? Т.е. за тях празникът е един - Коледа, а от моя гледна точка (и на много българи), са два - на 24-ти и на 25-ти - Бъдни вечер и Коледа, и за всеки си има отделно празнично меню...

# 41
  • Мнения: X
Не, не става дума за объркване в имената на дните, Бъдни вечер е на 24 декември. Та на 24 декември католици и протестанти не постят, защото 40 дневните пости преди Коледа ги има в "Източните църкви".

# 42
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 239
Католиците също имат пости, различават се от нашите и това, че не ги спазват е отделен въпрос. Някои католици "постят" всеки петък, като вместо месо консумират риба.
За мен по- големият празник е Бъдни вечер.

# 43
  • Down south
  • Мнения: 7 673
Обаче те не наричат ли Бъдни вечер просто вечерта на Коледа? Т.е. за тях празникът е един - Коледа, а от моя гледна точка (и на много българи), са два - на 24-ти и на 25-ти - Бъдни вечер и Коледа, и за всеки си има отделно празнично меню...
Отделни са, като при нас - Christmas Eve and Christmas Day.

# 44
  • Мнения: 4 201
От дете в къщи на Бъдни вечер храната е постна и се спазва традицията и обичаят.Като малка не осъзнавах много същността на вечерта ,малко негодувах от храната.Все казвах,че питката не е хубава и си мислих,че мама, не може като баба да прави питки.Казвах ама не е като на баба,нейните са по-хубави,а майка ми все казваше ама това е содена питка.Днес се яде такава,баба ти е прави с мая.Сега като голям и осъзнат човек,храната ми е вкусна.Обичам е содената питка!Обичам го този ден,няма нищо по -хубаво от топла къща,прикадена с тамян,семейство събрано около масата ,което да хапва обикновена вкусна храна,каквато нашите деди са яли.
Колкото до постенето никой не е постил в къщи,дори баща ми помня през деня си хапва месо,но на вечерята ни никога ,за тези години не е присъствало нищо животинско.Аз съм вярваща,не ходя често на църква и не знам всички църковни канони,но вярвам в Бог,вярвам ,че дори и да не посещавам често църква той ми помага.За мен е хубаво традициите да се спазват и да се предават от поколение на поколение,за да не умират.
Мисля си,че на никой,няма да му стане нищо ако една вечер не яде нещо животинско и на трапезата му има туршийка вместо зелена салата.

# 45
  • Мнения: 336
Бъдни вечер по традиция си е постна. Разбира се има хора, които вероятно хапват и месце. Така че нама значение какво било преди стига да се спази традиоционния дух на вечерта.

Иначе постите май бяха 4 пъти в годината (при Исляма са веднъж, а при Юдаизма - никкава идеа).

Итересното е че в повочето случаи не се говори за тя,

Последна редакция: сб, 21 дек 2019, 06:27 от keksiter

# 46
  • Мнения: 2 560
Ами при положение, че има хора, за които постите са диета,  какво да кажа повече. Много ми е неприятно като чуя някой,  че щял да пости, за да свали килца.

# 47
  • София
  • Мнения: 1 520

Иначе постите май бяха 4 пъти в годината (при Исляма са веднъж, а при Юдаизма - никкава идеа).

В православието Коледните и Великденски пости са строгите и най-важни, така че са само два пъти. Тези, които са вярващи и спазващи църковния календар, постят и повече пъти.
В юдаизма също има строг пост при Йом Кипур.

# 48
  • Мнения: 10 761
Ами при положение, че има хора, за които постите са диета,  какво да кажа повече. Много ми е неприятно като чуя някой,  че щял да пости, за да свали килца.
Имах колежка, която качи килограми докато „постеше”. Ядеше по цял ден някакви тестени неща, за да се наяде. И тя имаше желание да отслабне покрай постите, а то... Ама става ли да се тъпчеш по цял ден с хляб..

# 49
  • ...живея на последния етаж...
  • Мнения: 706
Не е проблемът в пържолата или в содената питка, а в липсата на семейни ценности, които се възпитават с години. Голяма част от съучениците на децата ми израснаха с един родител, с баба или леля, понеже след 90-та година хората масово тръгнаха нанякъде за по-добър живот, а децата още малки, останаха при роднини. И всички тези традиции за голяма част от порасналите вече деца на прехода, са непонятни. Приятелка на дъщеря ми казва, че мрази празниците, понеже всичките й приятели били със семействата си, а тя какво да прави с баба си? Много ми е мъчно за пишещите тук, дето не виждат смисъл в традициите.
За моите хора това е един от най-хубавите дни в годината. Защото се събираме всички заедно.

# 50
  • Мнения: 157
Къде смесихте в една манджа семейни ценности, традиции, преход, решението на бедните през 90-те години да станат слугинаж в чужбина, деца на прехода, религия, постни ястия, отслабване, пълната безпросветност някой да смята, че неяденето на месо означава да се яде хляб, "наяждане" и изобщо да си заедно с някого само в конкретен ден или по конкретен повод.
И най-вече ме учудва необходимоста на авторката някой да й даде инструкции кога какво да сервира в собствената си къща и на собствената си маса. Всяко решение може да бъде поднесено на средата по начин, чрез който да я привлече. Сгответе това, което се харесва на всички гости за вечерта. Тъкмо ще имате разнообразно меню. Включително и ястията на една вечеря могат да са източник на сближаване.
Аз съм отгледана от рождено семейство, което си разменяше подаръците на Бъдни вечер и това беше непонятно на съучениците ми преди 35 - 40 години например. Къде тук преход 😋🤪 И същевременно никой не ни е насаждал религиозни убеждения или ни е вменявал задължителност на тамяна, с който е кадял прадядо ми или факта, едната ми баба готвеше боб винаги в доматен сос, защото така й беше вкусно. Дадоха ни корени и криле сами да избираме накъде да летим. Зрелият човек подчинява решенията си на свободната си воля. Ако желае една година прави сарми със зелеви листа, ако желае на следващата лежи на плажа в Пунта Кана. По-лежерно, мили хора, веднъж живеем и то само 120 - 150 години....

# 51
  • Мнения: 904
Atana, по-лежерно  и спокойно с даването на съвети .Simple Smile
Не е нужно преди празниците да си общуваме с назидателен тон. На когото не му се дават "инструкции", много просто ,да не ги дава.
Не е лошо хората да споделят, различни сме и разбиранията и вижданията ни също, в което няма лошо.

# 52
  • Мнения: 36 428
Някой не разбира значението на думата "традиция"...
Аз пък празнувам по този начин от 35 години и не бих желала да празнувам тези празници по друг начин. Ако съм в чужда среда, бих предпочела изобщо да не празнувам (примерно, да си легна да спя), отколкото да приема чужда традиция или да го обърна на купон. Simple Smile

# 53
  • Мнения: X
При нас беше традиция тиквеник с късмети за Коледа, обаче баба почина и сега не знам как да направя тиквеника.
 Може ли помощ!

# 54
  • Мнения: 3 394
При нас беше традиция тиквеник с късмети за Коледа, обаче баба почина и сега не знам как да направя тиквеника.
 Може ли помощ!

Гугъл ще Ви помогне да изберете своята рецепта Simple Smile.

# 55
  • Down south
  • Мнения: 7 673
Някой не разбира значението на думата "традиция"...

Ако съм в чужда среда, бих предпочела изобщо да не празнувам (примерно, да си легна да спя), отколкото да приема чужда традиция или да го обърна на купон. Simple Smile
Нищо не пречи и в друга страна да се посрещат празниците, както човек е възпитан.
Ние сме извън страната 15+ години и независимо, дали имаме или не гости от България, спазвам традициите, с които съм израстнала.
Правя го, не защото така трябва, а защото искам и ми харесва да го правя.

# 56
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
При нас беше традиция тиквеник с късмети за Коледа, обаче баба почина и сега не знам как да направя тиквеника.
 Може ли помощ!

Ето тази рецепта ползвах преди, докато нямах.
https://m.bg-mamma.com/?topic=352202

Сега ползвам на моята баба, която добре, че ми я каза, да я запомня, докато е време. Близка е, но тиквеникът ми започна да се получава едва когато започнах да почвам българска тиква, с друга не ставаше и не ставаше.

# 57
  • Мнения: 904
При нас беше традиция тиквеник с късмети за Коледа, обаче баба почина и сега не знам как да направя тиквеника.
 Може ли помощ!


Бих препоръчала божественият тиквеник на Селма, както и тиквеника но Бон Апети. Успех!

# 58
  • Мнения: 4 582
Най-ми е вкусна храната на Бъдни вечер. Всичко приготвям аз както съм видяла в моето семейство. Детето усеща, че вечерта е по различна, сякаш е магична. Въпреки че той при тези ястия яде само питка, друго не обича, пак не нарушавам традицията. Масата не вдигам, ястията са седем.

# 59
  • Мнения: 2 113
Само на мен ли вечерята на Бъдни вечер ми е по- вкусна от коледната? 🤔

Не. И на мен също.

+1

Общи условия

Активация на акаунт