Раждане в МБАЛ "Вита" - тема 8

  • 62 835
  • 886
  •   1
Отговори
# 630
  • Мнения: 623
Аз само на една леко дръпната неонатоложка попаднах, и то беше инцидентно дръпнатото отношение. Една пълничка беше.

# 631
  • Мнения: X
Моето мнение, след 3 родени деца, 2 от които в новата база, е че за всичко можете да разчитате предимно на акушерките в родилно отделение. Включително и за съвети, относно кърменето. Първото ми раждане беше в старата Вита и акушерките бяха навсякъде, но успяваха да помогнат с кърмене, ставане, откликваха на всяко желание и всеки въпрос. Тези момичета ги видях всичките в родилно отделение на новата болница. Неонатологията е изцяло с нови акушерки, които са много зле. Моят съвет е да питате тези в родилно отделение. Не знам, предполагам, че повечето адекватни отговори и съвети, са дадени именно от тях. Някак си по-ангажирани с пациентите са и правят всичко възможно, за да замажат калпавата неонатологея.

# 632
  • Мнения: 47
Момичета, какво е това с двата ранни биохимични скрининга? Аз съм с предплатен пакет и днес ме таксуваха 45 лева, въпреки че ми обясниха, че в пакета е включен такъв. Казаха ми, че се правели два - едните резултати се пращали в Майчин дом, а другите - при специалист във Вита. Честно казано, нищо не разбрах от тяхното обяснение, та ви питам и вас.

# 633
  • Мнения: 1 428
Два ли? Мен ми правиха само един и после ранна ФМ 16-18 но не съм в пакет...

# 634
  • Мнения: 47
Два ли? Мен ми правиха само един и после ранна ФМ 16-18 но не съм в пакет...

Да, два ми казаха от регистратурата, че правели, което е съвсем нова информация за мен. Казаха ми, че само един е включен в пакета, а вторият се доплаща. Единият бил при техен си лекар, а другият - в Майчин дом. Не че искам да се съмнявам във всяка дума, но бяха объркали и цената и добре, че беше жената от лабораторията им да им обърне внимание, защото аз просто щях да си ги платя.

# 635
  • Мнения: 47
[quote [/b]uthor=Sunnyyy link=topic=1164325.msg42761414#msg42761414 date=1619618503]
Два ли? Мен ми правиха само един и после ранна ФМ 16-18 но не съм в пакет...

Да, два ми казаха от регистратурата, че правели, което е съвсем нова информация за мен. Казаха ми, че само един е включен в пакета, а вторият се доплаща. Единият бил при техен си лекар, а другият - в Майчин дом. Не че искам да се съмнявам във всяка дума, но бяха объркали и цената и добре, че беше жената от лабораторията им да им обърне внимание, защото аз просто щях да си ги платя.
[/quote]
Мисля, че са говорили за това, че скрининга се разделя на 2 части-прегледа при фетален специалист (който най-вероятно той ви е включен в пакета), а на предния ден се прави кръвно изследване, което явно него изпращат в Майчин дом и сте заплатили. На базата на това изследване и прегледа при фетален специалист се правят изводи какви са рисковете от малоформации и различните синдроми. 🙂 Хубаво е това да се обяснява.

# 636
  • Мнения: 144
При първята бременност съм правила само скрининг и ФМ. Пратиха ме в МЦ Фемина и там взеха и кръв. Резултатите излязоха доста бързо до 2-3 дни, а в събота бях и за разчитане на резултати. Сега с тази бременност минахме само скрининга. Още съм в началото (13 г.с.) и се надявам всичко да мине нормално както при първата бременност.

# 637
  • Мнения: 56
Здравейте, момичета!
Предстои ми раждане август месец (живот и здраве) и на този етап се следя във Вита и съответно мисля за раждане там.
Все повече обаче се замислям, че лекарят, който посещавам, играе основна роля в проследяването и съответно успявам да изградим някаква връзка, но с акушерка та, която реално ще е основното действащо лице при раждането - ще се запозная в деня на раждането.
Има ли начин да се установи контакт с акушерка във Вита преди самото раждане? Знам, че там няма избор на акушерка и това ми се вижда все по-нелогично? Какво ви е мнението? Говорили ли сте по този въпрос с някого от болницата? Опит, съвети по темата?
Благодаря ви предварително!

# 638
  • Sofia
  • Мнения: 26
Здравейте, първо - искам да ви благодаря за подробното и много полезно споделяне на вашите истории и опит. Безценно е за бъдещите майки, които търсят утеха и сигурност за избора си на лекари и болница. А в комплект с всички други детайли правите нещата така ясни.

Аз бих искала да ви попитам нещш, свързано псновно с подготовката ми за бебето. А именно:

1: с какво мляко захранват във Вита 2
2: каква марка шишета и биби дават (от опит знам че каквото е в родилното това си остава)
3: какви са пижамите им? Някой може ли да опише, за да знам дали да си купувам.

Благодаря ви!

# 639
  • Мнения: 144
Здравейте, първо - искам да ви благодаря за подробното и много полезно споделяне на вашите истории и опит. Безценно е за бъдещите майки, които търсят утеха и сигурност за избора си на лекари и болница. А в комплект с всички други детайли правите нещата така ясни.

Аз бих искала да ви попитам нещш, свързано псновно с подготовката ми за бебето. А именно:

1: с какво мляко захранват във Вита 2
2: каква марка шишета и биби дават (от опит знам че каквото е в родилното това си остава)
3: какви са пижамите им? Някой може ли да опише, за да знам дали да си купувам.

Благодаря ви!

Аз родих преди 2 години и не помня особено, но не съм се съобразявала с това какво мляко са давали и в какво шишенце. В началото ѝ избрахме Аптамил (то и това мляко си остана за дохранване, понеже кърмя, но постепенно АМ изчезна от менюто), като шишенца заложих на Авент с биберона под формата на женска гръд, за да свикне със сукането и да не се откаже. Иначе си имат антиколик биберон, но това сигурно знаете вече. Пижамите тогава си бяха ромпъри с дълъг ръкав - памучни. Не слагаха ръкавички и не даваха да се режат ноктите, за това помолих мъжа ми да ми донесе от вкъщи ръкавичка за бебка, защото доста се драскаше с тоя дълъг маникюр. Шапчици също не слагаха (аз родих май месец). Козметиката беше главно на Бочко и Хип, но аз заложих на Мустела (моята беше с атопопична кожа).
Това е което помня. Дано някое майче раждала наскоро се включи, че то от 2 години насам със сигурност нещо се е променило.
С пожелания да сте здрави и август месец да гушнете сладко здраво бебче!❤️

# 640
  • София
  • Мнения: 418
Октомври даваха Нан, а шишета имаше на Авент, Нук и май още някоя марка. Обличат ги с ромпъри, без шапки и имаше ръкавички.
Къпеха с Биодерма, но имаше Мустела и Хип наредени, ако не се лъжа. А в стаята имаше кремче на Мустела при смяна на памперсите.
Maya, май е която акушерка се падне, но по мое наблюдение всички са любезни и добри.

# 641
  • Мнения: 47
Здравейте,понеже скоро ще оправям багажа, може ли някоя скоро родила мама да каже какво действително й е било полезно и какво да си взема,освен написаното в сайта - за мен и за бебето. Мерси

# 642
  • Мнения: 1 452
Здравейте,

При мен нямаше значение с какво е къпано и захранвано бебето. Нито продължихме със същото АМ, нито същите залъгалки. Първото дете го къпаха с Биодерма, второто тази година - с Чико. Първото АМ беше Хипп, за второто така и не разбрах. И двата пъти бяха пелени Памперс, мокри кърпи също на Памперс и македонския Бела крем. Както казах, вкъщи не продължихме с почти нищо от тези, с изключение на пелените.
Дрехи за бебето не е нужно да се взима. Имат всякакви и мисля не е позволено с външни.  Ако става въпрос за нощниците на родилката и те са ОК - широки и дълги,  което мен ме устройваше, тъй като е удобно за кърмене и не маловажно е, че се цапат много и се сменят често. Ако носите от вкъщи, трябва да имате повече.
Акушерките нямат грешка. Абсолютно всички! Не се тревожете за това.

Последна редакция: пт, 14 май 2021, 02:10 от julieta_sv

# 643
  • Мнения: 15
Здравейте, първо - искам да ви благодаря за подробното и много полезно споделяне на вашите истории и опит. Безценно е за бъдещите майки, които търсят утеха и сигурност за избора си на лекари и болница. А в комплект с всички други детайли правите нещата така ясни.

Аз бих искала да ви попитам нещш, свързано псновно с подготовката ми за бебето. А именно:

1: с какво мляко захранват във Вита 2
2: каква марка шишета и биби дават (от опит знам че каквото е в родилното това си остава)
3: какви са пижамите им? Някой може ли да опише, за да знам дали да си купувам.

Благодаря ви!

Здравей, аз родих края на ноември във Вита. Даваха Nan comfortis и до ден днешен сме с него и не сме имали оплаквания. Даваха всеки път от различно шише на всякакви марки. Нощници за вас дават на място, не си купувайте, я бебетата ги обличат с румпър и ръкавички. Дават и кремове за подсичане, нашия не знам каква марка беше, не съм купувала от него. Дават мокри кърпи Pampers, и самите памперси са такива.

# 644
  • Мнения: 6
Здравейте, Аз ще се включа с едно по-различно мнение, за да има обективност. И защото не приемам това, което ми се случи, за нормално.

Първото ми раждане беше във Вита и не бих повторила. Заради родилното отделение.

Акушерката и лекарката на смяна не само че не ми помогнаха със съвети, а се постараха и да ме занимават с тяхното си злободневие и подмятания. Няма да ви казвам как се търпи такова нещо в пика на поредната непоносима контракция. Постараха се, освен с допълнителен стрес, да ми се намесят в раждането и с медикаменти, които определено не бяха необходими според хода на процеса, и въпреки че имах това право и ги бях отказала. А когато нещата изведнъж се промениха към лошо, никой не счете за нужно да ми обясни какво става. Събираха се около мен и говореха за мен в трето лице, все едно не съм там и това раждане с нищо не ме засяга. Това дете нямало как да се роди нормално и накрая пак щели да ме срежат, ама никой нямало да ме пита. Все едно някой ме беше питал... А когато поисках да знам не може ли неблагоприятната позиция на главичката, появила се в хода на раждането, да се намести/подпомогне за наместването ѝ, всички мълчаха. Защото може. В 90% от случаите с промени в позата на майката, детето се връща към благоприятна позиция за раждане. Но ако има кой да съдейства. Така правят, ако нещо не им изнася да отговорят, премълчават, или пък ти казват след малко, и това малко никога не свършва. Така си зачаках, завързана на тонове, очевидно какво – да дойде сутрешната смяна и да имат екип за секцио. И съжалявах с цялото си същество, че дойдох в тази болница да раждам. Защото нямаше вече какво да направя, бях сама.

В допълнение получих и бонус - един сърдит мъж вкъщи, след първото ми раждане. Привикаха го веднага след него, впоследствие разбрах защо - да му обяснят, че бебето се било родило с начална форма на асфиксия и защо трябвало да се стига дотам. И го бяха сериозно стресирали. При условие, че бебето си беше здраво и добре и никакви признаци за промяна в тоновете и бебешко страдание не бяха регистрирани в хода на това раждане.

А, да, и че съм била направила всичко възможно бебето да се роди нормално. Е, за голямо мое съжаление нищо не беше направено това бебе да се роди нормално и това ще ми остане психическа травма за цял живот.

Ако вярвате на поредната прокламация, че болница Вита подкрепя естественото раждане, пък дори нормалното такова, не е така. Окото им няма да мигне да ви срежат, дори и при най-малката индикация, защото не им се рискува с нищо. Професионализмът е оставен настрана, доброто име на болницата е по-важно. И процентът направени цезарови сечения го доказва.

Общи условия

Активация на акаунт