Рецепти за православни пости 2020 година

  • 22 065
  • 190
  •   1
Отговори
# 60
# 61
  • Мнения: 277
Малко идеи и от мен-домати с ориз(за пръв път го правя и се получи страхотно),салата цвекло с морков и ябълка,постен кекс с банани.
Днес в офиса получих коментар ,че по време на пости пада имунитета и ме хвана шубе заради грипа и ворусите в момента.Замислих се има ли нещо вярно ?Вие приемате ли добавки и как подсилване имунитета?
Също така при вас има ли го това подуване на корема?Аз съм с гастрит и колит ,но за сега не се е обострял и нямам болки.Но това вечно подуване...Каквото и да хапна все се подуване.То все газообразуващи се яде.

# 62
  • Мнения: 2 290
За да не се обостря гастрита, включи в менюто си всеки ден сусамов тахан. Аз закусвам с пасирани с чаша вода банан, тахан и мед.
Днес мисля да си направя качамак.

# 63
  • Мнения: 9 991
За гастрит диета, Поста не пречи, освен ако не знаеш какво да ядеш. На язва и гастрит пречат храни, които иначе се водят полезни, като пълнозърнест хляб, сурови плодове и зеленчуци. Цитруси и фъстъци много дразнят. Лекува се всичко с правилно хранене, не говорим за здравословно.

# 64
  • Мнения: 4 859
От последните дни :

Лаваш с картофена плънка
Сваряват се картофки ,намачкват се и се смесват със запържени с пресен лук и чесън гъбки.Слага се по средата на кора лаваш и се сгъва на плик.Запича се на тиган с мазнина .Стават много хрупкави.

Пържени тиквички с таханов сос
Нарязват се тиквичките на колелца и се осоляват.Аз ги оставям от сутринта за вечерта в гевгир.После се подсушават хубаво,овалват се в царевично брашно и се оставят в голяма тава ,без да се застъпват ,за поне половин час ,за да попият брашното .Пържат се .За сосчето -лъжица тахан +лимонов сок,скилидка чесън,копър и сол на вкус .Малко вода на око до желана консистенция .

Ориз с маслини
Голяма глава лук се нарязва на ситно и се запържва в мазнина .Добавя се  ориз(измиеам няколко пъти със студена вода и накисвам в студена вода за половин час ),няколко лъжици доматено пюре и лютеница.Подпавки по избор ,при мен само черен пипер и сол.Излива се топла вода(колкото пише на опаковката на ориза) и се оставя за малко на котлона ,да се овкуси .Изсипва се в тава и се поръсва с маслини. Най-ми харесва с маслини мамут.Пече се до готовност.Знам ,че знаете ,но да си кажа-ако се е сготвил ,го вадя преди да изври всичката водичка и покривам с кърпа .И повече мазнина .

# 65
  • Мнения: 666
Днес в офиса получих коментар ,че по време на пости пада имунитета и ме хвана шубе заради грипа и ворусите в момента.Замислих се има ли нещо вярно ?
Това са пълни отживелици и бабини девитини, пада друг път, то с месо и сланина много се вдига. Извинявайте, малко запалих, защото го слушам същия коментар от 5 години (вегетарианец, клонящ от година към веган Grinning) и не съм се разболяла дори от настинка за това време. За сравнение, преди това карах по 2 грипа на сезон.
Та, по темата:
Боб със зеле на фурна
Ориз с маслини
Салата айсберг с авокадо
Фурми с орехи за десерт или следобедна закуска Hug

# 66
  • Мнения: 1 402
Закуските, които ми дават енергия и нямам усещане за глад до обяд са различни смути в чаши или по-гъсти в купи. Добавям различни суперхрани - годжи бери, растителни протеини, мака, чия, хуск, редувам овесени ядки с такива от лимец, елда, оризови, смесени... Слагам тахан понякога, ядки и плодове.
Пия всеки ден чай от джинджифил, вечер златно мляко, ям джинджифил- това за засилване на имунитета.
През деня също ям плодове и сушени включително.
На обяд обичам да ям топла супа. Започнах копривени да готвя, от броколи ми е най-бързата супа. За максимум 10 минути е готова и много я обичаме.  Сипвам в буркан и на работата си я изпивам.

Ето от този тип са закуските ми.

Купа с кокосово кисело мляко и горски плодове (летни домашно замразени)

# 67
# 68
# 69
  • Мнения: 1 698
Може ли някоя изпитана рецепта с лимец?

# 70
  • Dope Reach
  • Мнения: 4 049
Аз правя хляб от лимец по тази рецепта, много е хубав!

https://www.zdravjivot.org/16876/приготвяне-на-здравословен-хляб/

# 71
  • София
  • Мнения: 6 145
Много пъти съм правила постна майонеза със соево мляко, но последния път, в петък се пресече. Опитах се да я поправя - ЦЪ. Ама аз не обичам да хвърлям храна и продукти, а пък в такива времена, в които рядко се ходи до магазина - още повече. Та мислих, мислих и реших да я използвам, за да направя баница с картофи. Олиото, което се отдели на повърхността на пресечената смес използвах, за да запържа в него лука и сварените картофи за плънката, а с останалата емулсия намазах отделните кори, като прибавих и малко сода, която да шупне с вече сложеното лимонтузо в майонезената смес. Получи се много вкусен резултат, въпреки липсата на яйца.
Скрит текст:
Изходната рецепта е тази
А моят резултат е това (извинявам се за смачканата покривка)

# 72
  • Sofia
  • Мнения: 4 562
От мен веган суши с тофу и пресен лук и един много сполучлив снакс от тортиля, запечена с кокосово масло, захар и канела



# 73
  • Мнения: 1 402
Хрупкави, свежи, вкусни, засищащи са тези рулца. Много ни допаднаха.

Пролетни рулца

# 74

Общи условия

Активация на акаунт