?Въпроси всякакви? (2020г.)

  • 485 109
  • 13 836
  •   1
Отговори
# 960
  • Мнения: 1 876
Искам да направя въпросната промяна, т.е. да се откажа от осигуряване за майчинство за тази година. Въпросът ми е колко време преди забременяване трябва да възобновя плащането на тези осигуровки, за да получавам майчински по-нататък? Има ли някакъв минимален период във времето, в който трябва да съм внасяла за общо заболяване и майчинство?

Скрит текст:
До края на месеца може да се променя вида на осигуряването
27 Януари 2020
До 31 януари самоосигуряващите се лица могат да променят вида на осигуряването си, напомнят от Национална агенция за приходите.  Самоосигуряващите се лица задължително се осигуряват във фонд „Пенсии на държавното обществено осигуряване (ДОО), а по свой избор могат да се осигуряват и във фонд „Общо заболяване и майчинство”.

Самоосигуряващите се лица,  които изберат да внасят осигурителни вноски и във фонд „Общо заболяване и майчинство”,  могат да се ползват от всички осигурени социални рискове (без трудова злополука и професионална болест и безработица) на ДОО. Другият вариант е да внасят осигурителни вноски на по-нисък процент само във фонд „Пенсии“  на ДОО (за инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт). В този случай обаче, напомнят от НАП, самоосигуряващите се нямат право на парични обезщетения от ДОО в определени ситуации (например т. нар. „майчински” при бременност и раждане).

Видът на осигуряването на самоосигуряващите се лица може да се променя за всяка календарна година, ако е подадена декларация по утвърден образец от изпълнителният директор на НАП. Срокът за подаване на документа е до 31 януари на съответната година.

# 961
  • Мнения: X
Искам да направя въпросната промяна, т.е. да се откажа от осигуряване за майчинство за тази година. Въпросът ми е колко време преди забременяване трябва да възобновя плащането на тези осигуровки, за да получавам майчински по-нататък? Има ли някакъв минимален период във времето, в който трябва да съм внасяла за общо заболяване и майчинство?

Скрит текст:
До края на месеца може да се променя вида на осигуряването
27 Януари 2020
До 31 януари самоосигуряващите се лица могат да променят вида на осигуряването си, напомнят от Национална агенция за приходите.  Самоосигуряващите се лица задължително се осигуряват във фонд „Пенсии на държавното обществено осигуряване (ДОО), а по свой избор могат да се осигуряват и във фонд „Общо заболяване и майчинство”.

Самоосигуряващите се лица,  които изберат да внасят осигурителни вноски и във фонд „Общо заболяване и майчинство”,  могат да се ползват от всички осигурени социални рискове (без трудова злополука и професионална болест и безработица) на ДОО. Другият вариант е да внасят осигурителни вноски на по-нисък процент само във фонд „Пенсии“  на ДОО (за инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт). В този случай обаче, напомнят от НАП, самоосигуряващите се нямат право на парични обезщетения от ДОО в определени ситуации (например т. нар. „майчински” при бременност и раждане).

Видът на осигуряването на самоосигуряващите се лица може да се променя за всяка календарна година, ако е подадена декларация по утвърден образец от изпълнителният директор на НАП. Срокът за подаване на документа е до 31 януари на съответната година.
Погледни тук.
Личното ми мнение е, че ако планираш бременност, да не спираш осигуряването. Размерът се определя от осигурителните вноски за последните 24 месеца. А иначе важно условие е, да имаш осигуровки към момента на възникване на правото за обезщетение, т.е. 45 дни преди термина.

# 962
  • Мнения: X
По темата за маските.
Носят се с цветната част навън, бялата към кожата на лицето. Едноцветните маски са двуслойни и не са медицински. Използват в други ситуации.
Скрит текст:
Това с болен неболен сигурно пак е някакво съчинение от фб. На практика няма никакво значение вътрешният филтър как е обърнат. Но цветният влагоотблъскащ слой обърнат към кожата в студени дни за кратко време кондензира влагата от дишането и създава доста неприятен дискомфорт.

# 963
  • София
  • Мнения: 2 934
Колко дни болничен може да даде личния лекар на децата за гледане на дете?

# 964
  • Перник
  • Мнения: 1 920
Скенер на глава задължително ли се провежда с контрастно вещество?

# 965
  • София-Младост
  • Мнения: 23 345
Колко дни болничен може да даде личния лекар на децата за гледане на дете?
от лекуващия лекар/лекаря по дентална медицина - еднолично до 14 дни непрекъснато за едно или повече заболявания;
от ЛКК - до 30 дни наведнъж, но за не повече от 6 месеца, а след 6-ия месец - след решение на ТЕЛК.

# 966
  • Мнения: 5 059
Скенер на глава задължително ли се провежда с контрастно вещество?

Не.Зависи за какво е скенера.Ако е за проходимост на кръвоносните съдове се слага.

# 967
  • Мнения: 593
Скенер на глава задължително ли се провежда с контрастно вещество?

Не.Зависи за какво е скенера.Ако е за проходимост на кръвоносните съдове се слага.

Да няматe предвид ЯМР? Скенер и ЯМР не са ли различни неща?

Ако е ЯМР - к.в. е по преценка на лекаря.
Ако докато прави без к.в. се усъмни в нещо, е редно да инжектират веднага к.в., а не да ви викат 2ри път - след 1 месец примерно (защото часовете са взе заети) ..

# 968
  • Мнения: 21 275
Правили са ми скенер с констрастно вещество , както и ЯМР  с контрастно вещество.
Доколкото знам на скенера констрастното и този на ЯМР не са еднакви.

# 969
  • София
  • Мнения: 3 752
Каква е центата за ферибота за о.Тасос?

# 970
# 971
  • Перник
  • Мнения: 1 920
Просто иска невролога снимка на глава и се чудех/каза без контраст/, ако има проблем вижда ли се, говоря за аневризма или тумор.

# 972
  • Мнения: 2 817
Здравейте,

моля, кажете някои фешън заведения в София, тип Саса, подходящо за празнуване на РД на 17 годишен. Иска ми се и кухнята да е хубава.

Благодаря предварително

# 973
  • Сф
  • Мнения: 4 764
Има ли значение дали даден болничен е издаден за гледане на дете или по болест? Откъм финансова гледна точка?
  Болничен за гледане на дете се плаща на 100%,а болничен за лицето 80%.Но това беше преди, сега не знам дали е същото, да не ви подвежда!

Разрових се специално, няма значение дали е болничен за теб или за дете- изплаща се на 70%.

# 974
  • София-Младост
  • Мнения: 23 345
Има ли значение дали даден болничен е издаден за гледане на дете или по болест? Откъм финансова гледна точка?
  Болничен за гледане на дете се плаща на 100%,а болничен за лицето 80%.Но това беше преди, сега не знам дали е същото, да не ви подвежда!

Разрових се специално, няма значение дали е болничен за теб или за дете- изплаща се на 70%.
Къде се ровите и ги четете тези грешни проценти Simple Smile
Истината е в чл.41 от КСО

Общи условия

Активация на акаунт