Наследствена пенсия

  • 19 786
  • 60
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 4 884
Моля някой с опит да сподели кога започва да се изплаща наследствената пенсия на студент първи курс- септември или друг месец след това?

Кога следва да се подаде Удостоверение в НОИ, че младежът е записан като редовен студент за първия семестър?

# 46
  • София
  • Мнения: 3 290
Студентът има право на пенсия от момента, в който започва семестърът. Уверението се носи когато е издадено. НОИ ще си преизчислят със задна дата.

Ако починалият няма достатъчно стаж и пенсията е ниска, социалните изплащат някаква месечна сума, но не знам подробности.

# 47
  • Мнения: 210
Социалните дали могат да изплащат и след завършване на училище и при започване на висше?
Студентът има право на пенсия от момента, в който започва семестърът. Уверението се носи когато е издадено. НОИ ще си преизчислят със задна дата.

Ако починалият няма достатъчно стаж и пенсията е ниска, социалните изплащат някаква месечна сума, но не знам подробности.

# 48
  • Мнения: 2 749
Изплаща се на студенти, до 26 годишна възраст.

# 49
  • София
  • Мнения: 3 290
Младежите, които не учат, нямат право на пенсия, но могат да работят.
Социалните могат да обяснят с какво могат да подпомогнат някой безработен. Но едва ли се водят от това, че е с един родител.

# 50
  • Мнения: 210
Дори и починалия да няма въпросния натрупан стаж, който се изисква?
Изплаща се на студенти, до 26 годишна възраст.

# 51
  • Мнения: 2 749
Ако няма стаж, се определя социална пенсия при определени условия /доход/. И после тя си върви.

Редактирам - май се водеше персонална и е % от социалната.

# 52
  • София
  • Мнения: 4 884
Аз пак да попитам за студента.... Ако първият семестър започва на 26.09, от тази дата ли ще му бъде изплащана наследствената пенсия?

Летните месеци полага ли се пенсия на студентите?

# 53
  • София
  • Мнения: 3 290
Да, от 26/09. Но няма да я получи веднага, а през октомври.

Ако досега не е получавал пенсия, ще му начислят минималната, а след месец-два, като я изчислят, ще  изплатят със задна дата.

# 54
  • Мнения: 3
Здравейте! Искам да попитам възможно ли е да се вземе вдовишка пенсия 5 години преди пенсиониране ,ако починалия и съпруг има само две години стаж като войник? Благодаря

# 55
  • Мнения: 99
Бащата на детето ми почина.За наследствена пенсия не мога да намеря документите му, като трудова и военна книжка.Дали ще се отпусне ако не дам тези документи?

# 56
  • София
  • Мнения: 260
Бащата на детето ми почина.За наследствена пенсия не мога да намеря документите му, като трудова и военна книжка.Дали ще се отпусне ако не дам тези документи?
Да, точно тези документи не са Ви необходими!

# 57
  • София
  • Мнения: 16 194
И аз да питам почти същия въпрос: почина бащата на малкия ми син (който от септември е студент в АУБГ), аз нямам представа къде са му трудовите книжки и т.н. ( с БНД се разделихме преди 17 г, не сме имали брак). Какви документи освен акт за раждане, акт за смърт и удостоверение за наследници и уверение от АУБГ трябва да се носят в ТП на НОИ? Трябва ли да поискам от фирмата, в която е работил, УПВ? И да издирвам предните фирми, в които е работил, за УПВта?

# 58
  • Мнения: 99
В същото положение съм и аз.Нямам трудова книжка само от последната работа му издадоха.Обадих се в Нои и от там ми казаха ,че след 2000 год.фигурира всичко в системата и ,че можели да извадят трудовият стаж по служебен ред.Дано е така.Тази седмица ще ходя да подавам и ще ви кажа как е минало.

# 59
  • София
  • Мнения: 16 194
С преди септември не мога, защото не е започнала учебната година (младежът е почти на 21, ще е редовен студент), а трябва уверение от университета. Гледам, че уж можело и онлайн да се подават, но така и не разбрах как ще разберем кога университетът е подал онлайн информацията към НОИ.

Общи условия

Активация на акаунт