Две позиции с една работна заплата? Какви са ми правата?

  • 2 507
  • 52
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 9 859
Вариант 1:


Възлагане на допълнителна работа при производствена необходимост, престой и непреодолими причини
Законът дава право на работодателя само в изрично посочени случаи едностранно да изменя мястото и характера на работата по трудовото правоотношение.
Съгласно чл. 120, ал. 1 КТ работодателят може при производствена необходимост, както и при престой, да възлага на работника или служителя без негово съгласие да извършва временно друга работа в същото или в друго предприятие, но в същото населено място или местност. Той може да прави едностранната промяна само за определено време - за срок до 45 календарни дни през една календарна година в случаите на производствена необходимост, а в случаи на престой - докато той продължава. Предмет на едностранно изменение в тези случаи могат да бъдат само мястото на работа, или само трудовата функция (характера на работата). А може да се наложи да се променят както мястото на работата, така и трудовата функция на работника или служителя. Изменение на мястото на работата е налице, когато работодателят променя първоначално уговореното в трудовия договор място на полагането на труда. Изменението на трудовата функция се изразява във възлагането на различна по съдържание работа.
Временното възлагане на друга работа при престой и производствена необходимост се извършва в съответствие с квалификацията и здравословното състояние на работника или служителя, съобразно изискванията на чл. 120, ал. 2 КТ. Това става с писмена заповед на работодателя.

Вариант 2:
Ето защо, работодателят може да командирова работника без негово съгласие за не повече от 30 календарни дни без прекъсване.
Командироване за срок, по-дълъг от 30 календарни дни, се извършва с писмено съгласие на работника или служителя въз основа на чл. 121, ал. 2 КТ.

Има и вариант 3, примерно както сега има обявени епидемии. Да се възложи работа, без значение от квалификацията на лицето. Ама е дълго и не ми се пише

# 31
  • Мнения: 31 646
Хайде сега прочети член 119.

Чл. 119. Трудовото правоотношение може да се изменя с писмено съгласие между страните за определено или неопределено време.

Има и изключения

Скрит текст:
Има ли допустими изключения и какви са те
Не всички промени на трудовото правоотношение обаче изискват постигането на взаимно съгласие. Трудовото законодателство предвижда изключения от правилото за взаимно съгласие.

Например работодателят може едностранно да увеличава трудовото възнаграждение на работника или служителя. Поради тази причина често увеличаването на заплатата се прави със заповед на работодателя, а не с допълнително споразумение между страните. За разлика от увеличаването, както отбелязахме по-горе, при намаляването на заплатата винаги е необходимо съгласието на работника или служителя и работодателят не може да го прави едностранно.

Друг случай на допустима едностранна промяна е възможността в случай на производствена необходимост или престой работодателят да възлага на работника или служителя без негово съгласие да извършва временно друга работа в същото или в друго предприятие. В тези случаи предприятието трябва да е в същото населено място. Освен това временното пренасочване на работника или служителя е ограничено със срок до 45 календарни дни през една календарна година при производствена необходимост, а в случаи на престой – само докато той продължава. Също така при този тип промяна работодателят трябва да съобрази квалификацията и здравословното състояние на работника или служителя. По изключение той може да възложи работа от друг характер, макар и да не съответства на квалификацията на работника или служителя, когато това се налага по непреодолими причини.

Може би най-често срещаният на практика случай на едностранна промяна е командироването (когато не е в рамките на предоставянето на услуги по смисъла на чл. 121а от КТ и европейското законодателство). При него работодателят има право едностранно със заповед за командироване да изпрати работника или служителя в командировка за срок до 30 последователни календарни дни. Принципно в тези случаи съгласието на служителя не е необходимо и той не може да откаже командироването, освен ако няма важни причини за това.

Ако командировката е по-дълга от 30 календарни дни без прекъсване, вече е необходимо съгласието на работника или служителя. Трябва да се има предвид обаче, че и от това общо правило има изключения за някои категории защитени служители. Независимо от срока на командировката работодателят не може да командирова бременна жена, работничка или служителка в напреднал етап на лечение инвитро и майка на дете до 3-годишна възраст без нейното писмено съгласие. Подобен на командироването пример е и изпращането на работник или служител да изпълнява длъжност в институция на Европейския съюз.

Само допълнителното споразумение ли е достатъчно
Друго важно нещо по отношение на промяната на трудов договор по чл. 119 КТ е, че в зависимост от конкретната промяна може да се наложи да се предприемат и други последващи действия освен подписването на допълнително споразумение. Например, ако страните се съгласят с допълнително споразумение, че се променя длъжността на работника или служителя, работодателят трябва да уведоми Националната агенция по приходите (НАП) за това (в 3-дневен срок от промяната), да връчи на работника или служителя заверено от НАП уведомление, както и нова длъжностна характеристика за новата длъжност.

Независимо дали е подадено в НАП уведомление или не, ако служителят изпълнява ефективно новата си длъжност (и това може да бъде доказано с документи, като например нова длъжностна характеристика или отбелязване в трудовата книжка), това време би следвало да се приеме (и според нашите наблюдения в тази област обикновено се приема) за стаж на тази позиция и съответно служителят би могъл да го включи в автобиографията си.

Но пак казвам. Не сме роби.
Ако на някой нещо не му харесва винаги има свободата да не се съгласи и да напусне.
Нарича се право на избор.
Има си документи за уреждане.
За да дадеш на някой друга длъжност се изискват определени документи. На които служителят трябва да си сложи подписа.
Ако говорим за ниско квалифициран служител е по-възможно, но при квалифицираните не става толкова лесно.
Ей сега виждам как на счетоводителката ще и кажат, че е преназначена за чистачка hahaha

# 32
  • Мнения: 9 859
45 дена ще работи като чистачка, без промяна в дх. Това пише в члена. Ако заповедта е била писмена. И ако тя е здрава и права.
Значи 45 дни не е незаконно да я карат да чисти, без да в питат дали иска да подпише нова ДХ

# 33
  • Мнения: 31 646
Ти въобще не си в час  ooooh!   
И за колко хора на висока длъжност си чувала да ги преназначават като чистачи.
Пак да те питам. Знаеш ли що е то трудов договор и длъжностна характеристика?
Това не са просто хартийки...
И хората не са учили години, нито са градили кариера за да ги накарат от счетоводител да чисти тоалетни.
Пак прочети закона, че изпускаш някои неща.

# 34
  • Мнения: 9 859
Ти го измисли този пример, не аз Simple Smile и ти публикува съответния член Simple Smile

# 35
  • Мнения: 31 646
Този пример е според твоята логика.
И явно ти си съгласна с това, но не съм чувала за такъв случай.
Както казах изпусна нещо много съществено от закона, но ще те оставя сама да го откриеш.
Следващия ти бисер сигурно ще е, че нямаме право да напускаме.

# 36
  • Мнения: 9 859
Този пример е според написаното в еди-кой си член, не според моята логика.
Ако искаш, дай да спрем да се закачаме. За мен твоето мнение няма значение така или иначе. А иначе се оказа права, че с 1 ден забавяне на заплатата, работникът можел да напусне показно. Обаче явно за това някъде се плаща аванс от 60%, за да се демотивира въпросния, да напуска. А и още нещо - ако той/тя действително го направят - по-хубаво за фирмата аз не виждам. Поредният с претенции, който си въобразява, че е някакъв незаменим. Wink) Знаеш ли как съм се нагледала на такива. А в секундата, в която им покажеш вратата, как почват да не искат да си ходят. Ама, тц, няма връщане, защото развалят целия колектив.

# 37
  • Мнения: 31 646
Ами спри да пишеш глупости.
Аз знам, че съм права.
Но явно ти може би си работодател /от пиявиците/  от ония смотаните, дето смятат, че хората без пари трябва да им работят.
И всъщност не е по-добре за фирмата, а по-добре за работника, защото да работиш с мошеници е безсмислено..
Да смяташ за претенция правото да си получиш заплатата за която си работил е МАЛОУМНО И ИДИОТСКО.

# 38
  • Мнения: 9 859
Леле пък тази как се запали... Не ми приписвай изказвания, които нито съм писала, нито съм намекнала, ако обичаш.
Да, пиявица съм, я как ме разкри...ама в нашия офис няма текучество. Средно по 6 години работи служител, което хич не е малко. И когато се разделим, си оставаме приятели.
Боклучавите, обаче, бързо изхвърчат. Това са разни недорасляци с претенции, които основно гледат само личната си изгода, и само от своята камбанария. Или се опитват да ми правят сметка на моите приходи, забравяйки за разходите Wink) та тия са много бързо аут. А с останалите, дори да е имало забавяне с парите от един-два-три-пет дена, никой не го е правил на въпрос. Защото се познаваме помежду си, и си имаме нещо, което се казва "доверие". А и все пак, има и месеци, когато заплатите се изплащат по-рано....ма тогава хвалиш ли началника си? Та, Такова с теб не вярвам да може да се изгради, защото ти си от първата група, които се считат за незаменими. Обаче да знаеш, такива хора - служители - няма. Незаменими в общи линии са собствениците на малките и средните бизнеси, наетите лица са заменяеми.

# 39
  • Мнения: 31 646
Ти смяташ, че е ненормално човек да си иска заплатата.
Смяташ такъв човек за нелоялен. Това само пиявици могат да го кажат.
Защо не премахнеш трудовите договори и спреш да изплащаш заплати. Да видим колко хора ще задържиш.
Сметките за ток, вода, парно и други са всеки месец до определено число.
Предишния ми работодател бавеше редовно заплатата с по 15-20 дни. Тоест заплата сме взимали не всеки месец, а почти на 2 месеца. И то не 2 заплати, а една.
Повечето не можеха да си плащат сметките  и зимата оставаха без ток.
Някои се разболяха. Децата им гладуваха.
И логично да напуснат и то веднага и да започнат друга работа.
И докато хората изнемогваха, той държеше да се работи.
Колежката без ток, детето болно, самотна майка. Не може да купи ни лекарства, ни храна.
И викаш, тя е нелоялна и лош служител.
А в същото време шефа ме кара да принтирам договор с туроператор за поредната екскурзийка за 30 000 лв, за околосветско.
Повдига ми се от такива работодатели като теб.
И лоялност не се дължи.
Доверието, лоялността драга е двустранен процес.
Не дължа уважение и лоялност на фирма, която не ми плаща заплата.

# 40
  • Мнения: 9 859
Твоят лош опит няма нищо общо с мен, така че не ми приписвай текстове или твърдения, които не съм казала. Панимаеш ли, за втори път ти го пиша?

Едно е забавяне, инцидентно, с ден-два-пет.(за което аз писах)
Друго е системно неплащане и забавяне с по 20 дена ( което ти е на теб в главата).
Вземи си уточни мислите, и тогава ми губи времето с постовете си.

# 41
  • Мнения: 31 646
А какво общо има твоя опит и фирма с казуса на авторката? Или с всеки друг казус.
Факт е, че да се забавя заплащането е грозно и такива работодатели не си струват.
Също така да ти дадат да вършиш и чужда работа без допълнително заплащане.
Неслучайно си има закони, има договори, има длъжностни характеристики, които регулират възможността на пиявици да си правят каквото искат.
Имаше години масово не се сключваха трудови договори.
И такива работодатели изикваха нахално лоялност.
Ама това да не ти е любовна връзка бре?
Аз времето не ти губя. Ти сама си го губиш. Да не би да те насилвам да пишеш и да ми отговаряш.
Ми разкарай се тогава.
Мнението не можеш да ми промениш. За коя се мислиш?
Явно имаш мания да се налагаш. Но това е твой проблем.

# 42
  • Мнения: 9 859
Факт е, че пишеш за някакви стари неща, които нямат отношение. (Преди 20 г.може и тъй да е било, но заповядай в 21-век когато ти е удобно). Четеш КТ само в частта, която те устройва. Simple Smile Правиш генерални и едностранчиви заключения, което също не е правилно.
Тези, които само черно и бяло виждат, не им е особено здравословно, да не кажа друго.
Не е "грозно" да се забави заплатата с 1-2-3-5 дена, ако всичко останало е наред.

Мен ако питаш, е "грозно" когато служителите все очакват нещо в повече. Ей на, и това го има. Имахме една колежка, която уж шеговито, все си просеше нещо. Все не забелязваше "екстрите" и отстъпките от едната страна, но се мъчеше да остроумничи и ... Абе буквално да проси.

Но да не се отплесвам, това пиявиците какво ли разбират от мотивация на персонала

# 43
  • Мнения: 31 646
Факт е, че цитирам закон, който е в сила.
Факт е, че съда ще защити служител на който не са изплатили заплата.
Факт е, че заплатите в Б-я са ниски и не може да очакваш човек с 600 лв, да си свирка весело при едноседмично закъснение.
Факт е, че служител е в пълното си право да не работи за фирма, която не му дава заплатата. И дните закъснение нямат значение.
И е безспорен факт, че човек ще си търси друг, по-нормален работодател.
Бившия началник не му пукаше, че шефа не превежда заплатите навреме. Той знаеше, че ще ги преведе. Но неговата заплата беше 4000,  а на работниците 700 лв. И имаше наглостта да твърди, че те трябва да се правят сметката така, че да си запазват от 700 лв заплата сума, която да им покрие режийните за два месеца.
Ами насолих го. Питам го, ти с твойта заплата от 4000 лв ти е  широко. Хайде, на ти листче и химикалка и почвай да разпределяш заплатата на самотна майка /вдовица/ с две деца, как да плати режийните за два месеца от една заплата. А става и забавно, когато хората плащат и ипотека.
И няма значение дали е самотна майка, дали някои има друг доход.
Заплатите се дават навреме. Така правят нормалните фирми. А пиявиците рано или късно си го получават.
Мен ако питаш е грозно и малоумно работодател да очаква работниците да са на върха на щастието при закъснение на заплати и то особено ако са ниски.
За какви екстри и отстъпки говориш?
Законът е за всички, а не за частни случаи.

# 44
  • Мнения: 9 859
Факт е, че бръщолясваш, колкото да не заспиш. Факт е, че не четеш нормативните документи, които си публикувала. Факт е, че пет пъти ти казах, че говорим за различни неща, но ти продължаваш да намилаш като периодично сменяш посоката на разговора. Факт е, че съдът би оправдал някого, който подаде документи, обаче. Факт е, че и аз мога да ти кажа, че осъдиха местен работодател да плати 6·7 заплати, но към днешна дата нищо не е платил, нито вярвам да плати. Не казвам, че е добре, а че е факт. И затова ти казвам също, че е факт, че хората предпочитат да се разберат по човешки, а не да се съдят и да виждат света само в бяло и черно. Но има и такива като теб, с рогата напред. (Секретарка или служителка на ниско или средно административно ниво, която си е повярвала, че е незаменима, или е родила едно или две деца и съвсем си е повярвала? ). Но аз в действителност, не виждам чак толкова много хора с рогата напред, повечето в реалността са по-балансирани и умерени.

А и смея да кажа, че толкова ниските заплати не са повсеместни въобще, а са частен случай, който се наблюдава в най-най-неквалифицираните работни места, или най-недоходоносните. Я в шивашки цехове, я в предприятие, където се полага много ръчен труд.
Но това не е масово въобще, така че едностранчиви заключения, базирани на частни случаи, изказани от някой, гледащ само в два цвята...

Общи условия

Активация на акаунт