Теглене на ипотечен кредит – неща, които трябва да знаем! - Тема 5

  • 38 599
  • 760
  •   1
Отговори
# 180
  • Мнения: 2 051
+1 Smile
Според мен няма да спрат кредитите,но можеби ще има по-неизгодни условия и по-висок критерии за отпускане.
Възможно е, а преди няколко дни четох, че заради COVID-19 цените на жилищата в София тръгнали надолу и даваха пример с апартамент, който се предлагал за милион и нещо си как станал 900 000 Simple Smile

# 181
  • Мнения: X
Нищо не е тръгнало надолу, но ще тръгне.

# 182
  • Мнения: 104
Говорих с моя позната която е шеф на банков клон.Тя казва ,че за сега нямат промени и си работят по старому,но ситуацията се мени постоянно и незнае какво да ми каже. Понеже си мислех да бързаме да изтеглим кредита или да изчакаме да отшуми всичко...

# 183
  • Мнения: 2 661
Засега нищо не се е променило - нито условия, нито цени на имотите. Единствено са блокирани сделките при нотариус, само спешни.

Аз внесох документи в ДСК в петък, днес трябва да говоря с консултантката, а тази седмица трябваше да ни правят оценка на имота. Дали ще стане Grinning

# 184
  • Варна
  • Мнения: 1 555
Имам въпрос.Някой знае ли дали има ли задължителен срок между подписване на договор за ипотечен кредит с банка и нотариална сделка за прехвърляне на имота?И ако да,какъв е той? Тоест,ако днес подпишем договора можем ли да минем сделка след 1-2-3 месеца?

# 185
  • Мнения: 67
Имам въпрос.Някой знае ли дали има ли задължителен срок между подписване на договор за ипотечен кредит с банка и нотариална сделка за прехвърляне на имота?И ако да,какъв е той? Тоест,ако днес подпишем договора можем ли да минем сделка след 1-2-3 месеца?

По едно и също време се случват. Една след друга при нотариуса. Дори не съм сигурен, но може би имаше изискване да са поредни нимерата на сделките.

# 186
  • София
  • Мнения: 5 885
Да , и аз се зачудих, за какво човек да сключи договор за ипотечен кредит, ако ще се прехвърля нотариално след 3 месеца, примерно? няма смисъл. От деня на договора за кредит, трябва да е нотариалната сделка. За да може банката да ви даде пари за имот,  който вече е ваш. Нали така? Следват няколко дни и продавача си получава парите от банката. А на вас ви тече лихва от ден 1ви. Stuck Out Tongue

# 187
  • Варна
  • Мнения: 1 555
Да , и аз се зачудих, за какво човек да сключи договор за ипотечен кредит, ако ще се прехвърля нотариално след 3 месеца, примерно? няма смисъл.

Точно при ситуацията в момента има много смисъл ! Търся разрешение на един казус и мисля варианти.

П.П: Току що получих отговор от Пощенска банка и той е,че няма такъв срок.Можем да минем сделка ако искаме и два месеца след подписване на договора.

# 188
  • Мнения: 177
Когато се ипотекира имот на Акт 14 или Акт 15, винаги има разлика във времето на двата договора, съвсем естествено. Първо ипотечния договор, после на Акт 16 прехвърлянето от инвеститора и заедно с това вписването на ипотеката върху закупения имот от купувача.

# 189
  • Варна
  • Мнения: 1 555
И това не е точно така.Масово се прехвърлят имоти и се учредява ипотека още на акт.14.

# 190
  • Мнения: X
Лихва не тече от ден първи, а започва месец след сделката. Има си законов срок и той не е от деня на подписване с банката, а месец след осчетоводяването.

# 191
  • Мнения: 104
Някой тези дни да е подавал документи за ипотечен кредит? Утре мисля да звъня на нашата консултантка,да чуя какво става. Ние трябва май месец да изтеглим и се чудя ,сега ли да пробваме или да изчакаме.Нещо ме притеснява идващата криза

# 192
  • Мнения: 177
Ако имате постоянен трудов договор, без очертаващ се неплатен отпуск или по-лошо, всяка банка ще ви постеле червен килим точно сега да вземете ипотечен от нея...
Ако-то е голямо обаче,  а и всички знаем, че у нас едрият бизнес винаги е с предимство, така че при евентуална криза не можем да разчитаме на адекватно законодателство от държавата от гледна точка на работещия данъкоплатец.
Аз лично се отказвам, отписвам малко капаро и ще чакам края на 2021-а или направо 2022-а...Така и така спадът в цените на НС ще бъде поне 5-10 % заради кризата и намалялото търсене, но...поживьом....

# 193
  • Мнения: 2 051
Ако имате постоянен трудов договор, без очертаващ се неплатен отпуск или по-лошо, всяка банка ще ви постеле червен килим точно сега да вземете ипотечен от нея...
Ако-то е голямо обаче,  а и всички знаем, че у нас едрият бизнес винаги е с предимство, така че при евентуална криза не можем да разчитаме на адекватно законодателство от държавата от гледна точка на работещия данъкоплатец.
Аз лично се отказвам, отписвам малко капаро и ще чакам края на 2021-а или направо 2022-а...Така и така спадът в цените на НС ще бъде поне 5-10 % заради кризата и намалялото търсене, но...поживьом....

И как в тази ситуация някой може да покаже или гарантира  за своето трудово правоотношение, че няма да е в положение “очертаващ се неплатен отпуск или по-лошо”, какъвто и договор да има?

# 194
  • Мнения: 104
Нашето капаро никак не е малко и нямаме право да се откажем. Аз не мисля,че ще има някакъв значителен спад,не че съм мн наясно с нещата просто си мисля. Simple Smile Мъжът ми работи в голяма фирма,но в момента са в платен отпуск,обаче ако скоро не отворят заведенията може и да отиде в неплатен. Аз работя в малък семеен бизнес на родителите ми ,като за в момента си работим .Дано скоро мине всичко това и се успокоим

Общи условия

Активация на акаунт