Теглене на ипотечен кредит – неща, които трябва да знаем! - Тема 5

  • 40 037
  • 760
  •   1
Отговори
# 390
  • Мнения: 177
@ Ar_Ag_Pt
Първоначалната груба ориентация може да си я направиш и по онлайн калкулаторите на банките. Иначе, първо си набелязваш конкретен имот и тогава искаш примерни планчета с конкретна сума на ипотеката, като не забаравиш да сложиш 20 % отгоре за ремонт и тн, поне 20 %.

Ако е НС - много внимателно преценяваш какъв е финансовият план, вече много инвеститори са по-разумни и склоняват на схема 20 % - 80 % на Акт 16. Другите планове с 4-5 вноски на плочи и Акт 14 са безумни, според мен, освен ако човек няма налична огромната част от сумата в банката.

Доходът ти е е леко нисък, за 20 или 25 години ще трябва да ти е ипотеката, и то ако нямаш други кредити в момента на вземането.

Вече съвсем отделен въпрос е дали точно сега е най-удачният момент за сключване на договор / купуване, с оглед на възможен нов световен локдаун зимата. Аз реших да изчакам поне пролетта, като ест. ще жертвам лекото вдигане на цените в проекта, който си харесвам, но всеки си преценява...

# 391
  • Сф
  • Мнения: 4 763
Според мен няма начин на заплата под 1000лв да й отпуснат 63 х. евро за 20 години. Дори и за 25 ме съмнява.  30години ипотека не мърдат. Но като цяло доходът е много нисък за такава голяма сума. Моят съвет е също да не купуваш в момента- от една страна ти е ниска заплатата, от друга не се знае какво предстои от гледна точка на вирус, цени, криза...

# 392
  • София
  • Мнения: 5 943
Изобщо не бих взела кредит с доход под 1000 лева, освен ако има Мин 30-40% самоучастие. Инак не. Увеличи си дохода, поработи и събери малко пари и си купи студио за 40-45 хил Евро. Абе скъпо е за теб, което си решила сега, къде 120 хил лева ипотека с тази заплата? Крива е сметката. Confused

# 393
  • Мнения: 2 069
Здравейте. След 2-годишно чудене, най-сетне си казах, че е време да имам свой собствен дом. Предпочитанията ми са за двустаен апартамент (~60 кв.), като цените за такъв имот в предпочитаните от мен квартали варират между 60 и 63 хил. евро.
На 30 години съм и работя на сегашната си работа от 2 г. и половина, но заплатата ми е все така в ниския диапазон (под 1000 лв. нето). Ходих в ЦКБ и Пощенска банка да попитам какво бих могла да очаквам, за да знам дали харесаните от мен апартаменти ще мога да си ги "позволя". В ЦКБ ми прочетоха какво пише на сайта им (максимален срок, минимална лихва и т.н.), попитаха ме каква е чистата ми заплата и казаха, че месечната вноска по ипотечния кредит не може да бъде по-висока от 1/2 от заплатата ми и следователно на база този доход, максималната сума, която бих могла да получа от тях е 95 хил. лева и лихва 3,2%.
В Пощенска банка не ми направиха калкулация спрямо месечния доход, а ми показаха примерен погасителен план за желаната от мен сума ( 110 хил. лв.) при лихва 2,8% , но това не е спрямо моят профил.
Моля Ви за съвет как да процедирам, очевидно липсата ми на опит си казва думата, защото не знам накъде да потегля, какви въпроси да задавам и как изобщо да получа информация. Кога е редно да посетя банките - преди избор на имот или след това?
Имам опит с Пощенска банка. И аз с около 1000 лв заплата, плюс заплата на мъжа ми, 10 хил. евро собствени и искана сума от тях 56000( отделно има за ремонт, за който ни дадоха 10 000 евро- крайно недостатъчни за нас, но ни казаха, че максимално ще е толкова). Не ни одобриха, искаха поръчители, поне 2-ма. С тях стана. Но съм много разочарована, защото първият път като отидох за консултация ( преди да намерим апартамент) говориха  различни неща, бяха доста насърчителни да кандидатсваме при тях и при моето условие да няма поръчители бяха сигурни, че ще ни отпуснат.

# 394
  • Мнения: 104
При заплата при мъжа ми 1000лв чисто по карта,ни отпуснаха 90000лв.като ни ги дадоха за 25г.моя доход н3 го признаха,защото съм била в засегнатия сектор,нищо че не съм спирала да работя. Всичко това стана с помощ от приятел работещ в обб.Надяваме се да не е дълга криза и да успеем да смъкнем годините.В договора писахме част за ремонт и част за покупката на апартамента за да избегнем високите такси. Имахме самоучастие 25000лв

# 395
  • Мнения: 1 456
Когато аз вземах кредит преди 11г доходът ми беше 650лв (официално), а вноската по ипотека 550. Алианц се навиха майка ми (която беше на 450-550, не помня колко) да ми стане съкредитор , за да допълно официално дохода (за сума 32000 евро за 20г при лихва 8,3). Да, много ми беше трудно първите две-три години, нямах мъж, работех на две места, но сега на ипотеката й виждам края, а вноската ми е под 350лв при доход над 1000. Не се отказвай според мен, просто огледай добре сайтовете на няколко банки, отиди лично в някой клон, ако трябва в два клона, че между отделните клонове също е възможно да има разлика, ако не друго в отношението. Аз бих проверила ДСК, Алианц, ЦКБ. Успех.

# 396
  • Мнения: 467
Бихте ли споделили сайтове за продажба на имоти освен имот.бг?

# 397
  • Варна
  • Мнения: 1 557
Ако искате да не използвате услуги на брокери,търсете фейсбук групи за Покупка/Продажба на имот в желания град без посредник.
Иначе,всички големи агенции имат сайтове с обявите си. В imot.bg обявите също са предимно от агенции.
Разгледайте и www.imoti.net

# 398
  • Сф
  • Мнения: 4 763
home.bg  от групата на jobs.bg

# 399
  • Мнения: 2 768
home.bg  от групата на jobs.bg

Казва се homes.bg и е пълен с фалшиви обяви, защото за разлика от imot.bg, можеш да не си промотираш обявата (да плащаш за нея) и да си стои вечно. В imot.bg се плаща за позиция.

Иначе Facebook маркетплейс, групите за имоти, OLX също става.

# 400
  • Сф
  • Мнения: 4 763
Е, добре, де, изтървала съм множественото число, от доста време не съм го отваряла.

# 401
  • Мнения: 1 456
а вчера попаднах на enoti.bg , за него някой има ли наблюдения

# 402
  • Мнения: 2 768
а вчера попаднах на enoti.bg , за него някой има ли наблюдения

Общо взето същите обяви като навсякъде, но на мен ми се видя доста удобен. Под всяко жилище има калкулатор с нотариални такси, комисион и месечна вноска.

# 403
  • Мнения: 534
Здравейте.Попрочетох ви малко но ще питам.Имаме теглен ипотечен преди 3 години от ЦКБ 40 000. Плащаме по 300 лв на месец.Дали ще може да увеличим вноската без да внасяме сега по голяма сума на ръка.

# 404
  • София
  • Мнения: 1 255
Здравейте.Попрочетох ви малко но ще питам.Имаме теглен ипотечен преди 3 години от ЦКБ 40 000. Плащаме по 300 лв на месец.Дали ще може да увеличим вноската без да внасяме сега по голяма сума на ръка.
А защо не ги събиратени внасяте предсрочно с намаляне на срока на кредита. То е същото, пак ще платите по-малко лихви, като намаляте срока.

Общи условия

Активация на акаунт