Некоректност на А1

  • 18 359
  • 188
  •   1
Отговори
  • Мнения: 8
Здравейте, нека споделя проблема ми с А1.
Септември 2019г. преподписах нов договор  с месечна такса от 23лв със включени услуги A1 Explore tv и Voyo. Фактурите, който получавах бяха наред, до момента в който последната ми фактура беше на сума от 63лв. Свързах се с техен служител през *88, където ми беше обяснено, че грешката била от тяхна страна тъй като са били начислени за два месеца услугата а1 Explore tv на редовна цена, а не както е описано в договора ми. Казаха, че ще оправят проблема след като се направи префактуриране и че ще бъда оведомена след това.
Седмица след това получих нов смс, в който пише, че ми е възстановена сума от 22лв и към следващата си фактура ще получа еднократна "отстъпка" от 16лв.
Таксата след префактуриране стана 40лв. Говорих отново с техен служител, защо таксата пак е с начислена сума, при което те ми отговориха, че колегите му са направили всичко необходимо и той не могъл да направи повече нищо. След това отидох до офис на а1, където получих същия отговор и нямало друг вариант освен да платя сумата от 40лв, в противен случай телефонът ми ще бъде спрян. При въпроса ми, ако таксата бъде платена, какъв документ ще ми бъде даден и за какво плащам тези начислени пари, така и не получих отговор. Също и не ми бе поискан и документ за самоличност...

Знаете ли как стои въпроса с подаването на жалба и заслужава ли си въобще да правя каквото и да било?

Благодаря ви за отделеното време!

# 1
  • Мнения: 4 411
Заслужава си да си търсиш правата. Имах почти същия случай. Накрая им казах, че ако си искат парите за таксата ще ми оправят сметката преди падежа на фактурата. Учудващо за два дена всичко приключи и ми оправиха сметката. Само, че парите ги възстановяват като депозит и трябва изрично да им се каже с тях да покрият частично тази проблемна фактура, защото явно не издават кредитно известие.

# 2
  • Мнения: 12 755
Някъде във фейсбук пишеше за един случай на подобна измама от А1. Човекът беше подал писмена жалба, даже имаше имейл адрес, но сега не го намирам. Бяха му решили казуса и се бяха извинили.
Така че непременно подай оплакване.
Тук намирам как да видиш статута на жалбата, явно трябва да е подадена писмено и с входящ номер, който да си запазиш:
https://www.a1.bg/complaints

# 3
  • Мнения: 228
Задължително подайте жалба,иначе с тях оправия няма. Колко време се разправях с тях(докато бяха Мтел).
Хем нямаха връзка на новия адрес,където исках да преместя интернета,хем искаха да им плащам. Е няма как да стане. Писах жалба и ми прекратиха договора без неустойка и без да плащам останалите до края на договора такси. Така и ги напуснах след повече от 10 години коректен клиент.
Търсете си правата.

# 4
  • Мнения: 6 290
И внимавайте да Ви заведат жалбата с входящ номер задължително. Иначе могат да я “загубят” в магазина където е подадена.
Срока е (беше) 30 р.дни за отговор.

# 5
  • Мнения: 1 038
Подавайте жалба, разбира се. Ще се научат как се работи и какво може и какво не може.

# 6
  • Мнения: 8
Здравейте,
Благодаря на всички за отговорите!
Подадох жалба към А1 в техен офис. Отговорът, който получих е че искрено се извиняват за причиненото неудобство и сумата по конкретната фактура следвало да се плати в регламентирания срок. Както и че А1 може да спре предоставянето на услугата или да прекрати договора, ако титуляра по него наруши свойте задължения, свързани с ползването или плащането на услугата.
Какво да направя в този случай?
Явно резултат от тези жалби няма!
Благодаря!

# 7
  • Мнения: 6 290
По принцип винаги когато съм писала жалби(общо 3) съм плащала в първоначалния срок. После са ми приспадали суми в следващи фактури.

# 8
  • София
  • Мнения: 621
Имах подобен случай,още когато бяха М-тел.Пададох жалба,не ми решиха проблема.И аз тогава много се надявах на коректност.Но според мен е малко глупово да се жалвам от М-Тел на самия оператор.Трябва да има някакъв друг регулаторен орган,изключвам Агенция за защита на потребителите,чийто решения имат само пожелателен характер.Та би грябвало да има тякой безпристрастен орган,към който да можем да се обърнем при спор с операторите!

# 9
  • Мнения: 1 306
Думата коректност звучи несериозно и почти като ирония, когато става дума за Мтел. Не казвам А1, защото това е само смяна на името - нравът (и командващите) са същите. Не знам собствениците на А1 дали знаят или ги интересува какво става надолу по веригата. Така че като свърже някой Мтел с понятието коректност ми звучи все едно говориш с циганин и му казваш "господине" - неуместно е.

# 10
# 11
  • Мнения: 1 248
Не съм чела мненията дотук но понеже съм ВБЕСЕНА от лъжите и измамите има пиша! Правят всичко възможно да ти впишат всякакви услуги и игри, за да те ОБЕРАТ. При първа възможност се махам



Сами си го казват КАПАНия

# 12
  • Мнения: 1 306
При първа възможност се махам
Спокойно, ще ти мине. Ако си толкова бясна, ще се махнеш веднага, а не при първа възможност. И в бъдеще няма да сключваш договори с тия. Нооо, точно ей сега "има една промоция". Като чуя промоция и Мтел/А1 се чудя да се смея ли. Все едно циганин ти говори нещо и те убеждава, че работата е сигурна. Има ли смисъл да мислиш дали те лъже?

# 13
  • Мнения: 1 248
Тъкмо го сключих. Три месеца такса плюс апарат не ми се плаща точно сега накуп.  Но няма да ми мине.

# 14
  • Мнения: 1 306
С какъв акъл реши да вземаш апарат от тях? По-високи цени и да искаш не можеш да намериш никъде. Или имаше "изгодна промоция" покрай него?

# 15
  • Мнения: 1 248
Много бързах и аз не знам защо... За последно е :  )

# 16
  • Мнения: 1 306
Аз ще ти кажа защо - защото наглите служители в А1 и подобните постоянно се мазнят "господине", "госпожо", "разбира се", "абсолютно". И който е наивен се ласкае от подобно супер елементарно подмазване, вместо да им тегли една майна за очевидния опит за манипулиране. И така се стига до "и аз не знам защо". Защото ти е станало драго да те четкат и плащаш от благодарност. Най-върви номера при хората от 60г нагоре. Казваш му "господине" и подписва всичко без да чете и да пита.

# 17
  • Мнения: 12 755
Аз ще ти кажа защо - защото наглите служители в А1 и подобните постоянно се мазнят "господине", "госпожо", "разбира се", "абсолютно". И който е наивен се ласкае от подобно супер елементарно подмазване, вместо да им тегли една майна за очевидния опит за манипулиране. И така се стига до "и аз не знам защо". Защото ти е станало драго да те четкат и плащаш от благодарност. Най-върви номера при хората от 60г нагоре. Казваш му "господине" и подписва всичко без да чете и да пита.
Това е обидно не за служителите-мошеници, а за горките хора от 60 нагоре, които съвсем неоснователно са изкарани идиоти.
Хората са всякакви, и под 60, и над - има наивни, доверяващи се, но и внимателни, та даже и компетентни.
От къде този опит с вълшебната думичка "господине" = ти работиш в А1 и го прилагаш ли?

# 18
  • Мнения: 1 306
Аз да работя в А1 - що за предположение? Може би съм посещавал клоновете им, на А1, Виваком и другите и съм обръщал внимание на стила държание. Ти като не си е твой проблем, не се мъчи да ми съдиш преценките отвисоко. Защо да обиждам 60 годишните? Казвам, че при тях най-често минава номера пак защото съм забелязвал как се ласкаят. Но ето cherenlebed изглежда е доста под 60 и пак се е хванала на любезничене и други видове "енергично" държание от типа на въодушевено споменаване какви промоции има "в момента". Пояснявам, че В Момента е в кавички, защото постоянно, всеки ден е някакъв момент и има някаква невероятна промоция, която не трябва да се изтърва.

# 19
  • Мнения: 1 248
Аз писах, защото до момента никога не съм отдавала голямо внимание на договора и сметките си. Но сега взех, че обърнах внимание и установих как по най различни начини успяват да ти вземат парите. То не са смс , които не искаш, но те таксуват, то не е задължителна застраховка и т.н. Та вече всеки месец ще си гледам фактурата до стотинка. До момента, когато някои познати си ги проверяха се чудех как могат за 2-3 лева в повече да се впечатляват. Ами вече ще проверявам и то принципно.
Не е заради любезно отношение , а защото съм била прекалено доверчива. Колкото ми кажат месечна сметка - и аз плащам без да проверя. Очаквам апарата да е по изгоден с договор, отколкото от магазин. Не е.
Затова и писах- някой като мене може да прочете.

# 20
  • Мнения: 1
Здравейте. Моят проблем възникна в петък - 12.03.2021г. когато идвайки на работа установих, че нямам интернет. Имам безжично устройство по гореща препоръка на служител на А1. При въпроса ми защо? ми бе отговорено, че съм ,,изхабила МБ тите,,??? - нещо, което те немогат да ,,докажат,, и аз не приемам за истина след като работя на компа 15 дни в месеца.....и то не непрекъснато през деня. Искам за сравнение да кажа, че съм била обвързана и с другите оператори, но подобно нещо ми се случва за първи път с А1? Казха ми, че новото зареждане за месеца ще стане във вторник -16.03 на което от няма и как се съгласих?! Нямаше ме два дни в офиса и днес петък - 19.03 установих, че продължаВА ДА НЯМА ВРЪЗКА - ИНТЕРНЕТ? ОБАДИХ СЕ ОТНОВО И ТЕ ЗАПОЧВАТ ДА МЕ УБЕЖДАВАТ, ЧЕ НЕЩО АЗ НЕ ПРАВЯ КАКТО ТРЯБВА? След обаче повишаване на тона ми как така спират нета, а след това аз немога да го пусна....и след уверението, че ще проверят? .....След 15мин. вече имах . Безкрайно съм разочарована от А1 и няма да спра да говоря колко безскруполно маниполативни са.......и всичко най- лошо. За съжаление преподписах договора и сега ще броя дните да минат месеците и никога, ама никога няма да помисля за А1 както и ще се старая да предпазя всички от тях!

# 21
  • Мнения: 59
Задължително подайте жалба

Подайте жалбата с копие до Комитет за защита на потребителите. Искайте печат и да не е задължително към входящите номера, като подавате нещо в А1. Добре е да записвате разговорите си с хората в А1.

# 22
  • Мнения: 12 755
Здравейте. Моят проблем възникна в петък - 12.03.2021г. когато идвайки на работа установих, че нямам интернет. Имам безжично устройство по гореща препоръка на служител на А1. При въпроса ми защо? ми бе отговорено, че съм ,,изхабила МБ тите,,??? - нещо, което те немогат да ,,докажат,, и аз не приемам за истина след като работя на компа 15 дни в месеца.....и то не непрекъснато през деня. Искам за сравнение да кажа, че съм била обвързана и с другите оператори, но подобно нещо ми се случва за първи път с А1? Казха ми, че новото зареждане за месеца ще стане във вторник -16.03 на което от няма и как се съгласих?! Нямаше ме два дни в офиса и днес петък - 19.03 установих, че продължаВА ДА НЯМА ВРЪЗКА - ИНТЕРНЕТ? ОБАДИХ СЕ ОТНОВО И ТЕ ЗАПОЧВАТ ДА МЕ УБЕЖДАВАТ, ЧЕ НЕЩО АЗ НЕ ПРАВЯ КАКТО ТРЯБВА? След обаче повишаване на тона ми как така спират нета, а след това аз немога да го пусна....и след уверението, че ще проверят? .....След 15мин. вече имах . Безкрайно съм разочарована от А1 и няма да спра да говоря колко безскруполно маниполативни са.......и всичко най- лошо. За съжаление преподписах договора и сега ще броя дните да минат месеците и никога, ама никога няма да помисля за А1 както и ще се старая да предпазя всички от тях!
Да не би пък сега да са ти по-малко мегабайтите от преди?Възможно е наистина да са свършили.

# 23
  • Мнения: 4
Здравейте, нека споделя проблема ми с А1.
...
Фактурите, който получавах бяха наред, до момента в който последната ми фактура беше на сума от 63лв.
...
Знаете ли как стои въпроса с подаването на жалба и заслужава ли си въобще да правя каквото и да било?

https://bg-mam.ma/p/1119125/43153982

# 24
  • Мнения: 68 644
От личен опит, съветът ми е  - само ПИСМЕНИ ЖАЛБИ! Не ходене в офис. Не разговори по телефон.
Писмено, защото остава. Защото можеш да го принтираш и приложиш към жалба след това до КРС, КЗП и т.н. институции.
 С писане на жалба, писмена!, се оправих с Виваком.
Пуснах я по обикновената поща, на хартия. Пуснах я на имел от сайта им. Пуснах я и от формата за контакт.
Жалбата беше с копие до КЗП, КРС, Прокуратура.

ПХроблемът се реши.

Преди това в офис една гърла ми вдигаше рамене и ме правеше на глупак. По телефона същата работа.

Виж писмено вече, се оправи работата.

Изобщо вече не губя време и нерви да им слушам глупостите по телефон или в офис.

# 25
  • Мнения: 1 306
Прокуратура... Колко ли са псували или са се смели там - всеки с проблема си си въобразява, че ще си мръднат пръста.

# 26
  • Мнения: 12 755
И аз мисля, че писмена жалба с входящ номер има по-голям ефект от часове разговори със служители, от които нищо не зависи.

# 27
  • Мнения: 68 644
Не знам кой се е смял, но двойно ни върнаха парите.
То им стига на оператора да видят адресатите в жалбата, за да се поразмърдат. Дали и къде ще я пусна...но си ги пиша...

# 28
  • Мнения: 1 306
И аз мисля, че писмена жалба с входящ номер има по-голям ефект от часове разговори със служители, от които нищо не зависи.
Вярно е, че в устна форма се надпреварват да лъжат. Прост пример - имаш карта Боб. Не се предлага вече, но който има си я държи. И ти се обажда някой и казва, че Боб ще ги спират от другия месец и трябва да минеш на план. Минаваш на план и после разбираш, че изобщо няма да ги спират. Просто те преметнал супер нагло и дори до прокуратурата да пуснеш жалба ще се оправдае, че нещо не си разбрал или пък никога не е казвал такова нещо.

# 29
  • Мнения: 68 644
Е това е номер стар като света...още ли се хваща на него накой?
Спират да предлагат даден план , НЕ Е РАВНО на прекратяват договор с конкретно лице.

# 30
  • Мнения: 1 306
Не е равно, но оня казва "ТРЯБВА да минете на друг план". И като цяло никой не го е питал има ли още еди кой си план или няма - инициативата е на служителя заедно с лъжата, че трябва да се прави нещо. А всъщност целта му е да отчете още една направена сделка. Но съм чувал за десетки случаи на изречени чисти лъжи - после евентуално с оправдание, че видиш ли той не знаел някои подробности.

# 31
  • Мнения: 68 644
Ми да го пита Кво ще стане, ако пък не мина на друг план?
Или да го пита Това което казвате, къде го пише в Общите ви условия...

Ми питайте ги бе, тез служители, не само ги слушайте Joy
То е който надговори другия. Вкарай въпрос, объркай го...то на война като на война...
Не само йес, сър, слушам...Stuck Out Tongue Winking Eye

# 32
  • Мнения: 14 841
Вярно е, че в устна форма се надпреварват да лъжат. Прост пример - имаш карта Боб. Не се предлага вече, но който има си я държи. И ти се обажда някой и казва, че Боб ще ги спират от другия месец и трябва да минеш на план. Минаваш на план и после разбираш, че изобщо няма да ги спират. Просто те преметнал супер нагло и дори до прокуратурата да пуснеш жалба ще се оправдае, че нещо не си разбрал или пък никога не е казвал такова нещо.
Не че защитавам А1 (моткат ме с едни пари в момента), но още ли има някой, който вярва на ЕЖК, че операторите лъжат?
Операторите не лъжат. Така извъртат нещата, че ти си мислиш, че нещо си чул да излиза от устата им, защото някак си думите им са прозвучали еди как си, но всъщност не са те излъгали. Това с БОБа е много добър пример. Те не казват, че БОБ ще бъде спрян форевър и затова спешно трябва да минеш на друг план. Ама хората се връзват и после си питат ушите.
Между другото, да ви успокоя, че Теленор направо сменяха предплатени планове преди години и пускаха предупредителен смс. Баба ми изгоря така, обаче аз хванах навреме шашмата. Доста си поприказвах с една операторка тогава и на другия ден на баба ù върнаха таксата, дето бяха смукнали от ваучера , пък си прибраха включените минути.

# 33
  • Мнения: 1 306
Операторите не лъжат. Така извъртат нещата, че ти си мислиш, че нещо си чул да излиза от устата им, защото някак си думите им са прозвучали еди как си, но всъщност не са те излъгали. Това с БОБа е много добър пример. Те не казват, че БОБ ще бъде спрян форевър и затова спешно трябва да минеш на друг план.
Уви, точно това казват. И не операторите, а служителите на операторите. Формално, операторите не са виновни, че някой служител лъже (някой - към 50% или повече). Реално - много добре знаят, но не ги интересува. Важното е продажби да има.

Пак повтарям - казват ти, че Боб ще бъде спрян, няма да го има и то съвсем скоро (уж) и трябва да минеш на план. Един вид "ти до 2 седмици ще трябва да минаваш на план и дай така и така си тук да оправим нещата". Изобщо не казват нали - той клиентът е прост и сам си го измисля, а видиш ли служителят е имал нещо съвсем друго и стои и се чуди тоя клиент път какво се разбърза баш сега да минава на план. 100% съм сигурен, че си обменят опит и се хвалят кой каква формулировка е измислил и как минава номера. Другите копират и се радват на премиите си.

# 34
  • Мнения: 68 644
Разбира се, че лъжат, крият информация, и то със знанието и позволението на оператора. Да не кажа че операторът ги кара, целта е да имат брой договори, иначе няма премия.

# 35
  • Мнения: 59
Лъжат и още как. Като ги попитах преди 5 дена какво ще стане като преустановят боб през септември, казаха, че ще си загубя тел.номер. Не им повярвах, тъй като твърдят това от 2 години.

# 36
  • Мнения: 1 090
ОХО, БОБчето с 2 лв такса от незнамсиколко години го ползвам Wink и определено им е мн криво, като ходя да плащам. Всеки път казват, че ще спират и е добре да се ориентирам към друг план, но аз пък питам за информация какво се предлага и казвам, че ще си помисля и така до следващия път Wink
Предния месец доста изгодна оферта направиха, но пък не успях да стигна до офиса във времето, в което твърдяха, че е активна и се разминах за момента...надявам се, че ще излезе нещо друго пак (18-19 лв, безкрайни минути и 15-16 000 мв нет).

# 37
  • Мнения: 1 908
Здравейте,  ще ви помоля за съвет.
Баща ми е  коректен клиент от над 20 години на А1,  ползва телефон и интернет към таблет. Преди 2 седмици отивам и проверявам условията за преподписване на договора, обясниха ми после още 2 пъти ходихме с баща ми и същите условия и цени ни представиха съответно подписахме договор. Сега идва месечна сметка с 9 лева повече и се оказва, че те са за ддс, като в офиса не ни уточниха,  че цената която ни казват е без ддс .  Освен това договора е подписан в средата на периода на който го засичат, т.е. половин месец на старата цена половин на новата цена. Минутите и интернета са коригирани спрямо дните, а вместо да получим изравнителна сметка от ниската и високата такса получихме директно високата такса. Моля кажете ми какво да направя и мога ли да подам жалба и по образец ли е тя въобще как стоят нещата?
Аз принципно съм клиент на Теленор и такъв проблем никога съм нямала какво ми казват това и плащам подписала съм над 60 договора на цялото семейство

# 38
  • Мнения: 1 090
elica_2007 , а когато подписвахте, в договора какво пише, не се ли вижда сума?
Теленорците обикновено ми я подчертават.
Иначе не се и съмнявам, че правят такива Леки завои в А1 Wink

# 39
  • Мнения: 1 908
elica_2007 , а когато подписвахте, в договора какво пише, не се ли вижда сума?
Теленорците обикновено ми я подчертават.
Иначе не се и съмнявам, че правят такива Леки завои в А1 Wink
Баща ми е възрастен и е подписал договора на електронно устройство и не е видял, ще ги посетя тези дни да видя договора

# 40
  • Мнения: 14 841
Трябва да е получил копие.
А на теб ти трябва пълномощно, за да ходиш от негово име.

# 41
  • Мнения: 68 644
Няма да ти го дадат.

Аз какво бих направила....сядам и пиша от негово име, всимко си написваш, и разпращаш по мейл жалбата до А1, с копия до КЗП и КРС....адресатите изписваш един под друг, да видят А1, че пращаш и на другите.
Пишеш остро писмо, че мамят възрастен човек и т.н..
Друг начин няма.

Има възможност да прекрати баща ви договора, 7 или 14 дена беше срока, но само ако в него НЕ е отметнал, че влиза в сила веднага. За целта ви трябва копие на договор на хартия, за да проверите какво е чекнал.
Ноо, 99% съм сигурта, ме те са чекнали полето вместо вас, че дог.влиза в сила веднага.

# 42
  • Мнения: 14 841
Използваните МБ и минути се смятат за минал период, но таксите са за текущия период, а не за миналия.
Както чета, има една фактура със съмнително ДДС и няма договор. По фактурата може да се оплачеш на арменския поп - ще е дума срещу дума. Острото писмо, ако е повече емоционално, също няма да помогне.
Аз бих пробвала с нещо от рода Това, което са ми начислили, не е това, за което говорихме. Не мога да проверя какво съм подписал, защото не ми дадоха копие от договора.
Нещо ми се върти, че срокът за отказ от новоподписан договор е 30 дни, а не 7/14, но може да бъркам, виж общите условия.

# 43
  • Мнения: 1 908
Благодаря ви, мога ли да пусна жалбата по имейл до А1 и въобще където трябва, ако някой знае подробно имейлите или има образец нека ми пише на лични
Благодаря предварително!

# 44
  • Мнения: 68 644
При мен гневните писма помогнаха. Върнаха ми пари, даваха мв, извиняваха се...тоест оправиха ми проблема. С жалби.
Ели, пиши всичко, искай да ти обяснят фактурата...всичко им опиши . Пишеш от името на баща ти, даваш твой мейл за отговор.
Имейли ще намериш в сайтовете на А1, КЗП и КРС.
От кзп веднага ми върнаха мейл с вх.номер на жалбата ми, от крс също.
От кзп имах отговор, от крс-не.
От оператора имах извинителни писма..

Само с писане е начинът.
В офис няма смисъл да ходиш.
Опиши и как е протекло самото подписване...
Успех.
ПС...аз писах и Окр.прокуратура в града ни като адресат, не пратих до тях обаче писмото.

# 45
  • Русе
  • Мнения: 1 514
Какво е КРС?
На какъв имейл пишете?
И аз исках миналия месец да напиша жалба, но не намерих имейл. Написах я от профила си в А1. Обадиха ми се по телефона, но ми се искаше да има входящ номер, да я имам като жалба черно на бяло.
Когато подписвах електронен договор с А1 на таблет, не ми дадоха договорът на хартия с цел да се пести хартията, а ми го изпратиха на имейла, който посочих.

# 46
  • Мнения: 68 644
... пусни я по пощата с обратна разписка.

https://www.a1.bg/mscontacts

# 47
  • Мнения: 14 841
КРС е комисия за регулиране на съобщенията.
Колкото до контакти с когото и да е, на сайта има най-долу нещо от рода на свържете се с нас, контакт (с нас).

# 48
  • Мнения: 1 908
Свързах се с А1 и отговора беше, че при преподписване се предплащало 1 фактура и затова сметката е толкова висока, от следващият месец щяло да се дължи само таксата упомената в договора,  дано е така

# 49
  • Мнения: 68 644
По принцип е хубаво да го имаш писмено отговора им, не устно по телефон...като съвет го казвам.
Защото каго говорят по телефон, могат да кажат много неща, но са недоказуеми после.
А като го напишат, слагат име отдолу и е доста по-различно и внимават какво и как ще напишат.

А и ти спомена нещо за ДДС. Все още нямаш копие от договора да видиш каква е цената...намери начин да си го изискате, договора, според мен. Иначе другият месец може пак да се окажете с въпроси...

ПС...когато майка преподписва тази пролет, също имаше предплащане, но двойни и по.високи сметки не е имало.

# 50
  • Мнения: 1 908
Споменах им за ДДС и казаха, че крайната цена е тази в договора , изпратен ми е на имейла договора и там пише 27.99лв. за телефона и 17.99 лв. за таблета. Това всъщност е цената  за, която говорихме, дано го спазят занапред

# 51
  • Мнения: 5 249
Свързах се с А1 и отговора беше, че при преподписване се предплащало 1 фактура и затова сметката е толкова висока, от следващият месец щяло да се дължи само таксата упомената в договора,  дано е така
Така е при всеки нов договор.

# 52
  • Мнения: 14 841
Не се предплаща. Плащаш я с първата сметка след един месец.

# 53
  • Мнения: 1 876
Здравейте, искам да подам жалба до А1 и няколко комисии, но в сайта не намирам откъде се подава. Някой може ли да даде линк?

# 54
  • Мнения: 68 644
Най-добре си я набери ти на файл, и разпрати по имейли. Така ще си я имаш. Иначе - не.

# 55
  • Мнения: 59
Не се предплаща. Плащаш я с първата сметка след един месец.

При мен беше с предплащане, но на по-следващия месец сторнираха нещо по първата фактура без да им се обаждам.
Аз през август си промених плана като подписах в малкото прозорче. Едва в къщи видях, едно, че са ми набутали застраховка, макар че изрично им казах, че не искам. Второ едва при първата фактура видях, че са ми сложили и допълнителен пакет мах спорт, който също изрично им казах че не искам. Отказах се от него, но след плащане на санкция от 3 месечни вноски. На всичко отгоре за тази санкция не искаха да ми дадат и документ, та трябваше да се карам и за това. Това на офиса им на Бъкстон. Много внимавайте с тези,
мошеници са отвсякъде.

# 56
  • Русе
  • Мнения: 1 514
Защо са такива мошеници? За всяко нещо лъжат и постоянно пробутват някакви допълнителни неща да се плащаш. В тази връзка как мога да се откажа да плащам 60 ст. за музиката, която чува този, който ми се обажда по телефона?
Пробутаха ми разни рутери, допълнителни карти за телевизор и т.н.

# 57
  • Мнения: 1 876
Не могат да ви пробутат нещо, което го няма в договора или в приложенията за допълнителни услуги и което не сте се подписали, че искате. За Musicall - спирате с sms STOP на 1888
https://www.a1.bg/pomosht-musicall

# 58
  • Мнения: 1 306
Защо са такива мошеници? За всяко нещо лъжат и постоянно пробутват някакви допълнителни неща да се плащаш. В тази връзка как мога да се откажа да плащам 60 ст. за музиката, която чува този, който ми се обажда по телефона?
Трябва да се обадиш и да искаш да я спрат. Наскоро говорих с една от служителките им (искаше да ми пробутва някакви глупости) и стана дума за тази платена и натрапена музика. Онази или беше доста неосведомена какво прави работодателят й или се правеше на убита и отричаше, че има такова нещо.

# 59
  • Мнения: 6 887
Свързах се с А1 и отговора беше, че при преподписване се предплащало 1 фактура и затова сметката е толкова висока, от следващият месец щяло да се дължи само таксата упомената в договора,  дано е така
Така е при всеки нов договор.

Така е при всички, но сега, от А1, при прехвърляне на номер, ми обясняваха, че не се било предплащало. Обяснението, не били знаели колко ще ти е сметката! Laughing
Аз им обяснявам, че сумата за абонаментния план се предплаща, а изразходваното отгоре, идва със следващата фактура, те твърдят, че не било така. Накрая ги попитах, ако сега сключа нов договор, през ноември, какво ще платя? - Частично за ноември и пълна за декември. Казах им, ами нали това ви обяснявах, предплаща се абонамента за следващия месец.

Когато си прехвърлих моя номер към друг оператор, от Теленор ми възстановиха предплатената сума.
А края на юли, синът ми си прехвърли от А1 към друг, юли платихме всичко, което ни казаха, че се дължи до момента, проверихме август месец дали не е останало нещо за плащане - нямаше.
Наскоро получи от колекторска фирма, че дължи около 30 лв. Прави справка в магазина, дължал около 40 лв. Вадят някакви фактури за юни и юли, да се чуди човек от къде ги измислиха. При това за 2-та месеца, сумите са различни, явно не са само абонамент, въпреки, че картата не е ползвана през тези месеци. При това сумата все повече набъбва, за период, за който сме проверили през август и нямаше дължими суми , след прехвърлянето.

Интересно е, че фактурата им излиза в началото на месеца и обхваща минал период - за миналия месец. Как става това, при положение, че при нов договор, се предплаща абонаментния план за бъдещия месец?!

# 60
  • Мнения: 68 644
Пишеш им писмено запитване да ти разбият фактурите, да ти отговорят точно как точно се формира всеки един ред. Ама писмено.
И не във формата за контакт, ами по имейл и до седалището на А1 в София с обикновено писмо, с пощата или с куриер.

# 61
  • Мнения: 6 887
Мислех да им искам и разпечатка, да изпратят всичко по пощата на адреса.
Но определено не очаквам резултат. За мен е ясно, че А1 мамят в този случай, но трудно бих могла да го докажа.
Преди доста години аз се махнах от тях, защото в разпечатката имаше куп надписани разговори с непознати за мен номера, които реално не съм водила. Дъщеря ми избяга от тях по същата причина. И двете се махнахме от Мтел без да се разправяме. Но сега много ми писна и ми се иска да не оставям нещата така.

# 62
  • Мнения: 68 644
Достатъчно е да докажеш, че общите условия не са спазени.
Просто опиши случая, приложи каквото имаш, и пускай към КЗП, КРС, Прокуратура и до където още се сетиш. По имейли.

# 63
  • Мнения: 6 887
И кое точно от ОУ не е спазено? Ще ги прегледам, но не мисля, че ще открия нещо неспазено. В случая нам как да докажа, че към август са ни казали, че няма дължими суми, а после се пръкват някак. Не бих могла и да споря, че номерът не е ползван, ако те извадят разпечатка с фалшиво ползване. Аз зная, че не е ползван, защото картата беше счупена и купих предплатена карта, която синът ми ползваше до прехвърлянето. Решихме, че така е по-изгодно. А А1 явно са си написали нещо за  този период. Поне според фактурите, които казаха сега.

# 64
  • Мнения: 68 644
Много мислиш в детайли няколко хода напред.
Нищо няма да доказваш. Ти изложи фактите, приложи каквото имаш, органите ще си разследват, ще си питат оператора за допълнителни разяснения, ако не им е ясно нещо.
Наблегни на това че не е ясно как точно са формирани данните във фактурата. Виж за примерни жалби в нета, сигурна съм че има.
Дар слово имаш, знам...описвай ги. Така както и тук го описа казуса, така и в жалбата.

# 65
  • Мнения: 6 887
Добре, че спомена за ОУ, щеше да ме домързи да ги чета. Simple Smile
Цитат
22.2. (Изм. съгласувано с Решение № 319/02.03.2007 г. на КРС; Изм. – в сила от 30.03.2012 г.; изм.
във връзка с Промяната в Търговския регистър; изм. в сила 05.05.2021г.) Месечна абонаментна
такса (МАТ) - предплаща се от абонатите на съответната мрежа ежемесечно съгласно
уговореното в договора и/или съответните приложения към него.
https://media.a1.bg/newsite2018/private/pdf/OU_Mobile_05-05.pdf
Ама в магазина упорито твърдяха, че не се предплаща. А периода е минал, спрямо датата на издаване на фактурата. Как става така?

И още
Цитат
22.2.1. (Изм. – в сила от 01.09.2014 г.; изм. във връзка с Промяната в Търговския регистър; изм. в
сила 05.05.2021г.) A1 предоставя отстъпка от МАТ, дължима за първия месечен таксуващ период
на ползване на Услугата, когато този период е непълен, която е пропорционална на
неизползваната част от таксуващия период. Когато Услугата през последния месец от действието
на Договора за услуги не може да се ползва в рамките на пълен месечен таксуващ период,
същата се спира в началото на съответния непълен месечен таксуващ период и Абонатът не
дължи МАТ за него.
Другите случаи, в които МАТ подлежи на намаляване и/или съответно
възстановяване са тези по т. 49 и т. 54.14.1 от Общите условия и в случаите, когато потребителят
се е възползвал от правото си по т. 28.4 от Общите условия.

Последна редакция: ср, 01 дек 2021, 13:41 от Diorela

# 66
  • Пловдив
  • Мнения: 14 399
Закачвам се тук. Не знам дали да се смея, или да се ядосвам. Ядосването е, защото имаме мобилни оператори, които доста подмолничко се опитват да ни работят. Почти 100% съм сигурна, че не е приумица на конкретен непочтен служител, а поощряван или директно указван начин на действие. :-О
Звъни ми, значи, една кака от А1. Вие, нали, сте лоялен клиент, а договорът ви изтича много скоро и след това ще плащате повече, пък ние имаме за вас едно много изгодно предложение. Изслушвам я и и казвам, че не им ща много изгодното предложение за неограничени не знам какво си, защото не говоря много, също така ползвам съвсем малко интернет от баш този номер, защото си имам друг специално за интернет (на конкуренцията им). Предпочитам по-евтин план, пък нека да е ограничен. Ааа, ами добре, ето тук много добре ви пасва еди-кой си план, САМО за 19,99, ако плащате през "моят а1", иначе 21,99 месечно. Ами през "моят а1" мога ли да предплащам депозит - не, за съжаление. Ех, какво да се прави, добре, щом това ви е най-скромният план. Ще ви пратим договора да го подпишете - добре.
Понеже все пак цяла България ги знае и трите оператора как "омайват" клиенти и как спестяват информация, влизам в сайта им. И виждам план, подобен на сегашния ми, отговарящ на условията, които изрично описах на каката, за 15,99 на месец. Всичко, без да плащам през "моят а1", през него 13,99. Набирам номера - заето. Пиша мейл и смс "не ми пращайте договор, няма да подпиша", като в мейла обяснявам и точно защо. Това вчера. Днес получавам учтив отговор: договорът ви е изпратен, можете да се откажете от него, като попълните бланката за отказ. Айде, бе! Бланката? Верно? Да се откажа от договора? Дето съм го сключила сигурно? Щото договорите с мобилните оператори у нас не са задължително писмени и при подробно изброени условия, ми ей така, устно с две бързи приказки по телефона и готово, имаме договор за мобилни услуги?
А досегашният ми договор, оказа се, изтича съвсем скоро - след има-няма 4 месеца и малко. Ама това не го научих от каката, а от "моят а1". Grinning Какви биха били условията след това, ако не преподпиша, какво е уговорено, не знам, защото договори не пазя (но вече май ще, с тях специално).
Никога не съм одобрявала мислене тип: "всички са измамници и скубят бедния българин", никога, хора. Винаги съм се отнасяла скептично и с насмешка към такова мислене. Обаче тоя път го видях с очите си и ми остана лош привкус. Не че е истинска измама, още по-малко сериозна, не, но е една съвсем дребничка и съвсем явничка некоректност. Почти като "май не сме се разбрали добре". И това е една от големите, сериозни, уважавани фирми у нас, ако беше филанкишията, щеше да ми е само смешно. Grinning

# 67
  • Мнения: 68 644
Казвала съм...България е единствената държава, в която трябва да ходиш с адвокат, за да преподпишеш при мобилните...

Магде, чела съм, не помня вече къде, че ако по телефон кажеш да, се счита за съгласие и сключен договор. Имаше го и това, сигурна съм.

# 68
  • Пловдив
  • Мнения: 14 399
Устен договор, вкл. по телефона, е принципно възможен, но това не се отнася за договорите с мобилни оператори. За тях има изискване за писмена форма и определена информация, която да се предостави.
Иначе аз съм юрист. И не смятам, че е чак нужно да си такъв, за да се оправиш с тях, достатъчно е "само" да внимаваш да не те подхлъзнат. Ама защо трябва да се опитват, бе? На това се ядосвам. И още ми е прясно, от тази вечер. Иначе толкова години нямам особени претенции към тях. НямаХ. Но ми оставиха много лош вкус.
Към идеята "така е само в България" също съм много скептична. Ние ще се окажем някакви извънземни, всичко лошо, за което се сети човек, все е само в България. Wink А собствениците на А1 не са българи и не вярвам да не знаят, че така се действа. Wink
Само си изливам яда и предупреждавам, ако някой не внимава - да внимава.

# 69
  • Мнения: 68 644
Не съм съгласна, че всеки би се оправил. Масово подписват БЕЗ ДА ЧЕТАТ.
Не говоря че само договора не четат. Не са запознати с "номерата", с принципа на действие и прочие. Това да тръгнеш да преподписваш е като да тръгнеш на война. Когато майка подписва, три дена им четох планове, оферти, общи условия и т.н. и в офис пак удрям на камък, щот им казвам какво пише, официално публикувано, но не, те пак не дават ..не можело на този план да подпише. И трябва да се биеш...
Ама както и да е...успех ти желая.

А че това е офиц.политика и на трите оператора - да мамят клиенти, е публично известно отдавна. Изненадана съм, че си изненадана.

# 70
  • Пловдив
  • Мнения: 14 399
Абе, аз знам отдавна, че "спестяват" инфо при омайването на клиента, ама чак толкова ми дойде в повече. Сериозна фирма са, не съм очаквала да са благотворително дружество и да не търсят максимум печалба, ама да са що-годе коректни - да. Grinning
И почти не се съмнявам, че и трите го правят. То затова и не мисля да ги сменям. Grinning Няма с кого.
А в Закона за защита на потребителите, сега отидох да чета, има изричен текст от 2014 г., че при продажба от разстояние по телефона потребителят е обвързан едва след като писмено даде съгласие. Отнася се и за тях, когато клиентът е потребител (гражданин, а не фирма). Сигурно не един и два такива спора е имало. Wink

# 71
  • Мнения: 1 306
Абе, аз знам отдавна, че "спестяват" инфо при омайването на клиента, ама чак толкова ми дойде в повече. Сериозна фирма са, не съм очаквала да са благотворително дружество и да не търсят максимум печалба, ама да са що-годе коректни - да. Grinning
Не спестяват информация, а директно лъжат (казват неща, които не са верни) освен, че подвеждат. Затова по телефона започнат ли да ти говорят за оферти и предложения, директно ги изрязваш по възможно най-грубия начин. Не мога да разбера как и А1 и Вива си смениха собствениците по няколко пъти, но мръсният стил на дейстие не се променя изобщо. Може би едни и същи кадри циркулират между операторите и си работят както си знаят. А големите началници са твърде извисени, за да обръщат внимание на технически подробности.

# 72
  • Пловдив
  • Мнения: 14 399
Аха, и аз до тоя извод стигнах - почнат ли да ти предлагат каквото и да било, режеш направо, без изслушване. Grinning

# 73
  • Русе
  • Мнения: 1 514
Обадиха ми се да ми предложат нова оферта, тъй като договорът ми скоро изтичал. Попитах, кога изтича договорът. Казаха, че не могат да ми кажат в момента точна дата. После като проверих се оказа, че договорът ми изтича след година, което въобще не смятам, че е скоро. Казах, че искам да остана на същия си договор. Тази служителка нямала право да ми предложи същият договор. Започна да ми предлага разни на по-висока цена. Това не е ли откровена лъжа? И понеже на същото ЕГН се водят и телефоните на децата каза, че щяла и на тях да звъни да им предлага оферти. Казах й че това са деца и не искам да им звъни. Има ли възможност по някакъв начин да блокирам това звънене от служителите на телефоните на децата?

# 74
  • Мнения: 68 644
Joy
Ха ха..1 година било скоро.
Заработва каката коледния си бонус Grinning

# 75
  • Пловдив
  • Мнения: 14 399
Grinning Не знам за блокиране, ама са много сладки - само да не им се вържеш. Ужас.
Децата инструктира ли ги вече да и затварят?

# 76
  • Мнения: 5 249
Не мога да разбера как и А1 и Вива си смениха собствениците по няколко пъти, но мръсният стил на дейстие не се променя изобщо.
Проблемът е, че служителите имат таргет, който трябва да изпълнят и се принуждават да лъжат, ако искат да получат "бонус". Основната им заплата е ниска с обещание за големи бонуси при постигнати резултати. Никой не им казва да лъжат и прикриват истината, а е самоинициативно. На операторите не им пука, щом постигат целите си.

# 77
  • Мнения: 1
Задължително подайте жалба,иначе с тях оправия няма. Колко време се разправях с тях(докато бяха Мтел).
Хем нямаха връзка на новия адрес,където исках да преместя интернета,хем искаха да им плащам. Е няма как да стане. Писах жалба и ми прекратиха договора без неустойка и без да плащам останалите до края на договора такси. Така и ги напуснах след повече от 10 години коректен клиент.
Търсете си правата.

Бихте ли споделили по какъв начин подходихте към тях , тъй като съм в същото положение ,но досега все бия на камък при връзка с тях

# 78
  • Мнения: 228
Задължително подайте жалба,иначе с тях оправия няма. Колко време се разправях с тях(докато бяха Мтел).
Хем нямаха връзка на новия адрес,където исках да преместя интернета,хем искаха да им плащам. Е няма как да стане. Писах жалба и ми прекратиха договора без неустойка и без да плащам останалите до края на договора такси. Така и ги напуснах след повече от 10 години коректен клиент.
Търсете си правата.

Бихте ли споделили по какъв начин подходихте към тях , тъй като съм в същото положение ,но досега все бия на камък при връзка с тях
С многократно ходене. Подавайки жалба задължително изискайте входящ номер.
Аз бях по майчинство от Тешенор ,когато се случи това. Казвайки им това разбраха че си знам и правата и какво те трябва да свършат. Тук е нашият град всичките им тогавашни служителки бяха под всякаква критика. Търсете си правата

# 79
  • София
  • Мнения: 9 920
При закриване на Нет бокс услуга - на 9тия месец... нормално ли е да ти изискат разликата от намалението в таксите за първите 6мес + 3 цели такси?

ПП: Кои инстанции имат ресор да ги контролират, за да ги сезирам, че станаха доста нагли вече.

Последна редакция: вт, 17 яну 2023, 12:54 от Starrydream

# 80
  • Мнения: 5 249
При закриване на Нет бокс услуга - на 9тия месец... нормално ли е да ти изискат разликата от намалението в таксите за първите 6мес + 3 цели такси?
Да, пише го в общите им условия и в договора.

# 81
  • Мнения: 68 644
Не ми се рови сега, но на твое място бих попитала писмено КЗП .
Да проверят и отговорят има ли неравноправна клауза в договора, няма ли. Прати им едно имейлче, бързо става Simple Smile

# 82
  • София
  • Мнения: 2 718
Да питам и аз - нормално ли е?
На договора първа страница резюме пише МВ на максимална скорост 200, а на втора страница - мобилен инетрнет като количество МВ /България/ неограничен.

# 83
  • Мнения: 5 249
Да питам и аз - нормално ли е?
На договора първа страница резюме пише МВ на максимална скорост 200, а на втора страница - мобилен инетрнет като количество МВ /България/ неограничен.

Да, но просто трябва да прочетеш внимателно написаното. Имаш неограничен интернет, като количество, но с ограничена скорост(вероятно 64Kbps), като първите 200MB са с неограничена.

# 84
  • София
  • Мнения: 2 718
Благодаря, явно това е, аз съм прибързала и не съм видяла вниметелно.
Сега друг въпрос - преминахме от предплатена карта на договор, имаше в картата 2 лв., трябва да им пиша да върнат 2-та лева, преди години беше така, доколкото помня, дали и сега е така? 

# 85
  • софия
  • Мнения: 222
Вдигната ли ви е таксата за Интернет и кабелна телевизия за месец февруари?

# 86
  • Русе
  • Мнения: 1 514
Преди около месец получих съобщение, че всички такси ще бъдат вдигнати, но не помня от коя дата.

# 87
  • Мнения: 6 290
Да, вдигната е за всички услуги.

# 88
  • Мнения: 1
НИКОГА за НИЩО на света връзка с тях?! След 6 месеца борба и нерви с тях ги съдих и ги ОСЪДИХ!!!             АКО някой иска, мога да му покажа пътя!

# 89
  • Мнения: 379
Здравейте, къде мога да пусна жалба към а1? В сайта намирам само да проверя статуса на жалбата ми. Сега пуснах в общината защита на потребителя, но искам и към самия а1 да пусна с жалба.

# 90
  • София
  • Мнения: 2 718
Има Форма за обратна връзка / оплакване
https://www.a1.bg/miscellaneous/customer-service
Открийте най-бързия начин за обслужване по електронен път.
Вашето запитване е свързано с:....
и се отваря нов прозорец
Форма за обратна връзка / оплакване

# 91
  • Мнения: 68 644
В КЗП, КРС, Прокуратура, Омбудсман....зависи какво е оплакването.

# 92
  • Мнения: 6 290
Или във всеки физически клон на компанията.

# 93
  • София
  • Мнения: 9 920
Има Форма за обратна връзка / оплакване
https://www.a1.bg/miscellaneous/customer-service
Открийте най-бързия начин за обслужване по електронен път.
Вашето запитване е свързано с:....
и се отваря нов прозорец
Форма за обратна връзка / оплакване
ако е без входящ номер...може и да не ти отговорят. Най добре в клон.

# 94
  • Мнения: 68 644
Не, най-добре е да се подаде нагоре направо жалбата - КЗП, КРС И т.н.

# 95
  • Мнения: 379
Случаят ми е такъв. Тъй като сме клиенти на а1 от 10г, бяхме с военни карти, но се наложи да ги върнем. Политиката им била такава, че те задължават да останеш на а1, ако искаш да си запазиш номера. Прегледахме офертите им, но не ни устройваше такса-качество. Подписахме на възможно най-ниската такса, която е от 24лв на номер. Казаха ни, че ще заплатим неустойка от 3 месечни такси на номер. Пресметнахме, че това са  72лв на номер. Три номера по 72лв са 216лв неустойка общо за трите карти. Таксата от 24лв е намалена от 30лв. Дори и да са 30лв, се пада по 90лв но номер, следователно се пада неустойка от 270лв. Нито сме взимали телефон, нито телевизия. Отиваме да си прекратим договора, като си мислим, че ще запратим 270лв + 15лв такса за всяка карта, защото се прехвърляме към друг оператор. По наши сметки за всичко трябва да запратим 315лв. Ноооо се оказа, че дължим 589лв неустойка…. Подадохме жалба към защита на потребителя и въпроса ми е, дали има някой, който е бил в такова положение и дали ще имаме шанса да ни върнат тези 217лв?

# 96
  • София
  • Мнения: 9 920
Скоро преподписан договор към а1, но на селото ни се влоши обхвата им... има ли вариант да се прехвърли към друг оператор без да се плаша неустойка която е над 80 лв? Има ли начин да се докаже технически, освен СМСи за пропуснатите...

# 97
  • Мнения: 5 249
Случаят ми е такъв. Тъй като сме клиенти на а1 от 10г, бяхме с военни карти, но се наложи да ги върнем. Политиката им била такава, че те задължават да останеш на а1, ако искаш да си запазиш номера. Прегледахме офертите им, но не ни устройваше такса-качество. Подписахме на възможно най-ниската такса, която е от 24лв на номер. Казаха ни, че ще заплатим неустойка от 3 месечни такси на номер. Пресметнахме, че това са  72лв на номер. Три номера по 72лв са 216лв неустойка общо за трите карти. Таксата от 24лв е намалена от 30лв. Дори и да са 30лв, се пада по 90лв но номер, следователно се пада неустойка от 270лв. Нито сме взимали телефон, нито телевизия. Отиваме да си прекратим договора, като си мислим, че ще запратим 270лв + 15лв такса за всяка карта, защото се прехвърляме към друг оператор. По наши сметки за всичко трябва да запратим 315лв. Ноооо се оказа, че дължим 589лв неустойка…. Подадохме жалба към защита на потребителя и въпроса ми е, дали има някой, който е бил в такова положение и дали ще имаме шанса да ни върнат тези 217лв?
Неустойката е в размер на 3 пълни месечни такси(без отстъпките) + част от отстъпките за всички ползвани месеци(+ евентуално, ако купено устройство с отстъпка, и тази отстъпка). Повечето хора мислят, че е само 3 месечни такси, но това не е така.
Трябваше предварително да посетите магазин и те щяха да ви кажат към дадения момент каква ще ви е неустойката и тогава да прецените дали да се местите при друг оператор. Подавате жалба до A1 и те ще ви обяснят как е образувана неустойката.

# 98
  • Мнения: 379
Случаят ми е такъв. Тъй като сме клиенти на а1 от 10г, бяхме с военни карти, но се наложи да ги върнем. Политиката им била такава, че те задължават да останеш на а1, ако искаш да си запазиш номера. Прегледахме офертите им, но не ни устройваше такса-качество. Подписахме на възможно най-ниската такса, която е от 24лв на номер. Казаха ни, че ще заплатим неустойка от 3 месечни такси на номер. Пресметнахме, че това са  72лв на номер. Три номера по 72лв са 216лв неустойка общо за трите карти. Таксата от 24лв е намалена от 30лв. Дори и да са 30лв, се пада по 90лв но номер, следователно се пада неустойка от 270лв. Нито сме взимали телефон, нито телевизия. Отиваме да си прекратим договора, като си мислим, че ще запратим 270лв + 15лв такса за всяка карта, защото се прехвърляме към друг оператор. По наши сметки за всичко трябва да запратим 315лв. Ноооо се оказа, че дължим 589лв неустойка…. Подадохме жалба към защита на потребителя и въпроса ми е, дали има някой, който е бил в такова положение и дали ще имаме шанса да ни върнат тези 217лв?
Неустойката е в размер на 3 пълни месечни такси(без отстъпките) + част от отстъпките за всички ползвани месеци(+ евентуално, ако купено устройство с отстъпка, и тази отстъпка). Повечето хора мислят, че е само 3 месечни такси, но това не е така.
Трябваше предварително да посетите магазин и те щяха да ви кажат към дадения момент каква ще ви е неустойката и тогава да прецените дали да се местите при друг оператор. Подавате жалба до A1 и те ще ви обяснят как е образувана неустойката.
Ние сме били точно 1 ден на този договор, тъй като нямахме обхват и интернет вкъщи и решихме още на другият ден да сменим оператора. Какви отстъпки за всички ползвани месеци, като сме били само 1 ден но този договор?

# 99
  • Мнения: 68 644
Претендирайте разваляне на договора по тяхна вина-че не са успели да предоставят услугата.

# 100
  • София
  • Мнения: 9 920
Скоро преподписан договор към а1, но на селото ни се влоши обхвата им... има ли вариант да се прехвърли към друг оператор без да се плаша неустойка която е над 80 лв? Има ли начин да се докаже технически, освен СМСи за пропуснатите...

# 101
  • Мнения: 5 249
Скрит текст:
Случаят ми е такъв. Тъй като сме клиенти на а1 от 10г, бяхме с военни карти, но се наложи да ги върнем. Политиката им била такава, че те задължават да останеш на а1, ако искаш да си запазиш номера. Прегледахме офертите им, но не ни устройваше такса-качество. Подписахме на възможно най-ниската такса, която е от 24лв на номер. Казаха ни, че ще заплатим неустойка от 3 месечни такси на номер. Пресметнахме, че това са  72лв на номер. Три номера по 72лв са 216лв неустойка общо за трите карти. Таксата от 24лв е намалена от 30лв. Дори и да са 30лв, се пада по 90лв но номер, следователно се пада неустойка от 270лв. Нито сме взимали телефон, нито телевизия. Отиваме да си прекратим договора, като си мислим, че ще запратим 270лв + 15лв такса за всяка карта, защото се прехвърляме към друг оператор. По наши сметки за всичко трябва да запратим 315лв. Ноооо се оказа, че дължим 589лв неустойка…. Подадохме жалба към защита на потребителя и въпроса ми е, дали има някой, който е бил в такова положение и дали ще имаме шанса да ни върнат тези 217лв?
Неустойката е в размер на 3 пълни месечни такси(без отстъпките) + част от отстъпките за всички ползвани месеци(+ евентуално, ако купено устройство с отстъпка, и тази отстъпка). Повечето хора мислят, че е само 3 месечни такси, но това не е така.
Трябваше предварително да посетите магазин и те щяха да ви кажат към дадения момент каква ще ви е неустойката и тогава да прецените дали да се местите при друг оператор. Подавате жалба до A1 и те ще ви обяснят как е образувана неустойката.
Ние сме били точно 1 ден на този договор, тъй като нямахме обхват и интернет вкъщи и решихме още на другият ден да сменим оператора. Какви отстъпки за всички ползвани месеци, като сме били само 1 ден но този договор?
Били сте 10г. на A1, след това от безсрочен сключвате срочен договор за 24лв./месец, но тогава разбирате, че нямате интернет, а преди това сте имали, и се отказвате, като отивате при друг оператор. Така ли? Нещо ми се губи нишката.

# 102
  • Мнения: 379
Скрит текст:
Случаят ми е такъв. Тъй като сме клиенти на а1 от 10г, бяхме с военни карти, но се наложи да ги върнем. Политиката им била такава, че те задължават да останеш на а1, ако искаш да си запазиш номера. Прегледахме офертите им, но не ни устройваше такса-качество. Подписахме на възможно най-ниската такса, която е от 24лв на номер. Казаха ни, че ще заплатим неустойка от 3 месечни такси на номер. Пресметнахме, че това са  72лв на номер. Три номера по 72лв са 216лв неустойка общо за трите карти. Таксата от 24лв е намалена от 30лв. Дори и да са 30лв, се пада по 90лв но номер, следователно се пада неустойка от 270лв. Нито сме взимали телефон, нито телевизия. Отиваме да си прекратим договора, като си мислим, че ще запратим 270лв + 15лв такса за всяка карта, защото се прехвърляме към друг оператор. По наши сметки за всичко трябва да запратим 315лв. Ноооо се оказа, че дължим 589лв неустойка…. Подадохме жалба към защита на потребителя и въпроса ми е, дали има някой, който е бил в такова положение и дали ще имаме шанса да ни върнат тези 217лв?
Неустойката е в размер на 3 пълни месечни такси(без отстъпките) + част от отстъпките за всички ползвани месеци(+ евентуално, ако купено устройство с отстъпка, и тази отстъпка). Повечето хора мислят, че е само 3 месечни такси, но това не е така.
Трябваше предварително да посетите магазин и те щяха да ви кажат към дадения момент каква ще ви е неустойката и тогава да прецените дали да се местите при друг оператор. Подавате жалба до A1 и те ще ви обяснят как е образувана неустойката.
Ние сме били точно 1 ден на този договор, тъй като нямахме обхват и интернет вкъщи и решихме още на другият ден да сменим оператора. Какви отстъпки за всички ползвани месеци, като сме били само 1 ден но този договор?
Били сте 10г. на A1, след това от безсрочен сключвате срочен договор за 24лв./месец, но тогава разбирате, че нямате интернет, а преди това сте имали, и се отказвате, като отивате при друг оператор. Така ли? Нещо ми се губи нишката.
От една година е зле интернета и обхвата, като се махнахме от военните карти искахме да сменим оператора, точно заради лошият интернет и обхват на А1. Но за да запазим номерата ни принудиха да преподпишем договор за 2г.

# 103
  • Мнения: 5 249
Скрит текст:
Случаят ми е такъв. Тъй като сме клиенти на а1 от 10г, бяхме с военни карти, но се наложи да ги върнем. Политиката им била такава, че те задължават да останеш на а1, ако искаш да си запазиш номера. Прегледахме офертите им, но не ни устройваше такса-качество. Подписахме на възможно най-ниската такса, която е от 24лв на номер. Казаха ни, че ще заплатим неустойка от 3 месечни такси на номер. Пресметнахме, че това са  72лв на номер. Три номера по 72лв са 216лв неустойка общо за трите карти. Таксата от 24лв е намалена от 30лв. Дори и да са 30лв, се пада по 90лв но номер, следователно се пада неустойка от 270лв. Нито сме взимали телефон, нито телевизия. Отиваме да си прекратим договора, като си мислим, че ще запратим 270лв + 15лв такса за всяка карта, защото се прехвърляме към друг оператор. По наши сметки за всичко трябва да запратим 315лв. Ноооо се оказа, че дължим 589лв неустойка…. Подадохме жалба към защита на потребителя и въпроса ми е, дали има някой, който е бил в такова положение и дали ще имаме шанса да ни върнат тези 217лв?
Неустойката е в размер на 3 пълни месечни такси(без отстъпките) + част от отстъпките за всички ползвани месеци(+ евентуално, ако купено устройство с отстъпка, и тази отстъпка). Повечето хора мислят, че е само 3 месечни такси, но това не е така.
Трябваше предварително да посетите магазин и те щяха да ви кажат към дадения момент каква ще ви е неустойката и тогава да прецените дали да се местите при друг оператор. Подавате жалба до A1 и те ще ви обяснят как е образувана неустойката.
Ние сме били точно 1 ден на този договор, тъй като нямахме обхват и интернет вкъщи и решихме още на другият ден да сменим оператора. Какви отстъпки за всички ползвани месеци, като сме били само 1 ден но този договор?
Били сте 10г. на A1, след това от безсрочен сключвате срочен договор за 24лв./месец, но тогава разбирате, че нямате интернет, а преди това сте имали, и се отказвате, като отивате при друг оператор. Така ли? Нещо ми се губи нишката.
От една година е зле интернета и обхвата, като се махнахме от военните карти искахме да сменим оператора, точно заради лошият интернет и обхват на А1. Но за да запазим номерата ни принудиха да преподпишем договор за 2г.
Сега разбрах. Излъгали са ви, такова изискване няма и в допълнение сте отметнали да влезе договора веднага.
Подай жалба до A1.

# 104
  • Мнения: 46
Здравейте. Опарих се и аз от тези ментаджии. Преди 2 седмици получих договор за нов план, който не съвпадна с това, което очаквах от обещаното от оператор по *88.
Върнах договора БЕЗ ДА ГО ПОДПИСВАМ.
След което още същия ден започнах да получавам съобщения за новия ми план. Обадих се на оператор, който ми обясни, че това е стандартна практика и щом си получат неподписаните документи, планът ще бъде отменен. Уви, това не се случи. И се започна ходене по мъките с мейли и обаждания.

Никой не ми обясни откъде-накъде активират нов договор без подпис на клиента. След доста разправии обещаха да ми върнат стария ми договор, но да видим...
Освен това са ми сложили и фактура по новия план, разбира се, на по-висока сума, като нямат никакво право за това.

От служителка на Спиди разбрах, че и други клиенти се оплакали как им активирали отказан договор.

Искам да подам жалби де що може, защото се оказва, че клиентът е абсолютно незащитен срещу самоволията на операторите. Ако някой е минал по пътя на жалбите към А1, може да съдейства Simple Smile

# 105
  • Мнения: 68 644
Ами подай. Трябвало е вече да си подала жалба...
КЗП, КРС като начало...

# 106
  • Мнения: 46
Казвала съм...България е единствената държава, в която трябва да ходиш с адвокат, за да преподпишеш при мобилните...

Магде, чела съм, не помня вече къде, че ако по телефон кажеш да, се счита за съгласие и сключен договор. Имаше го и това, сигурна съм.


Aми това ще е пореден абсурд. Защото примерно аз изрично казах на операторката, че при най-малкото несъответствие ще им върна договора неподписан. Но нищо няма да ме учуди вече Simple Smile

# 107
  • Пловдив
  • Мнения: 14 399
Не, изрично го има в закона - съгласието при дистанционно сключване, дадено по телефона, не се брои. Не точно така формулирано, но в тоя дух. Ще ти го намеря после, ако искаш. Играх го тоя цирк, но аз изобщо не си получих пратката въпреки обясненията, че трябвало, ръйш ли, да я получа и да им върна договора неподписан или с подписано изявление отказ от него ли беше, абе, нещо ми заявиха, че трябвало, аз само се изсмях наум. Още след разговора проверих условията в сайта им и лъсна, че по телефона лъготят.
Нямах проблеми после. Може би ще ти струва разправии, но както е описано, си права и трябва да си оправят грешката, било истинска грешка, или в кавички.

# 108
  • Мнения: 46
И аз не мисля, че само с едно "Пратете ми документите" ще ме обвържат за 2 години, при строгите регулации на ЕС.

На мен ми обещаха, че ще ми върнат стария план и ме компенсираха с някакви бонуси и мегабайти, но изхабените ми нерви нямат връщане.

Пратих жалби до КЗП и КРС с молба да разгледат самоволията им, защото не съм само аз. Това им е практика вече.

П.С. Мъж съм Simple Smile

# 109
  • Русе
  • Мнения: 1 514
Мен миналата година два или 3 пъти ме лъгаха по телефона. Обещават нещо, но когато дойде договора се оказва, че пише не това, което са ми обещали по телефона. Няколко пъти връщах договорите неподписани. Обаждаха ми се да ме питат, защо не съм го подписала и си останах на старите договори. Трябва обаче супер внимателно да се чете договора и да се гледа. В това време в Спиди се натрупва опашка, служителите на Спиди стоят и чакат да прочетеш, изобщо супер неприятна ситуация. Лошото е, че например един договор се отнася за няколко телефонни номера. За единият номер ми харесва например плана, който са ми предложили, но за другият номер не отговаря на това, което са обещали и аз връщам неподписан договор и за двата номера. Няма как да подпиша само за единия.

# 110
  • Мнения: 46
Е, от тази година не питат защо не си го подписал, а директно ти набиват новия план Simple Smile

Аз си взех договора и излязох да си го чета на спокойтвие отвън. Така не трупам опашка. Друг номер им е да го пращат на личен адрес, за да четеш отгоре отгоре и да го подпишеш и да не караш куриера да чака. Изрично казах на операторката да ми го прати на офис на Спиди, за да го прочета добре, тя го пратила на адреса ми. Върнах го в офиса, но това им е поредният хиенски номер, имайте го предвид.

Инфлацията ги е овълчила май, искат от тях печалби Simple Smile

# 111
  • Мнения: 1 306
Инфлацията ги е овълчила май, искат от тях печалби Simple Smile
Не е инфлацията, а премиите които получават от всичко. И последните 5 години се обучиха взаимно да лъжат постоянно и за всичко. В един момент ти трябва адвокат за да изрови отнякъде реалните правила и продукти, които предлагат, защото с питане може да получиш мръсна и нагла лъжа от всичките им хора.

# 112
  • София
  • Мнения: 9 920
Мога ли да снимам видео в офис на Оператор?
После при жалбата се покриват един друг...и гледат какво си разписвал..а не какво са обещали

# 113
  • Мнения: 68 644
Гледай какво подписваш ТИ!
Чекни да влезе в сила след 7 дни и вкъщи си го прочети, ако те е срам там.

# 114
  • Мнения: 5 249
Никой не ми обясни откъде-накъде активират нов договор без подпис на клиента. След доста разправии обещаха да ми върнат стария ми договор, но да видим...
Освен това са ми сложили и фактура по новия план, разбира се, на по-висока сума, като нямат никакво право за това.
Ще ти обясня. Когато приемеш договора от куриера и го върнеш след това, A1 не знаят дали е подписан или не и приемат по подразбиране, че е. Така активират новия договор преди още да са го получили с идеята да е в интерес на клиента, за да не чака с дни. Ако този договор въобще не го беше взел, нямаше да го активират. Не си първия, нито последния. Клиента не губи, а губи оператора, защото клиента не дължи нищо за използваните услуги от неподписан договор. Приеми го като тестване на услугите. В тази връзка жалбата към КЗП/КРС ще е без значение, ако не си претърпял никакви загуби. Ако мислиш, че "разправиите" са довели до психически стрес, тогава може да ги съдиш. Успех!
Фактурата ще е я коригират.

Може ли да обясниш какво разбираш под "разправии"? Стоя пред централата на A1 с плакат "ВЪРНЕТЕ МИ СТАРИЯ ДОГОВОР!!!" или какво? Какви действия извърши? Те така или иначе щяха да ти върнат стария договор и нямаше да останеш по новите условия.

# 115
  • Мнения: 68 644
Айде бе..в интерес на клиента било Joy
Другото може и да е така, не споря.
Ама сливи ли имат в устата да обяснят на клиента с две думи ако процедират така както ти описваш?
И ако клиент е чекнал кога да влезе в сила - на кое отгоре активират немедлено...
Ако мине номера - това им е целта. А не че мислят за клиента...последното ме разсмя, благодаря ти че ме развесели...Grinning

# 116
  • Мнения: 46
Хайде бе, приемали по подразбиране... Че и в мой интерес, пуснах сълза. Наистина бисер след бисер.

Без мой подпис договорът няма никаква стойност, следователно не могат да го активират "по подразбиране".

Лъжа първа последва още същия ден, когато оператор ми каза, че щом си получат документите, ще върнат стария договор. Не, не го върнаха. Трябваше да им пиша, звъня и обяснявам сума ти пъти едно и също нещо, че няма подпис и мое съгласие. "По подразбиране" правото не признава.
Още повече, че предупредих операторката, че при най-малкото несъответствие го връщам без подпис. 

Освен това от Спиди казаха, че слагат отметка дали договорът е подписан или не е още при връщане на документите. Всичко с тези договори е една огромна лъжа и тази голяма тема го доказва. Горките А1 явно изпитват и недостиг на персонал, за да сложат поне един служител, който, ей така, от кумова срама, да хвърли един поглед и да види дали клиентът все пак се е съгласил на договора.

Пуснах жалби, за да информирам за некоректните им практики, току виж някой им озаптае мисленето "по подразбиране" в "интерес на клиента".

Последна редакция: сб, 08 апр 2023, 19:58 от lanister

# 117
  • Мнения: 5 249
Без мой подпис договорът няма никаква стойност, следователно не могат да го активират "по подразбиране".
...
"По подразбиране" правото не признава.
...
Пуснах жалби, за да информирам за некоректните им практики, току виж някой им озаптае мисленето "по подразбиране" в "интерес на клиента".
Виждам, че си сигурен и познаваш законите. Вярвам, че със сигурност ще подадеш жалба до районния съд и ще има дело. Може ли да напишеш номер на делото? Ще го следя с интерес. Както и резултатът от жалбата до КЗП/КРС.

# 118
  • Мнения: 46
Виждам, че много държиш да изкараш А1 най-благородните и мислещи за клиентите си, но тези 8 страници оплаквания говорят друго. А в какво вярваш - не ме интересува.

# 119
  • Мнения: 5 249
Виждам, че много държиш да изкараш А1 най-благородните и мислещи за клиентите си, но тези 8 страници оплаквания говорят друго. А в какво вярваш - не ме интересува.
От написаното разбирам, че нищо няма да направиш за тази неправда. Осъди A1, вземи им парите и докажи, че ти си правия. Предвид, че си сигурен в правотата си, не виждам причина, да не ги осъдиш.

П.П. 8 страници най-вече с въпроси. Много от хората прибързват със заключенията и в последствие разбират, че не са били прави. В тази връзка и ти попадаш в тази категория хора, но просто все още не го знаеш.

# 120
  • Мнения: 46
ЧревоУгодник - Потребител# 765 дек. 2021, 14:10 ч. "Проблемът е, че служителите имат таргет, който трябва да изпълнят и се принуждават да лъжат, ако искат да получат "бонус". Основната им заплата е ниска с обещание за големи бонуси при постигнати резултати. Никой не им казва да лъжат и прикриват истината, а е самоинициативно. На операторите не им пука, щом постигат целите си."

И ти ли си прибързал със заключенията, когато преди 2 години си написал, че служителите са лъжци? Последно каква ти е тезата - че служителите боравят с лъжи и че на операторите не им пука, щом таргетите са изпълнени или че операторите мислят най-вече за доброто на потребителя? Simple Smile

Сериозно се обърках...

# 121
  • Мнения: 5 249
И ти ли си прибързал със заключенията, когато преди 2 години си написал, че служителите са лъжци? Последно каква ти е тезата - че служителите боравят с лъжи и че на операторите не им пука, щом таргетите са изпълнени или че операторите мислят най-вече за доброто на потребителя? Simple Smile

Сериозно се обърках...


Това няма връзка с твоя казус.
Изискват се реални действия, а не празнословия в интернет. Мястото на твоя казус е в съда, щом толкова си сигурен кое как трябва да бъде.

# 122
  • Мнения: 14 841
Всъщност, наистина това 'по подразбиране'...не е точно така, когато имаш договор, който трябва да бъде подписан. Ако е в интерес на клиента, защо не процедират по обратния начин? Докато видят подписа, важат старите условия, а след подписа се коригира със задна дата с новите? Има разлика дали имаш да взимаш или да даваш.

# 123
  • Мнения: 46
И ти ли си прибързал със заключенията, когато преди 2 години си написал, че служителите са лъжци? Последно каква ти е тезата - че служителите боравят с лъжи и че на операторите не им пука, щом таргетите са изпълнени или че операторите мислят най-вече за доброто на потребителя? Simple Smile

Сериозно се обърках...


Това няма връзка с твоя казус.
Изискват се реални действия, а не празнословия в интернет. Мястото на твоя казус е в съда, щом толкова си сигурен кое как трябва да бъде.

Значи пишеш, че "служителите имат таргет, който трябва да изпълнят и се принуждават да лъжат, ако искат да получат "бонус", но в моя случай викаш са честни ангелчета? Laughing
Действия съм предприел. Никъде не съм казвал, че ще завеждам дело. Това, че ти го повтаряш като латерна не променя фактите. Да не забравяме и че живеем в страната на чревоугодниците, където нищо не е наред, какво остава за съда.

Но приемам вината, че си губя времето да споря с мъж с близо 5000 мнения в бг мама, който говори за "празнословия по интернет". Laughing

# 124
  • Мнения: 5 249
Значи пишеш, че "служителите имат таргет, който трябва да изпълнят и се принуждават да лъжат, ако искат да получат "бонус", но в моя случай викаш са честни ангелчета? Laughing
Действия съм предприел. Никъде не съм казвал, че ще завеждам дело. Това, че ти го повтаряш като латерна не променя фактите. Да не забравяме и че живеем в страната на чревоугодниците, където нищо не е наред, какво остава за съда.

Но приемам вината, че си губя времето да споря с мъж с близо 5000 мнения в бг мама, който говори за "празнословия по интернет". Laughing
Самият ти не знаеш за какво е твоя казус. Говорим за договор, който получен в офис на куриер и е активиран без да е подписан. Служители на оператора не участват.
Хем си предприел действия, хем не вярваш в българския съд. В това няма логика. Съдът е висшата инстанция. Ако в него не вярваш, как ще вярваш в КЗП/КРС и подобни?
И все пак споровете се решават в съда. За човек като теб, който познава закона, няма да е проблем да спечели това дело.

# 125
  • Мнения: 68 644
Аз за пръв път чувам договор да почне да действа преди да си го подписал.
До подписа има само отправена оферта, която не е приета.
Не е редно да активират договор ПРЕДИ да е подписан.
Да си преразгледат нещата, щото не са им ок тук...
Няма СКЛЮЧЕН договор!

# 126
  • София
  • Мнения: 3 797
Здравейте, вчера подписах Анекс към договор за телевизия, който искам да разваля /имам 7- дневен срок за това/.  С мен се свързаха от кол центъра с предложение, което първоначално приех, но тъй като аз няма да ползвам услугата, съответно човека не беше доволен и се налага да прекратя този договор. Въпрос - отидох в офис на А1, където ми казаха, че след като чрез кол център са се свързали с мен не можело в офис да ми развалят договора, а трябвало по телефона да се обадя. Обадих се по телефона, там съответно ми казаха, че трябва да отида в офис. Попитах ги това ли е стратегията им - 7 дни разиграване между офис и телефон докато изтече срока, и ми затвориха. Утре ще отида с подготвена писмена молба за прекратяване на този договор и искам и стария такъв, който изтича август месец да прекратя /за него ще си платя неустойката, просто не искам през този цирк да минават отново след 2 месеца/, но възможно ли е в офиса отново да се направят на луди и да откажат да ми входират молбата ?! Явно , че без скандали няма да се разделим. Моля за съвети.

# 127
  • Мнения: 68 644
Що не напишеш  едно писмено искане за прекратяване и го разпратиш по имейл, през приложението или формата им за контакт, дори на адреса на управлението с обикновена поща с обратна разписка. По всички възможни писмени канали.

Сетих се и друго - пусни молбата с куриер на спиди или еконт, до адреса на офиса, като искай да е с входящ номер който да ти върнат.
Служебно така са идвали куриери, носят писмото и изискват да върнем номерчето, с което е заведено то.

# 128
  • София
  • Мнения: 3 797
Тета, мерси. Това си мислех да правя. В догоора ми пише, че се прекратява в 7  - дневен срок чрез писмено уведомление лично или чрез посредник в офис на оператора. Сутринта не бях чела договора, когато ходих, иначе щях да го нося и оттам да звъня на оператор да видя как ще си комуникират двамата служители.Утре ще ги бомбардирам по всички канали. Даже и на Омбудсмана ще пиша, ако се налага. Уникални са. Ако става дума за подписване на договор са бързи като светкавици. При разваляне се крият като мишки.

# 129
  • Мнения: 68 644
Те нали офисите са нещо като франчайзинг, та си прехвърлят яко топката с централата. Но това мен, и теб, като клиенти, не ни интересува...защото и двете места продават и работят под логото на А1...

# 130
  • София
  • Мнения: 3 797
Възможно ли е на място да откажат да ми входират уведомлението, а просто да го приберат и загубят, примерно. Ако кажат, че нямат практика да входират, как да реагирам? това се чудя...

# 131
  • Мнения: 68 644
А, възможно е, чела съм  за такива случаи.. гледала съм и клипове в тубата за сага при опит за прекратяване - някакъв известен от някое шоу беше, лудна направо.

За това е добре, въпреки че ще посетиш офис, да го входираш  и някак писмено с докумен че писмото е влязло при тях.

Също съм писала във фейсбук страницата, там сякаш реагират по-сериозно май...
https://media.a1.bg/newsite2018/legal/pdf/Cancelation-rights.pdf
виж и това-има имейл

За да упражните правото си на отказ, е необходимо да ни уведомите (за Вашето име, географски адрес (адрес за
кореспонденция) и ако имате такива, телефонен номер, факс и електронен адрес, съгласно т.2 от указанията за попълване) и за
решението си да се откажете от договора с недвусмислено заявление, което може да бъде подадено както следва:
а. За договори, сключени чрез Телесейлс: на имейл адрес: telesales@a1.bg
б. За договори, сключени чрез Е-магазин: на имейл адрес: eshop@а1.bg. В този случай, можете също така да попълните и да
подадете по електронен път стандартния формуляр за отказ на нашия уебсайт (www.eshop.a1.bg). Ако използвате тази
възможност, ние незабавно ще Ви изпратим на траен носител (по електронна поща на посочения от вас имейл адрес)
съобщение за потвърждение на получаването на отказа.

# 132
  • София
  • Мнения: 3 797
Утре ще докладвам докъде съм стигнала:grinn: За първи път правя опит за развод с тях, чувала съм, че е трудно, но не го очаквах, честно казано.

# 133
  • Мнения: 68 644
28.3. (Нова – в сила от 30.03.2012 г.; изм. във връзка с Промяната в Търговския регистър; изм. в
сила 05.05.2021г.) Договорът при общи условия влиза в сила в 7-дневен срок след сключването
му, или незабавно, ако потребителят – физическо лице с договор изрично е заявил писмено
желание договорът да влезе в сила незабавно. Договорът влиза в сила незабавно във всички
случаи, когато A1 предоставя крайни устройства, както и в случаите, когато услугите по договора
са свързани с ползване на крайно устройство, предоставено от A1, или когато потребителят
пренася Номер/а в мрежата на A1, или в случаите на продажба от разстояние, за които се
прилага редът, предвиден в Закона за защита на потребителите.
28.4. (Нова – в сила от 30.03.2012 г.) В 7-дневния срок по т. 28.3, когато е приложим, потребителят
има право едностранно да се откаже от ползване на услуги, без да дължи неустойки. Отказът от
ползване на услуги се извършва в писмена форма.



Това е от общите им условия.
https://media.a1.bg/newsite2018/private/pdf/mobile-services.pdf

Ти си чекнала в договора, че не искаш незабавно да влезе в сила, нали?

В горният пост ти сложих имейл за отказ -виж го и го ползвай.

# 134
  • Мнения: 5 249
Те нали офисите са нещо като франчайзинг...
Това откъде го измисли? Няма такова нещо.

# 135
  • Мнения: 68 644
Така чувам...

# 136
  • София
  • Мнения: 3 797
28.3. (Нова – в сила от 30.03.2012 г.; изм. във връзка с Промяната в Търговския регистър; изм. в
сила 05.05.2021г.) Договорът при общи условия влиза в сила в 7-дневен срок след сключването
му, или незабавно, ако потребителят – физическо лице с договор изрично е заявил писмено
желание договорът да влезе в сила незабавно. Договорът влиза в сила незабавно във всички
случаи, когато A1 предоставя крайни устройства, както и в случаите, когато услугите по договора
са свързани с ползване на крайно устройство, предоставено от A1, или когато потребителят
пренася Номер/а в мрежата на A1, или в случаите на продажба от разстояние, за които се
прилага редът, предвиден в Закона за защита на потребителите.
28.4. (Нова – в сила от 30.03.2012 г.) В 7-дневния срок по т. 28.3, когато е приложим, потребителят
има право едностранно да се откаже от ползване на услуги, без да дължи неустойки. Отказът от
ползване на услуги се извършва в писмена форма.



Това е от общите им условия.
https://media.a1.bg/newsite2018/private/pdf/mobile-services.pdf

Ти си чекнала в договора, че не искаш незабавно да влезе в сила, нали?

В горният пост ти сложих имейл за отказ -виж го и го ползвай.
Ох, Тета, не знам дали съм чеквала каквото и да било, защото аз договор не съм чела. Те дойдоха да подпиша на ел носител, договора после в зип файл на мейла получих. Но трябва да слагат някакви устройства на телевизирона и рутер за интернет, които ще не са сложили, така  че услугата не я предоставят. Така че не бих казала, че договорът се изпълнява в момента. Нали при всички случаи имам право да прекратя този договор в 7- дневния срок?

Допълвам се - сега получих мейл, че ако не ми инсталират устройството, договорът не влиза в сила. Разбира се, няма да разчитам само на това, а утре ще пиша насам натам, за да няма неясноти после.

Последна редакция: чт, 20 апр 2023, 16:39 от Циндил - Пиндил

# 137
  • Мнения: 68 644
Само ако не си отбелязала, че искаш веднага да влезе!!
Отзад има едно квадратче, срещу него пише че се отказваш от тия 7 дни- ако е чекнато, си е влязъл в сила. Ако не е..не е.
Скоро подписвах на майка договор, попитах къде ми пише че ще влезе в сила след 7 дена - показа ми в договора и пишеше че влиза в сила на дата Х, а не днес когато подписвахме.
Така че прегледай си договора дали няма подобен текст. Ние към вивата преподписахме, а1 не знам какво вписват, но аз изрично поисках да се уверя че този 7 дн.срок ще го има в на майка договора!

Обаче ти си подай искането, и то без забавяне.

Друго не знам какво да те посъветвам.
Не знам при твоя договор дали изобщо може да ги ползваш тия дни..след като дават и крайно у-во.

# 138
  • Мнения: 22
Имах подобен случай,още когато бяха М-тел.Пададох жалба,не ми решиха проблема.И аз тогава много се надявах на коректност.Но според мен е малко глупово да се жалвам от М-Тел на самия оператор.Трябва да има някакъв друг регулаторен орган,изключвам Агенция за защита на потребителите,чийто решения имат само пожелателен характер.Та би грябвало да има тякой безпристрастен орган,към който да можем да се обърнем при спор с операторите!

... няма таква институция, пробвах с КЗП, КРС и омбудсмана на БГ, всички защитават оператора гледат го от камбанарията на юрист и си защитават колегите, при това че нищо не разбират от телекомуникации. Всичко е толкова гнило и вмирисано, че на човек му идва да си хване шапката и да ги остави тия юристи да си произвеждат сами зеленчуците Simple Smile ...

# 139
  • Мнения: 1
Страшно много съжелявам, че станах абонат, още една година, незнам ☹️

# 140
  • Мнения: 1 306
Успокоението е, че и Виваком щяха да те прецакат.

# 141
  • Мнения: 59
При мен беше същото, не можело, нямали печат и други такива. Бях записала разговора на телефона и като им го казах, се обърнаха нещата. Обаче след това се появи голям надпис на вратата, че е забранено да се правят записи в офиса, не знам доколко това е юридически издържано, но пробвайте.

# 142
  • София
  • Мнения: 9 920
Активирах Диема extra през моят а1 на сайта... на 19ти ноем, но в новата ф-ра: Дата на издаване: 20.11.2023 двойна изненада?!
за 8дни възможно ли е 28лв да ме таксуват? И преди съм ползвал пакетите им, но само през ТВ менюто съм ги пускал.
Днес го деактивирах - отново не получих мейл за подтвърждение...
Това за КЗП ли е - как може такова кожодерство и майка ми звъни -  каква е тази сметка 116лв... (към нейния договор ми е ТВ пакета).
Скрит текст:

# 143
  • Мнения: 68 644
За КЗП е.
Също съм чела и съдебни решения за оспорена фактура на мобилен оператор....тоест и за съд е.

# 144
  • Мнения: 6 290
КЗП не иска да се занимава с операторите. Препращат към комисия за регулиране на съобщенията.
Смятам че с една жалба, (задължително с входящ номер! )до тях,  ще го коригират.

# 145
  • Мнения: 68 644
Така е, препращат към КРС...при последната ми жалба например. Но та беше в друга насока, по разл.въпрос.

Но ако се наблегне на нелоялна практика, клауза в договора...това вече е в компетенциите на КЗП.

А1 не знам, но вивата не си мръднаха пръста в моите казуси. Мръднаха си го чак като разпратих до няколко институции, а вторият път самите измамници ми върнаха парите, виваком не!  Joy
Мега зле са...

# 146
  • Мнения: 5 249
За КЗП е.
Също съм чела и съдебни решения за оспорена фактура на мобилен оператор....тоест и за съд е.
Какво е нарушението във фактурата?

Ако се стигне до съд и загуби делото, нали знаеш кой ще плати масрафа и хич няма да е малко?

# 147
  • Мнения: 68 644
По спомен ще цитирам от съдебното решение - таксуван беше за нещо, за което НЕ е сключвал договор и давал съгласие. За услуга от външен доставчик. Вивата се оправдаваха че те само фактурирали услугата, тя се давала от трето лице. Но съдът отсече, че няма такива алабализми, няма го в договора, няма го в ОУ, неправомерно е начислено, незаконно...И накрая осъждаха виваком да премахне това от фактурата. Ако намеря решението, може да го кача,  въпреки че е на клик разстояние в нета....

Гр.д.№ 2255/2017 по описа на РС Горна Оряховица - Решение №202 от 30.05.2018г по това дело.

Приятно четене, Чревоугодник, длъжко е решението, но много образователно и полезно.
От тук може да се свали, въвеждаш номера на делото и годината.
https://goryahovitsa-rs.justice.bg/bg/6105?from=&to=&actkindcode … ar=2017&casetype=

Последна редакция: вт, 28 ное 2023, 10:34 от teta75

# 148
  • Мнения: 5 249
Имах предвид в казусът на Starrydream.

Не знам как успя да го изтеглиш. При мен изтегля празен файл.

Последна редакция: вт, 28 ное 2023, 10:52 от ЧревоУгодник

# 149
  • София
  • Мнения: 9 920
Ясно, но преди да пиша на две инстанции... Не можах да открия мейла...за оплаквания и справки на А1. Да ми подтвърдят активния период на пакета.
Сайта препраща към някакъв малоумен чат бот.

# 150
  • Мнения: 68 644
Не знам как да го кача и защо не се тегли. Аз го имам на хартия при мен...линкът е към системата на съдилищата, би трябвало да се отварят. Бях го намерила при търсене из гуглето, тогава си го принтнах от там...
Ами и за неговия случай, не става ясно какво са му начислили, за какви услуги...



Ето тук го намирам също, слагам пълния текст в скрития текст:
https://dela.bg/Acts/f571ea95-4dd8-44a0-897c-9d8af25c281a
Скрит текст:

Номер на акта:   Не е посочен
Дата:   30 май 2018 г. (в сила от 15 август 2019 г.)
Съдия:   Красимира Николова
Дело:   20174120102255
Тип на делото:   Гражданско дело
Дата на образуване:   16 октомври 2017 г.

Съдържание на акта
Р Е Ш Е Н И Е

№ 202

град Горна Оряховица, 30.05.2018 година

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ГОРНООРЯХОВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, шести състав, в публично съдебно заседание на двадесет и четвърти април през хиляди и осемнадесета година, в състав :

                                                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ : КРАСИМИРА НИКОЛОВА

                                                                                 Членове : ...........................................

                                                                                                  ...........................................

при секретаря Милена Димитрова и в присъствието на прокурора ............................, като разгледа докладваното от съдията Николова гр. дело № 2255 по описа за 2017 година, за да произнесе, взе предвид следното :

 

            Предявен е отрицателен установителен иск по чл.124,ал.1,пр.3 от ГПК.

Ищецът Р.С.А. с ЕГН **********, с адрес ***, чрез пълномощника й – адвокат Р.Т. от САК, с адрес за призоваване и съобщения : град Горна Оряховица, ул…, телефон : …, твърди в исковата си молба, че на 18.02.2015г., между Р.А. и ,,Мобилтел” ЕАД е сключен писмен договор № ********* за предоставяне на обществени електронни съобщителни услуги, който има за предмет предоставянето, срещу възнаграждение, на пакет от услуги, а именно : телефонна услуга (към SIМ карта с номер …) и достъп до мобилен интернет (към SIМ карта с номер …), при условията, уговорени в отделни приложения за всяка една от двете услуги, представляващи неразделна част от договора, а ищцата има качеството на потребител. Сочи, че с Приложение № 1 към процесния договор, страните са се споразумели относно доставката на мобилен интернет, като за целта на потребителя е предоставена SIМ карта с № …, на която съответства мобилен номер **********, ищцата не е опитвала да използва картата по начин, различен от уговорения. Твърди, че конкретният абонаментен план, за който са се договорили страните във връзка с доставката на мобилен интернет, е ,,Мтел мобилен интернет S“, който включва предоставянето на месечен трафик от данни на максимална скорост в размер на 512 МВ, срещу заплащане на сумата от 5,90 лв. с ДДС. Заявява, че страните по договора изпълнявали стриктно поетите задължения, без отклонения от постигнатите договорки, през продължителен период от време след сключване на договора, до 26.04.2017г., когато от ,,Мобилтел” ЕАД е издадена фактура № **********, с която на Р.С.А. неоснователно са начислени задължения за услуги, които изобщо не са й били доставяни, за периода от 23.03.2017г. до 22.04.2017г., на обща стойност 121,45 лв. с ДДС, включваща в себе си абонаментни такси за използването на 2 бр. мобилни телефонни услуги; мобилен интернет и домашен интернет, както и вноски за закупени на изплащане стоки (2 бр.). Заявява, че във фактурата е начислена месечна такса по абонаментен план ,,Мтел мобилен интернет S“ в размер на 4,92 лв. без ДДС (5,90 лв. с ДДС) и сума в размер на 40.08 лв. без ДДС (48,10 лв. с ДДС) за използвани допълнителни услуги за периода от 23.03.2017г. - 22.04.2017г., като не става ясно какъв е видът на допълнително таксуваните услуги, в какво се изразяват те, кога и на какво основание са доставени, какъв е размерът на цената, дължима за използването им и как е определена тя, както и каква е мерната единица, въз основа на която се определя обемът на консумираните услуги, а от там и размерът на цената, съответстваща на потреблението. Заявява, че аналогични на гореизложените са обстоятелствата и при фактурите, издадени за следващите отчетни периоди, както следва : 1/ за периода от 23.04.2017г. до 22.05.2017г., фактура № **********/26.05.2017г., на обща стойност 110,08 лв. с ДДС, включваща сумата в размер на 40,08 лв. без ДДС (48,10 лв. с ДДС), начислена за допълнителни услуги към номер **********, които не са реално доставени на ищцата; 2/ за периода от 23.05.2017г. до 22.06.2017г. - фактура № **********/26.06.2017г., на обща стойност 124,66 лв. с ДДС, включваща сумата в размер на 50,10 лв. без ДДС (60,12 лв. с ДДС), начислена за допълнителни услуги към номер **********, които не са реално доставени на ищцата; 3/ за периода от 23.06.2017г. до 22.07.2017г. - фактура № **********/26.07.2017г., на обща стойност 117,77 лв. с ДДС, включваща сума в размер на 40,08 лв. без ДДС (48,10 лв. с ДДС), начислена за допълнителни услуги към номер **********, които не са реално доставени на ищцата; 4/ за периода от 23.07.2017г. до 22.08.2017г. - фактура № **********/25.08.2017г., на обща стойност 109,67 лв. с ДДС, включваща сума в размер на 30,06 лв. без ДДС (36,07 лв. с ДДС), начислена за допълнителни услуги към номер **********, които не са реално доставени на ищцата. Твърди, че с цитираните пет фактури, на ищцата са начислени без основание задължения в размер от 240,49 лв. с ДДС, тъй като в описаните части фактурите не отразяват реално осъществили се доставки на услуги. Оспорва доставката на допълнителни услуги, различни от посочените в договор № ********* и Приложение № 1 към него. Твърди, че съгласно уговорките, постигнати между страните в процесния договор, единствената услуга, която е уговорено да бъде предоставяна към номер **********, е достъп до мобилен интернет, при доставка на месечен график от данни на максимална скорост в размер на 512 МВ, като дължимата за това цена е точно определена и е в размер на 5,90 лв. с ДДС на месец. Сочи, че трафикът от 512 МВ е превишен единствено в периода 23.04.2017г. - 22.05.2017г., когато използваният интернет е 819,669 МВ, но това не би следвало да рефлектира върху размера на дължимото месечно плащане за периода, тъй като в Приложение 1 към договора е предвидено след изчерпване на мобилния интернет на максимална скорост, преносът на данни да е достъпен на по-бавна скорост, без това да оказва влияние върху уговорената цена на услугата. Твърди, че допълнителните суми са начислени за услуги, различни от мобилен интернет, което е напълно неприемливо, защото такива услуги изобщо не са доставяни, и защото в сключения договор не е предвидена дори хипотетична възможност към номер ********** да бъдат доставяни услуги, различни от достъп до мобилен интернет. Заявява, че ищцата многократно е сезирала ответното дружество за възникналия проблем - неоснователно начисляване на суми към месечната й сметка, но от дружеството доставчик й е обяснено, че таксуваните допълнителните услуги са доставяни от трети лица, нямащи нищо общо с мобилния оператор, като заплащането на тези услуги се извършвало чрез начисляване на покупната им цена към месечната абонаментна такса, дължима към мобилния оператор. Твърди, че по този начин доставчикът на съобщителни услуги ,,Мобилтел” ЕАД, принуждава икономически по-слабата страна - потребителя, да заплаща ежемесечно цена за нещо, което не й е доставено и не е използвала, като същевременно не й е дадена възможност да предприеме действия, насочени към преустановяването на тази порочна практика. Твърди, че сумите в горепосочените размери са едностранно и произволно начислявани от ,,Мобилтел” ЕАД в ежемесечните фактури, издавани на Р.А.. Твърди, че ищцата не е сключвала договор с трето лице, по силата на който последното да й доставя услуги към номер **********, като е спорно доколко това е възможно без знанието и съгласието на ответника. Заявява, че ищцата не е давала съгласието си заплащането на подобни услуги да бъде извършвано чрез начисляване на стойността им към месечната такса, дължима от нея към ,,Мобилтел” ЕАД за използваните абонаментни услуги, а освен това е невъзможно ответникът да начислява суми към задълженията на потребителите си за чужда сметка, без да е ясно в полза на кое трето лице го прави. Посочва, че по този начин доставчикът черпи за себе си имуществени облаги и демонстрира недобросъвестност, заявявайки, че ако не бъдат заплатени в пълен размер сумите по издадените фактури, мобилният оператор ще преустанови предоставянето на всички електронни съобщителни услуги към абоната. Заявява, че това поведение на ответника е мотивирало ищцата да заплати начислените й без основание такси, въпреки че счита същите за недължими. Счита, че поведението на ,,Мобилтел” ЕАД представлява нелоялна и заблуждаваща търговска практика, по смисъла на чл.68,б.,,г” и сл. от ЗЗП, която е в ярко противоречие с целите на закона, предвидени в чл.1,ал.2,т.2 и т.3 от ЗЗП. Сочи, че изложеното обуславя правния интерес на ищцата от предявяване на настоящия иск.

Моли съда да уважи предявения отрицателен установителен иск, като постанови решение, с което да приеме за установено спрямо ,,Мобилтел” ЕАД с ЕИК *********, че Р.С.А. с ЕГН **********, в качеството й на абонат по договор № *********/18.02.2015г., не дължи, както следва : 1/ сумата от 48,10 лв. с ДДС по фактура № **********/26.04.2017г.; 2/ сумата от 48,10 лв. с ДДС по фактура № **********/26.05.2017г.; 3/ сумата от 60,12 лв. с ДДС по фактура № **********/26.06.2017 г.; 4/ сумата от 48,10 лв. с ДДС по фактура № **********/26.07.2017г.; 5/ сумата от 36,07 лв. с ДДС по фактура № **********/25.08.2017г. Моли съда да присъди в полза на ищцата направените по делото съдебни разноски за платени държавна такса и адвокатски хонорар.

В съдебно заседание, чрез пълномощника си – адв. Р.Т. от САК, ищцата поддържа предявения иск. Излага съображения. Моли съда да уважи предявения иск и да й присъди направените по делото разноски.

Ответникът „МОБИЛТЕЛ” ЕАД с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление : град София 1309, район „Илинден”, ул. „Кукуш” № 1, представлявано от изпълнителните директори А.Д. и М.М. - заедно, чрез юрисконсулт Я.З., депозира отговор на исковата молба в срока по чл.131 от ГПК. Ответникът заема становище, че искът е недопустим, неоснователен и недоказан, както по основание, така и по размер. Признава фактите, че ищцата се намира в договорни отношения с Мобилтел, като за номер ********** е сключен договор за мобилен интернет, с месечна такса в размер на 5,90 лв. Твърди, че спорната сума е за реално използвани услуги, които са отразени в представените с исковата молба фактури. Заявява, че това са услуги с добавена стойност, които се предоставят от трето лице и са извън контрола на Мобилтел, а именно - услуга Direct Carrier Billing (DСB), която предоставя нов начин на плащане, позволяващ добавяне на сума за покупка на дигитално съдържание от търговски сайтове към месечната телефонна фактура. Сочи, че услугата предлага лесен, безопасен, бърз и удобен начин за покупка на дигитално съдържание от сайтове на търговци, предлагащи този метод на разплащане, без да се налага предоставяне онлайн на информация за дебитни или кредитни карти. Пояснява, че докато клиентът сърфира в интернет и посещава различни сайтове, се появяват различни банери (реклами); след кликване върху банера, клиентът е препратен към сайта за плащане, където има информация за услугата и цената на услугата, той натиска бутона ,,Абонирай се”, получава безплатно съобщение, че услугата е активирана и получава линк за достъп до услугата, като стойността на покупката се добавя към текущата сметка на съответния номер на абоната. Твърди, че в конкретния случай услугата представлява абонамент за играта Zergame.com, чийто седмичен абонамент е 5,01 лв. без ДДС или 6,01 лв. с ДДС - http://zergame.соm. Заявява, че тези услуги са предоставен от ,,Ен Ти Ейч Медия България” ЕООД, вписано в Търговския регистър с ЕИК *********, което едностранно определя цените на предоставяните от него услуги, на базата на подписан договор от 15.12.2016г. Посочва, че по силата на чл.3.1 от договора, Мобилтел предоставя на ,,Ен Ти Ейч Медия” ЕООД свързаност, за да може последният да предоставя услугата си, а на основание чл.3.2. от същия договор, ответникът единствено събира сумите, постъпили като приход от предоставянето на услугите. Сочи, че в приложение 1 към договора е посочената услуга, от която се е възползвал ищеца; в приложение 3, раздел II, чл.1, е дадено описание на техническото предоставяне на услугата. Заявява, че интернет страницата http://zergame.соm се поддържа от лицето, което предлага услугата, а Мобилтел няма нищо общо нито със страницата, нито с предлаганата услуга. Твърди, че в чл.2.1 от договора, ,,Ен Ти Ейч Медия България” ЕООД изрично приема, че отговаря изцяло пред трети страни за съдържанието и качеството на услугата. В тази връзка, счита, че ,,Ен Ти Ейч Медия България” ЕООД трябва да бъде привлечено в настоящото производство, като трета страна-помагач. Предвид изложеното, счита иска за абсолютно неоснователен. Моли съда да постанови съдебно решение, с което да отхвърли иска на г-жа Р.А. като неоснователен и недоказан, както и да му присъди разноски по делото, вкл. юрисконсултско възнаграждение в минималния размер, съгласно ЗПП.  

В съдебно заседание, ответникът „МОБИЛТЕЛ” ЕАД град София, представляван от юрисконсулт Я.З., поддържа отговора на исковата молба. Излага съображения. Моли съда да постанови решение, с което да отхвърли изцяло предявения иск. Претендира присъждане на направените по делото разноски.

Третото лице – помагач „ЕН ТИ ЕЙЧ МЕДИЯ БЪЛГАРИЯ” ЕООД с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление : град София 1000, район „Средец”, бул. „Цар Освободител” № 14, ет.5, представлявано от управителя З.Л., конституирано на основание чл.219,ал.1 от ГПК по искане на ответника „Мобилтел” ЕАД град София, депозира писмено становище. Излага доводи, че кратък номер 14703 е предоставен на „Ен Ти Ейч Медия България” ЕООД за нотификации относно метода на разплащане DCB (Diгесt Саггiег Вilling); спазени са регулаторните и законови изисквания, като оспорваната услуга е активирана собственоръчно от потребителя чрез посещение на интернет страницата, на която услугата е достъпна и цената е упомената. Сочи, че услугата МАYMUNKO представлява достъп до портал с игри и развлекателно съдържание, като техническата свързаност се осъществява от „Ен Ти Ейч Медия България” ЕООД, а собственик на услугата е : ALOE CONSULTING S.L., UIС: Е5В86728607, Раsео dе lа Саstеllаnа, 141 Еdif. Сuzco IV 28046 Маdгid Sраin, аssistаnсе@аlоесоnsulting.es, web site : http://www.maymunko.com/. Твърди, че потребителят може да затвори този рекламен прозорец, като остава в сайта, в който е браузвал, или да се абонира за достъп до игри и приложения. Заявява, че когато потребителят посети портала, следва да натисне бутон ,,Плати със сметката на мобилния си телефон”, като над бутона е изписана цената ,,Седмичен абонамент 6.01 лв.”; след като натисне бутона, потребителят получава смс от номер 14703 с текст ,,Viе stе аbоniгаn usреshnо zа uslugata Maymunko. Тzепа 6,01 ВGN sedmichno. Zа stор: SТОР МАУМUNКО nа 14703 ili http://www.maymunko.com. Info: 35924486387,, и съответно достъп до игри и приложения. Твърди, че след анализ и детайлна справка в системите му се установило, че клиент с номер: ********** е активирал услугата на 2017-04-05 в 19:01:19 и е получил смс с текст: “Vie stе аbоniгаn usреshnо zа uslugata Мауmunko. Тsепа 6,01 ВGN sedmichno. Zа stор : SТОР МАYМUNКО па 14703 ili http://www.maymunko.com. Info: 35924486387”. Заявява, че на 2017-09-26 в 15:51:30 е прекратил услугата и съответно е получено съобщение : „Uspeshno spryahte i se otpisahte ot Maymunko. Infо: *********”.

В съдебно заседание, третото лице – помагач „ЕН ТИ ЕЙЧ МЕДИЯ БЪЛГАРИЯ” ЕООД град София, редовно призовано, не се представлява.

Съдът, след като взе предвид становищата на страните, прецени събраните по делото доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност, съобразно изискванията на чл.235,ал.2 от ГПК, приема за установено от фактическа страна следното:

          Безспорен факт по делото е, че ищцата е клиент и абонат на „Мобилтел” ЕАД гр. София, по силата на сключен между страните писмен договор № *********/18.02.2015г. за предоставяне на обществени електронни съобщителни услуги към SIМ карта с номер **********, срещу заплащане от страна на клиента на месечна такса.

Видно от приетите писмени доказателства – заверени преписи от договор № *********/18.02.2015г., 2 бр. Приложение № 1 и Приложение № 3 към договор № *********/18.02.2015г., в същите е удостоверено, че на 18.02.2015г. между „Мобилтел” ЕАД гр. София и Р.С.А. от с. Поликраище е сключен писмен договор №  *********, с който дружеството - ответник се е задължило да предоставя на ищцата - абонат електронни съобщителни услуги чрез една или няколко електронни съобщителни мрежи, при условията на този договор и Общите условия за взаимоотношенията между „Мобилтел” ЕАД и потребителите на съответната услуга и/или мрежа /чл.3.1 от договора/, а ответницата се е задължила да заплаща услугите, активирани съгласно договора по избран от нея тарифен /абонаментен/ план, посочен в приложение № 1 към договора, а именно : Мтел Трансфер S ТВ Февруари 2015г., при срок на ползване – 2 години /до 18.02.2017г./, чиито параметри са уговорени в Приложение 1, неразделна част от договора, приложени към делото с месечна абонаментна такса за услугите, включени в пакета – 14.90 лв. с ДДС. Съгласно приложените по делото 2 бр. Приложение 1 и Приложение 3 към договор № ********* от 18.02.2015г., се установява, че по силата на така сключения договор на ищцата е предоставена SIM-карта № 8935901187003205089, телефонен номер **********, като абонатът е следвало да получава всеки месец по 512 МВ Мтел Мобилен интернет, при цена за трафика, включен в месечния ценови пакет (месечна такса) в размер на 5.90 лв.

Видно от приетите писмени доказателства – заверени преписи от договор за продажба на изплащане № ********* от 18.02.2015г. и погасителен план към него – приложение 2, към договор за продажба на изплащане № *********/18.02.2015г., в същите е удостоверено, че този договор е сключен на 18.02.2015г. между „Мобилтел” ЕАД гр. София и Р.С.А. от с. Поликраище, като съгласно договора ответникът - продавач се е задължил да прехвърли на ищцата - купувач правото на собственост върху една или няколко вещи, а именно : апарат Lenovo D536 DS със сериен номер 866161029187435 и Black Трансфер S 23м, при условията на този договор, като закупуването на вещта е обвързано с ползването на електронни съобщителни услуги, предоставени на купувача по договор, сключен от него с продавача, а ищцата се е задължила да заплати цената на вещта в размера и при условията на разсрочено плащане, определени с този договор и приложенията към него, в т.ч. първоначална вноска в размер на 5.90 лв. и 23 месечни вноски на обща стойност 135.69 лв. /с включена лихва в размер на 10.05 % годишно/, обща сума от 141.59 лв. с ДДС.

            Безспорни по настоящото дело са фактите, че ищецът е издал процесните пет фактури, както следва : 1/ за периода от 23.03.2017г. до 22.04.2017г. - фактура № **********/26.04.2017г., на обща стойност 121.45 лв. с ДДС, включваща месечна такса по абонаментен план ,,Мтел мобилен интернет S“ към номер ********** в размер на 5,90 лв. с ДДС и сумата от 40.08 лв. без ДДС (48,10 лв. с ДДС) за използвани допълнителни услуги; 2/ за периода от 23.04.2017г. до 22.05.2017г. - фактура № **********/26.05.2017г., на обща стойност 110,08 лв. с ДДС, включваща месечна такса по абонаментен план ,,Мтел мобилен интернет S“ към номер ********** в размер на 5,90 лв. с ДДС и сума в размер на 40,08 лв. без ДДС (48,10 лв. с ДДС), начислена за допълнителни услуги към номер **********; 3/ за периода от 23.05.2017г. до 22.06.2017г. - фактура № **********/26.06.2017г., на обща стойност 124,66 лв. с ДДС, включваща месечна такса по абонаментен план ,,Мтел мобилен интернет S“ към номер ********** в размер на 5,90 лв. с ДДС и сума в размер на 50,10 лв. без ДДС (60,12 лв. с ДДС), начислена за допълнителни услуги към номер **********; 4/ за периода от 23.06.2017г. до 22.07.2017г. - фактура № **********/26.07.2017г., на обща стойност 117,77 лв. с ДДС, включваща месечна такса по абонаментен план ,,Мтел мобилен интернет S“ към номер ********** в размер на 5,90 лв. с ДДС и сума в размер на 40,08 лв. без ДДС (48,10 лв. с ДДС); 5/ за периода от 23.07.2017г. до 22.08.2017г. - фактура № **********/25.08.2017г., на обща стойност 109,67 лв. с ДДС, включваща месечна такса по абонаментен план ,,Мтел мобилен интернет S“ към номер ********** в размер на 5,90 лв. с ДДС и сума в размер на 30,06 лв. без ДДС (36,07 лв. с ДДС), начислена за допълнителни услуги към номер **********. По делото са приети като писмени доказателства приложения А към горепосочените фактури.

Ответникът не спори, че ищцата е депозирала до него писмена жалба, с която е поискала да й бъдат предоставени конкретни данни относно „допълнителните услуги”, за които са й начислени високи суми с горепосочените фактури. В отговор на получената от него жалба, ответникът е изложил становище, че от SIM-карта с номер ********** е ползвана услугата Direct Carrier Billing (DCB), която предоставя нов начин на плащане, позволяващ й да добави сумата за покупка на дигитално съдържание от търговски сайтове към месечената телефонна фактура.

Видно от приложения по делото договор от 15.12.2016г., същият е сключен между „Мобилтел” ЕАД гр. София и „Ен Ти Ейч Медия България” ЕООД гр. София – доставчик, с предмет : Мобилтел и доставчикът да си сътрудничат при условията и сроковете на този договор с цел реализиране и предоставяне на клиентската услуга, представляваща „приемането на плащания от краен потребител за услуги и продукти на доставчика или други търговци чрез сметката за мобилен телефон на крайния потребител”.

         При така установеното от фактическа страна, съдът достигна до следните правни изводи:

         Предявен е отрицателен установителен иск с правно основание чл.124,ал.1,пр.3 от ГПК, който съдът намира за допустим. Доколкото ищцата твърди, че не дължи на ответника претендираните от него парични вземания, то за нея е налице правен интерес от предявяването на настоящия установителен иск.

         Разгледан по същество, предявеният отрицателен установителен иск се явява основателен и доказан по следните съображения :

Безспорен по делото е фактът, че ищцата Р.С.А. е „абонат" по смисъла на §1,т.1 от ДР на Закона за електронните съобщения, като страна по процесния договор с „Мобилтел” ЕАД, явяващ се предприятие, предоставящо обществени електронни съобщителни услуги. По делото не се спорят и фактите, че ищцата и ответникът са били страни по валидно сключения договор № ********* от 18.02.2015г., по силата на който „Мобилтел” ЕАД гр. София – оператор /доставчик/ е предоставял на Р.А. – абонат, договорените електронни съобщителни услуги чрез своя електронна съобщителна мрежа, а ищцата е изпълнявала задължението си да заплаща тяхната стойност съгласно договорения тарифен план. Интересът, който се реализира посредством правната връзка между доставчика и абоната на електронни съобщителни услуги, сочи желание да бъде получено определени по вид и количество в договора между страните електронни съобщителни услуги, срещу задължението да бъде заплатена определената за тях цена. Този предмет на отношението обуславя и равнопоставеността на страните по сделката с обществени електронни съобщителни услуги.

Като особеност на отрицателния установителен иск в съдебната практика се счита, че ищецът не е задължен да посочи фактите, от които произтича липсата на отричаното с иска право. В този смисъл, ответникът е този, който трябва да докаже фактите, от които черпи правото си /Решение № 19/19.02.2001г., ІІ г.о. на ВКС/, а именно : ответникът следва да установи обстоятелствата, от които твърдяното от него право произтича /неговото възникване, основание и размер/. В процесния случай, с оглед разпределението на доказателствената тежест, ответникът е този, който следва да установи, при условията на пълно и главно доказване, какъв е предметът и какви са съществените условия на сключения между страните договор № *********/18.02.2015г. за предоставяне на обществени електронни съобщителни услуги, в т.ч. включване в предмета на договора правото на ответника - оператор да предоставя (лично и/или чрез трето лице) на ищцата-клиент „допълнителни” електронни съобщителни услуги, начинът на предоставяне, вида, количеството, качеството и цената на тези допълнителни услуги; ползването от ищцата на предоставените услуги от ответника; доставяне през периода от 23.03.2017г. до 22.08.2017г. от ответника – оператор до ищцата – потребител (абонат), на основание сключения между страните договор, „допълнителни” електронни съобщителни услуги, начинът на тяхното предоставяне, вида, количеството, качеството и цената на тези допълнителни услуги; съответствие между начислените суми за ползвани от ищцата „допълнителни услуги” по сключения с ответника договор, дължи ли ищцата на ответника начислените по процесните фактури суми, както и точния размер на дължимите суми.

Въз основа на приетите по делото доказателства, съдът приема за доказан в процесния случай фактът, че между ищцата А. и ответника „Мобилтел” ЕАД гр. София е налице ли е валидно сключен договор № ********* от 18.02.2015г., по силата на който „Мобилтел” ЕАД гр. София - доставчик се е задължил да предоставя на Р.А. - абонат, договорените електронни съобщителни услуги, чрез една или няколко електронни съобщителни мрежи, както и фактът на договорeните условия с този договор, цитирани по-горе.

Предвид  установения по делото факт за наличието на валидно сключен договор за електронни съобщителни услуги с № ********* от 18.02.2015г., между страните по делото, съдът приема, че ищцата дължи на ответното дружество абонаментните такси за предоставената от ответника на ищцата услуга „Мтел Мобилен интернет” за процесния период от 23.03.2017г. до 10.08.2017г., които възлизат в общ размер от 29.50 лв. с ДДС, като по петте процесни фактури с № **********/26.04.2017г., № **********/26.05.2017г., № **********/26.06.2017г., № **********/26.07.2017г., № **********/25.08.2017г., и  приложения А към тях, месечната такса за договорения между страните  ценови пакет Мтел Мобилен интернет S, за горепосочения период на фактуриране, е с фиксирана стойност – 4.92 лв. без ДДС, респ. 5.90 лв. с ДДС, и съгласно ангажираните от ищцовата страна писмени доказателства – фискални бонове за извършени плащания по фактури, горепосочените месечни такси са платени в срок от ищцата-абонат на ответника-оператор.

Въз основа на събраните в хода на съдебното производство писмени доказателства, обаче, съдът приема за основателни твърденията на ищцовата страна, че в предмета на договора, сключен между страните по делото, не се съдържа и липсва съгласие между страните по договор за електронни съобщителни услуги с № ********* от 18.02.2015г. ответникът - оператор да притежава и да разполага с правото да предоставя на ищцата - потребител (лично и/или чрез трето лице) „допълнителни” електронни съобщителни услуги. Видно от цитираните по-горе писмени доказателства, установяващи договорната връзка между страните, в същите не се съдържат никакви действителни клаузи, които да уреждат правото на ответника да предоставя на ищцата - потребител (лично и/или чрез трето лице) „допълнителни” електронни съобщителни услуги, нито начина на предоставяне, вида, количеството, качеството и цената на такива допълнителни услуги.

На следващо място, преценявайки приетите по делото писмени доказателства, съдът приема за недоказани твърдените от ответната страна факти, изложени в писмения отговор, че през периода от 23.03.2017г. до 22.08.2017г., на основание сключения между страните договор за електронни съобщителни услуги с № ********* от 18.02.2015г., от „Мобилтел” ЕАД гр. София – оператор, чрез третото лице-помагач „Ен Ти Ейч Медия България” ЕООД гр. София, са доставени реално до ищцата – потребител (абонат), „допълнителни” електронни съобщителни услуги – услуга Direct Carrier Billing (DCB), предоставяща абонамент за играта Zergame; недоказани са и описания от ответника начин на предоставяне на такава услуга, вида (същността), количеството, качеството и цената на такава допълнителна услуга, както и фактите, че ищцата е потребила „допълнителни” електронни съобщителни услуги – услуга Direct Carrier Billing (DCB),  предоставяща абонамент за играта Zergame, на стойност, описана в процесните пет фактури и приложения А към всяка една от тях, че начислената от ответника - оператор стойност за ползвани от ищцата „допълнителни услуги” съответства на договореното между тях и на реално ползваните от нея услуги, и че ищцата дължи процесните суми, както и размера на същите. В тази връзка, съдът счита за основателни твърденията на ищцовата страна, че приетите по делото писмени доказателства – заверени преписи от фактура № **********/26.04.2017г., фактура № **********/26.05.2017г., фактура № **********/26.06.2017г., фактура № **********/26.07.2017г., фактура № **********/25.08.2017г., и  приложения А към тях, на които ответникът се позовава за доказване вземанията си спрямо ищцата, притежават единствено формална доказателствена сила и с оглед критериите на чл.180 ГПК, удостоверяват единствено фактите, че са издадени от „Мобилтел” ЕАД гр.София и че лицето, което е подписало тези документи, е техен автор. Съдът намира, че тези писмени доказателства, ангажирани и изходящи от ответната страна, удостоверяват изгодни за „Мобилтел” ЕАД гр. София факти и не могат да се ползват с доказателствена стойност за удостоверяване на обстоятелствата, че ищцата А. реално е потребила посочените в тези документи „допълнителни услуги”, че такива „допълнителни услуги”, условията и начина на тяхното предоставяне, ползване и отчитане, /определяне/ на вида, количеството и качеството на потребените от абоната допълнителните услуги, както и лицето, което извършва това отчитане; условията и начина на определяне /начисляване/ на цената /стойността/ на потребените от абоната допълнителните услуги, както и лицето, което осъществява тези дейности, са уговорени в сключения между страните договор за електронни съобщителни услуги с № ********* от 18.02.2015г., в приложенията или Общите условия, неразделна част от процесния договор, и че начислените с тях суми са дължими, поради което същите следва да се преценяват по вътрешно убеждение, наред с другите доказателства. Съдът счита, че и представеният от ответника договор от 15.12.2016г., сключен между „Мобилтел” ЕАД гр. София и „Ен Ти Ейч Медия България” ЕООД гр. София, не удостоверява по никакъв начин релевантни за спора факти относно основанието, дължимостта и размера на начислената от ответника сума от 200.40 лв. без ДДС, респ. 240.49 лв. с ДДС, за реално ползвани от ищцата „допълнителни услуги” по процесните пет фактури, тъй като макар и да видно какъв е предметът на този договор, то в случая не се установява запозната ли е ищцата с предмета и последиците на този договор, приложенията към него и с Общи условия за ползване на услугата ZERGAME, липсват доказателства за приложимостта на този договор, приложенията към него и Общите условия за ползване на услугата ZERGAME в облигационното правоотношение между ищцата и ответника.

Предвид изложеното, съдът намира, че твърденията на „Мобилтел” ЕАД - доставчик за ползване от ищцата - абонат на предоставените й от третото лице-помагач услуги, за реалното потребяване на „допълнителни услуги”, чийто вид и начин на ползване се сочи за първи и единствен път в писмения отговор по настоящото дело, без да се подкрепя от никакви годни писмени доказателства, твърденията за съответствие на начислените суми на ползвани от ищцата „допълнителни услуги” по сключения с ответника договор, както и за дължимост на сумите, начислени по оспорените пет фактури за ползването на „допълнителни услуги”, не се подкрепят от никакви други годни доказателства. Напротив, съдът приема като признание за липсата на договорно основание между страните по делото за начисляване и претендиране от страна на ответника на процесните суми за предоставени на ищцата „реални допълнителни услуги”, изявлението на ответника, съдържащо се в писмения отговор на исковата молба, че „това са услуги с добавена стойност, които се предоставят от трето лице и са извън контрола на Мобилтел…, … а Мобилтел няма нищо общо, нито със страницата, нито с предлаганата услуга…”, което признание също опровергава доказателствената сила на ангажираните от ответната страна писмени доказателства и подкрепя направените от ищцата възражения.

Наред с изложеното по-горе, съдът приема, че  оспорената от ищцата сума от 240.49 лв. с ДДС, начислена по процесните пет фактури, не се дължи и на друго основание.  Съдът намира за основателно твърдението на ищцовата страна, че в случая ответното дружество е действало недобросъвестно и не може да черпи благоприятни  последици от собственото си недобросъвестно поведение. В тази връзка, съдът счита,  че ищецът е допуснал грубо нарушение на правилата, уредени в Закона за електронните съобщения /ЗЕС/, които следва да спазват и прилагат  в отношенията между оператора и абонатите-потребители при осъществяване на електронни съобщения, съгласно разпоредбата на чл.1 от . Настоящият съдебен състав приема, че ответникът е допуснал грубо нарушение на правилото, установено в чл.225 от ЗЕС, предприятията, предоставящи обществени електронни съобщителни мрежи и/или услуги на крайни потребители, да спазват принципите за прозрачност и равнопоставеност съобразно вида на използваната технология, категориите абонати, обема на трафика и начина на плащане и да не допускат предимства за отделни крайни потребители или група потребители при едни и същи услуги. Това не е сторено в процесния случай. В този смисъл, основателни се явяват и твърденията на ищцовата страна относно недобросъвестност на ответника – доставчик, който следва да приведе договора си с ищцата в съответствие с разпоредбата на чл.227,ал.1 от ЗЕС, съгласно която Общите условия на договора с крайните потребители следва да съдържат посочените в цитираната разпоредба клаузи, в т.ч. видове, описание и качество на услугите, включително услуги за поддръжка и услуги по обслужването на клиенти, както и начини за достъп до тези услуги (чл.227,ал.1,т.3,б.”д” от ЗЕС), начини за получаване на актуална информация за цени на предлаганите услуги, всички приложими тарифи и такси за поддръжка, предлаганите начини на плащане и всички разлики в разходите, произтичащи от различните начини на плащане (чл.227,ал.1,т.8 от ЗЕС). Същевременно, разпоредбата на чл.228,ал.1,т.5 от ЗЕС създава задължение за предприятието, което предоставя обществени електронни съобщителни услуги, да посочва изрично в индивидуалния договор, при общи условия с потребителя, цени, ценови пакети или тарифи, условия и срокове за плащане. Това минимално задължително съдържание на договора е предвидено в защита на потребителите, за да може абонатът точно, ясно и леснодостъпно да се запознае с тези клаузи, които са определящи при вземане на решение за сключване на договора и впоследствие влияят на икономическото му поведение – кога би следвало да плати ползваната услуга и от кога неизпълнението му ще води до заплащане на обезщетение за забава. Затова е недопустимо препращането по тези съществени въпроси към Общите условия и тарифните планове на дружеството, а още по-малко – към договори, сключени между оператора с трети лица /каквото в случая се явява третото лице-помагач по делото/, приложенията и тарифите към тях, с които ищцата-абонат не е запозната и не се е съгласила по сключения с Мобилтел писмен индивидуален договор, и които не са приложими в облигационното правоотношение между страните по делото. Процесният индивидуален договор не съдържа никакви данни относно видовете, описанието, количеството и качеството на твърдените от ответника „допълнителни услуги”, относно начините за достъп до тези услуги, относно начините на предоставяне и ползването им, нито за лицата, които ги предоставят; не съдържа актуална информация за цени на предлаганите „допълнителни услуги”, всички приложими тарифи и такси за поддръжка, предлаганите начини на плащане и всички разлики в разходите, произтичащи от различните начини на плащане, като по този начин дружеството - ответник не е изпълнило законовите си задължения по чл.227,ал.1,т.3,б.”д” и т.8 от ЗЕС чл.228,ал.1,т.5 от ЗЕС.

Съдът счита, че по този начин „Мобилтел” ЕАД гр. София, в качеството си на доставчик по сключения договор № ********* от 18.02.2015г. с абоната Р.А., явяваща се „потребител” по смисъла на § 13,т.1 от ДР на Закона за защита на потребителите, е нарушил и целите на закона, визирани в чл.1,ал.2,т.2 и т.3 от ЗЗП, като поведението му е станало причина за нарушаване правото на ищцата на защита срещу рискове от придобиването на услуги, които могат да застрашат имуществото на ищцата, както и на правото на защита на икономическите й интереси при придобиването на услуги при нелоялни търговски практики или неравноправни договорни условия. При тези факти, доводите на ищцовата страна за недължимост на процесната сума от 240.49 лв. с начислен ДДС, представляваща сбор от сумите, както следва : сумата от 48,10 лв. с ДДС по фактура № **********/26.04.2017г., сумата от 48,10 лв. с ДДС по фактура № **********/26.05.2017г., сумата от 60,12 лв. с ДДС по фактура № **********/26.06.2017г., сумата от 48,10 лв. с ДДС по фактура № **********/26.07.2017г. и сумата от 36,07 лв. с ДДС по фактура № **********/25.08.2017г., и за начисляването на същата, без да е налице каквото и да е основание за това, и в нарушение на нормите, които уреждат предоставянето и потреблението на електронни съобщителни услуги, са основателни и се подкрепят от събраните по делото писмени доказателства.

          По изложените съображения, съдът приема, че предявеният отрицателен установителен иск е основателен и следва да бъде уважен. Следва да се приеме за установено по отношение на ответното дружество, че ищцата Р.С.А. не дължи на „Мобилтел” ЕАД сумата от 240.49 лв. с начислен ДДС, представляваща сбор от сумите, както следва : сумата от 48,10 лв. с ДДС (40.08 лв. без ДДС) по фактура № **********/26.04.2017г., сумата от 48,10 лв. с ДДС (40.08 лв. без ДДС) по фактура № **********/26.05.2017г., сумата от 60,12 лв. с ДДС (50.10 лв. без ДДС) по фактура № **********/26.06.2017г., сумата от 48,10 лв. с ДДС (40.08 лв. без ДДС) по фактура № **********/26.07.2017г. и сумата от 36,07 лв. с ДДС (30.06 лв. без ДДС) по фактура № **********/25.08.2017г.

            При този изход на делото, следва да бъде уважено направеното от ищцовата страна искане, като на основание чл.78,ал.1 от ГПК съдът следва да осъди ответника да заплати на ищцата сумата от 50 лв., представляваща направените по де

Последна редакция: чт, 30 ное 2023, 10:24 от teta75

# 151
  • Мнения: 5 249
Ами и за неговия случай, не става ясно какво са му начислили, за какви услуги...
В неговия случай този казус не помага. Той е ползвал услугата, но той самият не е ориентиран кое какво е.

Не е ясно как е изчислил, че са го таксували 28лв за 8 дни и какво общо има някаква сметка от 116лв??? Вижда се, че е платил пълна такса от 11.66лв БЕЗ ДДС(13.99лв С ДДС) за период от 6 дни(от активирането до края на отчетния период) и е предплатил пълна месечна такса за следващия месец, което е нормално, но това е все пак Starrydream. Close
Евентуално може да има претенции, че е платил пълна такса, а не частична за 6 дни ползване, но няма кой да му я уважи.

# 152
  • София
  • Мнения: 9 920
Ами и за неговия случай, не става ясно какво са му начислили, за какви услуги...
В неговия случай този казус не помага. Той е ползвал услугата, но той самият не е ориентиран кое какво е.

Не е ясно как е изчислил, че са го таксували 28лв за 8 дни и какво общо има някаква сметка от 116лв??? Вижда се, че е платил пълна такса от 11.66лв БЕЗ ДДС(13.99лв С ДДС) за период от 6 дни(от активирането до края на отчетния период) и е предплатил пълна месечна такса за следващия месец, което е нормално, но това е все пак Starrydream. Close
Евентуално може да има претенции, че е платил пълна такса, а не частична за 6 дни ползване, но няма кой да му я уважи.
Кое не разбра, чревоугоднико - сложил съм и картинки за по-бавно схващащите? Ако за теб 28лв е нормално за 8 дни  (или айде: 14лв за 6дни понеже вече е спрян пакета и предполагам ще се отрази в следваща...) - можеш да кандидатстваш за служител в А1.
* обикновено сметките са 85-90лв, затова новата фактура от 116лв е направила впечатление на майка ми.
 
ПП: Проблемът дойде, след като от *88, когато ги питах дали ако го активирам дни преди падежа... ще се преизчисли - те ми подтвърдиха, че се преизчислявало... е явно не е така.  Което е безумно - дори за 2 дни да ти вземат 14лв.

До преди 1-2г редовно си пусках (през декодера) пакета Макс спорт, за по седмица и ли месец и не е било така.
Ето къде може човек да пише/ оплаче на А1, ако на някой не му се рови дълго.

 https://www.a1.bg/apps/customer-service/send-documents
info@customerservice.a1.bg

Последна редакция: нд, 03 дек 2023, 12:12 от Starrydream

# 153
  • София
  • Мнения: 3 706
Здравейте,
Имам договор с А1 за телевизия и интернет. Договорът не е изтекъл. Но напоследък по 12 часа и повече нямаме сигнал. Включително в новогодишната нощ и снощи пак. Има ли начин да се откажа от услугите им поради тази причина преди изтичане на договора и това да не доведе до финансови загуби за мен? Може ли да се включи някой, който е минал по този път? Благодаря предварително!

# 154
  • Мнения: 68 644
В общите условия да, има опция за прекратяване поради неизпълнение/непредоставяне на услугата. Практически обаче как ще докажете липсващата услуга..не знам.

Последна редакция: вт, 09 яну 2024, 09:07 от teta75

# 155
  • София
  • Мнения: 9 920
В общите условия да, има опция за прекратяване поради неизпълнение/непредоставяне на услугата. Практически обаче как ще докажете липсващата услуга..не знам.
  аз когато съм звънял... последно видяха проблема (още докато разговаряхме) с рутера и го подмениха след 3дни. То иначе и те няма как да го докажат (обратното)...ако се стигне до там, но явно имат фийдбек.

# 156
  • София
  • Мнения: 3 706
На мен ми пускат съобщение, че има проблем за моя район. Ама за 2024 има проблем сигурно пет пъти вече по няколко часа. Оляха се!

# 157
  • Мнения: 5 249
На мен ми пускат съобщение, че има проблем за моя район. Ама за 2024 има проблем сигурно пет пъти вече по няколко часа. Оляха се!
Как е компенсираха?

# 158
  • София
  • Мнения: 3 706
На мен ми пускат съобщение, че има проблем за моя район. Ама за 2024 има проблем сигурно пет пъти вече по няколко часа. Оляха се!
Как е компенсираха?
Никак.

# 159
  • Мнения: 5 249
На мен ми пускат съобщение, че има проблем за моя район. Ама за 2024 има проблем сигурно пет пъти вече по няколко часа. Оляха се!
Как е компенсираха?
Никак.
Поиска ли си?

# 160
  • София
  • Мнения: 3 706
На мен ми пускат съобщение, че има проблем за моя район. Ама за 2024 има проблем сигурно пет пъти вече по няколко часа. Оляха се!
Как е компенсираха?
Никак.
Поиска ли си?
В сайта пробвах - излиза един бот, който не ти разбира питането. Кара те да го преформулираш и накрая ти избълва някакви твърдения, които на мен не ми вършат работа, понеже не отговарят на моето питане. Остава да отида на място, но това е голяма групост да се ходи на място за нещо, което би трябвало да може дистанционно да се свърши. Вероятно ще отида на място накрая.

# 161
  • Русе
  • Мнения: 1 514
Имаше един период, в който постоянно нямахме интернет. Всеки път като им се обаждахме казваха, че ще пратят хора. Пращат хора, стоиш чакаш ги, излизаш от работа, за да им отвориш апартамента, уж бутват нещо, възстановява се интернета, на другия ден пак няма интернет и така например 10 пъти в продължение на месец, то идваше, ту изчезваше, сменяха рутер, после от самосебе си се оправи. Компенсация не сме имали, не сме се сещали да си поискаме, нито пък някой ни е предлагал.

# 162
  • София
  • Мнения: 3 706
Ами да, ако мине номера. Аз искам да ги сменям, просто да играя тото дали довечера ще имам нет и телевизия не ме устройва. Като плащам искам насреща услуга, а не СМС кога ще я възстановят. Това не ме грее.

# 163
  • София
  • Мнения: 627
Здравейте, не намерих друга тема, та да питам тук ако някой знае: Договорът ми към А1 изтече преди около 2 години, оттогава съм на безсрочен при старите условия, от които съм много доволна и не искам да минавам пак на план. Сега обаче ми се обадиха, че щели да спират абонаментния план, към който съм (цитирам) и като го спрат, ще ми пратят преди това СМС да ме уведомят, но ми предлагат да подпиша план. Питах какво означава да "ми спрат абонаментния план" - щяла съм да мина към други условия.

Някой да е имал сходна ситуация или да знае дали това, което ми обясниха е вярно, защото ровенето ми из интернет не доведе до нищо, а в същото време имам приятели без договор от по 5-6 години, които също са си със старите им условия и не са им звънели да им обясняват подобни неща.

# 164
  • Мнения: 68 644
Аз, на йетел бях на безсрочен. Есента миналата или по-миналата година беше, ме прехвърлиха на друг план, с лев по-висока такса. Със смс да, ме уведомиха, пишеше там и таксата на новия, както и условията. Допълнително се обаждах да потвърдят условията-мин и мв, потвърдиха. Нищо не съм подписвала или ПРЕподписвала. Не трябваше нищо да правя, ако съм съгласна с новия план. А аз бях защото ме устройва. Ако не бях, имах право да прекратя без неустойка.


Не зном А1 как процедират, според мен изчакай на какъв те ще те прехвърлят, не преподписвай още!

Може и само да те лъжат че ще го махат, да не е като моя казус..да искат да те накарат да подпишеш на др.цена, без реално да има нужда.

За това..внимавай!

ПС..на мен не са ми звъняли!!! Директно смс получих.

Последна редакция: вт, 16 яну 2024, 18:28 от teta75

# 165
  • София
  • Мнения: 627
Благодаря, teta75, явно и при мен е подобно. Те ми звъняха основно, за да ми предложат другия план, не казаха дата за прекратяването на старите ми условия, само че някога ще получа смс. Но ми беше интересно, защото досега не бях чувала на някого около мен да са му сменили условията на безсрочния договор.

Иначе се двоумя, защото това, което ми предлагат е доста изгодно и като условия и като цена, но много ми хареса да не съм зависима от договор.

# 166
  • Мнения: 68 644
Изчакай си смс-а според мен.
На мен не са ми звъняли по телефон за това прехвърляне.
Може при теб да е друго. Не им вярвам хич!

Но да, принципно има такъв казус. Аз съм жив пример. Simple Smile

# 167
  • София
  • Мнения: 627
Хаха, изобщо не им вярвам и аз, по време на половината разговор си мислех, че е телефонна измама. Още повече, че от две години се опитват да ме убедят, че без договор имам 5гб интернет, а аз имам 10. После се опитваха да ме убедят, че от тези 10 5 са били промоционални с договора и ще ги махнат, а те не са. Та толкова им вярвам...

 Прегледах сега близките планове (тоест, на какъв могат да ме прехвърлят) и ще помисля малко дали да приема да подпиша с тях или да изчакам смс-а.

# 168
  • Мнения: 68 644
Мен ме прехвърлиха на друг стар техен план, няма го на сайта. Има го, но е раздел архив.

Абе при теб май си е друго..мятат те по върбите с цел да те прелъжат да преподпишеш на по-висока такса....колкото повече те чета, все повече така си мисля...

# 169
  • София
  • Мнения: 627
Мен ме прехвърлиха на друг стар техен план, няма го на сайта. Има го, но е раздел архив.

Абе при теб май си е друго..мятат те по върбите с цел да те прелъжат да преподпишеш на по-висока такса....колкото повече те чета, все повече така си мисля...

Таксата всъщност е само 1лв отгоре, но в новото им предложение за договор ми махат едни МБ и минути в роуминг на Балканите (които ми бяха супер полезни). Чух се с един приятел, та той каза, че при него (пак на А1) още миналат година са го направили - прехвърлили го на най-близкия подобен план, пак безсрочен договор, с 3-4 лв отгоре такса, но даже му вдигнали МБ на месец. Та си права, май ще изчакам смс-а и аз.

# 170
  • Мнения: 68 644
На мен ми запазиха мв и мин., таксата с 1-2 вдигнаха само. За това останах на него..все същите условия, пък безсрочен....за сега поне.

# 171
  • Мнения: 22
Eлза, пишете после какво се е случило. На мен постоянно ми звънят да ми предлагат нови планове. Един два пъти им блокирах номера, но после звънят от дуг номер.

# 172
  • София
  • Мнения: 627
Eлза, пишете после какво се е случило. На мен постоянно ми звънят да ми предлагат нови планове. Един два пъти им блокирах номера, но после звънят от дуг номер.

Ще пиша. И вие ли сте на безсрочен? Мен ме тормозят от време на време, но никога досега не ми бяха давали това като довод за преподписване.

# 173
  • Мнения: 22
Елза, може би 5-6 години бях на безсрочен, плащах по окло 5 лв. на месец за 100 мин. и 100 МВ интернет, но тогава имах служебен телефон и това ми стигаше. Преди 2 год. обаче смених работата и преподписах нов договор за 2 г. Плащам 12-13 лв. месечно, но през 2-3 месеца ми се обаждат да ми предлагат да си увелича плана само за 2 лв. на месец.

# 174
  • София
  • Мнения: 627
Аз в крайна сметка реших да подпиша този договор, който ми предлагат, защото условията са добри, а увеличението на таската ми спрямо сегашната е само 1лв. И то най-вече заради интернета клекнах, защото често ми се налага да ползвам хотспот и понякога 10 гб на месец не ми стигат. Сега ще съм с неограничени, а като изтече договора, непромоционалната такса също ме устройва, та ще го мисля след 2 години. Имам и 6 месеца безплатен Нетфликс, което пък ми спестява по 10 лв на месец.

# 175
  • Мнения: 5 249
Аз в крайна сметка реших да подпиша този договор, който ми предлагат, защото условията са добри, а увеличението на таската ми спрямо сегашната е само 1лв. И то най-вече заради интернета клекнах, защото често ми се налага да ползвам хотспот и понякога 10 гб на месец не ми стигат. Сега ще съм с неограничени, а като изтече договора, непромоционалната такса също ме устройва, та ще го мисля след 2 години. Имам и 6 месеца безплатен Нетфликс, което пък ми спестява по 10 лв на месец.
Какви са условията на новия и каква е цената?

# 176
  • София
  • Мнения: 627
Аз в крайна сметка реших да подпиша този договор, който ми предлагат, защото условията са добри, а увеличението на таската ми спрямо сегашната е само 1лв. И то най-вече заради интернета клекнах, защото често ми се налага да ползвам хотспот и понякога 10 гб на месец не ми стигат. Сега ще съм с неограничени, а като изтече договора, непромоционалната такса също ме устройва, та ще го мисля след 2 години. Имам и 6 месеца безплатен Нетфликс, което пък ми спестява по 10 лв на месец.
Какви са условията на новия и каква е цената?

Неограничени минути към всички, неограничен интернет с до 100 mbps, 200 минути към ЕС, 200 смс-а към ЕС, телевизията на А1 за две години безплатно, за 6 месеца безплатен Нетфликс, 32 лв на месец, ако плащам онлайн - 30 лв на месец, стандартна цена 38 като се запазва всичко включено (без допълнителните услуги).

Аз в момента без договор съм на неограничени минути, 10гб интернет, 50 минути ЕС и Балкани, 500 мб Балкани за 29 лв.

# 177
  • Мнения: 1 306
Аз, на йетел бях на безсрочен. Есента миналата или по-миналата година беше, ме прехвърлиха на друг план, с лев по-висока такса. Със смс да, ме уведомиха, пишеше там и таксата на новия, както и условията. Допълнително се обаждах да потвърдят условията-мин и мв, потвърдиха. Нищо не съм подписвала или ПРЕподписвала. Не трябваше нищо да правя, ако съм съгласна с новия план. А аз бях защото ме устройва. Ако не бях, имах право да прекратя без неустойка.


Не зном А1 как процедират, според мен изчакай на какъв те ще те прехвърлят, не преподписвай още!
Интересна логика имат, не само A1, а и други. Значи имаш договор с условия. В един момент ти казват, че вдигат цената, но ако не си съгласен може да прекратиш договора. Звучи много великодушно - видиш ли разрешават ти да прекратиш договора. А не става ли аз да им се обадя и да им предложа да започна да плащам 2лв по-малко занапред, защото така искам. И да им кажа, че ако не са съгласни, може да прекратят договора. Какво ще стане - ще кажат, че не може, защото имаме договор за еди колко си време на еди какви си цени. Та откъде накъде те ще променят договора и ще ти пробутват вариант да се откажеш след като срокът не е изтекъл? Колективно хипнотизиране. Някой не ги ли е осъдил още?

# 178
  • Мнения: 68 644
Аз съм на безсрочен. Имат право по всяко време да го прекратят. Както и аз имам това право.
Имат и право да променят условията със съгласието на другата страна. Това и направиха.
Както при договор за наем, обикновено с изтичане на срока му, наема се вдига. Ако на наемателя не му изнася, напуска. Ако е съгласен, подписват анекс и продължават договора.
И тук така.

# 179
  • Мнения: 241
Проблемът е следният.
Договора със мтел ми беше до 25.08.2023
Във техен офис ми казаха, че имам право на  месец преди крайната дата да подам искане за прекратяване. Та, значи аз на 24.07 съм във виваком със уговорката от 1.08 да се прехвърля към тях, заедно със номера, което е по правилата. Изведнъж ми идва смс че дължа неустойка за неспазване на договорни отношения. След подадена жалба от мен, естествено ми казват, че са направили справка и че те са прави,без да се позовават на никакви доказателства. Момчетата от Виваком бяха любезни и казаха че така правят винаги, в договора ясно пише че имам право на 1 месец за подаване за прекратяване без неустойки
Няма да им платя нищо,

Последна редакция: чт, 22 фев 2024, 18:32 от Tatti

# 180
  • Мнения: 68 644
В сайта на КРС съветват прехвърлянето да стане след изтичане на срока, когато е трансформиран в безсрочен, за да няма неустойки

# 181
  • Мнения: 241
В сайта на КРС съветват прехвърлянето да стане след изтичане на срока, когато е трансформиран в безсрочен, за да няма неустойки
Така е, но в договорът ми пише друго, това което и написах за 1 месец без неустойки. Явно мтел не се позовават на нищо написано от тях, как бих ги съдил до край но нямам нерви

# 182
  • Мнения: 5 249
В сайта на КРС съветват прехвърлянето да стане след изтичане на срока, когато е трансформиран в безсрочен, за да няма неустойки
Така е, но в договорът ми пише друго, това което и написах за 1 месец без неустойки. Явно мтел не се позовават на нищо написано от тях, как бих ги съдил до край но нямам нерви
Може ли да снимаш какво пише в договорът ти? В какъв размер са ти "неустойките"?

# 183
  • Мнения: 241
В сайта на КРС съветват прехвърлянето да стане след изтичане на срока, когато е трансформиран в безсрочен, за да няма неустойки
Така е, но в договорът ми пише друго, това което и написах за 1 месец без неустойки. Явно мтел не се позовават на нищо написано от тях, как бих ги съдил до край но нямам нерви
Може ли да снимаш какво пише в договорът ти? В какъв размер са ти "неустойките"?

67 лв са, ще пратя утре някакви снимки, точно какво пише

# 184
  • Мнения: 22
Имам СМС от А1, че във връзка с индексацията на цените, мога да активирам до края на м.март неограничени мегабайти интернет и неограничени минути, които ще важат до края на 2024г. Влизам в профила си в А1, но не знам къде да отида, за да си активирам тези бонуси. Моля, ако някой си ги е активирал да ме насочи в кое меню какво да направя.

# 185
  • Мнения: 6 290
Ако имате приложението, трябва да се ъпдейтне и после излиза най-горе “бонуси на мах”

# 186
  • Мнения: 5 249
Имам СМС от А1, че във връзка с индексацията на цените, мога да активирам до края на м.март неограничени мегабайти интернет и неограничени минути, които ще важат до края на 2024г. Влизам в профила си в А1, но не знам къде да отида, за да си активирам тези бонуси. Моля, ако някой си ги е активирал да ме насочи в кое меню какво да направя.
Обяснил съм в този пост.

# 187
  • Мнения: 1
НИКОГА за НИЩО на света връзка с тях?! След 6 месеца борба и нерви с тях ги съдих и ги ОСЪДИХ!!!             АКО някой иска, мога да му покажа пътя!

Здравейте, аз съм на същата позиция от А1 с Net Box се справихме но с телевизията не оспяваме на 23,02,2024г. Минахме, на А1 телевизия и Интернет но интернет е доказан че не може да се използва от текушния ни адрес и се прикратява но за телевизията, твардят че работи, и отказват да ми садеисват за да се прекрати договора без неустойки изкат да им платя, за отказ като речем че не сме използвали услугите им твардят че с друг источник, на Интернет ще работи телевизията им но аз желая да прекратят и телевизията с без неустойки, какво да направя ако може да ме посаветвате благодаря!

# 188
  • Мнения: 5 249
НИКОГА за НИЩО на света връзка с тях?! След 6 месеца борба и нерви с тях ги съдих и ги ОСЪДИХ!!!             АКО някой иска, мога да му покажа пътя!

Здравейте, аз съм на същата позиция от А1 с Net Box се справихме но с телевизията не оспяваме на 23,02,2024г. Минахме, на А1 телевизия и Интернет но интернет е доказан че не може да се използва от текушния ни адрес и се прикратява но за телевизията, твардят че работи, и отказват да ми садеис/ват за да се прекрати договора без неустойки изкат да им платя, за отказ като речем че не сме използвали услугите им твардят че с друг источник, на Интернет ще работи телевизията им но аз желая да прекратят и телевизията с без(???) неустойки, какво да направя ако може да ме посаветвате благодаря!
Може да ти помогне като те върне в училище, за да се научиш поне думите да пишеш правилно. Твърде много боде очите!

Телевизията не е обвързана с техния интернет, така че няма как да прекратиш този договор без неустойки. Така става, когато не се чете какво се подписва.

Общи условия

Активация на акаунт