Има ли двойки, спасили брака си с помощта на семеен терапевт?

  • 7 773
  • 35
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 17 407
Може би не съм се изразила правилно. Имам предвид дали след посещение, се е стигало до взаимно решение, че нямат общ път заедно. Мисля си, че идеята на терапията не е на всяка цена да се спаси връзката или брака, а да се провери дали дадената връзка работи и въобще може ли да заработи. Ще е полезно да се сподели всякакъв опит.

Да, идеята на терапията не е да спасява бракове и връзки, макар и много клиенти, терапевти, че даже и медиатори упорито да вярват в това.
Ти какво влагаш в това една връзка да работи или да не работи?

# 16
  • Мнения: 6 118
Идеята ми беше, че да те изслуша приятел понякога е много по-ценно и полезно, от колкото непознат професионалист или там не знам си какъв. Нещата в човешките отношения понякога са съвсем прости, а ние сами си ги усложняваме, както и съвсем прости съвети могат да оправят работите. Баба ви и дядови сигурно са имали доцентури в областта на психологията, че са карали заедно до старини, нали?
На въпроса на авторката на темата, не не съм чул на някой да е помогнал семейния психотерапевт. Докарате ли се до там да чакате на външен човек да ви оправя взаимоотношенията, работата я пиши бегала.

# 17
  • Мнения: 10 599
Баба ми и дядо ми не са имали друг избор, освен да са заедно, защото разводите до 199 и някоя си година бяха рядкост.
Приятелят в 90% от случаите ще е на твоя страна. Психологът е трета, неутрална страна с образование, чиято цел е да помага на хората сами да решат проблемите си.

# 18
  • Мнения: 1 376
Аз съм с изключително лошо мнение за всякакви психолози и терапевти като цяло, понеже ми се налага заради професията да минавам периодично през кабинетите им. За личен проблем и доброволно - абсурд! Да ме извиняват всички с такива професии, ама поне в България нивото на тези услуги е много ниско!

# 19
  • Мнения: X
Ние ходихме, на терапевт много ни помогна. Отиваме ни е на семеен терапевт.
Терапевта ни вика: "Добре дошли мило семество! Е разказвайте!
Аз започвам: "Ами какво да кажа повече от това,  че средно за света един човек прави секс 120 пъти на година, а аз правя 14. Аз мисля че трябва да се стремим към поне половина от средното за света."
Жената ме прекъсва, с треперещ глас: "Вижте го, еижте го! Тоз..., тоз ненаситен нерез, само за секс мисли. Не го е срам."
Терапевтът тогава стана, отиде до жена ми и, и удари един шамар.
И това беше, от тогава се оправихме.

# 20
  • Мнения: X
Тропси, с тия еротични фантазии и 14 пъти годишно са ти прекалено много. Жена ти е светица и великомъченица.

# 21
  • София
  • Мнения: 35 087
Баба ми и дядо ми не са имали друг избор, освен да са заедно, защото разводите до 199 и някоя си година бяха рядкост.
Приятелят в 90% от случаите ще е на твоя страна. Психологът е трета, неутрална страна с образование, чиято цел е да помага на хората сами да решат проблемите си.
Баба ми се е развела 1957-ма и е живяла ужасен, ужасен живот с невръстно дете. После се е оправила, сама.
Търсех и бракоразводното дело в СГС и книжката с вписаните дела е тъничка, но съществува.

Идеята ми беше, че да те изслуша приятел понякога е много по-ценно и полезно, от колкото непознат професионалист или там не знам си какъв. Нещата в човешките отношения понякога са съвсем прости, а ние сами си ги усложняваме, както и съвсем прости съвети могат да оправят работите. Баба ви и дядови сигурно са имали доцентури в областта на психологията, че са карали заедно до старини, нали?
На въпроса на авторката на темата, не не съм чул на някой да е помогнал семейния психотерапевт. Докарате ли се до там да чакате на външен човек да ви оправя взаимоотношенията, работата я пиши бегала.
Приятелите по дифолт са на твоя страна. Може да смотоляват веднъж-дваж "не си прав" и после ще ти припяват.
Професионалистите гледат обективно, дават и други гледни точки.

Тропси, за теб помощ едва ли ще се намери.

# 22
  • Мнения: 18 526
Терапевт може да помогне, ако и двамата в семейството имат истински силно желание да са заедно. Иначе е просто загуба на време.

# 23
  • Мнения: 1 376
Баба ми също се е развела 60-те. Тя си беше добре, имаше други мъже, но никога не се омъжи повторно. Но майка ми са я тормозили после в училище и цял живот търпя баща ми заради това. Да не би и мен да ме сочат с пръст.

Пък и моите родители ако ги изслушаш половин час, после и терапевта трябва да търси психологическа помощ ..

Последна редакция: нд, 19 яну 2020, 19:19 от Genocide Lollita

# 24
  • Мнения: 2 488
Напълно съм съгласна с Бианка. Може да се спаси бракът, ако въобще има останало нещо за спасяване и ако и двамата партньори искат и положат усилия за спасяване. Освен това целта на терапията не е спасяване на всяка цена. Понякога разводът е по-доброто решение, вместо един безкраен мъчителен брак.

# 25
  • Мнения: 6 118
"Приятелите по дифолт са на твоя страна. Може да смотоляват веднъж-дваж "не си прав" и после ще ти припяват."
Зависи какви приятели имаш и дали искат да ти помогнат. Все пак не е война (не че не прилича в много случаи) та да събираш войнство на твоя страна. Човек, който те познава може да ти каже къде бъркаш, как изглежда всичко от страни и как да процедираш.
Колкото до бабите и дядовците, ясно че разводи е имало по онова време, имало е и бракове с ужасни отношения между двамата. Обаче тези, които се разбират до старини да не са професори по философия и психология?  Има много такива двойки, може да се замислите как го постигат.
За професионална помощ бих препоръчал при вече налице или съмнения за психични проблеми като патологична ревност, параноична подозрителност, натрапливи мисли и така нататък. Психолога е специалист по ала-бала, не е медицинско лице, да не говорим, че повечето са с дипломи от измислени университети и както казах кварталните пиянки могат да налеят повече акъл от тях. Мое мнение си е, никой не ангажирам с него, със сигурност има и добри такива, но определено са рядкост.

# 26
  • Мнения: 17 407
За психолозите - да речем, че е така, с изключения, естествено. Просто куцо и сакато се юрна да се дипломира, сертифицира и какво ли не.
За приятелите - зависи кой какви очаквания има. На мен ми се сърдят, ако не взема страна. Имам приятелки, за които само да си отворя устата, да кажа, че и другата страна има право да се чувства засегната, е било равносилно на война.  Така е във всеки конфликт, хората не се нуждаят от неутрални лица, а от съюзници Simple Smile
Трудно е да си само слушател, но и тогава има начин да съпроводиш другия сам да стигне до изводи и решения.

# 27
  • Мнения: 1 376
Мисля, че ако двама човека са достатъчно зрели и интелигентни, те знаят кога и как отношенията имат нужда от изглаждане и кога е необходимо въобще да се прекратят. Просто в развитите държави психологията стана бизнес и ни натрапват, че без такива терапевти не можем да се справяме сами в живота.

# 28
  • Мнения: 17 407
На теория - да. На практика повечето се стискат за брака или връзката, майната им на отношенията.
Наскоро имах приказка с позната. Зряла, хем, интелигентна Simple Smile. Доде не изтърси - харесвам го физически и като баща и искам да го задържа.

# 29
  • Мнения: 1 376
На теория - да. На практика повечето се стискат за брака или връзката, майната им на отношенията.
Наскоро имах приказка с позната. Зряла, хем, интелигентна Simple Smile. Доде не изтърси - харесвам го физически и като баща и искам да го задържа.
И аз съм минала през това, ама бях малка и глупава. Добре че ме хванаха да "хойкам", та се прекрати. Осъзнах го и без "специалист". Някои имат и други интереси, особено в брак с деца и там са малко по-деликатни нещата. Но по-скоро добър адвокат би ги оправил, не психолог.

Общи условия

Активация на акаунт