СЕДМИ клас 2019/2020 - тема 9

  • 21 509
  • 773
  •   1
Отговори
# 435
  • Мнения: 11 663
Аз не разбрах защо матура по език да е балообразуваща за ЕГ. Нали отиваш в това училище, за да научиш език. Ако го знаеш, за какво ти е да ходиш там Thinking
Само си разсъждавам Blush

# 436
  • Мнения: 3 491
Ами то по тая логика в математически гимназии да ходят децата с най-ниски резултати на НВО по математика, за да се научат.

# 437
  • Мнения: 6 586
Ами то по тая логика в математически гимназии да ходят децата с най-ниски резултати на НВО по математика, за да се научат.

Е, то в нашата МГ отчасти така се случи:yum: / минимален бал 139 т./

# 438
  • Мнения: 8 228
Аз пък днес, какво ми щукна, взех да проверя един минал тест по история къде е информацията в учебника, по която са зададените въпроси. Силно се изнендАх, че на три от въпросите изобщо нямаше нищо написано в учебника. Е, може ли такова нещо... не стига, че са милион факти, а дори това на теста го няма в учебника.

Аз още в пети клас търсих някакво царство в Месопотамия, за да видя коя му е столицата, защото имаше такъв въпрос в теста му и съответно той не беше отговорил. Това царство в нашия учебник изобщо го нямаше. Поразпитах в темата, в учебниците на другите издателства също го нямаше. Поразрових се в нета и намерих някоя и друга дума за него. За това коя е столицата му обаче и интернет мълчеше.
Та толкова за тестовете. Хич не си ги слагам на сърце вече.
Гледах тези дни контролно по география. Карта на Югоизточна Европа, по нея номерца и той трябва да опише кое какво е. Е, хубаво, но то отбелязани разни малки островчета и полуострови по бреговете на Гърция и Хърватска, дето половината не съм ги и чувала, а той трябва да ги разпознае по контурите и да ги напише. И аз съм учила география на Европа, но нямам спомен да сме задълбавали толкова по селца и паланки.

# 439
  • Мнения: 47 973
И при нас география така се "учи", че и теста сниман с лошо качество. Ми...не си го слагам на сърце

# 440
  • Мнения: 6 925
На последния тест по география едната грешка на Ния е, че не е нанесла правилно "Лаго ди Комо". Изобщо не помни, че лаго на италиански е езеро и съответно не е разпознала какъв е обекта, а на езерото Комо бяхме преди 2 години и си го знае къде е. Толкоз ли е трудно да се пита къде е езерото, а не Лаго... притръпнах тази година.

# 441
  • София
  • Мнения: 18 024
Ами то по тая логика в математически гимназии да ходят децата с най-ниски резултати на НВО по математика, за да се научат.
Не са аналогични нещата. Отива човек примерно във ФЕГ след като 7 години, че и повече, е учил английски. Тоест започва с нещо съвсем от нулата, няма да надгражда над досегашни знания. С математиката не е така, до 7 клас всички до един са я учили и в гимназията няма да почват от АВ, а ще продължат оттам, докъдето са стигнали, като ще  варира само степента на овладяване на материята до момента при отделните деца.

# 442
  • Мнения: 8 228
И при нас география така се "учи", че и теста сниман с лошо качество. Ми...не си го слагам на сърце

Да, аз се взирах сума ти време в тази карта, без изобщо да забележа числата и се чудех какво трябва да се прави. После той ми ги показа. Е, поне вече съм сигурна, че зрението му е добро.

# 443
  • Мнения: 3 048
Не е лишен от смисъл изпита по чужд език. По-добре от мат и БЕЛ в показване на умения за изучаване на чужди езици. Проблемът е, че ще трябва да се сравняват постижения от различни изпити, кой какъвто език е учил. Та няма как да стане.
Иначе нашата френска използва оценката по чужд език в балообразуването.

# 444
  • Мнения: 3 491
Нали детето трябва да покаже някакъв афинитет към чужди езици. Иначе ще се запише в ЕГ и ще си ходи на частни уроци.
П.п сега видях, че solnichka е писала същото.

# 445
  • Мнения: 11 663
Ами то по тая логика в математически гимназии да ходят децата с най-ниски резултати на НВО по математика, за да се научат.

По математика се надгражда от първи клас нагоре.
Ако детето ми по английски е на ниво С1 или повече, със сигурност няма да го изпратя да учи английски език в ЕГ. Но пък може примерно да иска да учи Испански език, което съответно започва от А-Б Grinning

# 446
  • София
  • Мнения: 18 024
Не е лишен от смисъл изпитапо чужд език. По-добре от мат и БЕЛ в показване на умения за изучаване на чужди езици. Проблемът е, че щетрябва да се сравняват постижения от различни изпити, кой какъвто език е учил. Та няма как да стане.
Иначе нашата френска използва оценкара по чужд език в балообразуването.

Солничка, ЕГ не е само език, големият интензитет с изучаването му свършва в 8 клас. Особено пък вече и с тези заложени нива за В2 на финала. И трите ми дъщери завършиха ЕГ и в  класовете им имаше деца, които бяха супер напред с английския, със сертификати С2 на финала, а пък  другия език го докараха до под кривата круша и не покриха на финалния изпит и В2. Както и обратни случаи  -  деца с  доста по-ниски познания по английски, оттам по ваша логика с по-малки способности за усвояване на нов език, се справиха с новия език отлично. Няма правило всъщност кой по-добре ще се справи с нов език - математикът, хуманитарно насоченият, този с високо ниво по английски още в 7 клас или четвърти... Проблемът няма да е само в това, че  изпитите по анаглийски/немски/френски/испански/руски ще са различни по езиците и съответно не съвсем обективни за сравнение. Да не забравяме, че все пак по БЕЛ и Мат се измерва  (на теория) онова, което е учено 7 години в училище от всички. Да, някои тръгват на уроци още от 5-6 клас, за да запълват дупки и съревнованието между учил само в училище и готвил се и навън две години става нечестно. Но  с езиците ще е  още по-голяма пропастта в това отношение. Това, че някой от детската гардина ходи на английски или е учил  в ЧУ с хорариум по езика от 10+ часа седмично и за него изпитът ще е много по-лесен  отколкото за  съвестно дете, учило английски само в училище 2-3 часа, не прави първия непременно по-заслужил приема в ЕГ.  Някои от тези деца в 11 клас ще изберат химия и биология като профил и ще имат по тези предмети повече часове  отколкото по езика, те примерно могат да поискат и химия да участва,  и биология. А Светлето точно е разказвала в годините назад за една непросъществувала дълго идея, ясно защо - тест с въпроси и по мат, и по бел, и по история, и по география, и не помня по кой предмет още.. Колкото хора - толкова виждания за начина  на  прием в ЕГ.

# 447
  • Мнения: 137
Red, sssani - и моята седмокласничка е в редиците на нищо не разбиращите от математика, на класното вчера се появи оценката й...2. След толкова пари за уроци оценките трудно се променят, казва, че не ги разбира, че и да си мисли, че нещо трябва да стане по определен начин, не е сигурна в знанията си и щом се разколебае... край. Та какви минута-две на НВО, тя и за 10 мин не може да го измисли, просто защото не знае/ е сигурна как. Иска да учи езици, но там баловете са високи за очакваните от мен има няма 20 т. по математика и 3 в свидетелството. Аз също едвам изкласих с 3 единайсти клас и забравих всичко след това.

# 448
  • Мнения: 47 973
А моят син, понеже има афинитет към математиката, не е решил нито един, повтарям нито един пробен тест. Убийте ме с камъни
Мързела ще му изяде главата, защото няма механичен тренинг. Но...не се ядосвам. Вече притръпнах

# 449
  • Мнения: 3 048
Русалка, тия деца трябва някак да се разпределят по училищата. Идеален вариант няма, но при всички случаи мат и БЕЛ не са по-добър селектор.
Иначе частни случаи разни.

Общи условия

Активация на акаунт