Витамин В12 - тема 6

  • 30 662
  • 759
  •   1
Отговори
# 240
  • Мнения: 5
Здравейте, Преди около два месеца се оказа, че имам дефицит на Б12 и Д, както и висок пролактин. Започнах терапия с Б12 +фолиева киселина, вит.Д. и достинекс. След около 3, 4 ден от терапията ми се появи усещане за бодлички в крайниците и по-скоро в ръцете. На по-късен етап добавих и Магнезий, заради това усещане. Въпросът ми е дали някой от вас е имал такъв страничен ефект от приема на някои от тези витамини. От седмица съм спряла Достинекса, но мравучкането продължва вече 2-ри месец.
На мен ми се случи,включително и изтръпване на небцето и горната устна,имах чувството,че съм си сложилс нещо в устните.Познати с дефицит ми казаха,че е от високата доза,после лекарят го потвърди.Отмина след 1 седмица.Яз бях с начални нива 196 а дозата ми беше 2*1000 мгр.

Извинявайте, но какво означава 2*1000мгр - това инжекции или капки през устата? Също, отминаха Ви тези усещания, защото намалихте дозата или просто организмът е привикнал. Защото при мен продължава вече два месеца. Аз приемам Б12+фолиева киселина комбинирано по 10 капки на ден от по 1000мгр.

# 241
  • Мнения: 4 586
Взимаш Амброзия капки, нали? Там фолиевата не струва, не е метилирана, имай го предвид.

# 242
  • Мнения: 5
Да, на Амброзия. Мерси за информацията.

# 243
  • Мнения: 2 654
Приема на Б6 може ли да обърка изследването за Б12?
Звучи малко глупаво, но на едно място го четох.
В момента пия магне б6, а искам да си проверя б12
Благодаря!

# 244
  • Мнения: 3 604
Приема на Б6 може ли да обърка изследването за Б12?
Звучи малко глупаво, но на едно място го четох.
В момента пия магне б6, а искам да си проверя б12
Благодаря!
Не мисля!

# 245
  • Мнения: 11 783
Мисля, че може. Не съм на 100% сигурна, но все пак е от групата В Thinking

# 246
  • пак там
  • Мнения: 2 885
За Б9 (фолат) пишат, че може да изкриви изследванията, но за Б6 не съм срещала.

# 247
  • Мнения: 2 654
Много се чудих днес и в крайна сметка си взех най-малкото количество което намерих 250, докато стигна до доктор.
Имам някакво гадно парене в бедрата и сякаш целия треперя на моменти.

# 248
  • Мнения: 3 604
Много се чудих днес и в крайна сметка си взех най-малкото количество което намерих 250, докато стигна до доктор.
Имам някакво гадно парене в бедрата и сякаш целия треперя на моменти.
Защо не пуснахте кръвни за да има яснота поне начална от къде идва проблема???

# 249
  • Мнения: 124
И моят шум не е от липса на В 12.

Изследванията се правят след прекъсване приема на витамина.
Скоро правих вит. Д и В 12.
За вит. Д прекъснах приема 10дни преди изследването.
За вит. В 12 т.к не пия в лабораторията ми пуснаха холотранскобаламин,
обясниха че при прием на В12 пускали вит. В12, когато не пиеш пускали друг показател, а именно този холотранскобаламин(Б 12 активен), т.е има значение дали се пие в момента или не. Двата показателя имат разлика в референтните стойности.
Много се чудих днес и в крайна сметка си взех най-малкото количество което намерих 250, докато стигна до доктор.
Имам някакво гадно парене в бедрата и сякаш целия треперя на моменти.
Изследвай и магнезий , освен В 12.

Последна редакция: ср, 08 апр 2020, 14:05 от AnMary

# 250
  • Мнения: 10 251
Дали да не си взема Б12 да пия за още 3 месеца? Докторката нищо не каза. Каза че съм добре, колкото да ме разкара.

от 219 на  съм вдигнала на:
B12 - 433pg/ml (реф.ст-ти 180-914),
фолиева 18,62ng/ml (реф.ст-ти 5,21-40,0),
хомоцистеин 5,7umol/L<=12

# 251
  • Столичанин ама не в повече :D
  • Мнения: 1 993
Приема на Б6 може ли да обърка изследването за Б12?
Звучи малко глупаво, но на едно място го четох.
В момента пия магне б6, а искам да си проверя б12
Благодаря!
Краткия отговор е да, свързано е с метилирането, защото б12 в организма не е само този в кръвта, винаги в препоръките на лабораториите е при изследване на витамини и минерали, да се изчаква поне 10 дни от прием на каквито и да е добавки.
Дали да не си взема Б12 да пия за още 3 месеца? Докторката нищо не каза. Каза че съм добре, колкото да ме разкара.

от 219 на  съм вдигнала на:
B12 - 433pg/ml (реф.ст-ти 180-914),
фолиева 18,62ng/ml (реф.ст-ти 5,21-40,0),
хомоцистеин 5,7umol/L&lt;=12
По-скоро прием по схема, това е стойност близо до препоръчителната такава от 450. Но и за три месеца прием не би трябвало да се качи над референтните граници, може обаче да падне желязото.

# 252
  • Мнения: 10 251
Каква схема на пример? За вит. Д намерих схема, но за Б12 не намирам.

# 253
  • Столичанин ама не в повече :D
  • Мнения: 1 993
Ами ако си приемала б12 три месеца всеки ден, сега би могла да го намалиш примерно на 2-3 пъти седмично.

# 254
  • Мнения: 10 251
Така ще направя. Трябва да продължа обаче, защото много бързо губя резултата. Ако не вземам, до на есен ще съм с дефицит 100% съм сигурна. Благодаря.

Общи условия

Активация на акаунт