Витамин В12 - тема 6

  • 30 929
  • 759
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 11 828
О да, това че се полага по каса, не значи, че някой ще го пусне Simple Smile . Те на лекарите винаги им свидят направления и все решават, че не е нужно.

# 166
  • Мнения: 3 608
Здравната каса поема ли тези изследвания или се плащат?

Кои точно изследвания, ние тук говорим за доста?

В12, В9 и вит.Д не се поемат.
Желязо, ЖСК, ПКК да. За хомоцистеина не съм сигурна.
Повечето неща се плащат!Само ПКК НЕ.

# 167
  • Мнения: 11 828
Желязо ми го е пускал и ЛЛ и ендокринолог и на мен и на детето. Но то е 5-7лв нещо такова, т.е. скъпите които са, касата не ги поема факт.

# 168
  • Мнения: 2 081
Желязото е по ЗК  , има обаче вариант личния да каже , че си Ок и няма нужда да ти дава направление .

# 169
  • Мнения: 3 608
Желязото е по ЗК  , има обаче вариант личния да каже , че си Ок и няма нужда да ти дава направление .
Да както обикновенно се случва!

# 170
  • Мнения: 27 475
Вит. Б 9 , фолат и фолиева киселина едно и също ли са? Защото в ценоразписи на различни лаборатории ги срещам и не ми става ясно... Thinking
И да попитам- референтните на Б 12 за дете на 8 г различни ли са от тези за възрастен?
Скрит текст:
 Доста лекари направо се обиждат когато някой "реши" да си изследва нещо без те да са го счели за нужно..... Rolling Eyes  

# 171
  • Мнения: 3 608
Вит. Б 9 , фолат и фолиева киселина едно и също ли са? Защото в ценоразписи на различни лаборатории ги срещам и не ми става ясно... Thinking
И да попитам- референтните на Б 12 за дете на 8 г различни ли са от тези за възрастен?
Скрит текст:
 Доста лекари направо се обиждат когато някой "реши" да си изследва нещо без те да са го счели за нужно..... Rolling Eyes  
Фолиевата киселина  наричана още витамин B9!Фолат е по добре усвояваща се форма на фолиева киселина.За детенце стойностите са различни от  на възрастен.

# 172
  • Мнения: 27 475
Благодаря Blush
Скрит текст:
  Забелязах увеличение в цените на 2 лаборатории- основно гледах Б 12 и железния панел и затова забелязах. А в петък като изследвах феритин цените бяха други... Confused

# 173
  • Мнения: 14 068
Взех резултата на ММ. Витамин В12 му е 310 при референтни стойности на лабораторията (200-1100). Какво ви е мнението?

# 174
  • Мнения: 11 828
Нисък е.

# 175
  • Мнения: 14 068
И на мен така ми се струва. Нормално ли е да е толкова голям диапазонът, от 200 до 1100 и да се счита за добре и най-ниската стойност? Има ли ги по аптеките тези, дето се разтварят под езика или инжекции да търсим?

# 176
  • Мнения: 27 475
Аз пък изследвах желязо и ЖСК- съответно са 8 (референтни 6-26 umol/l) и 65 (47-77 umol/l). Феритин 11,12 (13-150 ng), хемоглобин 130. Ще правя и още изследвания, надявам се да съм качила Б 12, а и вит. Д още, но как да тълкувам подобни желязо/феритин при привидно добри хемоглобин и ЖСК? Не усвоявам добре желязото или? ТСХ се е качило до 2,7 (март 2019 г  беше макс около 1,6), Т3 излиза над горната референтна- 3,410  pg/ml (1,880-3,180).
Съжалявам, ако тук не е мястото да пиша по въпроса, но не намирам по-подходяща тема...

# 177
  • Столичанин ама не в повече :D
  • Мнения: 1 993
И на мен така ми се струва. Нормално ли е да е толкова голям диапазонът, от 200 до 1100 и да се счита за добре и най-ниската стойност? Има ли ги по аптеките тези, дето се разтварят под езика или инжекции да търсим?
Не си споменала мерната единица (но предполагам е pg/ml, инжекции само ако си намерите хидроксокобаламин, ако не сублингвинални хапчета избор има голям, стойността трябва да му е над 450, но при всички случаи трябва да изследвате поне желязо, защото с не добра стойност положението може да се влоши, също витамин е много препоръчителен, най-вероятно и там е ниска стойността и прием ще подобри здравословното състояние.
Аз пък изследвах желязо и ЖСК- съответно са 8 (референтни 6-26 umol/l) и 65 (47-77 umol/l). Феритин 11,12 (13-150 ng), хемоглобин 130. Ще правя и още изследвания, надявам се да съм качила Б 12, а и вит. Д още, но как да тълкувам подобни желязо/феритин при привидно добри хемоглобин и ЖСК? Не усвоявам добре желязото или? ТСХ се е качило до 2,7 (март 2019 г  беше макс около 1,6), Т3 излиза над горната референтна- 3,410  pg/ml (1,880-3,180).
Съжалявам, ако тук не е мястото да пиша по въпроса, но не намирам по-подходяща тема...
Жск се вдига при падане на желязото, така че по-скоро го усвояваш, обаче стойностите на тсх и фт3 не са ок, колко е фт4 (би трябвало да си го изследвала и него и предполагам ще е нисък), но тези два резултата говорят за начална хипофункция, жлезата се затруднява да работи и хипофизата увеличава тсх (тиреостимулиращ хормон), за да я накара да произведе повече т4, като произведе повече т4, той пък се преобразува в т3 и в началото може да вдига нивата дори над норма, но след време жлезата се изморява и настъпва класическа хипофункция.

# 178
  • Мнения: 27 475
Jerami, изследвах цял пакет щитовидни:
ТАТ- 0,37 IU/ml (<4,11)
МАТ- 0,73 IU/ml (0-5,61)
fT4- 1,070 ng/dl (0,700-1,480)
TSH- 2,707 uIU/ml (0,350-4,940)
fT3- high- 3,410 pg/ml (1,880-3,180)
Четох различни източници, че често има връзка между нисък феритин, ниско желязо и проблеми с ЩЗ. И реших да пусна целия пакет, а не само ТСХ (както мислех първоначално). Пак казвам, не знам дали е точно тук темата, но май не съм и за темата за Хашимото...Възможно ли е ядене на десетина (не помня точно) ореха 11-12 часа преди изследването да е оказало влияние за такива резултати? Недоспиване също? Някъде мернах, че при определен проблем с щитовидната не се препоръчват орехите (измежду доста други храни).
По отношение на желязото, странно ми е, че хемоглобинът е 130, а желязо и феритин са ниски. За ЖСК не се бях замисляла, че може да е както каваш. Thinking

# 179
  • Мнения: 14 068
Това е мерната единица, да. Реших да потърся таблетките на Солгар, които се слагат под езика. При ММ се появи неврологичен проблем (тремор на главата, който той не усеща), но има и някои от другите симптоми, затова изследвахме този витамин. Хемоглобинът (извинете невежеството ми Blush ) не е ли желязото?

Общи условия

Активация на акаунт