Как брокерите усложняват нещата

  • 16 159
  • 372
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 110
Относно брокерите - наистина ли при условие, че ви пречат ви е толкова трудно да ги прескочите.

Лесно може да познаете дали са се натрапили по снимките - в случай че е снимано така, че да няма шанс да се познае имота и липсва указание за точна локация, е ясно че брокера не работи защото го е наел продавача, а се пробва.

В такъв случай просто изпратете приятел на огледа, след като подпише проткола той може да поиска телефона на собственика и да ви го даде на вас. ако не ви стиска попитайте съседите и тн след като разберете точната локация.

За юридическата чистота на сделката може да се консултирате с адвокат, но при условие че не иска повече от 100 лв. за да погледне документите преди сделката.

# 166
  • Пловдив
  • Мнения: 97
За София не знам как е, но за Пловдив почти няма обяви от собственици, освен за неща от строител, още в строеж, не знам защо.
Четох една собственичка (не помня за наем или продажба беше), че като пуснала обява, започнали да ѝ звънят от агенции денонощно, та се отказала и наела брокер да се занимава. Явно е прийом на брокерите да го правят, отвратително е, но е факт. Другото, което е масово, е, че крадат обявата на собственика и я публикуват като своя. А като напускат всеки ден сума ти обяви, тази на собственика, се "затрупва"...
Иначе идеите са добри, стига да не търсиш дълго нещо подходящо Wink

# 167
  • Мнения: 110
Има логика,  комисиона е доста по-малък отколкото в София, а хората повече се знаят един друг, няма толкова анонимност.

Основната причина да са повечето обяви с брокер е, че брокерите са агресивни и по отношение на приятели и роднини и става доста неловко да им откажеш, при условие, че те искат да ти защитят интереса, не взимат комисион от продавача и уж ти намаляват хамалогията и съветват юридически. Явлението отминава, защото все по–внимателно се гледат обявите, а и някои сайтове разделят частните обяви от агенциите.

Най-правилно ми се струва да се публикува хубава обява със снимки и описание, а ако дойде непознат брокер с готов клиент защо не. Но тръгвайки с боркер се обричате на по-трудна продажба, защото не сте приоритет на хората които търсят частни обяви, а може и да пропуснете възможност от непознат брокер с клиент, който търси.

Случая в който вие плащате на брокера го разглеждам като абсурдно набутване. Разбира се изключвам случаите, когато нямате възможност да си продавате имота сами, тогава брокера си идва на мястото.

Последна редакция: ср, 01 апр 2020, 23:40 от Imoten

# 168
  • Мнения: 177
Стандартно поведение на брокерите, дори и в малките областни градове е така, винаги звънят и нахалстват, като видят нещо за продаване, еле пък ако е добро.
В София поне всеки знае кои са най-големите 10-15 строителя/инвеститора и не е никакъв проблем да ги контактваш директно тях, човек може да си изкрънка процент-два отстъпка от спестената комисионна, която иначе те плащат на брокерите. Разбира се, има и имоти ексклузив, само през една агенция, това е напълно ок.
Ама нека видим дали тези наблюдения ще са валидни след 18 месеца, като се завърти пак колелото на продажбите Simple Smile))

# 169
  • Мнения: 110
Леко встрани от темата, но в малките областни градове много често е дебела покупката имот откъм такси и %, като са в схема с единствения нотариус и ако се отиде при него без брокер им взима 2% от цената на имота само за ИЗГОТВЯНЕ на договор.

Мисля  все още е в сила  правилото *Компетентен е нотариус от района, в който се намира имотът.* , демек не може да се изповядва имот от Враца в София.

# 170
  • Мнения: 4 577
Сега ще видим какво ще се случи с имотите продадени на чертеж. Ако търсиш СС прескачането на брокери е мнаго трудно. Можеш да помолиш приятел 1-2 пъти, ама повече? Особено ако си на 35+ и приятелите ти са със сериозна работа и деца, как точно ще ги муфтиш да ходят по огледи вместо теб? Ако не бяха всичките брокерски простотии като стоп-капаро, криене на правни проблеми, опити да взимат  двойна комисиона и т.н., можеше да бъдат даже полезни. Сега ще се завърти пазара.  Лошото е, че спадът на цените ще е само следствие от доста гадна здравна и икономическа криза.

# 171
  • Пловдив
  • Мнения: 97
комисиона е доста по-малък отколкото в София
3% е в Пв, с ДДС 3,6, в Сф колко е? На сайта на една агенция имаше "промоция за март 2%", предполагам ще е така и в април 😉
...при условие, че те искат да ти защитят интереса...
Брокер, който да иска да защитава интереси, не съм срещала. Нито като продавач, нито като купувач. Интересът им е да си получат парите. 🤑 Още не са осъзнали, че нещата са взаимосвързани.
Случая в който вие плащате на брокера, го разглеждам като абсурдно набутване.
Ако се държат професионално и работят коректно, бих платила за услугата. Да предложат имот, който да отговаря на зададените критерии, да ми го покажат и да ме заведат да си стиснем ръцете с продавача. Не е кой знае колко сложно. Но да ме мъкнат по безмислени огледи, да си губим взаимно времето, да ме убеждават колко хубав/изгоден е имота, а той въобще да не се доближава до търсенето (нито по местоположение, нито като цена, нито като състояние), няма да стане. 😤
2% от цената на имота само за ИЗГОТВЯНЕ на договор
Ужас. А останалото как калкулират? Таксите в П-в май са стандартни, но включват всичко - проверка на документите, изготвяне на договор, изповядване.
Мисля  все още е в сила  правилото *Компетентен е нотариус от района, в който се намира имотът.*
Логично е, проверките се извършват по районните АВ.
Сега ще видим какво ще се случи с имотите продадени на чертеж. Не ми се мисли що народ ще изгори или ще чака до... не се знае кога. Включая строители, инвеститори, че и на неголемите от тях не им е много лесно. А в условията на ИП и сроковете по договорите спират да текат, няма неустойки, пропуснати ползи, което е логично, разбира се.
Ако търсиш СС прескачането на брокери е мнаго трудно. В момента съм така. Търся по сайтовете основно. Може би ще пусна и обява, мисля да направя нещо като листовки, да пускам по кутиите, малко тъпо, но възрастните нет не ползват...
Ако не бяха всичките брокерски простотии като стоп-капаро, криене на правни проблеми, опити да взимат  двойна комисиона и т.н., можеше да бъдат даже полезни.
👍👍👍
Сега ще се завърти пазара. Лошото е, че спадът на цените ще е само следствие от доста гадна здравна и икономическа криза.
Икономическата беше близо, но никой не предвиждаше тази гадост, дано бързо да премине.
Разбира се, има и имоти ексклузив, само през една агенция, това е напълно ок.
Това за Сф може и да е смислено, но в "прованса" просто не разбирам защо се прави. Брокерка ми го каза в прав текст: "Вие какво си мислете, имотната борса в Пловдив е една, всички си знаем офертите и работим с колегите!" Още повече, че обявените "ексклузивни" ги има и по сайтовете на агенциите, и в общите (олх, имот и пр.). Какъв е смисълът да подписвам с една?

Последна редакция: чт, 02 апр 2020, 02:19 от Bloody_Marry

# 172
  • Мнения: 967
За София не знам как е, но за Пловдив почти няма обяви от собственици, освен за неща от строител, още в строеж, не знам защо.
Четох една собственичка (не помня за наем или продажба беше), че като пуснала обява, започнали да ѝ звънят от агенции денонощно, та се отказала и наела брокер да се занимава. Явно е прийом на брокерите да го правят, отвратително е, но е факт. Другото, което е масово, е, че крадат обявата на собственика и я публикуват като своя. А като напускат всеки ден сума ти обяви, тази на собственика, се "затрупва"...
Иначе идеите са добри, стига да не търсиш дълго нещо подходящо Wink
Все едно говориш за моя град.Навсякъде е така, без исключение, ужасно нахални и агресивни.Наистина вече трудно попада човек на частна обява, всъщност вината си е на "материала". Писах назад  в темата - миналата година моя съседка си продаде жилището чрез агенция, понеже я било страх от измамници и искала всичко да и е законно. Бях поразена от отговора и. Казах и че брокерите са нелегитимни, не защитават по никакъв начин интересите и дори напротив, и най важното - не носят и не поемат никаква отговорност при евентуални инфекции.Тя обаче не искаше и да чуе  ( типичното медиино-капсуловано средностатистическо Българско Зомби) и съответно жилището и беше продадено на цена много по ниска от тази която към момента беше реално постижима. Брокерката бързаше да осъществи сделка на всяка цена, за да не попадне комисионната в ръцете на конкуренцията изпреварвайки я, и успя да убеди собственичката че с оглед стагнацията на пазара не бива да изпуска клиента. Нека ми се сърдят всички брокери но за мен те са просто едни хищни паразити. Ненужни, незаконни и най важното - много вредни.Защото винаги точно те дават наклон на пазара, убедила съм се лично.

# 173
  • Мнения: 110
Имах предцид , че се плаща по-малка сума в градовете извън София, защото самият имот е по–евтин, а комисиона нали е процент. В София най-много се прескачат брокерите, според мен.

Когато продавача плаща - имах предвид двойните сделки където плащат и двете страни и брокерите отнасят общо между 5 и 7.2% от сделката.  Ако ви се налга да използвате брокер, поради невъзможност сами да си продавате жилището, един комисион е достатъчен, а ако там те решат да работят с колеги да си го делят. За мен 3.6% от имот над 40000 евро е абсолютния максимум за тази услуга.

Иаче най-големият защитник на брокерите е най-популярният сайт имот.бг. Там само регистрирани агенции могат да сортират обявите от частни лица. Те имат подобен опит с техния сайт мобиле, ноо с голямо нежелание добавиха тикче само обяви на частни лица, след като хората почнаха да ползват карс.бг. Едва ли и имота ще издържи дълго в този си брокерски вид. Има вече доста сайтове олх, хоумс.бг, които отделят обявите.

Аз им намерих цаката - те копират всички обяви с малко забавяне (има някакви изключения) от мобилето и имота в базара и там могат да се отделят частните обяви Yum

Другият вариант, който е удобен за местата с по-малък брой агенции е като видите обява да я добавяте в черния списък и после при търсене - да не се показват обяви от черния ми списък.





Разбира се аз съм се сблъсквал и с много неуспешни опити за прескачане на брокер, когато брокера и продавача са приятели и роднини Mask Големите агенции с ключ и ексклузивни права също е по-трудно да бъдат прескочени. Но натрапилите се според мен трябва да се прави всичко възможно да се заобиколят като врата в полето.

# 174
  • Мнения: 26
Понеже темата за некоректни агенции за недвижими имоти е заключена, искам да споделя ужасният опит на моя позната с Artemis Estate. През май момичето нае гарсониера, преустроена в преходен двустаен, чрез фирмата. Брокерът е Стефан Рангелов - младо, разтропано и зализано момче. Собственичката на апартамента е адвокат и притежава още десет подобни, които, доколкото разбрах, май се менажират от същата фирма. Наемът се сключва с договор за една година, преглежда го адвокат, както си му е редът. Миналият месец хазяйката изведнъж заявява, че вдига наемът с 25 процента, понеже имало инфлация. Приятелката ми разговаря с нея, помоли поне да си изпълни договора, преди да го вдигне (госпожата определено не е опряла до тези двеста лева), но без успех. Беше й казано, че щом не е съгласна, трябва да се изнесе до две седмици. Само че по договор, тя има едномесечно предизвестие, при това писмено, каквото хазяйката-"адвокатка" не е изпратила, както и условието, че при разваляне на договора от страна на собственичката, тя е задължена да върне двата депозита. На следващия ден хазяйката идва у тях, оглежда апартамента, казва, че няма да връща нищо, понеже имало щети - нещо, което удобно е пропуснала да забележи, когато е идвала да си взема лично наема всеки месец. Щетите са от типа - изкривена щора и разместен килим. И тогава се започва един цирк от поредица срещи, в който обаче моята приятелка включва и своите адвокати. При първата среща на всички страни и след изброяването на "щетите", приятелката ми вади видео от деня на сключване на договора, където ясно се вижда, че всичко това е заварено положение. В същото време, момичето се обръща за медиация и към въпросния брокер Стефан, който твърди, че досега такъв проблем не са имали, много бил учуден. Но след като юристът разговаря няколко пъти с всички страни, започват да изплуват разни интересни факти. Оказва се, че именно Стефан казал на хазайката за щети по апартамента, макар да не е стъпвал там от май месец. Самата собственичка разказала, как и за по-малко била гонила друга своя наемателка от един от единадесетте си апартамента, без да й върне депозитите. Според адвокатите, очевидно става дома за отработена схема между тази жена и брокера с цел или вдигане на наема, или прибиране на депозитите - което от двете проработи. Явно не са очаквали такъв отпор, защото е ревала като е връщала парите. Повечето имоти на тази дама с в "Манастирски ливади", малкото й име е Силвия.

# 175
  • Мнения: X
В крайна сметка приятелката изнесла ли се е и с какво предизвестие? И наема по договора ли е платила или завишения? Наистина на измамна схема прилича.

# 176
  • Мнения: 8 775
В същото време, момичето се обръща за медиация и към въпросния брокер Стефан, който твърди, че досега такъв проблем не са имали, много бил учуден. Но след като юристът разговаря няколко пъти с всички страни, започват да изплуват разни интересни факти.
Яна, къде в София има медитори?

# 177
  • Мнения: 26
В крайна сметка приятелката изнесла ли се е и с какво предизвестие? И наема по договора ли е платила или завишения? Наистина на измамна схема прилича.

Изнесе се е да. Още щом хазяйката й каза, че увеличава наема, тя започна да търси, защото за парите, които госпожата й иска, има много по-хубави апартаменти в района, освен това с такъв хазяин няма гаранция, че пак няма да има подобни изпълнения. Добре, че момичето има познати адвокати, които се заеха да й помогнат. Обърнаха внимание на собственичката на жилището, че според договор, който самата тя е съставила, е задължена да даде предизвестието писмено и наемателят има месец, да се изнесе, а не две седмици както е настоявала. Не е плащан завишения наем, а стария. Големите разговори са били за депозитите.

Пепина, има регистър на медиаторите.

# 178
  • Мнения: 9 853
Аз не искам да се заяждам, обаче тук пише трето лице, а не реалният потърпевш. За адвокатка, която има още десет и повече апартаменти, и явно си разбира от работата, изкривена щора и преместен килим, ми звучат твърде лековерно обяснение. Как пък хазяйката да е толкова наивна, въпреки очевидните й възможности да печели пари и бизнес? Мисля, че има нещо, което или приятелката ви не ви е казала, или вие не считате за важно да кажете тук. Доста едностранчиво ми звучи историята.

# 179
  • Мнения: 26
Аз не искам да се заяждам, обаче тук пише трето лице, а не реалният потърпевш. За адвокатка, която има още десет и повече апартаменти, и явно си разбира от работата, изкривена щора и преместен килим, ми звучат твърде лековерно обяснение. Как пък хазяйката да е толкова наивна, въпреки очевидните й възможности да печели пари и бизнес? Мисля, че има нещо, което или приятелката ви не ви е казала, или вие не считате за важно да кажете тук. Доста едностранчиво ми звучи историята.

Приятелката ми е споделила историята си едно към едно с написаното от мен и от първо лице в затворена група във Фейсбук. И тъй като профилът й не е публичен, нямам никакво намерение да разгласявам името й на случайни, а може би дори и заинтересовани страни. Важното за мен е да има в интернет някакво предупреждение срещу въпросната схема и как, при подобна ситуация, могат да противодействат и да не се дават. Задължително е човек да направи видео на състоянието на апартамента, в момента да даването на ключовете. Освен това познавам достатъчно хора разигравани с месеци от брокери на недвижими имоти, но това вече е на друго ниво и за мен граничи с измама. Приемайте го както си желаете. На мен вашата реакция също ми звучи едностранна.

Общи условия

Активация на акаунт