Православието като начин на живот - 8

  • 41 871
  • 741
  •   1
Отговори
# 225
  • Мнения: 94
Аз мисля, че кремирането в големите градове е свързано основно с цените на гробните места. Много по-евтино е. В малките населени места дори няма такава услуга.

Да, причините са такива,може би. Някои хора го избират и това е несъмнено. Въпросът обаче е,че някой хора, свещеници, вярващи хора, смятат, че е грешно според Църквата? Как смятате Вие?

# 226
  • София
  • Мнения: 7 863
Аз мисля, че кремирането в големите градове е свързано основно с цените на гробните места. Много по-евтино е. В малките населени места дори няма такава услуга.

Да, причините са такива,може би. Някои хора го избират и това е несъмнено. Въпросът обаче е,че някой хора, свещеници, вярващи хора, смятат, че е грешно според Църквата? Как смятате Вие?

Църквата не приема кремацията и независимо от това си правят опело на починали, които ще бъдат кремирани.

# 227
  • Мнения: 5 654
Да и аз това исках да кажа, никой не отказва опело.

# 228
  • Мнения: 1 698
Е, как ще откажат, нали са им приходи, треби. Същото е и със самоубийците, но в тези случаи никой не бива да съди тези хора, само Бог знае защо са направили този избор.
Предполагам църквата е против кремацията, защото при възкресението на мъртвите те трябва да имат тела, в които да възкръснат. Но пък има много изгорени мъченици и светци, така, че не считам този довод за състоятелен.

# 229
  • В царството на игрите:)
  • Мнения: 4 000
Е, как ще откажат, нали са им приходи, треби.
Е, това не прозвуча много добре. Църквата ни и без това е съдена за какво ли не и гледана под лупа. Когато тя постъпва по канон /какъвто е случая с кремацията/ всички почват да я обвиняват, че е пълна с дребнави, глупави старчета, които не могат да се адаптират към 21 век и бла, бла, бла...Обидно е и не е редно. Те и венчавка на бременни булки правят и причастие се взема на много места само с пост в сряда и петък /за което не се плаща/ и опело на кремирани и самоубийци се прави, но не защото е по канон, а защото безконечните спорове и оправдания уморяват и не водят до образоване, а до озлобление. Когато става въпрос за правила /канон!/ българският народ е изключително чувствителен и намира 100 причини да не ги изпълнява, защото "кой е той, че ще ми каже?" И накрая се вади коза с требите и парите и ....на всеки всичко му се изяснява...
р.р. Присъствала съм на спор между свещеник и мирянин за това, че по време на пост не е редно да има блажни ястия на помен. Е, нямате представа какви доводи извади човека, за да убеди свещеника, че това не е редно.Примерите са много в това отношение.

# 230
  • Мнения: 1 575
И аз мисля, че църквата е против кремацията. Обаче, че ще бъдем възкресени със същите тела, не съм сигурна. Например как разбирате следните думи в Лука 20 глава:
27 Тогава се приближиха някои от садукеите, които твърдят, че няма възкресение, и Го попитаха, казвайки:
28 Учителю, Моисей ни е писал: "Ако умре на някого брат му, който е женен, но е бездетен, брат му да вземе жената и да въздигне потомък на брата си".
29 А имаше седмина братя; и първият взе жена и умря бездетен.
30 И вторият и третият я взеха;
31 така също и седмината я взеха и умряха без да оставят деца.
32 А после умря и жената.
33 И тъй, във възкресението, на кого от тях ще бъде жена? защото и седмината я имаха за жена.
34 А Исус им рече: Човеците на този свят се женят и се омъжват;
35 а ония, които се удостоят да достигнат онзи свят и възкресението от мъртвите, нито се женят нито се омъжват.
36 И не могат вече да умрат, понеже са равни на ангелите; и, като участници на възкресението, са чада на Бога.

За църквата и аз си мисля, че си затваря очите за някои неща, но не мога да съдя защо и как. Факт е обаче, че има булки доста разголени като за църква и други подобни.

# 231
  • Мнения: 5 654
Последното ме подсети как мен не ме пуснаха на кръщенето на детето-моето, защото бях с рокля с презрамки. А аз тогава двадесет годишна, какво ми разбира главата.

# 232
  • Мнения: 2 881
Сега пускат всички. Те поповете и те са хора, нека оплакнат очите малко. Това в кръга на шегата, разбира се 😉 Но на мен ми е много смешно като видя някоя кака с 10 тона грим, потниче и поличка. Вярно че Бог не гледа на лице, а гледа по сърце, но все пак е хубаво да има малко уважение към мястото и да знаем, че влизайки в храма заставаме пред лицето на Бог, а не сме на дискотека.

# 233
  • София
  • Мнения: 7 863
Имате и нещо против да оставим свещениците малко на мира? Темата все пак не е в клюкарника - нали?

# 234
  • Мнения: 15 187
Например как разбирате следните думи в Лука 20 глава:
Скрит текст:
27 Тогава се приближиха някои от садукеите, които твърдят, че няма възкресение, и Го попитаха, казвайки:
28 Учителю, Моисей ни е писал: "Ако умре на някого брат му, който е женен, но е бездетен, брат му да вземе жената и да въздигне потомък на брата си".
29 А имаше седмина братя; и първият взе жена и умря бездетен.
30 И вторият и третият я взеха;
31 така също и седмината я взеха и умряха без да оставят деца.
32 А после умря и жената.
33 И тъй, във възкресението, на кого от тях ще бъде жена? защото и седмината я имаха за жена.
34 А Исус им рече: Човеците на този свят се женят и се омъжват;
35 а ония, които се удостоят да достигнат онзи свят и възкресението от мъртвите, нито се женят нито се омъжват.
36 И не могат вече да умрат, понеже са равни на ангелите; и, като участници на възкресението, са чада на Бога.
Преди време ми беше дадено някакво обяснение от рода на това, че няма да помним живота си на земята. "онзи свят" е като нов живот.
Не мога да кажа правилно или неправилно са ми го обяснили. Лично на мен ми се струва безсмислено такова нещо, защото то е вариация на прераждането, но в друг свят, друго измерение, друга Вселена и т.н.
Другото, което не разбирам - "равни на ангелите". Ако се приеме буквално, защо тогава на Бог му е трябвало да създава човекът със собствена воля и право на избор, когато вече е имал достатачно ангели без собствена воля, както и такива, които не са се подчинили на Неговата воля.
Не намерих писано по този въпрос, не претендирам за правота в мисленето ми, но ако някой има информация ще е интересно да я сподели.

# 235
  • Мнения: 1 575
Mama_Nana, благодаря за включването. И аз мисля, че няма смисъл да не помним живота си. Също не разбирам защо пише "равни на ангели". Много се вълнувам по темата "Възкресение" защото е основата на нашата вяра, така каза и свещеника на погребението на баба ми. Но засега нямам отговори на тези важни за мен въпроси.

# 236
  • Мнения: 15 187
===

Последна редакция: вт, 07 юли 2020, 07:09 от Mama_Nana

# 237
  • Мнения: 9 152
Прочетох материала "Времето на Съда е времето за Срещата" на Протод. Андрей Кураев и се зачудих на последните изречения:
Цитат
Тук е време да отворим евангелските блаженства и да ги препрочетем внимателно. Това е изброяване на онези категории граждани, които влизат в Царството небесно, избягвайки Страшния съд. Какво е общото при всички, изредени в този списък? Това, че те не са се смятали за богати и заслужили. Блажени са бедните духом, защото те не отиват на Съд, но ще живеят Вечния Живот.

Не е задължително да се явиш на Страшния съд. Има възможност да се избегне (виж Иоан 5:29).
Да се избегне?!
Rolling Eyes
Много дълбоко се замислих... коя категория гражданка съм?
До онзи ден, дет се вика, се наричах християнка, защото съм родена в такава страна, в която основната религия е християнство и родителите ми са по наследство ( чудех се точно коя дума да употребя).....християни.
И толкоз.
Като задълбах повече в духовните въпроси, разбрах, че никаква християнка не съм била. И че да се наречеш християнин е много. Огромна отговорност, труд, самосъзнание, смелост...
Започнах да изучавам знанията, които ми дава учението Християнство, за душите ни, за безсмъртието, за Спасението.
В една от книжките бях чела за основите на нашата вяра, в които се обяснява и за Съда.
Там изрично е написано , че всички без изключение ще бъдат съдени.
Снимах страницата:


Признавам си, че много често прочитам неща, които ме вкарват в огромни душевни терзания, болка и объркване.
В случая е объркване.
Бях чела на друго място, че хората от различните религии ще бъдат по различен начин съдени. Пиша по спомен... но смисъла беше този.
Относно кремацията... не си спомням да съм чела в книга някакво мнение.. Предполагам, че православието не го позволява, защото в самия акт на изгаряне чрез огън има някакво напомняме на ритуал от други религии или езичество. Това, че някои християни са били изгорени живи, е мъченическа смърт и няма нищо общо с ритуала на изгаряне на вече починалото тяло.
Според мен, в начина на погребение ( без кремиране) се таи духовно значение на учението на Християнството.

А това, че тялото, което ще възкръсне ще е нетленно е основен принцип в духовното учение. Ние няма да сме в същите тела, а в преобразени от Господа Иисуса Христа така, че да станат подобни на Неговото славно тяло. Ще има изменение от тленно в нетленно. Сее се тяло душевно, тоест грубо и смъртно- възкръсва духовно.
и в този смисъл- какво става с душата?....Thinking

Това за мен е много интересно... много често съм срещала в житията на светиите, че са предали Богу Дух! а не душата си?
Странното е, че на други места пък съм срещала и думата душа. Thinking
Някой може ли да се включи с мнение?

Последна редакция: пн, 29 юни 2020, 21:36 от Катерица

# 238
  • Мнения: 1 698
Имате и нещо против да оставим свещениците малко на мира? Темата все пак не е в клюкарника - нали?
Дядо Хаджия, ако наричаш свещеник човек като бащата на децата ми, по-точно то определение е човек, ръкоположен за свещеник, заел такъв чин и носещ расо. Свещеник е друго нещо.

# 239
  • София
  • Мнения: 7 863
Имате и нещо против да оставим свещениците малко на мира? Темата все пак не е в клюкарника - нали?
Дядо Хаджия, ако наричаш свещеник човек като бащата на децата ми, по-точно то определение е човек, ръкоположен за свещеник, заел такъв чин и носещ расо. Свещеник е друго нещо.
Дори и той да е, тук не е мястото да го обсъждаме и съдим - нали? И най-малкото от вашите твърдения да вадим генерални заключения за всички свещеници. Проблема е, че освен вашия бивш съпруг почнахме да ляламе квалификации за всичко що е свещеник.

Общи условия

Активация на акаунт