Православието като начин на живот - 8

  • 41 875
  • 741
  •   1
Отговори
# 375
  • Мнения: 15 190
Само когато познавате другите религии ще знаете как да живеете в мир и да се предпазвате от отровата. Между другото емотикона, който сте поставила накрая е знак на исляма.
Това пък защо? Не виждам никакъв смисъл в това. Сигурно светиите и светите отци са опознавали всички други религии преди да заживеят в мир със себе си.
Времената са били други. Религията или по скоро Църквата е определяла политиката на държавата, правила на поведение и т.н.  За толерантност изобщо не се е мислело.
Колко хора според теб са знаели за съществуването на религии в други краища на света? Знаели са обаче, какви религии има около тях и са избирали в какво да вярват. Колко от светите отци преди да станат християни са били езичници или са изповядвали друга религия и чак когато се срещат с християнството, тогава го приемат.
Днес времената са други. Имаме възможност да четем, да се запознаваме с начина на живот и вярата на други хора. Защо да не го направим! Вярата не отхвърля знането или поне информираността.

# 376
  • В царството на игрите:)
  • Мнения: 4 002
Само когато познавате другите религии ще знаете как да живеете в мир и да се предпазвате от отровата. Между другото емотикона, който сте поставила накрая е знак на исляма.
Това пък защо? Не виждам никакъв смисъл в това. Сигурно светиите и светите отци са опознавали всички други религии преди да заживеят в мир със себе си.
Днес времената са други. Имаме възможност да четем, да се запознаваме с начина на живот и вярата на други хора. Защо да не го направим! Вярата не отхвърля знането или поне информираността.
Въпросът беше по скоро как познаването на другите религии ще доведе душевен мир и как ще ни предпази от отровата? Според мен това е най - прекия път до липсата на мир. А иначе, че вярата не отхвърля знанието е повече от сигурно, но въпросът е знание за какво и с какво и дали може да допринесе то за духовното израстване. Разбира се, хора разни и разни потребности, така, че нека всеки си търси пътя, както намери за добре.
р.р. Например протестантите могат да бъдат много омайни, убедителни и сладкодумни и познавам много хора, които желаейки да получат "знание" и да са информирани не са успели да устоят на изкушението и са се плъзнали по пързалката на сладкодумието им и са заседнали там. Човек трябва да е много устойчив, много добре да познава православието и да е истински вярващ, за да не се поддаде на отровата, за която може би, дядо Хаджия говореше и най - вече да е ревностен. А когато пък е такъв той няма духовна потребност да познава, да спори и да убеждава, когото и да било във вярванията  си. С една дума, когато си си намерил мястото и се чувстваш щастлив и удовлетворен не виждам какво трябва да търсиш и да познаваш. Просто израстваш, ако можеш, там. Може и да не съм права Simple Smile

# 377
  • София
  • Мнения: 6 178
Писах - трих, пак писах - пак трих Simple Smile
Писах за страха да не изкушим новопроходилите, но и за вниманието да не ги отвратим с назидателен тон.
После се сетих, за казаното по различни начини от Св. отци и в различни притчи, че по-важно е да спасим себе си, отколкото да се втурнем да спасяваме другите. Така, че спасявайте се! Кой както може и доколкото са му силите!

Мислех тия дни за нобеловата награда за химия. По професия съм химик и ми беше интересна информацията, която е по-скоро от света на биохимията. Духовните ми разсъждения се възбудиха, не толкова от възможността да се прекрои генома. Специално аз приемам, че щом вече се е случило, значи е по Божие допущение. Мислех си какво ли е в душите на тези жени. В разцвета на годините и силите си (възприемам ги така, защото възрастта им ми е близка), рядко интелигентни, прекрасно изглеждащи за възрастта си. Сигурно и финансово обезпечени, преди още да е дошла наградата. А сега вече и световно признати. Почти съм сигурна, че не може да са толкова умни, а да не са усетили, че всичките гореизброени неща, не запълват онази празнина в душата, която е отредена за Него. Или поне се надявам да е така.

# 378
  • Мнения: 304
ElisavetaVeta, няма как да не забележа, че не си запозната както с Православието, така и със Свещеното Писание. Нека тези ми думи не те обезсърчават. В следващите редове, цитирайки и оборвайки твои твърдения, ще се опитам да ти дам някои насоки относно православната ти вяра:

Нека започнем с Одата/Химнът на Любовта. Без да иска Катерица те разкри, че или не познаваш едни от най-цитираните пасажи от Библията, или нарочно се преструваш на разсеяна. Аз приемам, че ти нямаш задни мисли и не би отклонила съзнателно дискусията от думите "Любовта на всичко вярва"...  и да коментираш други слова на апостол Павел. И понеже сме тук, за да сме си полезни един на друг – те информирам, че Св. ап. Павел е твърдял, че Любовта на всичко вярва...

Още с първите ти публикации в темата някак усетих една очарователна несигурност и разкошна наивност в теб:
Няма никаква пандемия.
...................
......................
 Аз ако пиша, че няма вирус е точно, за да не се притесняват толкова хората. Това нещо лошо ли е?

Деветата Божия заповед ни призовава да не лъжем. Освен нея - има и още заповеди в Стария Завет. А Иисус Христос ни дава една единствената заповед – да обичаме Бога (и ближния) поне както обичаме себе си. Но и не отменя 10-те Божи заповеди.
Той допълва например заповедта да не прелюбодействаме, като дори мисълта за прелюбодействие вече се приема за грях от християните...

Нека продължим нататък...
Има и една прекрасна, комплицирана ревностност, която личи от мненията ти. Ех, дали няма да е още по-прекрасно да я трансформираш в една проста обич...
..................
Другите там ереси като католицизъм, протестанство и т.н. се заблуждават още от създаването си. Затова и са вън от Църквата и Бог не е с тях.
..................
Мила, според православието нито католиците, нито протестантите са "еретици".
Техните църкви също са съставени от хора... и неизбежно също не изповядват и практикуват  християнството в най-чистия му и истинен вид. В някои отношения се отличават от БПЦ,  разбира се - навярно няма протестантски или католически еквивалент на Светия Синод, който да е съставен от над 70% агенти и сътрудници (от които само един да си е признал преди да бъде разгласено) на тамошните тайни служби...

.................
Не можеш да извиниш едно вярване хулещо Бог и водещо хората, които го следват в ада. Не трябва да мразиш мюсюлманите, но да не приемаш тяхната религия, защото това е бесовщина. И това не е според нашето си разбиране а според това което ни е казал Бог.
.................
ElisavetaVeta, християните избягват подобни заключения. Не просто са обидни, но и осъждащи.
Христос е казал, че с каквато мярка мериш, с такава ще ти се отмери. Тоест - когато си позволиш да говориш от името на Бог, както е в твоя случай, и обвиниш някой в "бесовщина", която води към ада... и този някой ненадейно се окаже повече християнин от теб в очите на Бог, макар и друговерец... то къде ли ще се озовеш по собствените си мерки?

И мюсюлманството почита Иисус Христос, макар и не като Бог. Определено не Го хули.

Вашите собствени думи ви изобличават, че не сте православен и въобще не знаете нищо за православието. Самия ви израз, че католици и протестанти не са в ерес го доказва. И това е лично ваше виждане, православието е на обратното мнение. И точно затова през 1054г. е станала великата схизма т.е. отпадането на запада (католиците) от изтока (православните).
Любовта на всичко вярва не значи да вярва и в исляма, и в будизма, и в католицизма... Нали Църквата Христова е една, не са пет или десет?

Всеки, който не е с Бога е срещу Бога щом води хората не Към Него а към нещо друго. А спасението е само при Бог, следователно всеки, който не отива при Бога не се спасява.

Кой е лъжец, ако не оня, който отрича, че Иисус е Христос? Той е антихрист, който отрича Отца и Сина - от Св. Иоан Богослов

Според теб другите религии дали ще идат при Отца когато не почитат Сина? И който вярва по този начин дали ще иде при Отца в Небесното Царство ако цял живот не е почитал Сина?

Ти ще пуснеш ли някой у вас а той на думи уважава теб а децата ти презира??? Няма ли да е малко нахално?
Цял живот да не вярваш в Господа и накрая да искаш да влезеш в Неговото Царство при положение, че даже не си се кръстил. А без кръщение никой не може да влезе, това е първото условие.



По въпроса за ковид, да мисля, че няма вирус и поне не е опасен за хората. Онзи ден изписаха от болницата един дядо и като отишъл в аптеката да си вземе лекарства му казали, че в регистъра е записан като починал от корона вирус. Ей затова вирус няма. Тъй, че ... Няма какво да се спори по въпроса.

Последна редакция: чт, 15 окт 2020, 17:45 от ElisavetaVeta

# 379
  • Мнения: 9 152
Скрит текст:
ElisavetaVeta, няма как да не забележа, че не си запозната както с Православието, така и със Свещеното Писание. Нека тези ми думи не те обезсърчават. В следващите редове, цитирайки и оборвайки твои твърдения, ще се опитам да ти дам някои насоки относно православната ти вяра:

Нека започнем с Одата/Химнът на Любовта. Без да иска Катерица те разкри, че или не познаваш едни от най-цитираните пасажи от Библията, или нарочно се преструваш на разсеяна. Аз приемам, че ти нямаш задни мисли и не би отклонила съзнателно дискусията от думите "Любовта на всичко вярва"...  и да коментираш други слова на апостол Павел. И понеже сме тук, за да сме си полезни един на друг – те информирам, че Св. ап. Павел е твърдял, че Любовта на всичко вярва...

Още с първите ти публикации в темата някак усетих една очарователна несигурност и разкошна наивност в теб:
Няма никаква пандемия.
...................
......................
 Аз ако пиша, че няма вирус е точно, за да не се притесняват толкова хората. Това нещо лошо ли е?

Деветата Божия заповед ни призовава да не лъжем. Освен нея - има и още заповеди в Стария Завет. А Иисус Христос ни дава една единствената заповед – да обичаме Бога (и ближния) поне както обичаме себе си. Но и не отменя 10-те Божи заповеди.
Той допълва например заповедта да не прелюбодействаме, като дори мисълта за прелюбодействие вече се приема за грях от християните...

Нека продължим нататък...
Има и една прекрасна, комплицирана ревностност, която личи от мненията ти. Ех, дали няма да е още по-прекрасно да я трансформираш в една проста обич...
..................
Другите там ереси като католицизъм, протестанство и т.н. се заблуждават още от създаването си. Затова и са вън от Църквата и Бог не е с тях.
..................
Мила, според православието нито католиците, нито протестантите са "еретици".
Техните църкви също са съставени от хора... и неизбежно също не изповядват и практикуват  християнството в най-чистия му и истинен вид. В някои отношения се отличават от БПЦ,  разбира се - навярно няма протестантски или католически еквивалент на Светия Синод, който да е съставен от над 70% агенти и сътрудници (от които само един да си е признал преди да бъде разгласено) на тамошните тайни служби...

.................
Не можеш да извиниш едно вярване хулещо Бог и водещо хората, които го следват в ада. Не трябва да мразиш мюсюлманите, но да не приемаш тяхната религия, защото това е бесовщина. И това не е според нашето си разбиране а според това което ни е казал Бог.
.................
ElisavetaVeta, християните избягват подобни заключения. Не просто са обидни, но и осъждащи.
Христос е казал, че с каквато мярка мериш, с такава ще ти се отмери. Тоест - когато си позволиш да говориш от името на Бог, както е в твоя случай, и обвиниш някой в "бесовщина", която води към ада... и този някой ненадейно се окаже повече християнин от теб в очите на Бог, макар и друговерец... то къде ли ще се озовеш по собствените си мерки?

И мюсюлманството почита Иисус Христос, макар и не като Бог. Определено не Го хули.

Вашите собствени думи ви изобличават, че не сте православен и въобще не знаете нищо за православието. Самия ви израз, че католици и протестанти не са в ерес го доказва. И това е лично ваше виждане, православието е на обратното мнение. И точно затова през 1054г. е станала великата схизма т.е. отпадането на запада (католиците) от изтока (православните).
Любовта на всичко вярва не значи да вярва и в исляма, и в будизма, и в католицизма... Нали Църквата Христова е една, не са пет или десет?

Всеки, който не е с Бога е срещу Бога щом води хората не Към Него а към нещо друго. А спасението е само при Бог, следователно всеки, който не отива при Бога не се спасява.

Кой е лъжец, ако не оня, който отрича, че Иисус е Христос? Той е антихрист, който отрича Отца и Сина - от Св. Иоан Богослов

Според теб другите религии дали ще идат при Отца когато не почитат Сина? И който вярва по този начин дали ще иде при Отца в Небесното Царство ако цял живот не е почитал Сина?

Ти ще пуснеш ли някой у вас а той на думи уважава теб а децата ти презира??? Няма ли да е малко нахално?
Цял живот да не вярваш в Господа и накрая да искаш да влезеш в Неговото Царство при положение, че даже не си се кръстил.
А без кръщение никой не може да влезе, това е първото условие.



По въпроса за ковид, да мисля, че няма вирус и поне не е опасен за хората. Онзи ден изписаха от болницата един дядо и като отишъл в аптеката да си вземе лекарства му казали, че в регистъра е записан като починал от корона вирус. Ей затова вирус няма. Тъй, че ... Няма какво да се спори по въпроса.

ElisavetaVeta, има светии дори, които не са били кръстени.

За Ковид мнението ми е много различно.

Искам само да попитам как може човек да отрече нещо, за  което не е научен, че съществува?
Не разбрах защо се цитират тези думи тук за отричането, сигурна съм, че в темата никой не отрича че Иисус е Христос.
Мен като ме кръщаваха, ми казаха да се отрека от онзи с опашката....т.е.  да кажа определени ритуални думи.
Помня, че се бях замислила....и много смутила, дори изплашила. Казах си, Боже, за да трябва да кажа, че се отричам от д...ла, значи той съществува?!?! А аз никога истински не съм вярвала в това, че има такова същество! И не искам да повярвам.
За мен това е много голям проблем....да приема, че има такова зло....а вече не съм дете....и съм чела разни обрисовки и духовния опит на старците...

# 380
  • Мнения: 304
Скрит текст:
ElisavetaVeta, няма как да не забележа, че не си запозната както с Православието, така и със Свещеното Писание. Нека тези ми думи не те обезсърчават. В следващите редове, цитирайки и оборвайки твои твърдения, ще се опитам да ти дам някои насоки относно православната ти вяра:

Нека започнем с Одата/Химнът на Любовта. Без да иска Катерица те разкри, че или не познаваш едни от най-цитираните пасажи от Библията, или нарочно се преструваш на разсеяна. Аз приемам, че ти нямаш задни мисли и не би отклонила съзнателно дискусията от думите "Любовта на всичко вярва"...  и да коментираш други слова на апостол Павел. И понеже сме тук, за да сме си полезни един на друг – те информирам, че Св. ап. Павел е твърдял, че Любовта на всичко вярва...

Още с първите ти публикации в темата някак усетих една очарователна несигурност и разкошна наивност в теб:
Няма никаква пандемия.
...................
......................
 Аз ако пиша, че няма вирус е точно, за да не се притесняват толкова хората. Това нещо лошо ли е?

Деветата Божия заповед ни призовава да не лъжем. Освен нея - има и още заповеди в Стария Завет. А Иисус Христос ни дава една единствената заповед – да обичаме Бога (и ближния) поне както обичаме себе си. Но и не отменя 10-те Божи заповеди.
Той допълва например заповедта да не прелюбодействаме, като дори мисълта за прелюбодействие вече се приема за грях от християните...

Нека продължим нататък...
Има и една прекрасна, комплицирана ревностност, която личи от мненията ти. Ех, дали няма да е още по-прекрасно да я трансформираш в една проста обич...
..................
Другите там ереси като католицизъм, протестанство и т.н. се заблуждават още от създаването си. Затова и са вън от Църквата и Бог не е с тях.
..................
Мила, според православието нито католиците, нито протестантите са "еретици".
Техните църкви също са съставени от хора... и неизбежно също не изповядват и практикуват  християнството в най-чистия му и истинен вид. В някои отношения се отличават от БПЦ,  разбира се - навярно няма протестантски или католически еквивалент на Светия Синод, който да е съставен от над 70% агенти и сътрудници (от които само един да си е признал преди да бъде разгласено) на тамошните тайни служби...

.................
Не можеш да извиниш едно вярване хулещо Бог и водещо хората, които го следват в ада. Не трябва да мразиш мюсюлманите, но да не приемаш тяхната религия, защото това е бесовщина. И това не е според нашето си разбиране а според това което ни е казал Бог.
.................
ElisavetaVeta, християните избягват подобни заключения. Не просто са обидни, но и осъждащи.
Христос е казал, че с каквато мярка мериш, с такава ще ти се отмери. Тоест - когато си позволиш да говориш от името на Бог, както е в твоя случай, и обвиниш някой в "бесовщина", която води към ада... и този някой ненадейно се окаже повече християнин от теб в очите на Бог, макар и друговерец... то къде ли ще се озовеш по собствените си мерки?

И мюсюлманството почита Иисус Христос, макар и не като Бог. Определено не Го хули.

Вашите собствени думи ви изобличават, че не сте православен и въобще не знаете нищо за православието. Самия ви израз, че католици и протестанти не са в ерес го доказва. И това е лично ваше виждане, православието е на обратното мнение. И точно затова през 1054г. е станала великата схизма т.е. отпадането на запада (католиците) от изтока (православните).
Любовта на всичко вярва не значи да вярва и в исляма, и в будизма, и в католицизма... Нали Църквата Христова е една, не са пет или десет?

Всеки, който не е с Бога е срещу Бога щом води хората не Към Него а към нещо друго. А спасението е само при Бог, следователно всеки, който не отива при Бога не се спасява.

Кой е лъжец, ако не оня, който отрича, че Иисус е Христос? Той е антихрист, който отрича Отца и Сина - от Св. Иоан Богослов

Според теб другите религии дали ще идат при Отца когато не почитат Сина? И който вярва по този начин дали ще иде при Отца в Небесното Царство ако цял живот не е почитал Сина?

Ти ще пуснеш ли някой у вас а той на думи уважава теб а децата ти презира??? Няма ли да е малко нахално?
Цял живот да не вярваш в Господа и накрая да искаш да влезеш в Неговото Царство при положение, че даже не си се кръстил.
А без кръщение никой не може да влезе, това е първото условие.



По въпроса за ковид, да мисля, че няма вирус и поне не е опасен за хората. Онзи ден изписаха от болницата един дядо и като отишъл в аптеката да си вземе лекарства му казали, че в регистъра е записан като починал от корона вирус. Ей затова вирус няма. Тъй, че ... Няма какво да се спори по въпроса.

ElisavetaVeta, има светии дори, които не са били кръстени.

За Ковид мнението ми е много различно.

Искам само да попитам как може човек да отрече нещо, за  което не е научен, че съществува?
Не разбрах защо се цитират тези думи тук за отричането, сигурна съм, че в темата никой не отрича че Иисус е Христос.
Мен като ме кръщаваха, ми казаха да се отрека от онзи с опашката....т.е.  да кажа определени ритуални думи.
Помня, че се бях замислила....и много смутила, дори изплашила. Казах си, Боже, за да трябва да кажа, че се отричам от д...ла, значи той съществува?!?! А аз никога истински не съм вярвала в това, че има такова същество! И не искам да повярвам.
За мен това е много голям проблем....да приема, че има такова зло....а вече не съм дете....и съм чела разни обрисовки и духовния опит на старците...

Не казвам, че вие отричате, че Иисус е Христос а за имах пред вид мюсюлманите. Тъй като беше даден пример и с тях, че почитали Бога.

Колкото и да е трудно за вярване дявола и дяволите (бесовете) съществуват. И Слава Богу, че не ги виждаме, но можем да усещаме тяхното влияние и да се виждат техните прояви над човеците. Иначе те бесовете не искат хората да вярват в тях, защото така няма да знаят как да се пазят от тях и ще изпълняват волята им.

# 381
  • на БАНановите плантации в БАНгладеш
  • Мнения: 218
Във връка с горното се замислям – ако под влиянието на демонични сили си поставя за цел да унижа, да дискредитирам, да осмея Православието... то аз няма да се представя за католик, който твърди че запалването на Благодатния огън е измама...
Няма и да се представя за протестант, настояващ че виното и хляба, с  които се причастявате, са просто символичен израз на благовестието... а не Тяло и Кръв Христови.
Скрит текст:
Впрочем дали пък някои хора искрено не трябва да се замислят дали вярата им се крепи на личби, чудеса или знамения? Thinking

Бих избрал да се маскирам като един от вас... и бих представил тезите си като православни и богоугодни. Умишлено бих радикализирал и профанизирал темата, за да отблъсна читатели от вярата ви.

Горните слова не са написани в опит да представя strawberry_ и ElisavetaVeta като обладани от демони/бесове, разбира се. Напротив! Откакто втората се включи първа след публикацията за Нобеловите лауреатки - с не по-малко значими разкрития от 2-те дами... усещам порив да им връча по една Нобелова награда за прозорливост в областта на религиите. Simple Smile

Вашите собствени думи ви изобличават, че не сте православен и въобще не знаете нищо за православието.

Разкри ме! А аз  години наред така усърдно криех, че съм неправославен... Flushed

Самия ви израз, че католици и протестанти не са в ерес го доказва. И това е лично ваше виждане, православието е на обратното мнение.
....................
Ми не са еретици, а схизматици или разколници според Православната Църква. Според мен пък са толкова християни, колкото и православните. Не казвам, че и сред еретиците няма християни...


Любовта на всичко вярва не значи да вярва и в исляма, и в будизма, и в католицизма... Нали Църквата Христова е една, не са пет или десет?
Човешките църкви очевидно са повече от една... и всяка от тях се смята за Христова.


Всеки, който не е с Бога е срещу Бога щом води хората не Към Него а към нещо друго. А спасението е само при Бог, следователно всеки, който не отива при Бога не се спасява.

Кой е лъжец, ако не оня, който отрича, че Иисус е Христос? Той е антихрист, който отрича Отца и Сина - от Св. Иоан Богослов

Според теб другите религии дали ще идат при Отца когато не почитат Сина? И който вярва по този начин дали ще иде при Отца в Небесното Царство ако цял живот не е почитал Сина?

Ти ще пуснеш ли някой у вас а той на думи уважава теб а децата ти презира??? Няма ли да е малко нахално?
Цял живот да не вярваш в Господа и накрая да искаш да влезеш в Неговото Царство при положение, че даже не си се кръстил. А без кръщение никой не може да влезе, това е първото условие.
Прикриваш фанатизма си зад неуместна алегория. Как пък ти хрумна, че другите религии презират Иисус Христос? Мюсюлманство не е единствената религия, която Го почита – Будизмът също, нищо че съществува векове преди Христа.
А и Христос е прощавал за хулите (против себе си, не против Светия Дух), но очевидно Елисавета – Не!


По въпроса за ковид, да мисля, че няма вирус и поне не е опасен за хората. Онзи ден изписаха от болницата един дядо и като отишъл в аптеката да си вземе лекарства му казали, че в регистъра е записан като починал от корона вирус. Ей затова вирус няма. Тъй, че ... Няма какво да се спори по въпроса.
Правиш нагледен пример за индуктивно заключение. Нека ти вляза в тона – аз съм мъж, аз съм идиот – следователно всички мъже са идиоти!  Ти си жена, ти си фанатичка – следователно всички жени са фанатички.
Втасахме я!

Ако трябва да стана сериозен – имам познат, който почина от коронавирус сравнително млад. Бог да го прости. Sad

Последна редакция: пн, 19 окт 2020, 09:24 от idiotsamamaetayna

# 382
  • В царството на игрите:)
  • Мнения: 4 002
Честит празник! Нека Св. Иван Рилски ни закриля и благославя!
"И, преди всичко, завещавам ви да пазите светата вяра непорочна и незасегната от всякакво зломислие, както я приехме от светите отци, без да се отдавате на чужди и различни учения. Стойте добре и дръжте преданията, които сте чули и видели от мене. Не се отклонявайте нито надясно, нито наляво, но ходете по царския път. Пазете се грижливо от светски увлечения и винаги помнете заради що сте излезли от света и заради що презряхте света и светските неща." (Свети Иван Рилски)
р.р. Дано не се стигне до литературен и научен анализ на думите му Sad

# 383
  • Мнения: 9 152
Моля те, св. Йоан Рилски, моли Бога за България и българите, където и да са по света, да бъдем защитени и  избавени от коронавирусната инфекция, да вървим в царския път за слава на Бога. 🙏

В руските православни сайтове има много силни молитви за Ковид.
***
Св. Йоан Кронщадски е кръстен на нашия Св. Йоан Рилски.
Бъде здрави всички!!!! 🤗 🙏 🍀

Последна редакция: пн, 19 окт 2020, 10:50 от Катерица

# 384
  • Мнения: 15 190
Честит Празник!
Да молим Св. Иван Рилски, да се застъпи за нас, като народ, явно ние не сме способни.

# 385
  • на БАНановите плантации в БАНгладеш
  • Мнения: 218
Честит празник! Нека Св. Иван Рилски ни закриля и благославя!
"И, преди всичко, завещавам ви да пазите светата вяра непорочна и незасегната от всякакво зломислие, както я приехме от светите отци, без да се отдавате на чужди и различни учения. Стойте добре и дръжте преданията, които сте чули и видели от мене. Не се отклонявайте нито надясно, нито наляво, но ходете по царския път. Пазете се грижливо от светски увлечения и винаги помнете заради що сте излезли от света и заради що презряхте света и светските неща." (Свети Иван Рилски)
р.р. Дано не се стигне до литературен и научен анализ на думите му Sad

Честит празник и от мен!
Напълно съгласен съм със светеца. Но ще се съобразя с желанието ти и няма да анализирам приложения цитат...

Иначе Св. Йоан Рилски е бил почитан и от католици, а протестанти по негово време е нямало. Ако имате път към Будапеща, може да посетите Естергом-а (седалището на Католическата църква), за да видите образа на Св. Йоан Рилски в самата църква.
В рамките на шегата – може да посетите и Москва, за да видите как "правоверни" последователи на светеца са изобразили антихристиянски символи (сърп и чук, петолъчка) в огромен, наскоро завършен храм...
Кои ли са се отклонили от поученията му в тези 2 случая...

# 386
  • В царството на игрите:)
  • Мнения: 4 002
Честит празник и от мен!
Напълно съгласен съм със светеца. Но ще се съобразя с желанието ти и няма да анализирам приложения цитат...
Благодаря Hands Pray

В рамките на шегата – може да посетите и Москва, за да видите как "правоверни" последователи на светеца са изобразили антихристиянски символи (сърп и чук, петолъчка) в огромен, наскоро завършен храм...
Кои ли са се отклонили от поученията му в тези 2 случая...
Ако само те  и само по този начин са се отклонили от учението му с мед да ги намажеш. Аз се отклонявам всеки ден от поученията му и Бог ме търпи Simple Smile И точно това ме кара да бъда снизходителна към грешките на другите ...в повечето случаи Simple Smile
От това, че в католически храм има изображение на Св. Иван Рилски не следва, че те не са едно голямо отклонение, а само, че и самите те са доста объркани. Това м/у другото е много характерно по принцип за отклонилите се - те винаги искат да изглеждат много толерантни към останалите, взаимстват, за да докажат, че не са тесногръди, но обикновено това говори за несигурност. Аз например нямам нужда да взаимствам нищо от никого, защото пътя, на който съм напълно ме устройва. Предполагам, че и при Вас е така, въпреки, че така и не стана ясно кой е Вашия.

Последна редакция: вт, 20 окт 2020, 14:47 от milmich

# 387
# 388
  • Мнения: 9 152
"Главната причина за неустроеността на Църквата се състои в това, че правилата на Светите Апостоли, Съборите и Отците са оставени без внимание, дори са забравени. Те са заменени с измислици, чужди на духа на Църквата, заимствани от дух, враждебен на Православната Църква, който унищожава самия църковен дух, а оставя само едното външно благоприличие до известна степен и форма" Светител Игнатий (Брянчанинов) (7а, писмо 67).

"При висшите пастири на Църквата е останало слабо, тъмно, противоречиво, неправилно разбиране по буквата, убиваща духовния живот в християнското общество, унищожаваща християнството, което е дело, а не буква" (Светител Игнатий (Брянчанинов) 7а, писмо 236).

Много окуражаващо....

# 389
  • Мнения: 304
https://budiveren.com/index.php?option=com_content&view=arti … =54&Itemid=91

-На един Бог ли се покланят християните и мюсюлманите

https://budiveren.com/index.php?option=com_content&view=arti … =54&Itemid=91

-Угодни ли са Богу другите вери

Общи условия

Активация на акаунт