Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Православието като начин на живот - 8

• 15 305
  • 397
  •   1
Отговори
# 390
http://www.pravoslavieto.com/bible/sz/ps/90.htm
Четете сутрин този псалм, за да ви пази Господ от болести 🙏

# 391
Здравейте, когато четете молитви, които обикновено са в мъжки род превръщате ли ги в женски род. Примерно Иисусовата молитва. Знам, че е глупаво, но всеки път се питам. Нали в молитвите думите са с определено значение и за да са най-силни не трябва да се изменят.

# 392
  • София
Благодаря, Миа Рулана, за линка. Чудесно е към този псалм да се казват още 26 и 50.
Нова надежда, само молитвите за здраве ги правя в женски род, когато се отнася за женски пол.

# 393
Здравейте, когато четете молитви, които обикновено са в мъжки род превръщате ли ги в женски род. Примерно Иисусовата молитва. Знам, че е глупаво, но всеки път се питам. Нали в молитвите думите са с определено значение и за да са най-силни не трябва да се изменят.

Да, променят се в женски род, даже и Иисусовата молитва. На славянски молитвата се казва в мъжки и женски род според зависимост, примерно от манастира в който се чете. Мъжки или женски е той. Лично аз единствено в псалмите  не променям рода, някак ми е странно понеже са малко от друг тип молитви и не ми се струва редно за тях да сменям рода. А и така са си в оригинален вид.
Всички други молитви от молитвеника или ако четеш акатист или канон, можеш да промениш рода. Като се четат от жена е малко странно да се каже "помилуй мене грешния", усеща се по естествено и правилно жена да каже "мене грешната".

# 394
  • София
Когато съм била болна, под натиска на неприятните изживявания се молиля за здраве. Аналогично когато децата ми или ММ са болни от страх и притеснение за тях се моля за здравето им. Когато обаче съм здрава, мисленето ми (вероятно егоистично) се обръща и смятам, че болестите на тялото са за лечение на душата, следователно от тях има полза.
Сега като се замислям за това си давам сметка колко е полезно да се молим за облекчение на страданията на другите болни, и болестите на тялото да донесат укрепване на духът им. Дори да не ги познаваме.
Но най-важно ми се струва да даваме утеха. Времената днес са разделни. Хората са се разделили на лагери, едните страхувайки се за здравето си, а другите за свободата си. И споровете и аргументите не водят до нищо, освен до озлобление. Всъщност всички са уплашени, дори да не го признават и имат нужда от утеха и надежда, че всичко ще е наред.

# 395
  • София
Лек и спасителен пост.
Много ценно ми беше да прочета думите на нашия патриарх за поста.

Последна редакция: нд, 15 ное 2020, 14:02 от Мигла

# 396
Спасителен пост за всички! 💗

Трябва да обичаме всички, не само своите.
Да обичаме своите - това е да обичаме себе си в тях.
А да обичаме другите (чуждите) - това е да разпънем себе си.
Прот. Андрей Ткачьов.

# 397
Днес е Въведение Богородично.
Ден на християнското семейство.
Пожелавам на всички, които са родители, успех в труда ни по духовните задължения към децата ни.
Богородица да ни благослови.🙏

Общи условия

Активация на акаунт