Истанбул [тема 51]

  • 39 457
  • 743
  •   1
Отговори
# 225
  • Варна
  • Мнения: 4 221
Току-що минахме през ГКПП Малко Търново. Проверки - стандартни.
Разказ... ще опитам тия дни.

За Истанбулкарт чичко Гугъл е помогнал на Роже да ви информира, та няма да се повтарям.
Не видях дали пише, но да кажа, че цената на пластиката продължава да е 6 лири. На машините. Предвид цените на пътуването и на самата карта, купуването на такава става повече от задължително за всеки,който мисли да ползва транспорт повече от веднъж.

За HGS обаче няма конкретно инфо в нета, та ще обяснявам какво ми бе казано от служител на Ptt-то.

Истанбул е препълнен с народ като за февруари, по мое виждане. Днес времето бе чудесно и Султанахмет беше доста оживен. Много народ, китайци - бол.
Египетския пазар работи в неделя. Поне днес работеше с пълна сила. Както и съседните улички.

Емка, без децата бяхме... Ама и това не е работа... Ще разказвам.
AIR,разминали сме се, явно. Не забелязах други българи в салона на първия етаж, където бяхме ние. Нямах сили за повече стълби...
Надявам се да сте си изкарали страхотно!

Сега ще дремя, че от утре пак съм на тръстиката...

Последна редакция: нд, 16 фев 2020, 21:30 от beljata

# 226
  • Мнения: 1 652
Привет на всички! Върти ми се в главата идея за двудневно посещение на Истанбул около края на март, та имам въпрос - отворена ли е вече най-горната тераса на Сапфир, т.е. онази без стъклените стени.
На остъклената съм била и понеже съм любител-фотограф, бих отишла до Сапфир единствено, за да направя някоя снимка не през стъкло. Че през стъклото големи мацаници стават.
Доказателства:
Скрит текст:
От Сапфир обаче се вижда целият Босфор - мостът на Черно море

Мраморно море и Принцовите острови в мъглата

Вторият мост

Първият мост



# 227
  • София
  • Мнения: 13 147
Маслинке, не знам дали зависи от сезона. Мисля, че действат според вятъра в съответния ден. Едното ми посещение беше през август и въпреки това беше затворена. Но пък ако съдя по кристално ясните снимки от тази екскурзия, със сигурност е имало вятър.

# 228
  • Мнения: 1 652
Благодаря, Таня67! Ние бяхме в началото на ноември и за голяма моя мъка имаше табела, че е затворено за ремонт. Вятър нямаше (поне долу). Много условия стават – първо да хвана ясно време, каквото се случва в слънчев зимен ден (лятото почват изпарения от морето и яснота няма) и второ, да е отворена терасата... А, да, и трето – да заснема шедьоври Grinning

# 229
  • София
  • Мнения: 1 840

За Истанбулкарт чичко Гугъл е помогнал на Роже да ви информира, та няма да се повтарям.

не се сетих за чичко Гугъл, по-лесно ми бе да отворя сайта на транспорта на Истанбул и да сваля табличките с цените Simple Smile ако на някой му трябват повече подробности, ето го:
https://www.iett.istanbul/tr/main/pages/iett-toplu-ulasim-ucret-tarifesi/42

# 230
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 045
Привет на всички! Върти ми се в главата идея за двудневно посещение на Истанбул около края на март, та имам въпрос - отворена ли е вече най-горната тераса на Сапфир, т.е. онази без стъклените стени.
На остъклената съм била и понеже съм любител-фотограф, бих отишла до Сапфир единствено, за да направя някоя снимка не през стъкло. Че през стъклото големи мацаници стават.
Доказателства:
Скрит текст:
От Сапфир обаче се вижда целият Босфор - мостът на Черно море

Мраморно море и Принцовите острови в мъглата

Вторият мост

Първият мост




на нова година бяха отворени и двете тераси, и кафето. Simple Smile
а вятърът беше много силен.

# 231
  • Част от тайното общество на К.О.Т.К.И.-те
  • Мнения: 2 579
Чакам с нетърпение разказите, а и някоя снимчица, на Беличката и AIR!

#MeToo ми се ходи, като на Пепелчето, ама да видим дали-или.

# 232
  • Мнения: 7 871
Отворих с надежда за разкази, ама още реанимират явно дружките -пътешественички.
Ще чакаме....
Ето ги и двечките (надявам се да не се обидят) . Simple Smile
https://www.instagram.com/p/B8qm2YwIqR8/?utm_source=ig_web_copy_link


'Ми , Шебече, то на нас кога ли не ни се е ходило. Simple Smile
Днес моята сподвижничка Simple Smile подхвърли нещо за 8-ми март, ноооо много ще ми е трудно и финансово, и по още куп причини.
Нещо се завъртя и приказка с едни други приятели за Бурса (те сега гледат сериала по бтв и оттам вдъхновението им), та се замислих дали да не разнообразя малко тази година.
Любопитна съм, а пък и Турция във всякакъв вариант я приемам. Simple Smile

Нещо от Инстаграм (такива хубости има там)

https://www.instagram.com/p/B8rLxx7AIFB/?utm_source=ig_web_copy_link

Последна редакция: пн, 17 фев 2020, 22:58 от pepel_ot_rozi

# 233
  • Burgas, Bulgaria
  • Мнения: 357
Момичета, може ли с една Истанбулкарт да се чекират 2-ма пътника?

# 234
  • Варна
  • Мнения: 4 221
Скрит текст:

За Истанбулкарт чичко Гугъл е помогнал на Роже да ви информира, та няма да се повтарям.

не се сетих за чичко Гугъл, по-лесно ми бе да отворя сайта на транспорта на Истанбул и да сваля табличките с цените Simple Smile ако на някой му трябват повече подробности, ето го:
https://www.iett.istanbul/tr/main/pages/iett-toplu-ulasim-ucret-tarifesi/42

Ох, Роже...
Скрит текст:
Има ли значение коя търсачка си ползвал, за да влезеш в сайта на транспорта. Той е достъпен в интернет, а дали чичко Гугъл или друга търсачка ще те отведе там, все тая.
Нека репликата е "Интернет е помогнал на Роже..."

Малко по-рано бях обещала информация за Истанбулкарт, от първа ръка. Ти си дал по-подробна такава от интернет. Затова казвам, че няма да се повтарям.

Роксалана, може. И десет човека може, но ако имате повечко прекачвания, си струва да има повечко карти при повече хора. Ние дълго време бяхме с една, докато преди време не я забравих у дома и тогава купихме втора. Та сега всеки си е с карта.
Предимството на картите за всеки е, че споменатите намаления при прекачване се ползват само от първия, когато картата е една. Ако всеки има карта, всеки ползва и отстъпката при прекачване.

Сядам да понапиша 2-3 реда, че започвам да забравям... Сякаш не беше онзи ден...

# 235
  • Мнения: 46
Здравейте! Била съм доста пъти в Истанбул, но никога не ни оставаше време за Кадъкой. Моля за съвет как да стигнем и какво да видим Там!

# 236
  • Мнения: 5 070
Здравейте! Била съм доста пъти в Истанбул, но никога не ни оставаше време за Кадъкой. Моля за съвет как да стигнем и какво да видим Там!
Най-бързо е с корабче. Минава встрани от  Девичата кула. Като забележителности може да посеите гарата Хайдар паша, статуята на бика, стадионът на Фенер бахче е там, има голям пазар, в Мода има доста магазини и заведения, на главния път на детелината има ботаническа градина, обособена в четирите кръга.

# 237
  • София
  • Мнения: 13 147
Момичета, може ли с една Истанбулкарт да се чекират 2-ма пътника?

Да допълня Белята. Ако ползвате Мармарай, по-добре всеки да си има карта, защото при влизане в метрото се блокира сумата за най-далечното разстояние. При излизане пак има чекиране и връща надвзетата сума. Обаче ще върне пари само на първия пътник. За разликата в тарифата според броя спирки, можеш да видиш в коментара на Роже. Не е пренебрежимо малка, каквато е отстъпката за второ, трето и т.н. пътуване в другия транспорт. 3 лири е. 2 пъти да пътувате с Мармарай и си платила пластиката. Wink

# 238
  • Някъде в Европа...
  • Мнения: 3 440
Почвам за трети път (добре, че копирах втория, докъдето бях стигнала....явно пб идва като се опитам да прикача снимки, така че те ще са в отделен пост). Моля, обяснете ми как се прави скрит текст!

Ох..писах, писах..и всичко изчезна 😖.
Ето ме и мен! Дзак!
Пепелче, много благодаря! Много са сладички и са ми много любими! Аз със сигурност съм по-дебелото, такова ядене никога не съм правила в Истанбул ☺️
Роже, полезна информация, ама пусто трябваше да се информирам по-рано.
sonia sonia, Кадъкьой ми е много любим. Освен с редовна линия на фериботи (което си е чудесна морска разходка покрай Топкапъ, Девичата кула и Хайдарпаша), дотам може да се стигне и с Мармарай и прикачване на сп. Ayrılık Çeşmesi на метро, линия М4, за 1 спирка. Този път само така се придвижвахме..
И така....Както казах, този път нищо не бях планирала, исках разходка без планове и часове, каквото ми хрумне на момента. Така и стана - превърна се в един чудесен женски уикенд, шопинг и кулинарен туризъм, и поизпразнена дебитна карта 😁.
Пристигнахме към 7 ч. Хотелът ни беше Yaztur, често използван хотел от Караджъ. Отначало бях малко разочарована, защото през лятото на 2018, когато пак бях там, беше занемарен; компенсираше се хубавото местоположение. Бях приятно изненадана - реновиран е, съвременно, уютно, чисто..
1 ден - понеже очаквано не ни настаниха веднсга, решихме, че ще си направим разходка из историческата част през пазарите 😃..та през Капълъ до Египетския...симидчета, царевичка..пих за пръв път салеп...от пазара - понакупих бельо, някоя друга блузка и долнища за тийна. Излязохме на Еминюню. Задължителните балък-екмеци с червено трушийка 😁..е, няма как - бях обещала, че ще ям и заради вас 😁..оттам Т1, че чантите бяха в повечко, и към хотела..Настанихме се, набързо смяна на дрехи с по - леки и решихме, че ще ходим в Кадъкьой с Мармарай от Йеникапъ. В Кадъкьой дълга разходка по магазинчетата и пазара, до Бика и средната стръмна уличка надолу от него...Пак много чанти 😁...ами, така се получи 😁..Ореховки, тулумбички, айде и пълнени миди по пътя...Стъмни се и решихме да се връщаме към Лалели пак по същия начин. Айде М4, айде Мармарай....от Йеникапъ нагоре към хотела..чантите се увеличаваха 😁...пътьом седнахме да вечеряме в едно ресторантче с храна приготвяща се на момента - урфа кебап, айрян, чобан салата...Прибрахме се в хотела след 22ч. капнали (не бяхме мигнали предната нощ, от Търново си е тежко пътуването през Шипка), но заредени с емоции и щастливи....Синковецът ми беше поръчал едни "джорданки", които не видях в историческата част по пазарите, а в Кадъкой имаше (но трябваше да му покажа снимка дали са точно те), та имах и причина на следващия ден да отидем пак там...а прогнозата бе за 100 % дъжд....
Ще продължа в друг пост...

# 239
  • Варна и...духом на Босфора
  • Мнения: 2 453
AIR,Болярка,под закупуването на бельо да разбираме че си тегелирала по Кюлот сУкака,тъй де,амчи Как.
Ей,Язтура и него го Риновирали.
Чи то ЛалелитУ-ОринджКаунти стана,Ко ши Одити в СиркеджитУ!

Общи условия

Активация на акаунт