Истанбул [тема 51]

  • 39 420
  • 743
  •   1
Отговори
# 315
  • София
  • Мнения: 13 135
И моят опит с екскурзовод е най-вече от Египет. Нищо не запомних от беседите. После си намерих информацията в интернет и навързах нещата. Да не говорим колко неща пропуснахме да видим заради закъсненията на някои туристи. А бяхме съвсем малки групи. Много е изнервящо цял автобус да чака 1-2 човека.

# 316
  • Мнения: 18 551
На мен ми е много важно да видя Света София- нея съм я изучавала като археологически обект, от до, даже ми е влизала в конспект за изпит. Смятам, че от историческа гледна точка това е един от обектите, които задължително трябва да се види и отвътре. Понеже съм с историческо образование съм чела и знам доста неща, но по османска история знанията ми не са толкова много и така добри. Винаги мога да прочета разбира се. Каква е тази "улица на софиянеца" ? Звучи ми интересно.

# 317
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 036
Скрит текст:
08:30 ч. Панорамна обиколка на Истанбул с автобус и лицензиран екскурзовод на български език (включена в пакетната цена): посещение на реновираната българска желязна църква „Свети Стефан“, по един от мостовете над Златния рог се отправяме към площад Таксим – съвременния център на Истанбул, кратка разходка по булевард Истиклял с прочутия старинен трамвай „Носталгия“, Галатската кула, и католическата катедрала Св. Антоан. Обиколката продължава покрай новия султански дворец Долмабахче сарай; парка Йълдъз; преминаване на Азиатския бряг по един от въжените мостове над Босфора с кратка фото-пауза при двореца Берлербей. Връщане в Европа, отново по моста над Босфора.
Мис Каролин, както е казала и Таня, Таксим, Истиклял и кула Галата се минават пешеходно. Навремето ни оставиха на Таксим, разгледахме площада и тръгнахме по булеварда. Влязохме в католическата църква, имахме достатъчно време даже да ни пуснат малко свободно и да се чакаме с екскурзоводката до Старбъкс (беше на един ъгъл някога, но последните пъти май не го видях), после слязохме и до кула Галата и вече някъде след това ни взеха, за да продължим обиколката с автобуса. За съжаление тогава ми изтриха снимките и нямам откъде да извадя някакви часове и сигурни факти, но определено имахме време в този район. Даже "Улицата на софиянеца" видяхме.

Добре мислиш да направите маршрута на пешеходната сами. Така може да го съобразите с часовете, в които е възможно да се влезе в Синята джамия. След като казваш, че не искаш "Истанбулския Манхатън", може би там... Но не запомних часовете.

Като цяло водачите на групите са подготвени за това, че не всички туристи вървят от-до с тях и си имат начин да включват междинно някого. Въпросът е, че като ви кажат, че в 13 ч., примерно, трябва да сте в хотела, за да ви вземат от там за еди къде си, това ограничава свободата много. Още от 11 ч. ще сте нащрек и ще мислите кога и с какво трябва да се придвижитте до хотела/мястото на срещата. В този смисъл е по-добре да сте избрали първите за деня обекти, а после по някое време да се отделите от групата, ако последните обекти не са кой знае колко желани...


Преди почти 9 години и ние влязохме с персонални устройства в Св. София... Идеята е екскурзоводката да говори, а ние, без да сме плътно до нея, да чуваме беседата ѝ... Да, ама не! Почти нищо не чухме. Постоянно имаше пращене, шумове разни, непрекъснато се прихващаха в нашите слушалки други екскурзоводи... Пълна каша. Може би вече качеството на тази услуга е по-добро, но тогава определено не бяхме възхитени.


Маслинке, ако знаеш откога си мечтая да се загубя сама там.
Скрит текст:
Ей така, даже и без фотоапарат. Евентуално с телефон за снимки, нетърпящи пропускане. Хем се радвам, че ММ споделя любовта ми към града, хем понякога се ядосвам, че това не ми дава шанс да отида сама или по женски.
Едно от нещата, които ми харесват след толкова посещения е, че вече фотоапаратът не е неизменно продължение на ръката ми. Още при едно от последните ни пътувания с ТА буквално на първите стъпки в града, старият ни апарат отказа. Тогава неволно бяхме лишени от възможността да снимаме... Това е едно от най-приятните ни прекарвания в града. Оттогава, а и вече заради толкова многото пътувания нататък, снимането сме го свели до минимум. Гледаме и се наслаждаваме.
Скрит текст:
беля, кефиш. Simple Smile Simple Smile Simple Smile
st. Dobri, ко? Нье!

за организираните вечери беше Simple Smile много мразя някой да ми казва кога и какво да ям.
а колко обичам мазната чалга...

# 318
  • Част от тайното общество на К.О.Т.К.И.-те
  • Мнения: 2 579
Мислех да пиша надълго и нашироко, ама няма никакъв смисъл. Всеки да си прави екскурзията както иска.
В темата са минавали много хора, но никой не е преминал от самостоятелно пътуване към такова със записани мероприятия от агенция. Процеса винаги е бил в обратна посока.

# 319
  • Варна
  • Мнения: 4 221
за организираните вечери беше Simple Smile много мразя някой да ми казва кога и какво да ям.
... ако има какво да ядеш...

Доколкото съм чела, не преял, а дори добре нахранил се от тези вечЕри не помня.
При това, често дори не могат да се разположат удобно. Седиш с едни непознати хора в обстановка, която не е кой знае какво, ядеш недобра и скъпа храна и слушаш и гледаш нещо, което иначе не би. В страна, където всичко изброено можеш да го намериш по твой вкус и на по-добра цена. Защото?!

По повод казаното от теб преди, че би пропуснала даже и празничната вечеря...
Доколкото знам и съм гледала офертите, обикновено новогодишната вечеря (на яхта или в заведение) е наизменна част от пакета при новогодишните пътувания. Плаща се допълнително, но това доплащане не може да се избегне. Преди години много пъти съм искала да тръгнем и да посрещаме там, но именно това ме е отказвало.
Всъщност ние за пръв път пътувахме самостоятелно именно за посрещане на Нова година. И оттогава - все така.

Шебечко, някой трябва да може да казва нещата и с 2 думи, както ти си го направила. Какво по-красноречиво от това?

Мис Каролин, още една причина да посетите обектите на Султанахмет сами. Хем Синята джамия ще издебнете да е отворена, хем спокойно ще си влезеш с аудиогид и в Св. София, и в Топкапъ с харема. Ето ти го първият ден, когато по програма ТА ще водят на Принцовите и в "Манхатън". При това е четвъртък, когато часовете, в които Синята джамия е отворена, са повече. При наличие на време, там са и Йеребатан, Соук чешме сокак, парка Гюлхане, Джафер ага медресеси. На път за Султанахмет ще опознаете прословутата трамвайна, можете да минете през площад Беязид, основната алея на Капалъто, Чемберлиташ. Ще поседите на Хиподрума и до фонтана на Султанахмет.
Едно време пешеходните бяха първия ден, още при пристигане и минаваха по този маршрут. За мен това е нормалния "първи поглед" към Истанбул, а не трети такъв.

Последна редакция: чт, 20 фев 2020, 18:47 от beljata

# 320
  • София
  • Мнения: 957
Здравейте,
Моля ви за информация как се таксуват деца на 9 и 13 г. в транспорта. Ще купум една Истанбулкарт и ще я ползваме двама възрастни, но за децата какво да направим? Картата важи за автобусите и метрото, нали?

# 321
  • Мнения: 18 551
Цитат
Едно време пешеходните бяха първия ден, още при пристигане и минаваха по този маршрут. За мен това е нормалния "първи поглед" към Истанбул, а не трети такъв

За мен също това е логично.

# 322
  • Варна
  • Мнения: 4 221
Здравейте,
Моля ви за информация как се таксуват деца на 9 и 13 г. в транспорта. Ще купум една Истанбулкарт и ще я ползваме двама възрастни, но за децата какво да направим? Картата важи за автобусите и метрото, нали?

За автобусите, метрото (и Мармарай), трамваите, метробусите, лифтовете, както и за фериботните линии (в града и до островите). Общо взето, от това, което ние ползваме, не важи само за туровете по Босфора.
Според мен децата на тази възраст трябва да се таксуват на общо основание. Обикновено без да се чекират преминават деца, които се носят на ръце или са в количка.
Скрит текст:
Аз дори не съм сигурна, че тригодишният ни син ще минава безплатно. Ще видим какво ще се получи когато отидем.
В този смисъл смятам, че е по-добре да имате две карти - ще става по-бързо таксуването и ще ползвате повече отстъпки. Пък ако видите, че деца на сходна възраст преминават гратис, ще го правите и вие, но не вярвам. Турнитетите са така направени, че е невъзможно да мине родител с дете, ако то се движи самостоятелно.

# 323
  • в зоната на здрача
  • Мнения: 2 241
Здравейте, мислим със сина ми да търсим костюм за бала в Истанбул.
Но като изненадка искам да го заведа и в някое нергиле бар.
Но не знам къде да го диря.
Някой да знае нещо по въпроса?

# 324
  • София
  • Мнения: 3 033
Деца до 6 ненавършени години пътуват безплатно в градския транспорт, без да заемат собствена седалка.
След навършването на 6 години се таксуват по тарифата за възрастни.

# 325
  • София
  • Мнения: 13 135
Цитат
Турнитетите са така направени, че е невъзможно да мине родител с дете, ако то се движи самостоятелно.
Виждала съм, че децата приклякват леко и минават под турникетите.

# 326
  • Част от тайното общество на К.О.Т.К.И.-те
  • Мнения: 2 579
Беличке, транспорта е безплатен за деца до 6 годинки. Те вече са ти го написали, де.

Като четох постовете се присетих за прочутия екскурзовод "бате Халил" и колко обсъждан беше едно време. Скоро не е споменаван. Иначе, нормално е с група да се песни време по забележителностите - като всичко е на юруш и по график. Дето се вика - ха, мерси!


ketri, това ли е най-големия интерес на сина ти? Нищо друго ли няма да му е интересно в Истанбул?
Търси Hookah Lounge в нета, иначе има различни кафенета, в които има наргиле и табла, но не са като кичозните барове в България, по-автентични са.

# 327
  • Варна
  • Мнения: 4 221
Цитат
Турнитетите са така направени, че е невъзможно да мине родител с дете, ако то се движи самостоятелно.
Виждала съм, че децата приклякват леко и минават под турникетите.


Тъй, де, ама дете на 9 или на 13 бая ще трябва да поприклекне, за да мине отдолу. А на тази възраст няма да се събере заедно с родител. Това имах предвид, просто не се изказах добре. И трудно може да мине за 6 годишно.
Ако е малко над 6, пак може да мине някак, защото няма да ни искат паспорт, предполагам, и ще си позатворят очите. Но в случая децата са доста над тази възраст...

Прочетох, Шебечко.
Скрит текст:
Аз така и предполагах. И тук е така. Просто досега не ми се е налагало, защото миналия път беше на година и 4 месеца и си беше в количка, което е друго. Понеже нашият е маркуч, а аз - корполентна, не ми е много ясно как ША гУ вдигна, за да минем. Да е жив и здрав ММ. Малката е лесна - в каляската и през парадния вход. Wink

# 328
  • София
  • Мнения: 13 135
Беличке, хващаш момъка за ръка и заедно с количката го вкарваш през парадния вход. Wink

# 329
  • Мнения: 539
Здравейте, Може ли да ми дадете по подробна информация  какво може да се види - като квартал, нещо интересно, заведения, гледки от Çengelköy?

Общи условия

Активация на акаунт