Истанбул [тема 51]

  • 39 408
  • 743
  •   1
Отговори
# 360
  • Мнения: 4 529
Може ли да ми препоръчате хубав и не много скъп хотел с паркинг в близост до метростанция.

https://www.booking.com/hotel/tr/klas.bg.html?aid=323176;label=k … 84;sid=5571e387b0

# 361
  • София
  • Мнения: 539
Здравейте, запазихме места за 09.04. - 12.04 за две нощувки с фирма Дениз Травел. Някой, ако има отзиви за тях, ще съм благодарна.
Имам следния въпрос - ако не ни настанят сутринта (което е доста вероятно), знаете ли дали трябва в точно определен час да сме в хотела за настаняване или може да си тръгнем спокойно на обиколка и когато се приберем тогава да се настаним?
Горе-долу примерна програма направих, ще се радвам да дадете мнения и препоръки.
Ден 1 (петък) - Сутринта първо водохранилището Йеребатан. (Тук искам да попитам какво е сравнението между него и това на Теодосий, дали има смисъл и двете да се посещават и дали второто може да замести първото?) После малко из Хиподрума да разгледаме, зависи колко сме се забавили във водохранилището.
После с корабче до Емирган. На връщане или Бейлербей, или Долмабахче. Само единият смятаме отвътре да разгледаме, а другия само отвън. След това, ако не се налага да се приберем до хотела за настаняване, мисля от Кабаташ до Таксим с F1, Истиклял, Кулата (може би само отвън, зависи от опашката) От там надолу до моста Галата и после в хотела.Това си мисля да е някъде късния следобед и да хванем хубавия залез, за който четох тук. Не съм сигурна дали ще  стане точно така, понеже искаме да отидем на вечеря на яхта (по - точно дружката, с която съм иска, аз вече съм била) и зависи кой ден ни е вечерята. Още не знаем. Може и в крайна сметка сами да си я организираме, но малко се притеснявам как ще стане с трансфера.
Ден 2 Сутринта джамията Сюлеймание, Султанaхмет, евентуално Топ Капъ отвън, Египетския пазар и натам вече не знам точно как да го организирам, но искаме да посетим мол Венеция и Сапфир. За Сапфир ни се иска да хванем и дневна и вечерна гледка, но не ни е задължително. После искаме и вечерна разходка да видим светлините на Султанахмед и фонтана. Този втори ден, малко ми е объркан май, понеже са по-далечни обектите и не знам за кое колко време ще ни трябва.
Трети ден - от сутринта пътуваме за Одрин и БГ.
Това е горе-долу. Ще съм благодарна за мнения и препоръки.

Последна редакция: нд, 23 фев 2020, 14:44 от V_e_S_i

# 362
  • София
  • Мнения: 13 131
Vesi, първият ден ми се струва леко невъзможен. Водохранилище и Хиподрум до около 11 часа е добре, дори може да остане време. Но първите корабчета за Емиргян по спомен са около 11,30 часа (не ми се рови, но имам предвид и ферибота, и круизното корабче от Кабаташ). Това означава, че с Емиргян ще приключите около 14-14,30. Ако включите един от дворците, ще стане 17 часа. Тук трябва да отбележа, че двата двореца се виждат от водата, но от сушата на Долмабахче може да се види само оградата и часовниковата кула, а в Бейлербей се влиза срещу много малка сума в градината му и може да се види отвън. От улицата и той не се вижда. Според мен след това трябва задължително да се настаните в хотела, защото ако има някакъв проблем, все още има управител, екскурзовод и т.н. Ако имате вечеря на яхта, ще трябва да останете в хотела. Останалата част от програмата (Таксим, Истиклял, Галата) напълно става, но като вечерна разходка, а не както си писала до късния следобед. За Емиргян трябват поне 1,5-2 часа за разглеждане, за път до там в една посока 1 час с кораб. С автобус зависи на какво задръстване попада. Разглеждане на дворците - Бейлербей с градина 1,5 часа. Долмабахче без харем 2 часа. За харема още 30-40 минути. И това са времена за разглеждане без да се препуска, но все пак и без мотане. В Долмабахче  ние влязохме около 10 часа, а свършихме около 14 часа. Wink

Топкапъ - може да влезете само в първия двор и евентуално да погледнете през портата, където се маркират билетите. Почти нищо не се вижда, но все пак може да се каже, че сте видели нещо.

В Цистерната на Теодосий не съм влизала, но оставам с впечатление, че е нещо малко, макар и добре реставрирано и красиво. Може и да не съм права, но фактът, че е безплатна говори достатъчно. Според мен не може да замести Йеребатан. Но така и никой не се е похвалил, че ремонтът на Йеребатан е свършил.

До Сапфир се стига лесно с метрото и мисля, че е около половин час на посока (все пак зависи откъде го хващате). Горе може и 2 часа да откарате, а може да погледнете за 5 минути и да си тръгнете. 5Д филмът е само 15-20 минути (в случай, че го гледате). До мол Венеция не съм ходила.

# 363
  • София
  • Мнения: 539
Таня 67, благодаря за изчерпателния отговор. Горе-долу и аз ги виждам така нещата като часове. За лалетата към 11 да тръгнем, към 12 да сме там, около 2 часа разглеждане, към 15 най-късно да сме в Бейлербей (не знам защо, но май останах с впечатление, че там е възможно да не е толкова голяма опашката и за това мисля него да разгледаме отвътре, а Долмабахче да оставим само отвън, което е възможно). После си правех сметка някъде към 17 да се отправим към Таксим и до към 19 да сме на моста Галата и от там към хотела. За настаняването, мислех си, че щом сме с ТА едва ли ще има някакъв проблем, но дори и да се наложи да се върнем към 17 /17:30 до хотела, ако вечерята на яхта ни е на следващия ден, спокойно след настаняването мисля, че ще можем да отидем до Таксим и Истиклял, макар и след залез, а на връщане да минем и през Султанахмет и фонтана преди да се приберем в хотела. В такъв случай обаче, Сапфир ще трябва да ни е само денем на другия ден, защото ще бързаме за яхтата вечерта, но не е болка за умиране.
 Чудех се дали да не отидем първо до Бейлербей в първия ден, после до Емирган, за да може колкото и да е опашката, после да съобразим престоя в Емирган  и на връщане Долмабахче отвън при кулата само. Обаче малко не ми е ясно с корабчетата как точно да го съчетая. Имам време, ще разгледам подробно маршрутите и ще преценя.
Принципно ми се иска и св. Стефан да посетим, но като четох назад за какви тълпи става въпрос, не съм сигурна дали ще ги направим, но ако остане време втория ден, може и да там да стигнем, даже не знам, сутринта рано дали няма да е удобно първо до там, после към Мол Венеция.... Не знам, ще го решаваме в движение, а и зависи от времето все пак.

Последна редакция: нд, 23 фев 2020, 17:19 от V_e_S_i

# 364
  • София
  • Мнения: 13 131
В Бейлербей няма опашки. На касата бяхме единствени. После чакахме около половин час да се събере група от 10-тина човека, за да влезем, но доколкото знам вече пускат с аудио гид и не се чака.

# 365
  • Мнения: 18 548
На мен ми се иска да се кача на Сапфир мзного, но като знам как ми става лошо и какъв страх имам от височини може би няма никакъв смисъл да си го причинявам, доста кофти, че няма да мога да се насладя на тази гледка. Който е бил, как стоят нещата там? Много ли е страшно? С асансьор се качваш до там ли? Изобщо за ккаво иде реч като преживяване?

# 366
  • София
  • Мнения: 13 131
На мен ми се иска да се кача на Сапфир мзного, но като знам как ми става лошо и какъв страх имам от височини може би няма никакъв смисъл да си го причинявам, доста кофти, че няма да мога да се насладя на тази гледка. Който е бил, как стоят нещата там? Много ли е страшно? С асансьор се качваш до там ли? Изобщо за ккаво иде реч като преживяване?
Разбира се, че с асансьор. Няма кой да катери над 50 етажа. Всъщност етажите под панорамната тераса не са достъпни за такива като нас. Доколкото знам е жилищна сграда. Асансьорът е от търговската част и е с единствена спирка най-горе. Има си и човек, който го управлява.

Терасата е цялата остъклена. Ако можеш да си втълпиш, че това е достатъчно предпазна ограда, ще можеш да се насладиш. Аз също имам страх от високо. Не съм се залепвала за стъклото, но нямах проблем да гледам красотите. Толкова е нереално, че все едно гледаш някаква картичка.

Филмът пък е все едно летиш с хеликоптер. "Излита" от покрива на Сапфир, минава под моста на Босфора и дори загребва малко вода, която те пръска. След това влиза в най-важните туристически обекти - Света София, Топкапъ, Йеребатан (там рибите ти мърдат в краката),  Султанахмет и т.н. На мен ми беше много приятно, но съм от хората, които трудно се разделят с реалността. През цялото време го приемам като хубав филм с ефекти. Ако човек "влезе" във филма, може и да е страшничко. Пак е до психика.

Филмите (подобни има и в Миниатюрк и на други места) се намират в нета. Потърси ги и виж за какво става въпрос.

# 367
  • Варна и...духом на Босфора
  • Мнения: 2 448
Каролин Бингли,душе.
И мен ме беше страх от високото.
Живея на ниско,обаче работех на високо няколко години.Някакси страха ми премина.
Сапфиреца не е за изпускане.Аз се качих и на най-горната открита тераса,даже припках нетърпеливо нагоре.Голям кеф,голяма емоция!

Хора,дано всичко е наред за всички нас.Турция е затворила границите с Иран.
В Италия са отменени мачове,Северна Италия отменя полети,магазините се опразват за минути..

# 368
  • Част от тайното общество на К.О.Т.К.И.-те
  • Мнения: 2 579
В Цистерната на Теодосий не съм влизала, но оставам с впечатление, че е нещо малко, макар и добре реставрирано и красиво. Може и да не съм права, но фактът, че е безплатна говори достатъчно. Според мен не може да замести Йеребатан. Но така и никой не се е похвалил, че ремонтът на Йеребатан е свършил.

Никога не съм влизала в Йеребатан и нямам идея колко е голямо, но това на Теодосий не е нито голямо, нито малко. Най-много 15 минути със снимките, като на входа не се чака изобщо. То отвън дори не личи, че работи или че е безплатно, повечето хора подминават. Красиво е и толкова, то на водохранилище какво да му гледаш, реално? Интересно е да си бил в такова помещение и толкова. И в Йеребатан всички снимат Мудузата и някоя панорамна и айде. Ако си гледала видеото на Себова, което пусках, тя там показваше водохранилището под магазина за килими - на Теодосий е много подобно, но по-голямо и повече са си играли с осветлението.

# 369
  • Мнения: 163
Здравейте, май не видях подобни мнения...
някой ходил ли е на плаж в Истанбул над Саръйер?

# 370
  • Мнения: 15
здравейте, какво е положението с корона вируса в истанбул ?

# 371
  • Мнения: 1 160
здравейте, какво е положението с корона вируса в истанбул ?

Здравейте. И ние искаме да отидем, защото 5-6 години не сме, но и мен ме тревожи този въпрос. Та, ако някой знае, ще се радвам да науча.

# 372
  • София
  • Мнения: 539
Извинявайте, исках да попитам някой знае ли дали дадения на първа страница маршрут до Мол Виапорт Венеция е все още актуален, защото сега в момента като отворя картите и задам от Лалели до Виапорт Венеция и ми дава маршрут с някакъв автобус 39Y. Това дали може да е заради моментния трафик?

# 373
  • Някъде в Европа...
  • Мнения: 3 437
здравейте, какво е положението с корона вируса в истанбул ?
Абсолютно спокойно. Бях на 14.02..хората дори и маски не носят...на границата нямаше никакви медицински проверки...

# 374
  • Част от тайното общество на К.О.Т.К.И.-те
  • Мнения: 2 579
Принцовете острови остават без файтони

Скрит текст:

Принцовите острови са разположени в Мраморно море, недалеч от Истанбул, за чиито жители и гости те са любима дестинация. Най-големият остров - Бююкада, е най-привлекателен за богатите. За това допринасят тишината и спокойствието на острова, където частните моторни превозни средства са забранени. Допреди няколко години Принцовите острови носеха атмосферата на едно отминало време. Атмосфера, в която отсъства шумът на двигателите. Изисканите дървени вили в стил ар деко създават архитектурния облик на островите. А каретите, които придвижваха избягалите от забързания и шумен живот в континенталната част на Турция, се бяха превърнали в тяхна емблема. Но това е на път да се промени.

В последните години с покачването на стандарта в Истанбул все повече семейства си купуват къщи на Принцовите острови. Притежаването на вила там от години се смята за признак на благосъстояние. Поколения наред заможни семейства прекарват лятото на островите, които в последно време привличат и все повече туристи. Вниманието им е насочено основно към двата най-големи острова Бююкада и Хейбелиада.

Най-потърпевши от засиления интерес към Принцовите острови се оказват ... конете.  През последните години всеки сезон умират към 300 от общо 1500-те животни, които теглят каретите на островите. Те са прекомерно експлоатирани с цел печалба. За проблема алармират и природозащитниците.

В края на миналата година епидемия от заболявания по конете доведе до евтаназията на осемдесет животни. Това стана повод кметът на островите и кметът на Истанбул да вземат мерки. Те наложиха забрана за движение на каретите за три месеца. През януари бе решено забраната да стане постоянна. Каретите трябва да бъдат заместени от електромобили.

Местните са разтревожени, че поминъкът им е застрашен, и че обликът на островите, за които каретите са се превърнали в емблема, ще бъде променен. Какво ще се случи с всички коне там - не е ясно. Но поне е сигурно, че вече няма да изнемогват, докато теглят туристите.

Крайно време беше това безобразие да спре, но освен да спасят кончетата и да спре да вони на обор, друго няма да се промени. По улиците ще хвърчат голф-колички и местните ще се занимават с това. За туристите като нас пак няма да има спокойствие, и Буюкада няма да е какъвто беше преди едно време.

Общи условия

Активация на акаунт