Истанбул [тема 51]

  • 39 364
  • 743
  •   1
Отговори
# 375
  • Мнения: 98
Здравейте , моля за малко помощ

Как да проверим дали имаме глоба за ползване на магистралата по номера на автомобила ? В началото на темата има обяснение , ное тврде неясно (има линк е нго е описано да се натисне 3 тото , те са 6 общо )

През лятото пътувахме до Кушадъсъ с колата и и използвахме за магистаралите стикер от друг автомобил ( наш познат живееш в Турция ни го даде и ни обясни , че дори и да се води на друг номер автомобил не е проблем- важното било да е платено  )

Сега ни предстой пътуване до Истанбул със същия автомобил и същия стикер , та идеята ми е да знаем ако ни очаква някоя глоба ......

Благодаря

# 376
  • pomorie
  • Мнения: 848
Най-после и ние сме готови с организацията. Ще пътуваме 26.04-01.05 с децата, със собствен транспорт. Малкият(7г) има РД на 30.04 искаме да прекараме деня във Виаленд, иначе програмата е Аквариума, Леголенд, пазарите, джамиите, разходка с корабче и каквото време остане за други забележителности. Може ли някой да ме ориентира за цените на входа за Виаленд и Аквариума... Нямам представа с каква сума да тръгнем....

# 377
  • Варна
  • Мнения: 3 930
Имам следния въпрос - ако не ни настанят сутринта (което е доста вероятно), знаете ли дали трябва в точно определен час да сме в хотела за настаняване или може да си тръгнем спокойно на обиколка и когато се приберем тогава да се настаним?
Горе-долу примерна програма направих, ще се радвам да дадете мнения и препоръки.

Обикновено се пристига сутринта доста рано 06 - 08 часа и шанса да ви настанят веднага е нулев защото хотелите обикновено са препълнени и се освобождават чак към обяд , след това се чисти ... Ние случайно минахме да оставим покупки към 11 часа и те сами ни предложиха да ни настанят , имали вече готови стаи , но основната част от групата ги настаняваха следобяд чак до 17 ч.За първи ден след цяла нощ пътуване програмата ми изглежда твърде претрупана и разпиляна.Аз бих разменил плановете и първия ден бих сложил нещата които сте предвидили за втория защото те са значително по близо до Лалели където ще ви е хотела и аз бих се прибрал ранния следобед хем за настаняване , хем да опънем краката за малко и да се приготвим са следобедна/нощна разходка Simple Smile За втория ден бих бил в 09 - 10 пред Долмабахче щом искам да се помотам наоколо и към 11 15 да хванем първото корабче за Емирган от Кабаташ по линията за Саръяр и след парка да натъкмим останалите обекти.

# 378
  • Мнения: 5 942
Ето инфо за цените в SeaLife /аквариума в МОЛ Форум/:
Скрит текст:
както се вижда, ако човек планира и Леголенд излиза доста изгодно, а ако се включи и Мадам Тюсо - май е най-на сметка. Понеже ние последните две май не ги искаме, аз ще купя само за аквариума като наближи времето. Има и пакети за двама възр.+дете/2 деца, но включва някакви активити пакс, което по спомен от други подобни места си е чиста загуба на средства, само оскъпява допълнително - книжки за оцветяване и др.подобни занимавки.
Ако сте ползвали Букинг за резервации /а и да не сте -пак може да стане номера/ - там забелязах, че ми предлага билети за аквариума с доста добра отстъпка - ето скрийншот, дано да става ясно, всеки може да си сравни как е по-изгодно. Уточнявам обаче, че съм задала час на пристигане 10-13ч, ако е след това скача цената. Чудя се обаче - някой има ли опит с билети за атракции, купени от Букинг? Да  не пием по една сстудена вода после Laughing
Скрит текст:
Ето това е за Виаленд, всъщност се казва Isfanbul Theme Park:
- може да се въведе дата и другите неща и показва цени.
Дано да ти е от полза Simple Smile

# 379
  • Варна
  • Мнения: 4 221
От 7-8 пътувания с ТА, само веднъж не ни настаниха още при пристигането. Та, шансът е далеч по-висок от нулев.
Ако все пак нямате късмет, но пък се движите самостоятелно, може да се върнете по-раничко и ще ви настанят в първите освободени стаи.

Рали, ще те чета, внимателно и аз после, че уж планове кроя...



Скрит текст:
С този вирус нещата стават сложни... Дано да се овладее вече.

# 380
  • Мнения: 5 942
Скрит текст:
С този вирус нещата стават сложни... Дано да се овладее вече.

Уви, вирусът явно става все по-явна и близка заплаха. Дано прогнозите, че със затопляне на времето (уж) ще му намалее интензитета, се оправдаят... Най-малката загуба ще ни е Истанбул в такъв случай, да пази Господ...

Скрит текст:
Ние утре трябваше да летим до Айндховен, от там - на гости на приятели в Германия, но се отказахме. по-добре да ни изгорят билетите, отколкото да лепнем нещо и да се чудя после дали-или Sad

# 381
  • Варна
  • Мнения: 4 221
Разбира се, че Истанбул е най-малкия проблем. Думите ми бяха в контекста на споделеното за плановете, които кроим и повлияни от това, което слушам и гледам.

# 382
  • София
  • Мнения: 1 168
Във връзка с вируса,  който все повече приближава към нас започвам да се колебая дали да плащам екскурзията, която планирам за края  на март в  Истанбул. Все още Турция май не е засегната, но все пак там има хора от целия свят .
Иначе продължавам да чета, и чертая плановете си

# 383
  • Мнения: 18 547
И аз взех да се притеснявам честно казано, не ми се иска да живея в страх, да не мога нищо да планувам но....все пак това огромен град, с много хора.

# 384
  • Мнения: 163
Здравейте , моля за малко помощ

Как да проверим дали имаме глоба за ползване на магистралата по номера на автомобила ? В началото на темата има обяснение , ное тврде неясно (има линк е нго е описано да се натисне 3 тото , те са 6 общо )

През лятото пътувахме до Кушадъсъ с колата и и използвахме за магистаралите стикер от друг автомобил ( наш познат живееш в Турция ни го даде и ни обясни , че дори и да се води на друг номер автомобил не е проблем- важното било да е платено  )

Сега ни предстой пътуване до Истанбул със същия автомобил и същия стикер , та идеята ми е да знаем ако ни очаква някоя глоба ......

Благодаря

Звучи твърде странно, да се ползва чужд стикер... предвид, че глобата се води на номера на автомобила.. тоест с чужд стикер или без стикер изобщо може би е едно и също...

Ако не се справите със сайта, който е доста лесен. Проверете в някоя поща при следващото си пътуване. Имайте предвид само, че след определено време, когато глобата не бъде платена размерът й се увеличава в пъти.

# 385
  • Elena, Bulgaria
  • Мнения: 51
И ние се самоорганизирахме /като идеята възникна на новогодишната софра  / за ходене до любимия Истанбул. С две коли ще сме, осем човека. Четирима ходили /аз и жена ми 4 пъти/, останалите ще им е за първи път. Опитах се да направя програма, която да включва основните забележителности, така и места, по - слабо популярни. Направих резервации чрез Букинг в https://www.booking.com/hotel/tr/otantik-guesthouse.bg.html?aid= … fbd006a24b5d2aa4e. Хотелът е в Кумкапъ, което е сравнително близо до историческия център, също така наблизо е станцията на метрото Йеникапъ. Та програмата в общи линии е следната:
Скрит текст:
1. Първи април /сряда/ - ранно тръгване от град Елена, откъдето сме, това е във Великотърновска област. По обяд /ако няма някакви проблеми/ би трябвало да сме се настанили в хотела. Излизаме на разходка по Хиподрума. Ще гледам да вместя него ден посещение на Йеребатан сарнъджъ. Ще се разходим из Гюлхане и Египетския пазар. Също ще се помотаме в Капалъ чарши /по искане на част от групата, на мен там не ми харесва.../. Последно ще гледам по залез да сме в двора на Сюлеймание, откъдето да се насладим на гледката към Златния рог. Последно за деня - Ортаклар! 
2. Втори април - сутринта, пеша поемаме към Еминьону, по моста Галата и до кулата Галата. Аз мисля да не се качвам, тъй като два пъти съм се. Докато чакам групата, мисля да посетя намиращата се наблизо Арап джами и/или Подземната джамия в Каракьой. След това ще отидем до Таксим, минавайки по Истиклял – с катедралите Свети Антоан, гръцката Ая Триада и др. С финикуляра се спускаме до Долмабахче, като посещаваме двореца. Оттам пеша искам да отидем до една джамия – Хамидие, намираща се близо до парк Йълдъз. Разходка из парка и пеша до Ортакьой. Оттам се прибираме до Кумкапъ и вечера в някой от многобройните рибни ресторанти.
3. Сутринта на трети април, след закуска, с метрото от Йеникапъ до Юскудар. Оттам с автобус отиваме до парк Отаатепе. Пеша се спускаме до Анадолу хисар и до двореца Кючуксу. Разглеждаме го и поемаме към новата джамия Чамлъджа. Оттам до парка Чамлъджа. Накрая от тази азиатска част на града ще посетим две джамии /привличат ме по – странно и нетрадиционно изглеждащите/ - тази на Мармарския университет и Шакирин. Прибираме се в хотела и вечерта, пак с метрото отиваме на Сапфир, както и до един мол – Каньон /пет жени в групата... /.
4. На четвърти април – събота, посещаваме Света София. След това Синята джамия. С автобуса поемаме към едно място, на което не съм бил, а искам да отидем – Балъклъ килисе. Оттам пак с автобус до музея Карие. Вече пеша поемаме към шарените улици на Балат – Мердивенли йокуш, Киремит джадеси и др. Спускаме се до нашата църква – Свети Стефан. След това разходки из квартала, кафе в някое от винтидж заведенията в района – Нафталин или друго подобно. Ще отидем и до джамията Явуз Селим, от двора на която има прекрасна гледка към Златния рог. Накрая, по залез ще сме на хълма Пиер Лоти.
5. Последна сутрин, пети април, тръгваме към България. Ще минем през аквариума в квартал Флоря и продължаваме към Одрин, където да похарчим останалите лири /ако има такива/.
Това е в общи линии програмата, вярно, интензивна е, но това не ни плаши, в добра физическа форма сме си. Ако пропускам някоя забележителност или място, бих бил благодарен за някакви насоки и препоръки!

# 386
  • София
  • Мнения: 539
peterky2002, благодаря за насоките.

Сега се оказа, че май ще се спрем на Долмабахче за цялостно разглеждане. По този повод за там ли се споменаваше тук, че много си заслужава харема да се разгледа или за някой от другите дворци? Thinking 

Някой може ли да ми каже за Йеребатан събират ли се големи опашки?

Бейлербей евентуално може и да отпадне или ще остане в графата "ако има време" и то само градините може би.

 Два пъти съм ходила, но не за лалетата и и двата пъти са ни настанявали веднага.

Моите съображения относно програмата са следните:
1. Предпочитам да е в работен ден Долмабахче и Емирган.
2. Надявам се да успеем да уцелим залеза от Галата
3. Султанахмет да е в събота, защото в петък следобяд не знам къде ще сме.
4. Евентулно, ако ни се получи и на Сапфир да  хванем дневна и вечерна гледка.
5. Мол Венеция да отидем сутринта преди да е станало и там лудница.
 Сега програмата горе долу придобива нова облик:
Скрит текст:
Ден 1 (петък) - Сутринта първо Долмабахче. После с корабче до Емирган, макар че ми се иска да минем маршрута през Еминоню, но това може навръщане да го направим. След това Водохранилището Йеребатан, Хиподрума и Султанахмет. Преди или след това, евентуално да се приберем до хотела за настаняване и поемаме към Таксим, Истиклял, Кулата (може би само отвън, зависи от опашката). От там надолу до моста Галата и после вечерна разходка да видим светлините на Султанахмед и фонтана.
Ден 2 Сутринта мол Венеция, после може би Сапфир (между Сапфир и Венеция само се чудя как точно да го измисля с транспорта....), следва джамията Сюлеймание, Египетския пазар и натам вече за каквото остане време.... Вечерта вечеря на яхта.
Трети ден - от сутринта пътуваме за Одрин и БГ.

# 387
  • Мнения: 18 547
Харема става дума за Топ Капъ, който е по-стария дворец. Аз и заради това избрах него да гледам, Долмабахче ако остане време.
Силно се надявам да ни покажат харема, защото тук казват, че масово агенциите не предлагали харем, поне аз така разбрах, а  искам да го видя, защото отивам заради него най-вече.

# 388
  • Варна и...духом на Босфора
  • Мнения: 2 443
Зюлкяр Аби,аферим за програмата!
Еййй,Нафталин,и аз искам там,много снимки направи и ще разказваш,като по 24Kitchen!
Шакирин ще те очарова!

# 389
  • Мнения: 98
Здравейте , моля за малко помощ

Как да проверим дали имаме глоба за ползване на магистралата по номера на автомобила ? В началото на темата има обяснение , ное тврде неясно (има линк е нго е описано да се натисне 3 тото , те са 6 общо )

През лятото пътувахме до Кушадъсъ с колата и и използвахме за магистаралите стикер от друг автомобил ( наш познат живееш в Турция ни го даде и ни обясни , че дори и да се води на друг номер автомобил не е проблем- важното било да е платено  )

Сега ни предстой пътуване до Истанбул със същия автомобил и същия стикер , та идеята ми е да знаем ако ни очаква някоя глоба ......

Благодаря

Звучи твърде странно, да се ползва чужд стикер... предвид, че глобата се води на номера на автомобила.. тоест с чужд стикер или без стикер изобщо може би е едно и също...

Ако не се справите със сайта, който е доста лесен. Проверете в някоя поща при следващото си пътуване. Имайте предвид само, че след определено време, когато глобата не бъде платена размерът й се увеличава в пъти.

Къде точно да проверя в този сайт по номера на автомобила ?

Общи условия

Активация на акаунт