Валутният борд

  • 20 778
  • 798
  •   1
Отговори
# 405
  • В планината / На морето
  • Мнения: 1 011

@RichiRich. Не знам как 1997 левчета ви при лихва 102% са станали от $12к на $18к девалвация на лева над 100 пъти. В някаква ваша измислена реалност може би.

[/quote]
Апартамента си е реален и си е повишил 5 пъти от тогава стойността , освен  това носи и наем.
А тези от "реалната реалност" , като теб, отдавна забравиха къде им отидоха доларите, дето си били долари , хахаха.
Парите бяха на месечен депозит , а не на годишен. Годината не е 1997 , а преди това някъде 1990-1-2 не помня вече. Нотариалният акт ми е в България и не мога да проверя.

[/quote]
Всеки човек има малко или много спестявания. Не може всичко да е имоти или злато. Една внезапно възникнала ортопедична операция може да струва 10 000 лв. заради скъп консуматив. Няма да тръгне да продава злато от болничната стая.
[/quote]
-------------------
Злато , ако е банково се продава за секунди , по банковия курс на банката за деня.
Без комисионни.

Последна редакция: пт, 14 фев 2020, 15:32 от RichiRich

# 406
  • Мнения: X
Нали затова е чакалнята - да се види дали ще се клатим.
Но не виждам причини за клатене, все пак двадесет години живеем практически с евро и не сме го закъсали.
Освен това за Гърция си затваряха очите, ама за нас няма. Което всъщност е хубаво.

По време на гръцката криза се прокрадна информация, че Гърция е купувала доста скъпа военна техника от Франция и за това е задлъжняла. Не знам дали е вярно, ама предвид последните събития правдоподобно ми звучи.

Ще ви обясня накратко за "гръцката криза". Тя е дело изключително на гърците. Те нарочно правеха "счетоводни фокуси" заблуждаваха документално и, трябва да кажа, много добре им се получи.

Например - железниците на Гърция бяха в отчайващо състояние. Огромен персонал, малко пътници, безумен дефицит, непрекъснато държавни дотации, които потъваха в каца без дъно. И други държавни предприятия в подобно състояние. С такова портфолио не можеха да кандидатстват за еврозоната.

Затова почнаха "номерата" - железниците пуснаха "ценни книжа", които много бързо бяха изкупени - изкупени от държавни структури. Т.е. държавата наля пари в железниците без им дава преки дотации, номера с ценните книжа беше "прикриваща операция" по този повод. На хартия всичко беше чудесно - железниците се оказаха в цветущо "финансово здраве". Така с документални "магии" Гърция се представи да е в отлична позиция за влизане в еврозоната. Чисто мошеничество, както разбирате. А когато вече бяха в еврозоната, започнаха да теглят огромни кредити. Даваха им ги с удоволствие - все пак гръцката валута беше абсолютно същата като тази на Германия и Франция, защо да не им отпуснем заем, няма да има проблем, ЕС е силен, еврото е стабилно. Докато накрая не се оказа, че съвкупно гръцките кредити са на стойност около два пъти колкото целия им брутен вътрешен продукт и просто няма как да ги върнат.

# 407
  • Мнения: X
Кой е закона - имам предвид точния текст?
Закон за БНБ Чл. 29 (1)(2)
@RichiRich. Не знам как 1997 левчета ви при лихва 102% са станали от $12к на $18к девалвация на лева над 100 пъти. В някаква ваша измислена реалност може би.
@gerrynikolova. Вече веднъж предложих тук в темата. Ако вярвате, че ще има девалвация и вярвате на онова недоразумение Коцето, теглете дългосрочен кредит от няколко милиона и купувайте как беше, ценни активи. Когато момента настъпи не само ще сте си защитили капитала, но и ще реализирате един  голям плюс.

Няма значение в какво вярвам аз или в какво вярвате вие. Преди 4 години мнозина не вярваха, че Великобритания ще напусне ЕС - днес това е факт. Запазете вярата за религията си - ако сте религиозна/зен. А когато става дума за икономика и финанси, следвайте простото правило - (вярвайте) надявайте се на най-доброто, но действайте според най-лошия възможен сценарий.

# 408
  • Мнения: 3 510
Чета темата, но не разбирам почти нищо, затова моля да простите невежеството ми, но имам спестявания, за които много се притеснявам, тъй като дълго време ги събирам с цената на доста лишения, а сега недай си Боже за един миг всичко да отиде на вятъра.
Та въпросите ми са: Веднага след влизането ни в чакалнията ли левът ще излезе от обръщение или ще се ползват и двете валути - лев и евро до самото ни влизане в еврозоната? Ако останат и двете валути, банките сами ще обърнат парите във влоговете в евро?

# 409
  • инфантилно и разглезено хлапе
  • Мнения: 1 615
В момента къде най-изгодно могат да се обменят левове за евро?
Гледам, че и чейнч-бюрата вдигнали курса на 1,963.
Бордът май-май...

# 410
  • Мнения: X
Вие сериозно ли? Курса на чейндч бюрото е 0.36 процента над фикса при позволен законно 0.5 процента и това според вас е показателно накъде е тръгнал борда?
@RichiRich последно коя година сте обърнали 12к долари в лева, и коя година купихте апартамента? Съвсем се оплетохте!
@gerrynikolova. Кой е най-лошият вариант?

# 411
  • инфантилно и разглезено хлапе
  • Мнения: 1 615
Само преди няколко дни курсът лев-евро на същото бюро беше: купува 1,953 продава 1,959

# 412
  • Мнения: X
И от това следва...?

# 413
  • Мнения: 40 805

Не мога да го разбера това перверзно удоволствие да се пророкува мрачно бъдеще. Освен ако не е за удоволствие, а с цел някаква. Нищо нередно не е станало, ама който търси ще види.

# 414
  • инфантилно и разглезено хлапе
  • Мнения: 1 615
Тук е даже още по зле



Върти ми се в главата един хипотетичен сценарий, да кажем, че правителството падне... ако всички банки и чейнч-бюра обяват курс примерно 2,30 лева за евро, като няма да има действащо правителство, БНБ има ли някакви механизми с които да удържи борда?
Примерно ще ги санкционира или какво ще направи? При фалита на КТБ-то видях, че бнб нищо не направиха, освен да стоят безпомощно и да гледат отстрани...

Последна редакция: пт, 14 фев 2020, 18:18 от BlueIce

# 415
  • Мнения: 1 306
Чета темата, но не разбирам почти нищо, затова моля да простите невежеството ми, но имам спестявания, за които много се притеснявам, тъй като дълго време ги събирам с цената на доста лишения, а сега недай си Боже за един миг всичко да отиде на вятъра.
Та въпросите ми са: Веднага след влизането ни в чакалнията ли левът ще излезе от обръщение или ще се ползват и двете валути - лев и евро до самото ни влизане в еврозоната? Ако останат и двете валути, банките сами ще обърнат парите във влоговете в евро?
След влизане в чакалнята сме пак с левове, но явно с някакви по-различни условия, уж с борд. При самото влизане левовите влогове ще станат на евро и банкнотите ще се обменят за някакъв достатъчно дълъг период. За да подсигуриш спестяванията си, най-простото решение е да направиш месечен влог в евро и да ги прелееш там. Уточнявам месечен, защото банките пробутват годишни влогове - там лихва няма, но има уловки. Примерно ако не ги теглиш точно на датата на падеж, има такса която е % от сумата. Ей така да ти клъвнат малко пари с някакво измислено оправдание. (При годишен влог шансът да се наложи да ги изтеглиш не на падежа е достатъчно голям или поне трябва да се сетиш следващата година на падежа да преобразуваш влога.) Общо взето нищо не губиш от преминаване в евро, освен ако не се очертава да ги харчиш в левове т.е. да се наложи второ превалутиране. Мисля, че паричните загуби си струват спрямо успокоението.

# 416
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 685
Записвам се и се връщам да ви чета.
Животът е показал, че в нашата стана трябва да очакваме неочакваното.

# 417
  • Мнения: 40 805
Банките винаги ще продават според закона. А на бюрата може да им се вземат лицензите. И да няма правителство държавата не затваря все пак.  А ако някой, вместо да отиде в банка, търси да намери криминален тип да го издои, това май е някаква форма на мазохизъм.

# 418
  • инфантилно и разглезено хлапе
  • Мнения: 1 615
И в момента коя банка предлага най-изгоден курс?

# 419
  • Мнения: 40 805
И в момента коя банка предлага най-изгоден курс?

Проучване ли да ти правя? Когато аз си купувам някаква валута от моята ми правят оферта, не се интересувам от курсовете като цяло. Впрочем, колко милиона ще обменяш в кеш, че ти е толкова важна някоя десета от процента?

Общи условия

Активация на акаунт