На ясла или не...?

  • 6 314
  • 161
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 715
По принцип всички са добри хора. Но едно е бабата, която помага за детето да е майка на майката, друго е майка на баща му. Щом открито коментират др си снаха, може открито и теб да коментират. Колкото по-повърхностни отношения със свекървите, толкова по-добре.

# 106
  • Мнения: 2 721
По принцип всички са добри хора. Но едно е бабата, която помага за детето да е майка на майката, друго е майка на баща му. Щом открито коментират др си снаха, може открито и теб да коментират. Колкото по-повърхностни отношения със свекървите, толкова по-добре.
И когато няма проблеми всички са прекрасни и добри. Обаче я да се окаже с пивръщащо дете или с диария, с 38 градуса температура, рязко се променя поведението.
Пуснете си детето на ясла, а тя да е на линия като боледува.

# 107
  • Пловдив/София
  • Мнения: 2 738
Здравейте, да кажа и аз нашия казус. Имам вариант да гледам малката до 3г вкъщи (комбинация с едната баба и работа от вкъщи частично). След това обаче искам да тръгне на градина. Проблемът е, че без точка от ясла почти нямаме шанс. Вариантите са частна, което донякъде ме устройва, защото и голямото ми дете посещава частна и плюсовете са много. Обаче всички около нас са с такса 1000+ лева и ме гложди дали все пак да не пробваме държавна, доста ще облекчи бюджета. Имаме и доста удобна до нас с нелоши отзиви. Въпросът е да пусна ли малката на ясла заради заветната точка? С отлагането може да започне на 2г3м. Честно казано дори да ни приемат много ме страх от държавните- как ги държат затворени постоянно, ревящи, скоро четох за шамари...Мъчно ми е да го причиня като имам вариант да е вкъщи.
Другата опция е частна ясла с точка, но още не съм намерила такава, повечето нямат места. Има една малко по-далеч, ще пътуваме, но пък мога да я отпиша след 6м и да загубя една такса...
Според вас кой вариант е  най-добър- вкъщи до 3г и след това на тото с ДГ, държавна ясла (ако я приемат) или частна за 6м? Все повече клоня към частна май, ако намеря такава с точка. В държавните градини май  не си позволяват каквото в яслите, защото са педагози и децата говорят. Поне моята нагласа към градина е по-спокойна, няма ги белите престилки и затварянето цяла зима.

# 108
  • Мнения: 2 721
Аз имах същото мнение като Вас, детето ми ходи на частна ясла и смятах, че в държавната е ужас. Е, не се оказах права изобщо. Кандидатствайте си за държавна, защото не е гаранция, че ще ви приемат. Успех.

# 109
  • Варна
  • Мнения: 36 600
Първо кандидатствайте и вижте дали ще сте вътре, а после вече ще го мислите. Ако не ви приемат, терзанията ви сега ще са напразни. Ако ви приемст, проучете хубаво яслата от наскоро минали там деца и пак ще решите на момента. Най-лесно е отпишете детето.

Не всички държавни са лоши.

# 110
  • Мнения: 25 737
На 2г и 3 м, е нормална възраст да го пуснете, а още повече що мви трябва и точка.
Моята тръгна на 2г и 8м, в държавна яслена група е. Еми, огромен напредък.Желязна дисциплина имат. Научиха я на неща, който от нас не възприема. За шамари не съм чула, а че реват, да.  По малките деца,под 2 г., плачат за мама,и дъщеря ми разказва всеки ден,еди си кой плаче мамата, еди си кой акал гащи...не съм притеснена, че ще я малтретират тъй като реално  говори повече от мен.
Относно частните, аз имах вариант ако не влезе в държавна, да я пусна в една от "добрите"; в момента слушам как ги взимат и с кашлица, понеже видиш ли хората си плащат не малко пари, и за една хремичка, или кашличка няма как да го върнат. Много се радвам, че стана в държавна градина, и поне здравния филтър  на ниво.
Моето мнение, е кандидатствайте си за ясла и ако стане, запишете детето.Може да отсъства по семейни причини, в случай че усетите нещо нередно. И си пазете мястото.

# 111
  • София
  • Мнения: 22 944
Понеже ми е болна тема да кажа за болестите. Сега покрай вируса са малко по-добре нещата, но по принцип точно в държавните ги пускат с всякакви възможни симптоми и без никакъв филтър.

# 112
  • Варна
  • Мнения: 36 600
Навсякъде пропускат болни деца, няма значение частна или държавна.

# 113
  • София
  • Мнения: 22 944
Навсякъде пропускат болни деца, няма значение частна или държавна.
Сигурно, познати са споделяли, че в частните има по-голям контрол, но нямам кой знае какви наблюдения за там.

# 114
  • Мнения: 25 737
Тъй като в момента детето ми е в яслена група, и на няколко приятелки в частни, мога смело да твърдя, че не е навсякъде еднакво.
Заради пандемията И в държавните наложиха филтър. Никой не влиза вътре, само децата. Мерят температура,гледат гърло, проверяват нослето. Това в ОДЗ,държавно. В държавна чиста ясла, майката може да влезе да преобуе, но пак има филтър.  В частните стана малко по различно. Понеже са взели парите на хората, а имаше 2 затваряния,от които не им върнаха нито стотинка, в момента "компенсират" като не връщат дете. Лично ми е споделяла майка, която работи,плаща 700лв за градина, и заради важна среща си заведе детето със сиропите. Няма да пиша коя е градината. Няма да напиша и в коя е моето дете. Просто имайте едно на ум. Не казвам, че навсякъде е едно и също в частно и държавно, просто се информирайте защото има какво да се научи.

# 115
  • София
  • Мнения: 22 944
Наистина сега по време на пандемията има промени.

# 116
  • Мнения: 25 737
Наистина сега по време на пандемията има промени.
Има, да. Аз не съм влизала в градината на детето ми, нямам представа къде спи, къде се храни...Дори целия персонал който се грижи не познавам. голямо пазене, големи мерки...

# 117
  • Мнения: 10 795
И в нашата държавна ясла има контрол. Влизаме само в предверието да си преоблечем децата и то с изчакване. Максимум по 2 деца и родители. Къде спят, къде ядат, къде играят съм виждала само на снимки. И аз не познавам всички жени от персонала.

Струва ми се логично в частните ясли да е занижен контрола, заради космическите такси... А дали е правилно не коментирам.

Странно ми е да има чак такъв страх от държавни ясли и градини. Високата такса на частните ясли не са гаранция, че там няма да работи някоя нервачка, дето да шамари децата.

# 118
  • Мнения: 25 737
Според мен, в частните е плюс само по ниската бройка деца. Разбираемо е 10-12 деца да са по добре  обгрижени от 25.
Нищо друго, за мен не е по добро. Даже в някои частни базата е по малка и неугледна.

# 119
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 277
Аз бих предпочела бабата пред яслата.Най-вече заради болестите.Поне докато стане време за градина.Особено при сегашната ситуация-пандемия.
Ако трябва да избера ясла-задължително ще е частна.Смятам,че малкия брой деца в частните ясли има голямо значение.

Общи условия

Активация на акаунт