Политика; Президентът

  • 2 309
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 13
Здравейте,
 
искам да разбера, истина ли е че Президентът има конституционното право да обяви военно положение и да свали правителството?

Как въобще се отнасяте към подобно действие?

Благодаря

Последна редакция: ср, 05 фев 2020, 07:35 от Samuil_5.16

# 1
  • Мнения: 6 430
Конституцията на България е полезно четиво, пък и не е толкова дълга. 
https://www.parliament.bg/bg/const

# 2
  • Мнения: 36 428
Странна тема, странен въпрос - как се отнасяме към законите ли?

# 3
  • Мнения: 980
Да, наистина странна тема...
Темите за вирусът в Китай, темата за Русия и темата за кралските клюки от Великобритания са сто пъти по-интерсни, отколкото случващото се у нас...
(Сарказъм, разбира се)

А иначе - цивилен прокурор щом може да подслушва военните, защо пък да не може и президента да мине през конституцията с кални обувки?
Пък и тя конституцията си има и тълкуване...

# 4
  • Мнения: 36 428
Глупости и измислици.

# 5
  • София
  • Мнения: 1 577
Колкото и да подлежи на тълкуване Конституцията, за да се обяви военно положение, трябва да сме "в положение на война" все пак.
А горката Конституция никой за нищо не я бръсне, това стана ясно в последните дни, съгласна съм, но чак пък военно положение... Няма нужда Simple Smile

# 6
  • пак там
  • Мнения: 2 885
Чукча писатель...

# 7
  • Мнения: 12 725
Явно идеята на Samuil e Президентът да изземе ей сега властта, както и без това не се много тачат с правителството.
Samuil, не те ли устройва смяна на властта с избори? Предполагам, че си доста млад и не си представяш наистина какво си пожелаваш.
А относно идеята ти - да, върховен главнокомандващ е. Ако Народното събрание не заседава, наистина може да обяви военно положение, но при тази хипотеза Народното събрание веднага се свиква, за да се произнесе.
Тоест - България е парламентарна република и Президентът не може да изземе властта законно. Който иска да управлява, да се яви на избори.

# 8
  • инфантилно и разглезено хлапе
  • Мнения: 1 615

А относно идеята ти - да, върховен главнокомандващ е. Ако Народното събрание не заседава, наистина може да обяви военно положение, но при тази хипотеза Народното събрание веднага се свиква, за да се произнесе.
Тоест - България е парламентарна република и Президентът не може да изземе властта законно. Който иска да управлява, да се яви на избори.
Защо му е да изземва властта с военно положение? В това няма логика.
Радев, освен президент е и военен пилот, ако иска просто може да отиде до авиобазата и да се качи на някой изтребител... С 2 тактически ракети въздух-земя, изстреляни по министерски съвет докато Боко и гербавите са вътре, ще реши всички проблеми на поколения българи за по-малко от минута...

# 9
  • Мнения: 2 394
Здравейте,
 
искам да разбера, истина ли е че

Как въобще се отнасяте към подобно действие?

Благодаря

Това ми звучи като социологическо проучване. Пускам си тема, нямам мнение, ама що да не чета чуждите напъни по въпроса.

# 10
  • Мнения: 5 262
и на кого обявихме война ? нещо не съм разбрала

# 11
  • Мнения: 840
Радев, освен президент е и военен пилот, ако иска просто може да отиде до авиобазата и да се качи на някой изтребител... С 2 тактически ракети въздух-земя, изстреляни по министерски съвет докато Боко и гербавите са вътре

който и да било, ще получи моите овации.

# 12
  • Мнения: 553
Странна тема, странен въпрос - как се отнасяме към законите ли?

Както те към нас - зле.

# 13
  • Пловдив
  • Мнения: 9 703
Скрит текст:

А относно идеята ти - да, върховен главнокомандващ е. Ако Народното събрание не заседава, наистина може да обяви военно положение, но при тази хипотеза Народното събрание веднага се свиква, за да се произнесе.
Тоест - България е парламентарна република и Президентът не може да изземе властта законно. Който иска да управлява, да се яви на избори.
Защо му е да изземва властта с военно положение? В това няма логика.
Радев, освен президент е и военен пилот, ако иска просто може да отиде до авиобазата и да се качи на някой изтребител... С 2 тактически ракети въздух-земя, изстреляни по министерски съвет докато Боко и гербавите са вътре, ще реши всички проблеми на поколения българи за по-малко от минута...

По-голям виц не бях чела отдавна. Те самолетите са "паркирани" в авиобазата и ей така сам човек може да ги "яхне" и да излети, барбар с цялото въоръжение. Това е нереално.
От друга страна военно положение са прави с армия, с генерали, сержанти и войници, готови да се жертват за нещо. Повярвайте ми, за едната власт в БГ, такива в момента няма.

# 14
  • Мнения: X
Имах честта да разменя наколко постинга с уважаемия/мата
Samuil_5.16.

Направи ми впечатление, че човека употреби думата "мишление" вместо "мислене", а името на руския писател Гогол, в желанието си да го "побългари", го написа като "Гогъл". Simple Smile

С други думи - този човек е толкова българин/ка, колкото аз съм рускиня.

Ще го посъветвам да се обърне към много богатата на ресурси, но с много бедно население Русия и да остави България, поне докато не научи добре български език.

Последна редакция: чт, 20 фев 2020, 14:36 от Анонимен

Общи условия

Активация на акаунт