НОВИНИ ПО СВЕТА И У НАС

  • 693
  • 12
  •   1
Отговори
  • Варна
  • Мнения: 1 885
Истината за Вселената и всичко останало

Хората нямат представа какво се случва след смъртта. За да има човек безсмъртен живот трябва да се издигне духовно. Не случайно Господ изпраща пророци и месии - за да предадат нещо на човечество. Духовните водачи в книгите са на 7 ниво на духовно развитие. Такива са били Мохамед, Христос, Буда, различни светии и духовни лица. Какво ги отличава. Търсят истината и се опитват да я кажат на хората. А тя винаги е била една и съща - Бог е създал Земята и небето, както и цялата вселена. За да се издигне духовно човек трябва да е страдал достатъчно. Неслучайно Бог наказва грешните хора - да се издигнат до него. Това няма как да стане веднага, но е добре да се развиват бързо, защото на тази Земя не остава много време. Човечеството я съсипва, природните ресурси се изчерпват и ако хората не започнат да работят съвместно за решаване на световните проблеми, всички ще страдат. Хората трябва да се научат да се обичат помежду си. Всички са станали егоисти и не поглеждат по-далеч от носа си. Всъщност няма лоши религии - просто грешно се интерпретират. Ако погледнем будизма, той учил хората да погледнат вътре в себе си. Чакрите се отварят , когато човек се развива духовно. Какво е душата - хората не вярват в съществуването й, но това е онази частица от Бог, която има във всеки от нас. Тя е като птица - след смъртта отлита при създателя си. Хората погрешно смятат, че имат само един живот на тази Земя. Всъщност не е така - те се прераждат, докато се издигнат достатъчно, за да могат да продължат към следващи светове. Там могат да получат друго тяло според местните закони за физиката. Едно от предизвикателствата на живота е да издържат заедно с един партньор цял живот. Това разбира се не е лесно, но трябва да се опитват да си помагат взаимно, да се обичат и уважат. Да отгледат заедно в любов децата си. Само така могат да бъдат щастливи цял живот. Бог е един - всички религии водят по този път, стига човек да има достатъчно вяра в себе си. Ако разгледаме религиите Исляма също не е погрешен - той си има свои истини, но в момента развитието е крайно погрешно. Защо Бог е дал на хората там да ходят с бурки, за да се предпазват от слънцето, а не за да си крият лицата. Забранил им е да пият алкохол, защото това е вредно. На едни народи е дал едно, да други друго. Какво е дал на България - много духовни будители и светци. Макар хората да не вярват, че Ванга е била светица, тя е получавала информация от Вселената и я е предавала на хората. Природата в България зарежда хората с енергия. Любовта е най-важното нещо на света. Ако хората не се научат да обичат, с тях е свършено. На първо място им трябва вяра. Православната религия е много важна. Тя учи хората на любов, разбирателство и хармония. Този грешен свят ще бъде унищожен след няколко години. Ако човек не иска да е сам във вечността, трябва да си намери другарче завинаги. Ад не съществува, тук на Земята става ад и ако хората не го разберат, ще бъдат заличени. И дявол няма, дяволите са хората, не ние. Истинският ни баща е Бог, а природата е майка. Ако ние се отнасяме все така жестоко с тях, няма да ни приемат горе в рая. А там има още много хубави светове.

aвтор Деница Чипилска

# 1
  • Мнения: 35 891
каква е целта на темата?

# 2
  • Варна
  • Мнения: 838
Баси и буламача:)
"Истината"! Хаха!
(Като видях заглавието, помислих, че за политика става дума, а те, какви били - "НОВИНИТЕ"...

# 3
  • Мнения: 715
Здравей, gpym4e!
Предполагам си пуснала темата с цел дискусия. Ще изложа моята гледна точка и това, което знам. Понеже с доста неща от поста ти не съм съгласна, се надявам да не прозвуча обидно. Не целя ни най-малко това.

Това, което си написала е абс миш маш от Ню Ейдж теории, някакъв странен микс. 1во, надявам се да не причисляваш будизма към религиите. Будизмът не е точно религия, да, част е от религиозна система, и да, учи ни да погледнем вътре в себе си. Понеже с почти всичките ти твърдения не съм съгласна, ще цитирам само тези части, с които съм съгласна:
1. "Бог е създал Земята и небето, както и цялата вселена"
2. "Бог е един - всички религии водят по този път, стига човек да има вяра в себе си. "
С уточнение от мен, че както пише Ф. Достоевски "Бог е сам не във властта, а в истината" Тоест човекът никога, ама никога няма да узнае истината за Бога, тъй като е обречен да мисли в образи. Всяка религия може да се доближава малко или повече до истината, но цялата истина нито човекът, нито човечеството ще узнае приживе. Ако си представим истината за Бога като една точка, според мен, монотеистичните религии са най-близо до тази точка, а политеистичните религии са най-далеч от тази точка.
3. "Любовта е най-важното нещо на света"
Абс съгласна, но тя е и най-трудно постижима, както и вярата.

Като цяло приписваш на Бог мн човешки качества и действия - наказвал грешници, дал нещо си на хората, забранил им алкохол и т.н. Един вид ти принизяваш Бога до нивото на човека.

Разбирам и адмирирам желанието ти да търсиш духовна истина, но те съветвам да не се хвърляш в различните течения. Избери си едно, примерно почни с Библията, изучавай нея. Като я разбереш в дълбочина, се захвани с Будизма и пак по същия начин - изучавай го в дълбочина, или Исляма ако ти е кеф... Но не се опитвай да ги смесваш на повърхностно ниво, защото става манджа с грозде.
Поздрави

# 4
  • Варна
  • Мнения: 838
Allwewant , не знам откъде е твоят цитат на Ф. М. Достоевски, но не мисля, че си го разбрала правилно. За мен, това изказване, ако е от Достоевски, то означава - Бог е сам в истината за него - неговата измислена "истина".
Ето един негов цитат за религията и религиозните хора (и "истината" им):
"Кротко ще умрат те, кротко ще угаснат в твое име и след гроба ще намерят само смърт. Но ние ще запазим тайната и за тяхно щастие ще ги примамваме с награда небесна и вечна."       („Братя Карамазови“. Великият инквизитор към своя „Спасител“)

Други два цитата (Кристофър Хичънс "Бог не е велик"), които отразяват и моето мнение по въпроса "религия":
"четири непреодолими възражения срещу религиозната вяра:
- тя напълно изкривява произхода на човека и Космоса;
-  поради тази изначална грешка успява да съчетае максимум сервилност с краен субективизъм;
-  представлява както причина, така и следствие на опасно потискане на сексуалността
-  и в крайна сметка се базира на приемане на желаното за действително".
_____________
"Религията идва от периода на човешката праистория, когато никой – дори великият Демокрит, който стига до заключението, че цялата материя е направена от атоми – няма и най-малка представа какво всъщност се случва. Тя идва от хлипащото, уплашено зараждане на нашия вид и е ранен опит да се посрещне неизбежната нужда от знания.

Склонна към насилие, ирационална, нетолерантна, свързана с расизъм, племенна омраза и фанатизъм, облечена в невежество и нетърпима към свободната мисъл, презрителна към жените и насилствена към децата, организираната религия трябва да поеме отговорност за своите престъпления.

Религиозната вяра е неизкоренима. Тя никога няма да отмре – поне докато ние не преодолеем страха си от смъртта, от тъмното, от неизвестното и един от друг. "

# 5
  • Мнения: 715
Trill, освен Братя Карамазови съм прочела още няколко от книгите на Достоевски и смело твърдя, че е силно повлиян от християнството и неговата философска система. Някои от героите му в книгите не са "любители" на християнството, да.

От поста ти разбирам, че си атеист. Или може би си вярваща, но отричаща релиигиите в сегашния им вид, и формата им в миналото. Уважавам мнението на хората, различно мислещи от мен. Но абс не съм съгласна с написаното от теб. Честно казано сега нямам нерви да споря и оборвам твърденията ти. Всеки с вярванията и убежденията си.

# 6
  • Варна
  • Мнения: 1 885
Allwewant , благодаря, че изказа мнение. Често хората само умеят да критикуват. Аз уважавам и други мнения. Всеки си намира в какво да вярва. Аз лично смятам, че няма никакво противоречие между всички религии и системи, а взаимно се допълват, ако ги погледнеш от даден ъгъл.
Trill, радвам се, че те развеселих Laughing

# 7
  • Мнения: 715
...Често хората само умеят да критикуват...Аз лично смятам, че няма никакво противоречие между всички религии и системи, а взаимно се допълват, ако ги погледнеш от даден ъгъл.
Надявам се не си се обидила от градивната ми критика. Все пак в дискусия човек се замисля малко или много. Не съм целяла обида.
Как да няма противоречия? Извинявам се, но си личи, че не си запозната с религиите и системите. Противоречат си една на друга и още как. Сигурно имаш предвид, че имат нещо общо помежду си. Може да се каже, и пак без обобщения за всички. Примерно християнството и ислямът имат много общо, и двете са монотеистични религии, вярва се в един единствен Бог, вярва се и в Страшния съд. Но ислямът категорично отрича Светата троица, 3 отделни личности, които в същото време са и изцяло една личност. Юдаизмът също отрича Догмата за Триединството на Бог. Друг пример, да речем, че християнството и будизмът също имат нещо общо - целта и при християни, и при будисти е поглед на вътре и намиране на душевен мир. Но в същото време доста си противоречат. Будизмът не се занимава с въпроса има ли бог или няма, християнството е категорично по този въпрос.
Затова и те посъветвах да изучиш някоя от религиите в дълбочина, после изучи друга духовна система или религия и ще разбереш, че хич не се допълват, а са доста различни. Тъкмо ще видиш и кое ти импонира най-много и ще си укрепваш вярата в дадената религия или философска система.

Последна редакция: нд, 16 фев 2020, 01:45 от Allwewant

# 8
  • Мнения: 3 510
Allwewant , благодаря, че изказа мнение. Често хората само умеят да критикуват. Аз уважавам и други мнения. Всеки си намира в какво да вярва. Аз лично смятам, че няма никакво противоречие между всички религии и системи, а взаимно се допълват, ако ги погледнеш от даден ъгъл.
Trill, радвам се, че те развеселих Laughing
Защо трябва да вярва?

# 9
  • Варна
  • Мнения: 838
Да, развеселихте ме. Не бях срещала човек с такава каша в главата.
Според мен (моето скромно мнение), може би е трябвало да се запознаете малко повече с материята, преди да представите Вашето... есе? статия? разказ в стил "фентъзи"?
С голяма сигурност твърдите, че знаете "истината за вселената и всичко останало", а всъщност не знаете доста дори и за религията/те.

За едно сте права, религиите имат нещо общо - създадени са от хората (от мъжете ако трябва да сме точни).
Религите винаги потискат жените - понякога видимо - с отстраняване на клитора, понякога по-фино, като забрана за какви ли не дейности и упорито проповядване, че тяхната роля е у дома, при децата, да въртят къща и да са благодарни на мъжете си за всичко. Векове и векове жените не са имали никакви права - и в толкова много държави все още нямат. Но това е лесно забравено и християнството бере урожай сред вярващите от женски пол.

Тората – заповядва на вярващия (мъж) да благодари всеки ден на своя създател, че не се е родил жена.
 В Старият завет жената е направена (клонирана) от мъжа за негова употреба и утеха.
В Новия завет Свети Павел изразява страх и презрение към жената.
Във всички религиозни текстове съществува примитивен страх, че половината човешка раса (женската) е осквернена и нечиста, но същевременно представлява изкушение към грях, на което е невъзможно да се устои.

Ето какво пише в Корана за бурките, например:
"Кажете на вашите жени и дъщери и на жените на правоверните да се загръщат плътно с покривалата; така те ще бъдат разпознавани и никой няма да ги безпокои"
и: „Cлeдвaйтe тeзи пpaвилa нa cĸpoмнocт, зa дa cпacитe мъжeтe oт ceбe cи. Eдин мъж, ĸoгaтo виждa чacти oт жeнcĸoтo тялoтo, щe ce възбyди и тoвa мoжe дa гo нaĸapa дa извъpши гpяx. Дopи вcъщнocт дa нe cъгpeши физичecĸи, щe имa нeчиcти миcли в ceбe cи“

Та не са били дадени на хората от дядо Боже "за да се предпазват от слънцето", а точно - за да си крият лицата:)
Наистина не разбирам религиозните хора, особено религиозните жени.

# 10
  • Мнения: 715
... Всеки си намира в какво да вярва....
Защо трябва да вярва?
Нищо не трябва и нищо не е задължително. Човек може да си умре и безверник.
Trill, не си запозната с ролята на религиите и излишно им прехвърляш вината за женските страдания. Свещените текстове не трябва да се тълкуват толкова буквално. Жестокостта към  жените е присъща не само на мъжете, но и на жени към други жени.

Последна редакция: нд, 16 фев 2020, 14:45 от Allwewant

# 11
  • Варна
  • Мнения: 838
Какво означава "безверник"?
Не може ли да вярваме в себе си, в любовта, науката, изкуството, литературата и пак да сме достатъчно одухотворени и изпълнени с "мир, разбирателство и хармония"?  Няма нужда да вярвам във въображаеми приятели за това.

Не знам коя е тази роля на религията, с която не съм запозната. Ако искаш, бъди по-конкретна.
И нищо излишно не прехвърлям на религиите, дори бях много сдържана.
Факт е, че отношението към жената като към придатък на мъжа е насадено от религиите (особено монотеистичните) и още берем плодовете.

Свещенните текстове се тълкуват буквално не от мен. Да не говорим, че религиозни апологети през вековете са ги тълкували както им е било угодно.

Не обсъждам жестокостта като цяло.
Разбира се, че жени могат да я проявяват към други жени. И още как. И към деца могат да са жестоки, и към мъже, и към животни. Защото жените са хора, а жестокостта е присъща на хората. Това няма много общо с казаното от мен, обаче.

Нямам проблем с вашата вяра в измислените богове, стига някой вярващ да не реши да трепе наред "безверници" в името на своя бог, както е ставало безброй пъти (и не говоря само за ислямски фундаментализъм, в името на Иисус също е пролята немалко кръв).
Също така, съм против религиозното обучение на децата в училище. Според мен, то води само до разпространение на невежество и суеверия у възрастните.

Последна редакция: нд, 16 фев 2020, 16:14 от Trill

# 12
  • Мнения: 715
Скрит текст:
Какво означава "безверник"?
Не може ли да вярваме в себе си, в любовта, науката, изкуството, литературата и пак да сме достатъчно одухотворени и изпълнени с "мир, разбирателство и хармония"?  Няма нужда да вярвам във въображаеми приятели за това.

Не знам коя е тази роля на религията, с която не съм запозната. Ако искаш, бъди по-конкретна.
И нищо излишно не прехвърлям на религиите, дори бях много сдържана.
Факт е, че отношението към жената като придатък на мъжа е насадено от религиите (особено монотеистичните) и още берем плодовете.

Свещенните текстове се тълкуват буквално не от мен. Да не говорим, че религиозни апологети през вековете са ги тълкували както им е било угодно.

(Не обсъждам жестокостта като цяло.
Разбира се, че жени могат да я проявяват към други жени. И още как. И към деца могат да са жестоки, и към мъже, и към животни. Защото жените са хора, а жестокостта е присъща на хората. Това няма много общо с казаното от мен, обаче.)

Нямам проблем с вашата вяра в измислените богове, стига някой вярващ да не реши да трепе наред "безверници" в името на своя бог, както е ставало безброй пъти (и не говоря само за ислямски фундаментализъм, в името на Иисус също е пролята немалко кръв).
Също така съм против религиозното обучение на децата в училище. Според мен, то води само до разпространение на невежество и суеверия у възрастните.
Обикновено съм мързеливо настроена, четейки форума, но ще изложа и моята гледна точка.
"Безверник" използвах за човек, който не вярва в Бог, не съм го окачествявала като нещо лошо. Даже си имам мои си, за някои хора сигурно налудни теории, че доста хора са "безверници", нищо че се афишират като християни или някакви други. Освен това съм убедена, че на всеки човек му се е случвало да е без вяра, дори без някакви наченки на вяра.
Аз лично смятам, че вярата в себе си и в любовта е нещо много хубаво, но много трудно постижимо. Според мен именно вярата в Бог е поглед навътре и нагоре, тоест в себе си и в любовта, но това е много трудно постижимо и абс невъзможно да се задържи за дълго време.
Без да се заяждам, но как точно се вярва в изкуството и литературата ? В науката, прогреса и научните постижения може да се вярва, да.

Ролята на религиите е да поддържат някакъв морал в дадено общество, хубав или лош, все пак някакъв морал. Без морал иначе ще деградираме много бързо. "Не убивай, не кради, не прелюбодействай" са необходими, колкото и да не им харесва на някои хора, за да функционира нормално едно общество трябва да има морал, и да, трябва да има озаптяване на сексуалния нагон. Понякога това е сведено до крайна жестокост, ти си дала пример с женското обрязване, което е извършвано от жени, между другото. Жестокост, извършвана от жени върху малки момичета, в името на мъжете. Правят го уж, за да си намери момичето мъж, и да не му кръшка.

Ако се разходиш из темите, особено в Семейни отношения, ще прочетеш доста осъдителни коментари от жени към други жени. Имаше една тема за изневеряващ мъж и рогоноската искаше да отмъсти на жената, с която нейният мъж е изневерявал. Не се и учудих на злобните коментари от жени към любовницата. Целият гняв и жестокост беше към любовницата, мъжът беше доста пощаден, все едно е изнасилен, горкият. Та, жените, според мен са Пол номер 2, защото го позволяват, няма женска солидарност, има само женска истерия, завист и сравнения една с друга. И патриархалните мъже се възползват от това. Това, според мен.

Ти сама си си отговорила на въпроса как вредят религиите. Хората са жестоки и си ги тълкуват както им е угодно. По абс същия начин и научният прогрес може да вреди на хората, ако се използва за изтребление на милиони, примерно. И феминизмът може да се използва във вреда на хората. С 2, 3 думи - всичко е в ръцете на хората, както сама си отбелязала в поста си.

Последна редакция: нд, 16 фев 2020, 16:50 от Allwewant

Общи условия

Активация на акаунт