Поболявам се от нерви

  • 4 459
  • 33
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 8
Моля, дайте ми съвет към какъв специалист да се обърна - наистина не знам дали трябва да си лекувам тялото или ума.

На 28 съм. Винаги съм била тревожна личност, все най-лошото ми е в главата. Напоследък обаче това състояние взима чутовни пропорции и ми пречи да живея. Всеки има такива проблеми, каквито имам аз -- издънки в работата, риск от загуби, здравословни проблеми в семейството. Обаче като ми се забие една мисъл в главата и започва да се развива в невероятни страхове. Случва ми се да имам хубав ден, случайно да си намеря някаква грешка в работата, допусната преди време и сякаш пропадам в яма, а в гръдния кош ме свива и сякаш някой е издълбал всичко там. Преди се случваше от време на време, сега от началото на годината не ме оставя с дни, либидото ми изчезна (преди бях много сексуален човек), цикълът ми се е свил и трае по един ден, имам продължителни главоболия. Нерви, нерви и много страх. Сякаш собственият ми ум ми отнема възможността да съм щастлива и да се радвам на живота, да се чувствам жена дори. Не знам към кого да се обърна вече.

# 1
  • Мнения: 923
Подобни неща усещах преди една година-тревожност,паника,нервност,забравяне,нередовен и оскъден цикъл,физическа умора и много сънливост.
Потърсих първо причината с гинеколога ми,не се оказа от там.
В крайна сметка пуснах хормони на щитовидната жлеза,пролактин,,Б 12,вит.Д,желязо,магнезий,калций,натрии, хлориди,фолиева киселина и проблема изникна.
С дефицит на Б12,вит.Д на долна граница са ми всички останали.
Седмица след започване на терапията вече усещах разликата.Да не говорим,че имам други проблеми от тинейджърка с който съм се пробвала да се боря,но без резултат и никога не съм предполагала ,че може точно от това да е,но е факт ,че след започване на терапията тези неща изчеснаха.
Съвета ми е да си пуснеш всички тези изледвания,като за Б12 има особенност(той се пуска заедно с ПКК,ЖСК,хомоцистейн,желязо и фолиева)

# 2
  • София
  • Мнения: 38 423
На запад си го има като диагноза тревожност и си го лекуват. Тук...не знам. Дано намериш добър специалист да ти каже какво да правиш и да пиеш.

# 3
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 239
Как си с хормоните? ЩЖ?

# 4
  • Мнения: 10
В подобна ситуация съм като теб @Galadriel11, но не чак толкова страшна колкото ти я описваш. Аз около година обикалях по лекари, питайки се какво ми има, кръвни изследвания и какво ли не - всичко беше в норми. В момента ходя на психотерапевт (вече 4-ти месец). Не се чувствам кой знае колко по-добре, но там нещата действат бавно. Ако можем да направим сравнение с хапчетата, които имат бързо, но кратко действие, защото реално подтискат проблема, а не го разрешават. Обратното - терапията има за цел с малки стъпки да промени мисленето ти и нагласата към света, с други думи - разрешаване на проблема.
Съветвам те да го обмислиш като вариант. Успех!

# 5
  • Мнения: 670
Проблемът ти е в психиката, там трябва да работиш за преодоляването му. Търси такъв специалист,  а не хормони! Тялото се подчинява и откликва на психиката ни.

# 6
  • Мнения: 11 309
Moето предложение е от 3 стъпки, като няма как да се прескочи редът им.
1. Пълно изследване на хормоните, водено от ендокринолог и гинеколог. Цикъл 1 ден не е "свит цикъл" а голям "червен надпис", че нещо не е наред.
2. Среща с психоаналитик - ако той прецени и с психиатър за медикаменти.
3. Вземи и поработи по книгата "Поискай и ще ти се даде" - така ще разбереш защо все гадости ти се струпват и как да промениш това!

# 7
  • Мнения: 8 937
На хорномонален дисбаланс ми прилича.
Може да има и недостиг на някои микроелементи и витамини, както е посочено по-горе.
Най-вероятно и двете.

Горните влияят изключително много на психиката, но това не го прави психичен проблем.

Пробвай с известната вече във форума комбинация на Агнес и Прим ойл за урегулиране на хормоните.
Вземи си и витамини, също и магнезий задължително.

# 8
  • Мнения: 8
Благодаря ви за отговорите, явно наистина трябва да се изследвам. Кога да си пусна хормони, преди или след менструацията? По принцип съм на противозачатъчни, но ги пия повече от година и нямах такива проблеми. Цикълът ми за пръв път е толкова оскъден, а миналия път течеше като водопад. Ще си изследвам и щитовидната хормони, но после къде да получа мнение по резултата?

# 9
  • Мнения: 11 309
Е, четете де!
Хормони се пускат и след преглед и определяне от ендокринолог и гинеколог.  Реално ако сте на противозачатъчни полови хормони надали ще има смисъл да пускате, но това лекарят ще каже. Да си самоназначавате изследвания е безмислено.

А между другото не сте ли се замисляли, че се чувствате зле именно заради противозачатъчните? На мен те също ми влияят много зле на психиката и водят до нулево либидо.

# 10
  • София
  • Мнения: 38 423
Какви точно противозачатъчни?
Прочетете си листовката.
Аз хормонални препарати не пипам. Имам лош опит.

# 11
  • Мнения: 16
Прочети малко информация за генерализирано то тревожно разстройство. Ако разпознаеш себе си, се обърни към психиатър за медикаменти, защото са необходими и към добър психотерапевт с опит в работата с хора с такъв проблем. Трябва и търпение.

# 12
  • Мнения: 670
Сама казваш, че умът ти пречи и не можеш да преодоляваш негативните мисли и страховете. Това влияе на тялото. И да лекуваш хормоните, това са симптомите, а не причината.

# 13
  • София
  • Мнения: 38 423
Сама казваш, че умът ти пречи и не можеш да преодоляваш негативните мисли и страховете. Това влияе на тялото. И да лекуваш хормоните, това са симптомите, а не причината.

Извинявай, бъркаш.
Аз една седмица само пих лекарство за спиране на кърмата. Не е истина какви мисли ми дойдоха в главата!
Хормоните са изключително важни за психическото здраве и пипнат ли се отвън - с медикаменти - може да стане лошо.

# 14
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 239
Аз получих паник атаки от антибиотик, какво остава за противозачатъчни.

# 15
  • Мнения: 670
"По принцип съм на противозачатъчни, но ги пия повече от година и нямах такива проблеми"
"Винаги съм била тревожна личност, все най-лошото ми е в главата"
На мен от поста на авторката ми лъха, че има проблеми с ума и мислите, не с хормони. Но това е моето мнение, да си ги изследва за всеки случай, няма лошо.

Последна редакция: сб, 15 фев 2020, 23:14 от Pr13

# 16
  • Мнения: 11 309
Сама казваш, че умът ти пречи и не можеш да преодоляваш негативните мисли и страховете. Това влияе на тялото. И да лекуваш хормоните, това са симптомите, а не причината.

Много грешиш - едни разбутани хормони могат да доведат душата до пълен крах, че и саморазрушителни действия!

# 17
  • Мнения: 3 250
Почни да си повтаряш "Аз не съм хирург. От мен не зависи човешки живот"

# 18
  • Мнения: 16
Сама казваш, че умът ти пречи и не можеш да преодоляваш негативните мисли и страховете. Това влияе на тялото. И да лекуваш хормоните, това са симптомите, а не причината.


Много грешиш - едни разбутани хормони могат да доведат душата до пълен крах, че и саморазрушителни действия!
Може хормоните да влияят на настроението, но когато тревогите и определени мисли те завладяват става думи за химията на мозъка, не за женски хормони и за грешни мисловни механизми. Затова има и психични разстройства, при това са много разпространени. Лекуват се. Няма нищо странно или срамно.

# 19
  • Мнения: 4 164
Проблемът ти е в психиката, там трябва да работиш за преодоляването му. Търси такъв специалист,  а не хормони! Тялото се подчинява и откликва на психиката ни.
Съгласна съм с това мнение. Не се впрягай толкова много. Всички ще умрем, каквото има да се случи, ще се случи. Живей, така че на теб да ти е добре и да ти харесва.

# 20
  • София
  • Мнения: 35 056
Листовката но противозачатъчните е разковничето, ако нямате дългосрочни проблеми от този сорт. Пренапрегната сте, с чувство за прецизност и тревожност, ако не са окей нещата.
Може да са много неща, споделете дали винаги е било така или наскоро.

# 21
  • Мнения: 2 050
Психолог, ако не помогне психиатър.

# 22
  • Мнения: 2 344
Спираш противозачатъчните, хормони не е никак добре да се пият и безотговорно с такава цел, според мен. Има и други начини за предпазване. След това си правиш пълни хормонални изследвания и ако не откриеш проблем - атакуваш яко тази тревожност. Как - трябва да търсиш начини - дали ще е психолог, но ефекта ще е временен, ако ти е заложено, психиатър и хапчета - не бих си го причинила аз. Класически хомеопат - най-чисто и переспективно. Ти трябва да избереш начина, но проблемът е голям и в бъдеще точно тези умствени проблеми, могат да станат причина за увреждане на физическото здраве.

# 23
  • Мнения: 1 764
Като начало сподели проблемите си с личния лекар. Той ще прецени имаш ли нужда от конкретни изследвания и специалисти. А също може да ти изпише леки успокоителни.
 Аз също си мисля, че нервността може да е причинена от хормонален дисбаланс заради противозачатъчните.

# 24
  • Мнения: 281
И аз с проблимите си, вит Б12 и Д ми бяха ниски, пих една година водорасли истински руски, сега Б12 ми е над нормата. Проблемите с нервите изчезнаха леко, но все пак си ги имам. Пия от година и Алора таблетки, не мога да кажа , че имат ефект. Може би с натрупването има, но това е дълъг процес. Имам и Ксанак, даден ми тайничко от лекар, рядко съм прибягвала до тях.
Ефект намирам най-вече от пътуването на непознати места, въпреки, че преди самото заминаване съм трагедия от тревожност.

# 25
  • Мнения: 2 050
Ксанаксът за мен е кофти хапче. Но аз съм по-тежък случайни към момента пия определен АД. Чувствам се добре.

# 26
  • Мнения: 1 495
Аз откакто се помня съм тревожна, но последните години ми се увеличиха страховете и тревожността, на моменти страховете ми прерастват в паника. За щастие поне физически нямам проблеми, освен че прекалявам с храната. Ходила съм на доста психолози, работя от години и с енергийна психология. Общо взето почти постоянно търся начини да си помогна, книги, медитации, спорт, разходки, всичко, за което се сетя  Sad.
Чета тази тема и търся нещо полезно за себе си. Чудя се и аз дали да не си пусна някои изследвания.
Сега последно говорих с бахов терапевт и ще пия бахови капки.

Последна редакция: чт, 20 фев 2020, 23:15 от gingerina

# 27
  • Мнения: X
При мен АД не помагат.Мисля да пробвам ТЕС и спорт но другият проблем е, че съм много непостоянна.

# 28
  • Мнения: 883
Писах, писах и го изтрих. Чак ме е срам като си спомня. Какъв рев, какви мисли ми минаваха, какви картини как всичко свършва!

Добре че не тръгнах по пътя на леки и не толкова леки успокоителни и доктори за ума. Не ги отричам, в никакъв случай, но само когато е доказано  че няма физически проблем!
При мен се оказа  единия полов хормон. /Е и друго ми откриха, но то едва ли даваше отражение на това жената в тялото ми да не съм аз/.
p.s Никога не съм пила противозачатъчни, но от познати знам, че в големи филми могат да те вкарат.

# 29
  • Мнения: 2 050
Понякога е неизбежно посещението на лекар. Просто трябва да се прецени ПРАВИЛНО ситуацията. За съжаление аз имах и физиологичени проблеми, единият от които високо кръвно. Можех да го лекувам с хапчета за хипертония, но се оказа на нервна почва. Отделно висока захар и диабет, който се появи по време на бременност.
Сблъсках се два пъти със състояние , което беше на ръба. Два пъти дъщеря ми се размина на косъм пред очите ми. От там се отключиха страшни състояния за които не искам да помня.
Аз минах през всички възможни изследвания- хормони, вит В  и т.н. Ендокринолог, кардиолог, гинеколози , невролог и чак накрая психиатър.

Последна редакция: ср, 26 фев 2020, 14:49 от bubanka

# 30
  • Мнения: 32
Здравей мили момиче,аз също минах и още минавам през това.Мога само да ти кажа ,че психическите проблеми се отразяват и на здравето.Ако имаш възможност потърси психолог или отиди на църква.Аз направих и двете.Ако искаш да поговорим пиши,насреща съм.

# 31
  • Мнения: X
Сама казваш, че умът ти пречи и не можеш да преодоляваш негативните мисли и страховете. Това влияе на тялото. И да лекуваш хормоните, това са симптомите, а не причината.


Много грешиш - едни разбутани хормони могат да доведат душата до пълен крах, че и саморазрушителни действия!
Може хормоните да влияят на настроението, но когато тревогите и определени мисли те завладяват става думи за химията на мозъка, не за женски хормони
Скрит текст:
и за грешни мисловни механизми. Затова има и психични разстройства, при това са много разпространени. Лекуват се. Няма нищо странно или срамно.
Хормоните на тялото не са само женските ....Химията на тялото, включително и НА мозъка, се контролира именно от хормони.И когато те не са в баланс, се стига до всякакви състояния.
Вит. D е хормон.И неговите ниски нива например, могат да направят доста "поразии" с мозъка.

# 32
  • София
  • Мнения: 38 423
Някой да отвори и да прочете какво е хипофизата, къде се намира и колко хормона произвежда.

# 33
  • София
  • Мнения: 1 626
Неподходящи противозачатъчни могат да объркат жестоко физическото и/или психическото състояние на жената.
Аз миналата година пих за 1 месец и до сега се проклинам. По принцип съм с паник атаки и точно бях ги овладяла, но с приема на противозачатъчните се завърнаха с още по-голяма сила.
Преглед при гинеклог/ендокринолог, изледвания на хормононите и консултация с психолог за да ти помогне за моментното състояние.

Общи условия

Активация на акаунт