(Био)зеленчукова градина-нашето райско кътче (тема 40)

  • 23 025
  • 766
  •   1
Отговори
  • Мнения: 19 294

Старите теми

Полезно
Черните мушички по доматите (ако авторът се разпознае, ще го добавя):
Скрит текст:
Картофена мана по доматите (авторът е от темата):
Скрит текст:
Рецептата на Амика за алтернария:
Скрит текст:
Цитат
1 с.л. сода бикарбонат, 1 с.л. зехтин (не просто растително масло), 1 с.л. течен сапун "Фрош"  (това е по-екологично от обикновено веро за миене на чинии), 4 литра вода.Първо се разбиват на емулсия (с пръсти) содата, зехтина и течния сапун, след това постепенно се добавя водата.

Градините ни


Да е спорна и плодородна новата селскоктопанска година!

Последна редакция: сб, 22 фев 2020, 18:19 от Дъждец

# 1
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Благодаря за новата тема.
На берекет да ни е и да ни върви на Дъждец 😀

Днес сложих разсад чушки и домати по руски метод. Т.е при една рускиня го видях. Ще споделя, ако е успешен.

При нас дават да вали идната седмица, даже сняг 😵
Сега ще излезна да разхвърлян сода против маната, утре като завали и ще я разтвори.
Като се постопли ще пръскам с мляко и йод.

Мьосбайер, кафявата капия едра ли е? На колко разстояние я слагаш?

# 2
  • Мнения: 6 443
Едра, но не колкото сорт Слонско ухо.
Семенцата за разсада ги сея нагъсто в саксия. Пикирам в отделни саксии. Садя в ред по 2 коренчета заедно с разстояние между всеки две двойки около педя и половина-две.

Днес поработихме добре. Аз оплевих и мулчирах ягоди, къпини и малини. Мъжете изкорениха 4 трудни храста, нарязаха и изхвърлиха корени и клони. Решихме окончателно къде ще е новия компост и преместих 2 коренчета бяло френско грозде на по-подходящо място.

# 3
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Благодаря.

Тази слонско ухо не я бях чувала, потърсих я - хибрид е. Ти и нея ли отглеждаш?

За кафявата не намирам информация, ни име, ни спецификация. Само един я предлага на разсад.
Хибрид ли е или устойчива? Вкусът силен, чушков ли е?

Миналата година хич не вървяха чушките при мен, да видим тази година къде ще ги слагам. Тукашния пясък не им харесва.

Мъжът ми купил вчера една краставица. Мъжка му работа.
Много е гадна. И безвкусна.🤪

Аз не търся размери, а вкус. Иначе огромни безвкусни хибриди има във всеки магазин, но повечето млади хора не знаят истинския вкус на зеленчуците вече... 🥺

Някой да разпознава този сорт? Устойчив, тънка ципа. От Бг ми е.

Последна редакция: сб, 22 фев 2020, 21:24 от asyalein

# 4
  • Мнения: 6 443
Слонското ухо ще я сея за първи път тази година. Опитах я лятото, вкусна е, сладка,  месеста и твърда.

Кафявата е устойчива. Семето ми е от една плевенска баба,  не е хибрид. Хибридни семена не съм ти пращала. Сладка, крехка чушка е.
Пловдивска капия съм сложила за проба, също от миналодишните червена едра капия  и зелена ранна. Бял пипер не ми покълна, от мое семе от миналогодишната реколта. Нищо,  не ни хареса особено.
Но мястото ни е чудно за чушки,  миналогодишната реколта беше завидна.
Няколко сорта люти чушлета също съм сложила, покълват вече.

# 5
  • Мнения: 5 996
Дъждец благодаря за темата !
asyalein на мен домата ми прилича на ръгби.
Слонско ухо миналата година сяхме, доволна съм, не съм сигурна тази какво взе мъжа ми. Само за камбите семената са миналогодишни. Тази вечер разсада за пипере е за първ вечер навън, вярно на остъклена тераса, дано не му се отрази. В къщо на топло има млада смяна - вече 4  пиленца се показаха .

# 6
  • София
  • Мнения: 5 187
Пожелавам достатъчно дъжд в градините ни!
Аз засега само ви чета, нищо не сея. Ще се опитам да не бързам Simple Smile

# 7
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
JMM, чета, че ръгбито е хибрид, а аз нямам хибриди. Какво друго може да е?

Благодаря, Мьосбайер. При мен лютите чушки са като бонзай, а от същите семена при баща ми стават огромни растения.
Ще пробвам аз капиите, да видим.
Белите и аз не ги харесвам.

Аз си купувам от магазина унгарска чушка, като капия, средно голяма, 4-5 чушки са 500гр и марокански - дълги, тънки, 3-4 чушки са 500гр. Никоя няма вкус на чушка. Иначе са сочни, хрупкави.

Кога слагате разсада, че вече е навън?!

# 8
  • В градината...
  • Мнения: 15 929
От Шабла, като ходим, си купувах един пипер, чушката е дооста тежка. Не е слонско ухо, друг сръбски сорт бяха, но не помня какъв

# 9
  • Мнения: 2 190
Паланачко чудо?

# 10
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Прилича на розово сърце или момини сълзи, но те са нови сортове.
Семената са от един възрастен съсед, който ги отглежда от много години. Стар сорт е, нищо модерно.
Уви миналата година първи беше поразен от някаква болест.

Дано тази година да не ми пресече черна котка плановете. Искам най-накрая да ям свестни домати.

# 11
  • Русе
  • Мнения: 2 605
Отдавна не съм писала, но с радост ви чета! При мен новите идеи са - ягоди в сандъчета и саксии оранжерията,  домати чери в саксия, също и висящи, в един стар кошер събирам компост цяла зима, сега го допълвам с пръст и 2 тиквички...това са ми новите идеи. Иначе разсада доматки лека полека ди върви. Гледайки хубавото време, все малък ми изглеждат.

# 12
  • на пъпа на Златията
  • Мнения: 3 212
Едно време , имаше един сорт червен български  - дамско сърце.Не беше хибриден .  Той е като ръгбито на форма само че по кръгла и както казах червено . Средно е между ръгбито и биволското сърце. . Но не е толкова голямо като биволското сърце. Това което виждам   както е изпълнило паничката , трябва да е биволско сърце.
Слонското ухо е къса  до 10 см чушка , тлъста  и широка . Има и слоново ухо - сръбски сорт .  Тя е  дълга чушка над 20 см .Паланачкото яудо е дребна чушка според мен де.  и не ми харесва , садих я един път . Може би беше преродила та чушките бяха  дребни.
Доволна съм от хисарската и пловдивската капия. Мисля че хисарската е светлозелена чушка и по ранна . Пловдивската е по късна и тъмно зелена . Завъдих си  севрия и съм много доволна  от нея. Също и една бяла капия . Тия сортове  , севрията - за  маринована , къса бяла за пълнене, хисарската,   ме устройват за ядене .  а и се ползват цял месец преди да узреят .  ,Пловдивската,  слонското ухо ,  са  ми за туршиите

# 13
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Баща ми твърди, че е биволско сърце, но на мен ми изглежда по-различен.
Купичката не е голяма.
Баща ми каза, че листата висят надолу. По формата и този признак намерих сорта Анна руски ( Anna Russian)
https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/81Qqj8ZXGeL._SX355_.jpg
Някои сортове са толкова близки, че е трудно да се различат... 🙄
Обаче искам да си направя файл и затова искам поне основни характеристики: късен, ранен, и т.н

# 14
  • В градината...
  • Мнения: 15 929
Май паланачко чудо беше. Огромен и тлъст пипер. Но и в Шабла знаят как да го отглеждат. Кой не знае за "Шабленския пипер".
Преди няколко дни купих семена и за босилек, част от които насях в саксия. Ами вече изникна!

Общи условия

Активация на акаунт