Миа или Мия?

  • 4 489
  • 41
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 688
Само да ви кажа, че името сме го избрали вече и нямам нужда от предложения за други варианти. Смятам, че живеем вече в доста широкоскроен свят, за да се казват всички Мария или Иванка. Мисля, че въпроса беше категоричен и изчерпателен дали е по-правилно чисто граматически с "А" или с "Я" и мненията ви дали ви харесва или не са просто излишни.
Момонга, и аз се радвам, че сте се спрели на това име. Ние обаче решихме да е с "я", тъй като за нас е важно да е съкратеното на Мария, а то се пише точно с Я.

# 16
  • Мнения: X
Нищо, аз пак ще ги броя адашки! BlushGrinning

# 17
# 18
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 237
Мария ми харесва много повече.
Мия е глагол на български.Мия чинии...

Миа-но ще се налага все да обяснява с,,а,, или с ,,я,, се пише.

# 19
  • Варна
  • Мнения: 25 212
Не бих си кръстила детето Мия. То и Миа не бих, но ако трябва да избера едното, ще е Миа. По споменатите по-напред причини, няма да се повтарям.

# 20
  • Мнения: 768
Към авторката, в първия пост пита кое изписване е по правилно на български, а сега казва, че граматически е без значение Simple Smile в такъв случай се обезсмисля цялото питане, имайте предвид, че при имената няма правопис. Както го запишете, така ще бъде. В този смисъл например Валя може да бъде записана Валиа
Успех с бременността и раждането. Аз бих избрала Мария или Миа, само казвам Simple Smile

# 21
  • Мнения: 1 688
Към авторката, в първия пост пита кое изписване е по правилно на български, а сега казва, че граматически е без значение Simple Smile ..

Е, хайде моля ви, няма такова нещо!
Точно преди 4 мнения написах обратното на това, което твърдите, а именно че само и единствено граматически ме интересува как е редно да е, а не дали като цяло на някой дали му харесва името.

# 22
  • Мнения: 768
В такъв случай не съм ви разбрала. Извинете Simple Smile

# 23
  • Мнения: 200
Граматически погледнато би трябвало да е с "я", но дефакто е най-добре както на вас ви харесва. Все пак е вашето дете, не на някой друг.

# 24
  • Варна
  • Мнения: 25 212
За първи път чувам, че имената се подчиняват на граматически правила.

# 25
  • Мнения: 8 578
Личните имена се изписват така, както вие кажете. Няма правилно и грешно.
Миа/Мия го свързвам с глагола, но все пак Миа е една идея по - добре.

# 26
  • Мнения: 5 259
За първи път чувам, че имената се подчиняват на граматически правила.
Не се наричат граматически, а правописни, но да, има правила за изписване. Имената също се пишат и влизат в категорията на думите, така че също си имат правопис.

Както Митко не може да е Мидко, освен ако нарочно не целим правописна грешка, Мария не може да е Мърия, така и имената, завършващи на -ия или -ея, е правилно да се пишат накрая с -я, а не с -а.
Това разбира се няма да спре никого да си напише името както иска. Споменавала съм, че имам позната Кримена. Още през 70-те години са позволили на майка ѝ да я запише така, а сега вече едва ли някой би си правил труда да се заяжда. Но това не отменя правописните правила.

# 27
  • САЩ
  • Мнения: 471
Мия, на латиница го изписвайте Mia

# 28
  • Мнения: 4 376
Нито едното, ако името не е обичайно в държавата, където е детето.

Мия, Ида, това са глаголи. Какъв е проблема в Михаела, Мила, Мая или Мария?

# 29
  • Мнения: X
Проблемът е, че тези имена не са харесвани от авторката и тя предпочита един от двата варианта на името, посочено в заглавието на темата и.Rage

Общи условия

Активация на акаунт