Дело за подялба на имот

  • 1 921
  • 64
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 9 866
Да, но може и да ви накара да платите и лихви, и някаква част от съдебните разноски?

# 16
  • INFJ
  • Мнения: 9 348
Не е ли нормално някой да иска да вземе възможно най-добра цена за нещо, което е вече негово? И аз не бих се съгласила да ми се изплати жилище по данъчна оценка, ако пазарната цена е по-различна.
Логично звучи да му плащате 50% наем, все пак живеете в апартамент, който е и негова собственост, а той не е там.
Кой какъв човек е, съдът няма да разглежда, ще гледат само кой какво има по документи, и в такъв случай, мисля, че крайният резултат ще е в негова полза.

# 17
  • Мнения: 2 488
Най-добре е да извикате независим оценител, които да каже каква е пазарната цена на имота и да платите на вуйчото неговият дял. Полага му се по закон и това не може да го промените. А това дали е морално е съвсем друг въпрос и той в съда не важи.
Не разбрах точно за какво искате да водите дело. При една делба има вероятност да съда да се разпореди целият имот да се продаде на публична продан и да си разделите парите. От това губят всички. Освен това , както и другите са писали, съществува варианта съда да каже, че дължите наем.
Оставете на заден план емоциите, кой какви грижи е полагал и какви пари е давал. Мислете прагматично.Най-добре му платете по пазарна цена, вместо да си давате парите и нервите в безмислени съдебни битки.
Другият вариант е да се продаде целия имот и да си разделите парите.

# 18
  • Мнения: 40 868
Тоест, да речем той завежда дело, накрая съдът отрежда, освен цена, на която да му платим частта, да му платим и "наем" за времето, в което майка ми е ползвала апартамента от смъртта на баба ми до решението на съда?

Съдът не може да определи цена, а само да разпореди продажба. Цената ще се определи от пазара. Обаче до тгава ще сте загробили толкова нерви и пари по адвокати, че няма да си струва.
Виж да ви осъди за неплатен наем може. Поне за три (или 5?)  години назад, след това да кажем има давност. Но това с наема е съвсем ясен юридически казус - той не си е ползвал собствеността, а вие сте му я ползвали безвъзмездно.

# 19
  • Мнения: 9 866
И все пак, майката може би да каже, че ако е искал, да е дошъл да живее в АП.

# 20
  • Мнения: 3 510
Скрит текст:
Не е ли нормално някой да иска да вземе възможно най-добра цена за нещо, което е вече негово? И аз не бих се съгласила да ми се изплати жилище по данъчна оценка, ако пазарната цена е по-различна.
Логично звучи да му плащате 50% наем, все пак живеете в апартамент, който е и негова собственост, а той не е там.
Кой какъв човек е, съдът няма да разглежда, ще гледат само кой какво има по документи, и в такъв случай, мисля, че крайният резултат ще е в негова полза.
Пределно ясно ми е, че съдът се оповава само на закона, не на сантименти и прочие. Въпросът ми в първия пост беше по-скоро юридически, вие повдигнахте моралния.
Иначе да, нормално е "някой да иска да вземе възможно най-добра цена за нещо, което е вече негово", но до някаква степен пак опираме до моралната гледна точка. Аз поне пред съвестта си съм чиста. За баба и дядо ми съм направила и невъзможното.

Скрит текст:
Най-добре е да извикате независим оценител, които да каже каква е пазарната цена на имота и да платите на вуйчото неговият дял. Полага му се по закон и това не може да го промените. А това дали е морално е съвсем друг въпрос и той в съда не важи.
Не разбрах точно за какво искате да водите дело. При една делба има вероятност да съда да се разпореди целият имот да се продаде на публична продан и да си разделите парите. От това губят всички. Освен това , както и другите са писали, съществува варианта съда да каже, че дължите наем.
Оставете на заден план емоциите, кой какви грижи е полагал и какви пари е давал. Мислете прагматично.Най-добре му платете по пазарна цена, вместо да си давате парите и нервите в безмислени съдебни битки.
Другият вариант е да се продаде целия имот и да си разделите парите.
Идеята е ние да откажем да платим цената, която той ни определя. Тъй като той не е съгласен с тази, която ние му предлагаме, единствения вариант е да заведе дело. И от тук идва въпроса, дали за него ще бъде по-изгодно да заведе дело, за което ще плати много пари и време, или ще му е по-изгодно да се съгласи на данъчната оценка. Единствено, това което ЧС каза за ипотекирането на идеалната му част ме притесни, въпреки че пак казвам, той е с много лошо кредитно досие, както и има запор от ЧСИ.

# 21
  • Мнения: 40 868
Да де, обаче може веднага да предяви претенции за наем и докато се съдите наемът ще се трупа, ако не му го плащате. И ще се добави към вече натрупалия се. Представете си да трябва да му платите за 7-8 години...

# 22
  • Мнения: 3 510
Да де, обаче може веднага да предяви претенции за наем и докато се съдите наемът ще се трупа, ако не му го плащате. И ще се добави към вече натрупалия се. Представете си да трябва да му платите за 7-8 години...
Да, сега се сетих, че адвокатът ни беше продопредил за наем. Под натрупал се имаш в предвид от кога? От моментът, в който той наследява 50% от апартамента, след смъртта на баба ми?

# 23
  • Мнения: 40 868
Под натрупал се имаш в предвид от кога? От моментът, в който той наследява 50% от апартамента, след смъртта на баба ми?

Да. Освен ако това не е станало много отдавна, тогава ще има давност. Но поне  за три години назад съм сигурна, че може. Може и за пет да е.  Та делото може и пет години да се точи, но и наемът ще си тече.

# 24
  • Мнения: 9 866
ЧС,
А вместо да плащат наем, не може ли да му кажат да идва да живее той лично?
Макар че тогава той може да пусне за наемател 1-2 циганина...

Или както е казвал, да си заключи едната стая?
Но ако е малък ап.  ?

# 25
  • Мнения: 40 868
Именно, ако почнат да си правят сечено ще стане "Войната на семейство Роуз".

# 26
  • Мнения: 11 613
Единственият "чист" и безболезнен начин е жилището да бъде продадено и наследниците да си разделят парите. Всичко друго е загуба на много пари, а нервите изобщо не ги броя.

# 27
  • Мнения: 8 799
Вуйчото може да си ипотекира идеалните части и после да си чака делото - т.е. няма да е притиснат от нуждата.
Може да се води и дело за продажба. За мен това е най-доброто - продавате и после си делите парите на две и никой не мрънка, че е ощетен, защото продажбата е на истинската пазарна цена.
дали пък ще може да ги ипотекира, след като имотът е съсобствен, на ипотеки присъстват всички съсобственици.   И коя бянка ще иска да ипотекира съсобствен имот? Наистина ли има такива банки, които дават пари за съсобствен имот? странно.

# 28
  • Мнения: 9 866
Ако ползвате всички стаи, дължите наем.

Ами те не искат да продават у да делят, а да му платят по-малко на другия съсобственик.

Да, има банки! Виждала съм обяви в ЧСИ

# 29
  • Мнения: 3 510
Сериозно ли може да пусне наематели?

Общи условия

Активация на акаунт