Отговори
# 30
  • Мнения: 2 670
От моята камбанария отговора е НЕ (3-члено семейство). Добре че е заплатата на жена ми та успяваме да си позволим море. Но като цяло последните  3 години освен на море на друга почивка почти не сме ходили.
Моята заплата отива основно за наем и гориво.

# 31
  • Мнения: 423
Можем с доста условности 2-3 кратки почивки. Откакто сме трима - само една, малко по-дълго море. Тази година се надяваме да станем 4 и дори и морето е под въпрос, и то не толкова от тежка бременност. Висшисти, уж престижни работи, ама май само престиж. Да, трудно е.

# 32
  • Мнения: 11 993
Не знам каква ви е диагнозата, ММ е с ТЕЛК, аз съм с ДХ и си ходим на санаториум.
Дъщеря ми е със Смесено специфично разстройство на развитието - 50% ТЕЛК, приятелката ми е с епилепсия. И за двете няма санаториум.
Не пуша, не пия, на "заведение" сядам много рядко, най-вече през лятото с децата в парка докато те играят и пият сокче. Кола нямам. Ползвам ГТ или ходя пеша. Когато се налага ползвам такси (рядко), като рядко цената е над 5лв на курс.
И да, ходим с децата на почивка. 1-2 пъти годишно. Предпочитаме море. В чужбина още не сме ходили, имам си и вътрешни спирачки относно цитирани дестинации, а и не съм попадала на суперизгодни оферти, т.е по-евтино от България. Тук проблемът може и в мен да е че не знам къде да търся. Поради професията имам и ограничение кога мога да ползвам отпуска, ползвам в силния летен сезон 15.07 - 30.08. Въпросът е коректен за мен - могат ли всички да си позволят почивка. Не, не могат. По финансови (най-често) или други причини. А и разбиранията на различните хора относно почивката са различни. Един търси лукс и ол инклузив и да не си подаде носа извън хотелския комплекс, друг като мен търси достъпност с обществен транспорт и използва възможностите на мястото за разглеждане / посещение на интересни места.

# 33
  • Мнения: 18 973
Diziler, от постовете ти съдя, че не си семеен и предполагам, че живееш все още при родителите си, и имаш баща или брат, който пуши.

С деца и собствен дом е друго. Тук съм чела за "добри" заплати от близо хиляда лева, за "добри" заплати, с които се налага родителите да ти предоставят жилище и да ти го обзаведат, като се наложи да свиеш семейно гнездо и т.н. Подобни добри заплати са ок за сам човек, дори са добри джобни, ако живееш при родителите си и се налага да посрещаш само личните си разходи с тях, но човек, който е с дете или повече от едно, и се налага да плаща ток, отопление, храна, медицински разходи и пр., трябва много добре да си прави сметката, за да се побере в подобна сума.

 А и друго има. Аз например мога да спя и някъде за 20-30 лева на нощувка, в спартански условия, без значение на кой етаж, има ли асансьор, има ли паркинг, има ли друг човек в стаята, ама с бебето абсолютният минимум е 80-100 лева, което не включва никакъв лукс, а просто е чисто, да разполагат с бебешка кошара, че да не мъкна сгъваема, да има паркинг, да е достъпно за детска количка и да има кухненски бокс или поне електрическа кана за вода, че да не мъкна такава. Аз мога да изкарам лятото 2 седмици някъде с багаж, побиращ се в обикновена раница - 2 чифта бански, 2-3 броя тениски/потници, 2-3 чифта къси панталони, хавлия, едно яке, едни дълги панталони и едни затворени обувки за всеки случай, малко козметика, като се случва и на място да купя неща като паста за зъби, душ-гeл, сапун, джапанки и подобни, ама с дете багажът е много и летенето не излиза толкова евтино, като платиш багажа. Колата също е необходимост с детето, тъй като не живея на място с редовен обществен транспорт,  болниците са ми недостъпни с такъв, и не съм сигурна дали във влаковете и автобусите е достатъчно безопасно за бебе, предвид, че столче за кола не може да се сложи на седалката, а и самото столче е солиден багаж за човек без кола, мъкнещ със себе си бебе и бебешки принадлежности.

# 34
  • София
  • Мнения: 38 476
Ние затова сме си взели голяма кола, че с две деца и багаж става....
Като стана дума за две деца. От 15 години имаме 2-3, в които нямахме никаква възможност за почивка. Висяхме си в парка цяло лято като паяци.

Някъде бях написала - две почивки годишно са показател за средна класа. Обаче в БГ, родили ти се второ дете, рязко изпадаш от средната бг класа и трябва много да копал, за да си върнеш стандарта.

# 35
  • София
  • Мнения: 3 159
Това с багажа и децата хем е вярно, хем с всяко следващо пътуване отпадат много неща. Когато синът ми беше бебе пообиколихме доста, основно с колата, и багажът намаляваше всеки следващ път. Носиш кошарата 1-2 пъти, че и матрак, стерилизатор, най-екстремните и вана дори, после търсиш място с кошара, после отпада нещо друго, и в крайна сметка се нормализират нещата с малко опит. Сега е на 4 години, седмица на море му се събира в куфар за ръчен багаж, отделно понякога сгъваема тротинетка, не повече.

# 36
  • Мнения: 54 406
Едно време все с кошари и столчета са ни водили, айде холан!
Ти взе като Контеса да се превземаш, Куку. Simple Smile

# 37
  • Мнения: 18 973
Едно време все с кошари и столчета са ни водили, айде холан!
Ти взе като Контеса да се превземаш, Куку. Simple Smile

Не че се превземам, но искам да има кошара, защото, освен спането, се изправя и е опасно и значи да не мога да мигна или да вляза в тоалетната, ако няма къде или в какво да я запра. Вкъщи ползвам и  столчето за хранене и количката за тази цел, но това пак е багаж. И всъщност, и едно време като бебета и аз, и мъжът ми сме имали кошари/кушетки с преграда, и не съм останала с впечатлението да е било някакъв лукс дори и тогава, а било масово. Оставяли са децата в кошарата редовно и масово. По хотелите също мисля, че е имало. У баба ми съм спяла в бебешката кушетка на леля ми. И сега в болничните отделения, където се хоспитализират бебета, има креватчета с прегради. Необходимост е според мен в тази възраст.
 
За столчетата също не се превземам. Забранено е без столче в лек автомобил и не е безопасно, предвид, че в днешно време се кара с много по-високи скорости от едно време. Във влак как се предполага да оставя бебето, за да отида до тоалетна? Иначе да, и аз все по-малко гледам да мъкна. Последния път купих един голям леген на място за къпане, и после не съм си го вземала обратно. Но за да има на място кошара и прочие удобства за бебе, обикновено не е най-евтината опция за нощувка, за което и ставаше дума.

# 38
  • Мнения: 11 993
Кукумицинка, права си за това, но все пак става въпрос за 1 година (първата на детето). Та и да се пропусне не е нещо фатално. Планирани и платени почивки са пропаднали поради заболяване, нали? Винаги нещо може да се обърка.
С две годишно и 6-годишна, сама и без кола ходих на море. Евтино, от Грабо и не съм търсила кошара.

# 39
  • Мнения: 2 670
Какви хотели какви кошарки едно време?
Тези които сме родени през соца масово почивахме на бунгала. Ще питам майка ми как е било. Брат ми беше 8-9 месеца спахме в бунгала на Ахтопол. Нямам спомен как и на какво но ще питам.

# 40
  • Мнения: 40 869
По соц време ме заведоха на море чак когато бях на 3 годинки. И днес смятам, че не му е мястото да се тътрят бебета по пътувания, освен ако не се налага. Една - две години без море никой не е умрял. И с моето дете беше така - първата година тотален пропуск, втората я оставихме за малко на отглеждане и отскочихме за седмица и чак от третата вече ходим семейно. И в чужбина (не на море, а на екскурзия) чак след десетата година сме я водили, преди това нито и е интересно, нито има сили да обикаля забележителности.

# 41
  • Мнения: 11 993
IvanGeorgiew, синът ми е роден март 2014. През август с кака му и бебо ходихме за една нощувка на "лагер", организиран от един център за рехабилитация, който посещаваше каката. Бунгала в едно село. Кошара няма. Обърнах раклата към стената (имаше малко гръбче) и постлах едно одеало. Там спа синът ми една нощ.

# 42
  • Мнения: 18 973
Кукумицинка, права си за това, но все пак става въпрос за 1 година (първата на детето). Та и да се пропусне не е нещо фатално. Планирани и платени почивки са пропаднали поради заболяване, нали? Винаги нещо може да се обърка.
С две годишно и 6-годишна, сама и без кола ходих на море. Евтино, от Грабо и не съм търсила кошара.

Да, просто от 1-месечна до сега се е налагало да я водим няколко пъти по задължение на няколкостотин км път, с преспиване, престой и пр., макар и никога да не сме ходили на почивка с бебето. Иначе да, и аз не бих си го причинила доброволно дълъг път и престой на чуждо място в този период.

# 43
  • София
  • Мнения: 3 159
С бебе си е направо лесно в сравнение с 2-годишно. Не сме пропускали почивка защото сме с дете, дори напротив - по принцип аз по-трудно се освобождавам, а когато бях вкъщи нямаше този проблем. Скитахме доста, за мен всеки вариант да не сме в София е плюс. Или сме късметлии или е резултат, но дребния е сравнително много здрав, пътува без проблем на всякакви разстояния (помирише ли столчето, заспива до минути), кара ски, плува, и изобщо никакви негативи не виждам. Но разбира се трябва да си организираш пътуванията така, че да не са натоварващи.
Ако ММ ще кара ски 5 дни по цял ден, а аз ще търча след двегодишен 24/7 няма да ми се пътува. Но ако кара до обяд, после сън и имам час-два за СПА, всичко е точно.

# 44
  • Мнения: 40 869
На две години ли плува и кара ски?

Общи условия

Активация на акаунт