Подготовка за нормално раждане - информация, въпроси и отговори

  • 47 765
  • 776
  •   1
Отговори
# 390
  • Мнения: 1 076
По време на раждането, по едно време ме сложиха във вода, в опит за облекчение. Успях да стоя половин час и излязох. Не ми беше удобно и ми беше минимум толкова болезнено по тази причина, че не можех да намеря поза и стабилност. 
Не казвам, че водното раждане е лоша идея. Просто при тогавашното ми раждане и за мен в онзи момент, не беше най-оптималното.
Вероятно с второто раждане пак бих опитала.

# 391
  • Denmark
  • Мнения: 1 007
Казват, че във водата мускулите се отпускат и целия процес е по-лесен, но, разбира се, зависи от много други неща, някои от които посочи janin4eto_87. Просто може да е допълнителна помощ, както кислородът, който се дава или четох за акупунктура, че и масаж на зърната(за подпомагане производството на окситоцин), дишане и медитация също и всякакви други натурални средства и методи.

# 392
  • Мнения: 620
Паола, няма как да си тренирала тазовото дъно, освен ако не си правила целенасочени упражнения за него. Също така, тежестите са противопоказни по време на бременност, защото натоварват допълнително тазовото дъно и заедно с тежестта на бебето се получава голям натиск. В резултат може да се получи смъкване на матката. Тя по принцип винаги леко се смъква при бременност и раждане, но тежестите могат да влошат нещата. Така че те съветвам да прекратиш всякакви тренировки с тежести и да тренираш само със собствено тегло.

А болките по време на секс може да се дължат на разширената матка, тъй като тя се разширява и в областта на влагалището.

Не съм упоменала никъде ,че съм тренирала по време на бременност. Тренирах усилено преди да забременея, след това спрях всякакъв вид натоварване. И има доста упражнения за вътрешната част на бедрата, които стягат и тазовите мускули .. когато добавиш и тежести , се усеща определено.
За болките, възможно е .. не съм питала лекар.. просто не практикуваме , особено в края на бременността,въпреки ,че съм чувала ,че в края сексът предизвиквал раждане 😁.

Марая , за докосване на зърна ,още повече масаж 😳 , да не чувам хахаха . Става ми лошо като си ги докосвам , че дори и като си го помисля само хахах

# 393
  • Мнения: 18
Happy_mommy, защо реши, че не може да се тренира с тежести по време на бременност? Всички настоящи препоръки са, че при една нормално протичаща бременност може да се продължи със спорта, който жената е практикувала преди бременността. Това важи и за тренировките с тежести. Ето някои статии, но има доста източници по тази тема:

https://www.babycentre.co.uk/a7878/using-weights-in-pregnancy
https://healthengine.com.au/info/exercises-to-do-and-avoid-during-pregnancy

Това, разбира се, не означава да започваш тепърва с тежестите, когато забременееш. Но, ако си вдигала преди и се чувстваш добре, няма причина да спираш. Казвам го като човек, който тренираше с тежести до деня преди да роди, и не защото съм несериозна, а защото си направих обстойно проучване дали е вредно или не (+ АГ каза, че няма проблем, стига да се чувствам добре).

Скрит текст:
Паола, няма как да си тренирала тазовото дъно, освен ако не си правила целенасочени упражнения за него. Също така, тежестите са противопоказни по време на бременност, защото натоварват допълнително тазовото дъно и заедно с тежестта на бебето се получава голям натиск. В резултат може да се получи смъкване на матката. Тя по принцип винаги леко се смъква при бременност и раждане, но тежестите могат да влошат нещата. Така че те съветвам да прекратиш всякакви тренировки с тежести и да тренираш само със собствено тегло.

А болките по време на секс може да се дължат на разширената матка, тъй като тя се разширява и в областта на влагалището.

# 394
  • Мнения: 73
Относно раждането във вода съм чувала големи суперлативи от една позната, която роди в Белгия. Каза, че много лесно е родила, за себе си не знам дали бих го избрала. В София май само е възможно в Св. Лазар и Тина Киркова.

# 395
  • Пловдив
  • Мнения: 13 459
Аз бих заложила на водното раждане, но в Пловдив не си предлага май в болницата, към която съм се насочила.

# 396
  • Мнения: 5 468
Adrianaaa.S, да, наясно съм с тези препоръки и как масово тренирането с тежести се смята за безопасно по време на бременност. Но проблемите със смъкване на матката и други органи, за съжаление, са малко коментирани и никой не обръща особено внимание на това. Повечето източници наблягат, че е безопасно за бебето, че не би довело до преждевременно раждане и т.н., но проблемите с тазовото дъно, които могат да възникнат, никой не им обръща внимание. Аз знам тези неща от лекар. Има жени, които са предразположени към слабост на съединителната тъкан и те са изложени на по-голям риск. Т.е. това, че за бебето в безопасно, не означава че майката няма да има проблеми на по-късен етап след раждането.

Относно водното раждане, аз бих опитала, ако се предлагаше в повече болници. Като съм била с контракции, много ми е помагал топъл душ и мисля, че топлата вода има успокояващ болката ефект. Ще бъде интересно някоя мама, родила водно, да се включи.

# 397
  • София
  • Мнения: 1 791
Здравейте,
моя приятелка имаше февруари месец водно, немедикирано раждане във МБАЛ Св София. Много е доволна от избора си.
При нея е първо раждане; каза че водата много ѝ е помогнала. Отишла е в болницата с голямо разкритие и веднага се е настанила във ваната. Два часа по-късно роди 4.2кг бебе. Минала е със съвсем малко разкъсване.
Това мога да докладвам от втора ръка.

# 398
  • Мнения: 268
Според мен това колко е болезнено раждането зависи от много неща, голяма част от които нямат нищо общо със средата, в която се ражда.
Някои от тях са - анатомична особеност на жената, предлежание на бебето, времетраенето на раждането, дали е индуцирано или не..
Моето първо раждане беше със секцио, много ме боля и преди операцията ( беше по спешност на 8 см разкритие) и след това. Второто беше нормално, предно тилно разположено бебе и както казах въпреки размерът му, не съм имала страшни болки. Третото се очакваше да излезе само..обаче се оказа задно тилно и това е най-болезненото ми раждане досега..никакви напъни, чести контракции, болка без край. Четвъртото го родих почти без да усещам контракции, все едно бях отишла на кафе..

Ехааа! Браво за смелостта да родите четири деца. И то още три след секцио. Браво! В коя болница се случи това чудо?

# 399
  • Мнения: 73
Някой знае ли къде мога да си направя онова изследване, което представлява натоварване с глюкоза? Днес бях на доплер и според доктора водите са ми малко в повече. Съмнява се за гестационен диабет. 😩

# 400
  • София
  • Мнения: 3 387
Някой знае ли къде мога да си направя онова изследване, което представлява натоварване с глюкоза? Днес бях на доплер и според доктора водите са ми малко в повече. Съмнява се за гестационен диабет. 😩

В Цибалаб, Рамус, Синево, Бодимед. Виж коя лаборатория ти е удобна и дали го предлага изследването. По принцип мисля, че се прави до определена гестационна седмица (28г.с.), но това трябва да го провериш да не те излъжа. И препоръчително си купи предварително прахче глюкоза от аптеката. Мен ме накараха да купя и занеса, защото тази която ми дадоха се водеше оборотна. И виж какво изискват лабораторията преди теста - 8-10-12 часов глад, да не е пита вода и каквито и да е течности (някои позволяват по няколко глътки по време на самото изследване, но само толкова).

# 401
  • Мнения: 108
На мен в 31 г.с ми направиха имам гестационен диабет бебето вървеше 3 седмици по голямо и се усъмниха с направление от АГ можеш да отидеш на диета съм вече 6 седмици и слагам инсулин но бебчето вече е в норма и всичко е нормално Simple Smile

# 402
  • Мнения: 73
От самото начало моето си върви 7-8 дни напред, но и на трите фетални околоплодните си бяха в норма. Днес на доплеровото изследване докторът каза 6,5 см максимален вертикален джоб. Разрових се, естествено това нищо не ми говореше, та открих че е нормално да е от 2 до 8 см. Не знам, явно 6,5 му се стори горна граница. Като цяло толкова малко ям и то не нарочно, но просто много лесно се задъхвам, особено като приема повечко течности наведнъж. Ако трябва за мина на диета заради ГД, не знам, сигурно ще ме сложат само на плодове😮

# 403
  • Мнения: 108
От самото начало моето си върви 7-8 дни напред, но и на трите фетални околоплодните си бяха в норма. Днес на доплеровото изследване докторът каза 6,5 см максимален вертикален джоб. Разрових се, естествено това нищо не ми говореше, та открих че е нормално да е от 2 до 8 см. Не знам, явно 6,5 му се стори горна граница. Като цяло толкова малко ям и то не нарочно, но просто много лесно се задъхвам, особено като приема повечко течности наведнъж. Ако трябва за мина на диета заради ГД, не знам, сигурно ще ме сложат само на плодове😮
И плодове не ми дават да ям само зеленчуци месо телвшко риба или пилешко черен отиз черни спагети черни макарони хляб единствения който не ми вдига захарта е 100% типовия на милена всички други черни имат захар в тях общо взето от месец и полвина карам на домати и сирене при мен всичко друго си вървеше нормално освен кг на бебето околоплодни води всичко пу пу си е наред но плодове тук от няколко дена не се сдържам и хапвам по някоя друга праскова но веднага ми се отразява на захарта Simple Smile

# 404
  • Мнения: 73
Да побутна малко темата😀Пиете ли чай от коприва за покачване на хемоглобина? Аз от време на време пия по една чаша, но нещо напоследък спрях, защото имам доста контракции, а казват, че копривата може да ги стимулира. Иначе на последната ПКК беше най-висок за цялата бременност.

Общи условия

Активация на акаунт