Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Моята възрастна котка - гериатрична тема

• 11 847
  • 223
  •   1
Отговори
# 210
  • Пловдив
VickyTaylor, с какво храниш и по колко?
Томас е около 6,5 кж, а сигурно трябвада тежи макс. 4 кг.
Как да го накарам да пие вода? Чувала съм, че не е добре гранули да се киснат. А съм и сигурна, че некиснати няма да ги помирише даже.

# 211
  • Terra incognita
Храня го с паучове, гранули и месо от нашата трапеза. Гледам да не изяжда повече от един пауч за денонощие. 100гр го разделям на около 4 порции за деня. Като огладнее давам или от пауча, или малко гранулки, редувам ги. Но никога не оставям пълна купа с храна. Ако ядем месо му даваме и от него, защото много досажда. Беше 6.330кг, смъкна до 6.150 някъде и изглежда видимо по- втален.
За водата нямам идея как да го накараш да пие повече. Аз, понякога, като ми остане малко вода в бутилката, му сипвам в капачката и той я изпива.
Сега се сетих да попитам дали е проблем, че му давам бутилирана вода, защото чешмяната е много варовита?

# 212
  • София
Моят е 4,5 кг. Сутрин яде по половин пауч. Купичката със суха храна си стои. Не яде ако му е останала малко храна. Иска да му е пълна винаги Simple Smile
Вода пи е от автоматична поилка, поне 2-3 пъти дневно.
За бутилираната вода не знам, предполагам може, но най-вероятно трябва да се сменят различни марки.

# 213
ЧНГ на нашите верни и мъдри другари!

На Том не му трябват гранули, според мен. Той и без това няма зъби. Някаква формулка на РК (има такива паучове) за засищане с малко калории, се разрови, да намериш, Иланг.
Не за кастрирани, ами за наднормено тегло.

# 214
  • Пловдив
amy_nka, видях ги РК, но тази храна съдържа зърнени култури.
Реших известно време да давам само около 190-200 гр консерва на ден - разделена на 3 приема, с консервата 120-130 мл вода. Той друга вода не пие. Явно няма нужда. Спирам за седмица - две гранулите.
Купила съм му  смесени пакет от тези консерви https://www.zooplus.bg/shop/kotki/konservrana_hrana_kotki/wild_f … edom/adult/656929
Влажност 81%. Мога да намаля количеството до 180 гр на ден, но изобщо не ми се иска да го моря от глад. За 6 кг котка (Кастрирани и живеещи само у дома котки) препоръчват 180-260 гр.
С една пръчка с пера на върха го водя на "фитнес". Лятото се движи повече, защото излиза на терасата, обикаля по парапета,  виси на климатиците. Сега основно седи върху компютъра и от време на време бие кучето.

Дано да му е дадено време да се пробваме да отслабва. Чудя се дали да го мъкна по рантгени и скенери. Ако има разсейки в дробовете - какво може да се направи... Нищо ефективно.
Аз вода давам от чешмата, понякога филтрирана от кана Брита. Не давам бутилирана, защото и ние не пием такава.

# 215
А, какво като съдържа зърнени култури? Аз наблюдавам, че моите котки търсят зърнени култури под форма на хляб, баница, макарони... Нещо не съм убедена в теорията за зърнените култури. Каква точно им е вредата? На какво ще им навреди яденето на хлебни и производни храни? Все пак не ядат царевица, жито ядат, като нас. И най-важното, не прекаляват.

# 216
  • Terra incognita
Котките по природа са хищници и менюто им би трябвало да се състои предимно от чисто месо, вътрешности и т.н. и всяко отклонение от това меню може да им коства здравословни проблеми като затлъстяване, диабет и т.н. , защото зърното е въглехидрат.
Така разсъждавам аз.
Напоследък е модерен методът на хранене БАРФ, който се състои в предлагане на сурови месо, вътрешности, ядливи кости, подходящи зеленчуци и т.н.
Има и такава марка сурова храна.

# 217
  • Пловдив
След голямото четене на полезно/вредно, нужно/ненужно реших, че зърнени и ориза са излишни въглехидрати. Идеята уж е да се водим с какво биха се хранили в естествена среда. Ама до сега съм го хранила със съдържащи зърно храни за съжаление.
Томас няма стремеж към тестени, а само към месо, риба, кашкавал и марули.
Луканки, салами, маслини и други храни, които подлудяват приятелски котки, изобщо не го интересуват.

# 218
  • София
Аз имам кана на Акфафор, но рядко му давам на моя вода от каната. В момента сме с някакъв филтър с магнезий, на мен водата не ми харесва, а на добичето - изобщо.
Сурово месо никога не съм му давала. Фен е на всякакви бекони и шунки, царевица, грах и сладолед. Котешки пастети не харесва, предпочита по-течни паучове.
Направих си голям списък с качествена (според Зооплюс) суха храна. В кварталният магазин намерих два вида, РК не купувам. Имаше само една "grain free". Не зареждали такива храни, защото били скъпи и никой не ги купува.

Купувах РК и беше фен. Слагам му смесена храна в купичката и беше в състояние да разпръсне цялата храна, за да стигне до някоя гранула на РК.

Имам семена на трева и трябва да посея. Добичето успя леко да опасе една драцена. А лятото изяде листата на лютите чушки.

# 219
  • София
Заради моето добиче вече второ растение отива от къщи другаде, и сега тревопасният гледа жално празното място.Ей това иска да дъвче - хамедорея:
Скрит текст:

# 220
  • София
Едната ми драцена е с тънки листа и е на ниско място. Точно на нивото на носа му Simple Smile Изкушаващо. Другите съм ги качила нависоко.
Лятото се бях притеснила когато опаса листата на лютите чушки. Не помня в коя от двете теми писах.
Тревата никне бързо и ще му посея. Бях купила пакет френска трева и поне три пъти ще използвам семената.

# 221
  • Варна
Кетята зоба оксалиса и китайските рози, листата им са направо на дупки от нея.

# 222
Едната ми драцена е с тънки листа и е на ниско място. Точно на нивото на носа му Simple Smile Изкушаващо. Другите съм ги качила нависоко.
Лятото се бях притеснила когато опаса листата на лютите чушки. Не помня в коя от двете теми писах.
Тревата никне бързо и ще му посея. Бях купила пакет френска трева и поне три пъти ще използвам семената.

3 пъти ли? Как ги ползваш 3 пъти? Аз като изсъхне тревата купувам нови.

# 223
  • София
3 пъти ли? Как ги ползваш 3 пъти? Аз като изсъхне тревата купувам нови.
В смисъл, че семенцата в пакета са много - садя малко, расте, изсъхва, махам... и сея нови.

Общи условия

Активация на акаунт