Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Моята възрастна котка - гериатрична тема

• 13 622
  • 240
  •   1
Отговори
Заповядайте в първата по рода си гериатрична темичка за котки! Тук нека споделяме как се грижим за нашите възрастни другари, с какви проблеми се сблъскваме и как ги разрешаваме. От какво страдат възрастните котки и какви по-специални грижи изискват.

Моята дружка е 10-годишна кръстоска, която тази година за първи път показа признаци на остаряване. Иначе е котка спoртист. Излизаме заедно да изхвърлим боклука. Докато аз хвърлям боклука, тя удря един спринт и изкатерва за секунди някое дърво. Като ме види, че се връщам от контейнера, слиза и отново се прибираме. Някой път, разбира се, оставаме на слънце пред блока, че витамина Д, който взимаме от слънцето ни е много необходим на старини.

Първите признаци на стареене, които показва са повечко сън и търсене на топлина - навира се да спи под завивките, до краката или корема ми. Преди не го е правела.

Последна редакция: ср, 04 мар 2020, 17:05 от amy_nka

# 1
  • София
Писах и в другата тема - след като според ветеринаря КК и биохимия на котьо са ОК, за какво друго да следя?
Не съм го зарязала, но сме 4 души, вкл.10-годишен син и ми е трудно с вниманието към всички, все пак не съм първа младост и си имам болежки.

# 2
Не знам дали има предистория твоя котьо или за профилактичен анализ става въпрос. На колко е години? Аз миналата година пуснах за първи път ПКК, без биохимия обаче и ветка каза, че е ок. Тази година след НГ се наплаших с някакви симптоми и беж до Хасково. Изследванията издават да се насочвам да следя за ХБН, ама още няма нищо потвърдено. Писахме си с д-р Николов от клиника Анимо в Бургас, за изследване на SDMA - маркер на бъбреците. Яд ме е, че няма такива ветове и добре оборудвани клиники около мен. Човека ясно и точно ми каза какво трябва да се изследва да се диагностицира и определи стадий на ХБН, а нашия вет от Хасково половината от тези неща не ги е изследвал. Няма апаратура.

# 3
  • София
От по-специалните грижи, засега само минахме към храната на Роял Канин за котки в напреднала възраст и увеличихме дозата мека храна, от която тя така или иначе признава основно соса. Моята е на 13 години и засега, освен повечето спане, не проявява някакви особени признаци на промяна в поведението и навиците - препуска си из къщи, катери се по рафтовете и настоява сутрин и вечер за персонален масаж...

# 4
  • Terra incognita
След каква възраст котката се счита за възрастна? Моята е на 8, ама май си още младеж.

# 5
След каква възраст котката се счита за възрастна? Моята е на 8, ама май си още младеж.

Ами, от 7+ е възрастта от която се смятат котките за "сениор". И моята на 7 тичаше и риташе като младеж и изведнъж след тази НГ (на НГ вечерта си подхвърляше скариди като младеж) си дадох сметка, че кога са минали 10 години, че погледът й ми изглежда малко уморен, по-скулеста ми изглежда муцунката. Смали се, като че ли, отслабна (не анорексия, ама просто каква беше през лятото, а каква е сега на размер...). А, преди 2 седмици като спря да играе, да пие вода и спа няколко дни продължително, едно, че си изкарах акъла, друго, че си дадох сметка, че тя вече спада към категория "възрастни". И че трябва да се правят някои профилактики. Че не съм обърнала достатъчно внимание на здравето й. Като се държи като младеж не го мислиш толкова. Вярно не е на 18, но на 10 вече се държи като "възрастен човек". Търси упора, подкрепа, топлина, спокойствие, като възрастен човек.
Типично за възрастните котки е запекът - организмът започва да работи на по-бавни обороти. Моята котка никога не е повръщала косми, но пък покрай запека забелязах, че те целите й изпражнения са от косми. Като са сухи могат да се разчупват и излиза, че от вътре са космени топки. Преди да установя, че котката ми е вече възрастна, не се бях замисляла за това къде отиват тия косми. Притеснението ми винаги е било от диария. До колкото виждам и други възрастни котки страдат точно от запек. Явно не се хидратират достатъчно. Ето моята не пие вода от 3 седмици почти. Вета каза да й сменя сухата с мокра храна. Само от там поема вода. Макар че търси гранулите все още, в момента е на профилактична диета само с мокра храна и то ренал.

# 6
  • в прекрасна къща в уютна градина
Мойта Маша никога не съм я възприемала за възрастна, макар че е на 16.
Винаги си е била игрива, даже до преди година-две се разгонваше.
Слава Богу, единствено имахме проблем веднъж с нея, оказа се че има глисти... и не се хранеше и беше много окльощавяла. Но взехме мерки и се оправи бързо.
Но сега след тази диагноза за отлепени ретини на двете очи и 100% слепота, направо ни дойде като гръм от ясно небе, защото всички много я обичаме и глезим вкъщи.
Учудващо се ориентира отлично и с много малки изключения не можеш да познаеш, че има проблеми. Даже на мен вкъщи не ми повярваха, когато им обърнах внимание. Едва след прегледа бяхме сигурни и съкрушени.

# 7
  • София
Това е моят старец Joy На 17 е.
Скрит текст:
Първите признаци на "помъдряване" бяха, че спря да ни хапе.
Заиграва се, но много рядко. Иначе обича да тича по апартамента и да ръмжи.
От бебе е спял на топло, т.е. под завивката ми. Според мен това не е признак на остаряване. Когато му е студено (през зимата) гледа да се навре под дрехата ми Simple Smile Лежи, спи и мърка Simple Smile
През зимата спи в спалнята, а като се затопли времето (пролет) спи в детската стая (източна).

Никога не е бил навън. Иначе е "селско"/дворно коте. Взех го от къща когато беше на месец и малко.
От миналото лято излиза на западният балкон и се припича на слънце.

Храня го с паучове и суха храна (смесвам различни видове). Беше се пристрастил към Рояла и му я спрях. Давам му и котешки пасти на Miamor.
Когато се яде е първа писта на масата. Луд фен е на бекони и шунка. Яде царевица и грах. Царевицата я предпочита. Обича сметана и сладолед Simple Smile

# 8
  • София
Само пиша и после го няма. Вече 3 пъти.
Моят котьо е на 16. Свикна да яде РК през 2009, защото с бебето четях други теми, хич не ми беше до котарака.
В последните години купувам по малко от препоръчаните тук, но вече е късно - иска си джънк фуд и това е.
Понякога го прихваща да потича, аз нарочно го гоня и псъткам, да се раздвижи, но мине 20-тина метра и ляга.

# 9
Сигурно съм досадна вече, но отлепянето на ретините има връзка с високото кръвно, което пък може да има връзка с първична или вторична патология (хипертироидизъм, бъбречна повреда, чернодробен шънт). Високото кръвно е т. нар. "тих убиец". Искам да мога да меря кръвното на моята котка, а няма къде и с какво. Толкова ли не се сещат тия ветеринари да инвестират в апаратура? Защо аз трябва да мъкна котка чак до Пловдив (да я лашкам 4 часа по завои с кола) и да я тормозя за такава лесна процедура? Били скъпи. Колко да са скъпи? Цени между 600 и 1600 евро. А, колко котки и кучета ще минат през този апарат... Все ще си избият инвестицията...
Вие правите ли профилактични прегледи и през колко време? Дълголетниците ви ваксинирани ли са и последно кога са ваксинирани?

Пит, как така се разгонва? Не е ли кастрирана?

# 10
Не е кастрирана, не я ваксинирам, не излиза навън.
Не си досадна Simple Smile Напротив, това са важни неща за по-възрастните котки, нали затова отворихме друга тема.
Права си за кръвното, това ми го каза и ветеринаря. Но не е мерил кръвно, де... Тя клиниката бих казала, че е модерна, там и операции правят, а собственичката е ветеринар-офталмолог.
В интерес на истината не правя профилактични прегледи, струва ми се голям стрес за животното.
Последно ѝ правиха кръвна картина и преглед преди около година и половина, защото беше мнооого отслабнала. Сложиха я на системи и я захраниха, после се оказаха глисти, но това го открих аз случайно.
Сега животното се чувства добре, жизнена е, обикаля си все едно няма проблем, любвеобвилна е, с хранителен режим нормален, не е лакома, но хапва по 3-4 пъти дневно по малко и то предимно котешка храна. Човешка много рядко, затова се опитвам да купувам качествена котешка.

Последна редакция: пт, 06 мар 2020, 15:48 от Пит

# 11
Стана ми интересно, понеже няма много привърженици на некастрирани женски... Значи ти 16 години я понасяш разгонена? Как става това? Колко пъти в годината се разгонва? И, казваш, че последно се е разгонила преди 2 години? А, не те ли притеснява, опастността от гинекологично заболяване? Или си викаш до сега щом нищо не й е станало - не го мисля от тук нататъка?

# 12
Пит, голямо, голямо БРАВО от мен. 😍 Без да се чувстват обидени другите, но такива неща като кастрация, ваксини, премахване или рязане на нокти и пр., за мен са си издевателства над тези ангелчета.

# 13
  • In the land of Never Never
Дуся и Васко са на 10 години, кастрирани, ваксинирани.
Дуся има нещо като кашлица от време на време, спира, присяда ниско, изтегля главичката напред и почва едно като хъркане, от стомаха идва. Не й е приятно явно, но минава относително бързо, след една две минути. Мислех че са глисти, но съм и давала обезпаразитяващо, няма разлика. Но се случва рядко и така е от години.
Тя ми е запечена доста, изкарва едни акита твърди като камъчета, но е капризна, на всички здравословни храни и качествени храни, които съм опитала, ми се врътва и ги оставя да изсъхнат.
Давам това което обича - Фелин Порта21 рибешка серия паучове - с алое и с телешко. Тя е добра и качествена храна, но като че ли няма много влага.
Със сухата храна е проблем, тя вече няма зъбки, и гранулите трябва да са малки като размер, но не мога да намеря такива, които да са за стари котки. От Зооплюс няма как да разбера какви са гранулите, а и това което може да се купи там, е обикновено големи количества, а не мога да рискувам.
Сухата храна на Васко е за чувствителни котки, той пък дриска, и тя е с малки гранули, но пък запича. Дуся я харесва, яде я, но после й давам малцова пастичка в еднократни опаковки, харесва й.
Ако някой ползва дребни гранулки за стари котки, да сподели марката.
Имала съм стари котки, майка и син, стигнаха до 20 и 19 години съответно, майката беше здрава и пъргава, а котарака имаше целия възможен букет от старчески болести и ослепя, но си го гледахме, много мило и добро коте беше.

# 14
  • София
Glikoza, каква е козината на Дуся? Моят "кашля" от време на време (коремно), но обикновено изкарва козина. Не всеки път.
Миналата година му купувах френска трева на семена. Покълна и ядеше от нея. Доста е икономична... "Садя" по малко и покълва много бързо.
Има гранули за възрастни котки, мисля че ги водят 7 или 8+. Ще разпитам подробно в магазина, защото не помня марките. Аз купувам по обикновено 5-6 различни по 200гр и му ги смесвам.

# 15
Абсолютно същия проблем го имаме и ние. Не мога да разбера кашля ли или се опитва да повърне нещо, защото после преглъща. И аз си мислех, че може да е белодробни паразити, понеже аз от година и нещо не съм я обезпаразитявала вътрешно, от както даде някаква алергична реакция, докато й чистеха зъбите и се наложи да я спасяват спешно. Цялата се беше подула и ветката не знаеше от какво е. След инцидента втори път се беше подула и ветка каза, че сигурно пчела я е боднала. Като й давам хапчета тя просто не може да ги глътне и цялата й уста става в пяна, та ме е страх да я обезпаразитявам с хапче, да не вземе някаква алергична реакция пак да даде. После бях решила с Бродлайн да я обезпаразитя, ама сега е със съмнения за ХБН, и пак не смея, щото не знам колко е токсично за бъбреци и черен дроб. Та, все си мислех, че тази кашлица може би идва от необезпаразитяване. Значи, не е от това, щом Гликоза е обезпаразитила и пак е същото... Освен наистина да се опитва да повърне косми. Но тя никога не вади косми през устата. С изпражненията ги вади. Малцова паста до сега не съм давала. Каня се да пробвам, ама още не съм се ориентирала към коя да поръчам. От Зооплюс какво мога да поръчам? Има ли хубави малцови пасти?

Гранулите за възрастни котки, където ги водят, обикновено са точно по-големи, с цел да ги хрупат и да им се чисти зъбния камък. В Зооплюс нали качват потребителски снимки и могат да се видят какво представляват като големина гранулите?
Брит-а Сензитив, който аз купувам за цялата рода (с алергии, без алергии, с чувствителен, нечувствителен стомах наравно) са сравнително плоски кръгли гранули. А, преди да ги задигнат от пазара бяха с форма на оризови зърна, много ми харесваше тази им форма.

Последна редакция: сб, 07 мар 2020, 14:12 от amy_nka

# 16
  • Terra incognita
Всичките ми котки са кашляли по споменатия начин и май всички го правят. Мисля, че е по- скоро от космите. Аз му купувам котешка трева. Случва се да я повърне, но какво да се прави. Важното е да се чисти.

# 17
Олекна ми. Един проблем по-малко да го мисля. Моята котка продължава да слабее и не ми харесва тази работа... От както е на диета ренал постоянно е гладна. Храня я през два часа с малки порции РК ренал пауч. По-голямо количество ако й дам го повръща. Ама храната е нископротеинова, не се нахранва с нея. Купила съм й и гранули ренал, ама като не пие никаква вода... Не ми харесва тая работа. Контролният ни преглед е след седмица, ама май няма да дочакам...

Какъв трябва да е ефектът от котешката трева? Повръщане?

# 18
  • Terra incognita
Не винаги повръщат. Полезна е за стомахчето, освен това обира космите. Моят я обожава, всеки ден пасе по малко.

# 19
А, малцовата паста тогава за какво служи?

# 20
  • Terra incognita
Нямам представа, за пръв път чувам.

# 21
  • София
И малцовата паста е уж за намаляване на погълната козина.
На Miamor купувам аз - с малц и с мултивитамини. Редувам ги. Допадат му на моят котарак.

От тревата моят рядко повръща.

# 22
Glikoza, каква е козината на Дуся? Моят "кашля" от време на време (коремно), но обикновено изкарва козина. Не всеки път.
Миналата година му купувах френска трева на семена. Покълна и ядеше от нея. Доста е икономична... "Садя" по малко и покълва много бързо.
Има гранули за възрастни котки, мисля че ги водят 7 или 8+. Ще разпитам подробно в магазина, защото не помня марките. Аз купувам по обикновено 5-6 различни по 200гр и му ги смесвам.
Дуся е късокосместа, но не изкарва козина като кашля. Не съм се сетила, че може да е от козината. Васко изобщо не кашля така.
Дуся се затруднява и с тревичката, защото няма зъби. Давам й къси стръкчета, за да не се налага да ги отхапва.
Гледах в един мол в голям зоомагазин храните за възрастни котки, нямаше дребни гранули. Добре е да не са с ориз, защото оризът запича.
Не съм се сетила да гледам потребителските снимки за вида на гранулите в Зооплюс. Благодаря за идеята, ще го направя.
Малцова паста и на двамата купувам в еднократните опаковки, къса се края и се дава наведнъж. Тя е полутечна и я харесват. Давала съм им Миамор, Витакрафт, Пърфект фит. Давала съм също малцова паста от тубичка, но там е някак си гъста и не им хареса.

# 23
  • София
Моят Харо е с къс косъм, но това не пречи да му намирам космите навсякъде. Предполагам доста и поглъща.
Мислех че е рано, но е започнал да сменя козината.

# 24
  • Terra incognita
Моят е започнал да мени козината си от февруари. Не е рано. Късокосмест е и той, ама пуска косми като за 10.

# 25
  • София
Миналата година мисля по-късно започна смяната. Сега от поне 2-3 седмици сваля козина.
Аз съм с такава четка и съм доволна. Косматият и той е доволен, размазва се от кеф.
Миналата година щерката ми се караше, че бил оплешивял от мен.

# 26
  • Terra incognita
И аз го четкам, ама те тези косми нямат край. Веднъж си направих екперимент, четках го, докато не напълних една чанта с косми. И излизаха още и още, но накрая ми писна.

# 27
  • София
Една пролет се смях, че мога да дам козината на някоя баба да я опреде Simple Smile

# 28
Glikoza, ти беше показала снимка на Васко пред една много хубава и гъста котешка трева. На мен нещо не ми покълна тревата. Пораснаха две стръкчета и до там, пък и не изглеждаше като твоята, ами като съвсем обикновена трева. Не знам малко ли съм поръсила, като качество ли не съм улучила... От къде я взимаш ти тая твоята трева и как я гледаш, че да става такава буйна? Simple Smile

Купих си чистак нова дълга метър саксия и бих искала да я напълня с котешка трева. Остава да поръчам и Миамор-а. Simple Smile

# 29
  • Terra incognita
Идва пролет. Може да берете за котките си нормална, крехка трева от някоя чиста полянка. Аз и така правя понякога.
Иначе аз купувам готова, пораснала трева.

# 30
  • София
Аз бях купила някаква френска трева. Покълна много бързо. Няколко пъти садих. Махнала съм етикета (или е паднал), но ще проверя в магазина.
Иначе семената са в пакет (голямо количество) заедно с някакви камъчета (не е перлит). Покълва бързо и расте гъста трева.
Аз все не мога да намеря подходящ съд.

# 31
  • София
Уф, само моята котка ли категорично отказва да обърне внимание на всякакви котешки треви и малцови пасти... Чудна тревица ѝ бях отгледала преди време, чак на мен ми идеше да я захрупам, нашата се просна в сандъчето, отъркаля се едно хубаво, подремна на зеленко и повече не ѝ обърна внимание. Малцовата паста я подушва,  поглежда ме с възмутено изражение тип "ти шегуваш ли се?!" и си врътва гърба. Но пък, за разлика от други котки, най-редовно пие вода, и то доста, от бебе си е такава, и няма никакъв проблем с изхождането. Понеже е персийка-чистофайница и постоянно се ближе, космени топки изхвърляме с повръщане почти през ден, особено при смяната на козина, нормално е.

# 32
Уф, само моята котка ли категорично отказва да обърне внимание на всякакви котешки треви и малцови пасти... Чудна тревица ѝ бях отгледала преди време, чак на мен ми идеше да я захрупам, нашата се просна в сандъчето, отъркаля се едно хубаво, подремна на зеленко и повече не ѝ обърна внимание. Малцовата паста я подушва,  поглежда ме с възмутено изражение тип "ти шегуваш ли се?!" и си врътва гърба. Но пък, за разлика от други котки, най-редовно пие вода, и то доста, от бебе си е такава, и няма никакъв проблем с изхождането. Понеже е персийка-чистофайница и постоянно се ближе, космени топки изхвърляме с повръщане почти през ден, особено при смяната на козина, нормално е.
Моите хрупат с апетит тревичка, която им късам от вън. Избирам някъде да е чисто, от градинка, да не е до дървета, защото кучетата ги припикават, и им късам. Дава се една по една, ако я сложиш на пода, няма да я погледнат. Вадила съм и цели туфи от тревичка, (тя е една по-специална, с малко остри краища, която знам че я ядат, защото не всяка трева навън я харесват) и я засаждам в саксия, и си ходят да си хапват по малко.
Също не харесаха малцова паста от тубичка, но ядат тази в малките опаковки, тя е като рядко кремче, и си я ближат, давам им я аз, на тънка струйка.
https://www.zooplus.bg/shop/kotki/snaksove_za_kotki/miamor/miamor_snaksove/352061
Пробвайте с твърдата по-едра трева от вън, и с тези пастички, може и вашата да ги хареса. Все пак, по добре е да не повръща косми, или това да е по-рядко.
Решите ли я, това също помага да се намалят космите, които поглъща?

# 33
  • София
Пробвайте с твърдата по-едра трева от вън, и с тези пастички, може и вашата да ги хареса. Все пак, по добре е да не повръща косми, или това да е по-рядко.
Решите ли я, това също помага да се намалят космите, които поглъща?

Разбира се, как без ресане, персийка без ресане би станала на кече за два дни Laughing
Благодаря за препоръчаните пастички, ще пробваме!

# 34
Днес гледах по NatGeo Wild един филм - "Душата на котките". Ставаше дума за котките въобще, вкл. и домашните. Казаха, че тревичката е не само за перисталтиката и по-лесно прокарване на космите през стомаха. Чрез тревата котката си набавяла фолиева киселина, която е нужна за имунитета и не се синтезира в тялото й. Така че добре е да си пасат по малко нашите добичета. Grin

# 35
  • Terra incognita
Да, аз затова казах, че е хубаво да им набирате всеки ден прясна тревичка от някоя чиста градинка.
Моята котка като ме види с трева в ръце, откача, все едно, че месо нося. Много я обича.

# 36
Да, аз затова казах, че е хубаво да им набирате всеки ден прясна тревичка от някоя чиста градинка.
Моята котка като ме види с трева в ръце, откача, все едно, че месо нося. Много я обича.
Също и моите. Започва се едно мяукане, нахвърлят се и пасат като луди от ръката ми. Даже понякога се случва да налапат твърде много и да я повърнат. За това вече им давам стръкче по стръкче, и след 4-5 спирам, за да не повърнат, нямат насищане. Понеже са две, трудно сколасвам да им подавам и на двамата едновременно. Simple Smile

# 37
Моята си хапва тревици навън и все пак искам да имам една чиста саксия с трева вкъщи. Гледам, че не яде по много, де. Заради съмненията за ХБН се отказах да взимам малцова паста, тъй-като те са с мляко и млечни протеини, които при ХБН са противопоказани. Като гледам състава на малцовите пасти, ами те са мазнини основно - 30-40% мазнини. Логично, тогава, да действа добре при запек.

# 38
  • София
Посадих трева вчера, в саксия. Надявам се да няма проблем при хапване и откъсване на стъблото.

# 39
  • Terra incognita
Тези, които нямат семена за трева, могат да пробват с жито или лимец. Май пак става.

# 40
  • София
Моят обожава листата на хамедорея, вече втора едва спасявам от него.
А тревата - не иска особено.
Паста съм давала насила, набутвам в устата около 2 см от тубичка. Но дъщеря ми го държи здраво.

# 41
  • пак там
Моят котарак и той влиза в групата възрастни - ще навърши седем години през април-май, предполагам. Кастриран е. След трагично гадната кончина на двете ми предишни некастрирани котки реших да му спестя нерви и мъка, и евентуално болест.

Първата ми котка почина, след като се измъчи 4 години с почти постоянно разгонване, накрая направи фалшива бременност и си отиде. Втората пък се разболя - рак на млечните жлези, и не след дълго и тя си отиде.

Третото, сегашното, го намерихме на улицата. Бяхме решили да вземем едно уж почти домашно, дворно коте, но то пощуря от ужас и не пожела да дойде с нас. А младежът сам дойде.

Не му вземам трева - веднъж купих, а той я погледна и се обърна на другата страна. Давам му от смеските на Роял Канин - имат една за изхвърляне на космите и му слагам през седмица по малко. Справя се прекрасно, и въпреки че не е дългокосмест, изкарва доста.

Иначе си е член на семейството, при това абсолютно равноправен.

# 42
Интересно, с Васко бяхме един месец в Испания, и там му купих от супера наблизо една трева в тавичка, лапаше с огромен апетит. Обърнах внимание, като я заливах с вода, семенцата бяха различни видове. И тавичката, в която беше посадена, беше здрава, плътна. Тук съм купувала, семената са един вид, тавичката може да се пукне, като я пробиваш, а и моите двете не ядат от нея, неизвестно защо. Два пъти купих и хвърлих, и сега вземам от вън, намирам хубаво чисто чимче от някой парк, и го садя в саксия. Всичко е въпрос на качество очевидно.

# 43
Точно за тревата от тази снимка питах. Значи е от Испания, така ли? Каква марка е?

# 44
Точно за тревата от тази снимка питах. Значи е от Испания, така ли? Каква марка е?
Уф, не помня от кой точно супер я купих. Пазарувала съм в Masymas, Mercadona и Consum, а освен това и в Carrefour в Мола Пуерта де Аликанте. Не те насочих много, ама в някой от тях е. Anguished

# 45
  • пак там
Абе може и да е от качеството, знам ли... Ама същата трева други котачета я ядат и ушите им плющят, а моят се мръщи.

# 46
Абе може и да е от качеството, знам ли... Ама същата трева други котачета я ядат и ушите им плющят, а моят се мръщи.
Grin Най-верятно е така. Котките имат различен вкус, затова и на едни им харесват едни храни, а други не ги ядат. Въпрос на проба и грешка.

# 47
  • София
Тревата ми порасна. Даже стана доста голяма. Харо я одобри Simple Smile
Скрит текст:
На някои стръкчета си личи как е ръфал.

# 48
  • Terra incognita
Да попитам случвсло ли ви се е да намерите окапал мустак от котката? Нормално ли е?

# 49
  • София
Да попитам случвсло ли ви се е да намерите окапал мустак от котката? Нормално ли е?
На моят му падат от време на време. Намирала съм.
Преди около месец дъщеря ми направи скандал и обвини брат си, че е рязал мустаците на котарака. Даже не ни говори известно време, защото сме били защитавали брат ѝ.

# 50
Напоследък намирам, да.

Хора, някой чувал ли е за хиперадренокортицизъм? Имало само 70 казуса за 15 години и моята бивша ветка твърди, че моята котка е 71- вия случай. Побеляха ми косите, ви казвам... Sad Сумати изследвания и направихме и не могат да разберат какво й е. Снощи се влоши положението. Изпусна се няколко капки на скута ми и е опикала чорапите до леглото ми. Явно не е могла да прескочи прагчето на тоалетната. Тая сутрин се събудих в паника. Видях ак задните й лапи бяха като парализирани. Опитваше се да стъпва на тях разкрачена. Веднага се развънях по ветове... Утре трябваше да я водя в Ст. Загора, ама затваряли града... Ветката по скайп ми каза отивай бързо за това лекарство Кортинеф, дано да го намериш и й го дай още тази вечер. Е, да, ама аз като прочетох листовката, ми то пише странични реакции като повишено кръвно налягане, спиране на сърцето, понижаване на нивото на калий - в момента точно това се мъча да й диагностицираме. Ако й го дам и получи една от тези три реакции, ще е животозастрашаващо.
Пък как да почна такова лечение в събота срещу неделя - почивни дни. Пък и с тая карантина и това че нямаме вет клиника в града - пълно меле. Sad

Имате ли идея лак най-лесно/хитро се взима урина за изследване? Не искам да я упояват и да й слагат катетър. Нещо изпробвано?

Последна редакция: сб, 21 мар 2020, 02:24 от amy_nka

# 51
  • София
Имате ли идея лак най-лесно/хитро се взима урина за изследване? Не искам да я упояват и да й слагат катетър. Нещо изпробвано?
В измитата тоалетна слагаш малко леща вместо бенто. После изтегляш със спринцовка. Но това е само в случай, че е изследване на обикновена урина, а не стерилна. А и има вероятност да не ѝ хареса и да стиска. Мърко стиска повече от 24 часа и накрая се изпусна, както спеше на килима. 

Направо се учудвам, че виждам такъв въпрос в тема за възрастни котки. Това е напълно естествено нещо, което се случва независимо на каква възраст са. Laughing Както съм с 4 котки, от които най-възрастната е на около 8 години, всеки ден си намирам мустак. Възможно е и при игрите и боричканията им да падат повече. Wink

# 52
Хм, ще го пробвам това с лещата. Благодаря за идеята! Обаче днеска, и не знам до кога, никакви шансове да ходим на вет и да пускам изследване, май. Стара Загора - затворена, Пловдив - затворен. Всички областни - затворени!

# 53
  • София
Хм, ще го пробвам това с лещата. Благодаря за идеята! Обаче днеска, и не знам до кога, никакви шансове да ходим на вет и да пускам изследване, май. Стара Загора - затворена, Пловдив - затворен. Всички областни - затворени!
Ако е належащо, разпитай! С основателна причина пускат. Познати от Пловдив днес взеха дъщеря си от летището в София.

# 54
Аз ако успея да взема така урина направо в човешка лаборатория ще пусна, няма да я разкарвам.
Очевидно има някакъв проблем, дали с уринирането или изхождането, не мога още да разбера. Влиза в тоалетната, седи там, умува, порови малко, пак седне, отказва се, излиза, след малко пак влиза, души, изпишква се уж, не виждам да се зори докато чишка, заравя, излиза и след 5 минути пак влиза. Някой път се изхожда, някой път само седи на пясъка.

Не е дехидратирана, козината й е ок, обаче изпраженията са й супер сухи. Чета че и от свръх запек също било възможно да се схващат задни лапи и опашка. А, тя точно така ме изплаши вчера сутринта.

Кръвните й изследванията до тук не показват никакви сериозни отклонения. Няма знак по който да се ориентирам какво точно й има. Sad

Това оплешивяване около устата и потъмняване на кожата познато ли ви е?

# 55
  • Terra incognita
Това около устата е котешко акне. Трябва да смениш купичките за храна и вода с порцеланови, или стъклени и да се мият много често. Моят също имаше, даже беше зле, но се оправи, когато смених купите, понеже пластмасата задържа много бактерии. Не знам дали при теб ще помогне, но пробвай.
Но може и някаква микоза да е. Гъбички. Има ли черени точки? Ако има е акне, иначе вет може да прецени най- добре.

Последна редакция: сб, 21 мар 2020, 20:32 от VickyTaylor

# 56
В началото имаше, но бързо се изчистиха, сега само като оголено изглежда. Тя се храни от метални или стъклени купички. На пластмасовите слагам алуминиево фолио, което сменям след всяко хранене. Храни се отделно от другите, но водата я споделя. Другите нямат нищо такова. Но тя не е ли възрастна за котешко акне?

# 57
  • Terra incognita
При котките акнето не е свързано с възрастта. Причините може да са стрес, замърсени купички, повишена мастна секреция и т.н. Всъщност, може и да не е, така по снимка е трудно да се определи. Вет ще каже най- добре.
Ето тук може да прочетеш нещо по въпроса:
https://kotki.org/koteshko-akne/

https://bg.docktorpet.com/2204514-acne-in-cats

# 58
Moята котка е на 10 години също. По-ленива е станала, друго не. Наскоро я водих в "Добро хрумване" и лекарят хареса вида й, и зъбите й. Каза че е здраво коте.

Само ми се струва малко по-тъжна от обикновено.
Котешка трева много обича и гризе с удоволствие, но от време на време я повръща, по неясни за мен причини :/

# 59
  • Terra incognita
Нормално е да повърнат, ако са поели по- голямо количество, или по- дълги стръкове. Чисти си стомахчето така. И моят повръща, ако хапне повечко.

# 60
Всичките ми котки са кашляли по споменатия начин и май всички го правят. Мисля, че е по- скоро от космите. Аз му купувам котешка трева. Случва се да я повърне, но какво да се прави. Важното е да се чисти.

Котката на родителите ми кашляше, но и доста кихаше... Бяхме се притеснили доста... Купихме й котешка трева защото смятаме, че е причинено точно от космите. Е да, кашлянето почти спря, но не и кихане то...
Сега с това извънредно положение не можем и на ветеринар да я заведем...
За щастие, от няколко дни и кихането от намаля, но да видим.
Междувременно, относно кихането:
https://kotki.org/koteshkoto-kihane-zdravosloven-problem-ili-neshto-normalno/

Последна редакция: ср, 25 мар 2020, 23:57 от *Тhe*Butterfly*

# 61
  • Terra incognita
Днес забелязах плешиво петно на опашката на кот. И друг път е имал, но не на опашката. Третирали сме го като против гъбички. Сега май не работят ветеринарите. Вкъщи имам един фунгоциден крем, но е човешки. Дали ще навреди, ако започна да го мажа?

# 62
Днес забелязах плешиво петно на опашката на кот. И друг път е имал, но не на опашката. Третирали сме го като против гъбички. Сега май не работят ветеринарите. Вкъщи имам един фунгоциден крем, но е човешки. Дали ще навреди, ако започна да го мажа?

Привет,
Не работят ( поне там където ние ходим).
А ако звъннете на вашият ветеринар и той ви каже по телефона какво да правите?

# 63
Паралелно с фунгицидния крем давай и витаминна паста за подсилване на имунитета. Според мен не би навредило, освен ако не вземеш да размажеш със същия тампон и към други части на тялото.

Каква активна съставка е кремът?

# 64
  • Terra incognita
Всъщност се оказа антибактериален крем, този:
https://apteka.framar.bg/30000513/%D1%84%D1%83%D1%86%D0%B8%D0%B4 … D1%80%D0%B5%D0%BC
Предполагам, ако не помогне, няма и да навреди?

# 65
Вики! Това е кортикостероиден крем. Локален антибиотик на гъбички - най-много да ги засили, според мен. Ако има оток от чесане, възпалена кожа или от сорта - за това става.
Трябва ти един тербинафин или кетоконазол.

# 66
  • Terra incognita
Не е кортикостероид, а локален антибиотик, изрично съм питала дерматоложката, тъй като беше изписан на сина ми, а аз не желая да го мажа с кортикостероиди.
Аз затова първо тук питам, не съм го мазала, збачи няма са го мажа, благодаря за инфото.
Иначе гъбички сме лекували с много неща едновременно, вкл и вътрешно с един сироп по схема, ама сега е сложно малко с това положение. Иначе не го сърби, не му създава дискомфорт, не изключвам и да се е одрал някъде, ще го наблюдавам и ако се разрастне ще се мобилизирам. Благодаря още веднъж.

# 67
Проучвали ли сте добавките за котка на пазара? Давате ли някакви добавки?

Разглеждам различните добавки, които се предлагат в д-р Стефанов магазин, и се чудя коя ли е по-добра.

Имам намерение да пробвам добавка за стави (някаква зеленоуста мида), лаксант при хроничен запек, нещо за космите в стомаха, както и едни лентички за тест на урина.

Някакви впечатления имате ли?

# 68
  • София
Аз Саманта я възприемам за старичка от около две години. Сега е на 18. Започна да се щади при скоците, по столове, маси. Спря да се качва по шкафовете и да спи върху секцията. Малко посгърбена ходи. Преди два месеца счупи кучешки долен зъб. Не я боли, предполагам се е самоумъртвил. Вероятно и останалите... цветът говори много в такива случаи. Повечето й зъби са кафяви и устата й мирише ужасно. Избягва да дъвче. А като налапа нещо, което обича и естествено не го е сдъвкала, после повръща. Минахме само на паучове. Варя й пилешко и свинско и й режа месото на много дребно. Обича маслини. : )) Вероятно заради солта. И сама си яде хапчета бирена мая, за което съм безкрайно благодарна, защото перипетиите ни започват чак сега. От хуманитарна аптека, бях си взела за мен веднъж, че почнах и аз да сменям козина : )). Грабна ми хапчето от ръката. И понеже вътре има доста витамини, а ние се храним еднообразно, много е капризна на храна, мина и тя на бирена мая. От тази марка, другите не ги помирисва: https://apteka.framar.bg/30062650/бирена-мая-табл-125-сома

Това беше единствената добавка, която е вземала, до миналата седмица. Сега пие добавка за черния дроб - Legaphyton 50, по предписание. Скоро и за бъбреците ще я вземем: IRCVet Gel 50 мл.

Последна редакция: пн, 06 апр 2020, 18:01 от Debora_69

# 69
Аз Саманта я възприемам за старичка от около две години. Сега е на 18. Започна да се щади при скоците, по столове, маси. Спря да се качва по шкафовете и да спи върху секцията. Малко посгърбена ходи. Преди два месеца счупи кучешки долен зъб. Не я боли, предполагам се е самоумъртвил. Вероятно и останалите... цветът говори много в такива случаи. Повечето й зъби са кафяви и устата й мирише ужасно. Избягва да дъвче. А като налапа нещо, което обича и естествено не го е сдъвкала, после повръща. Минахме само на паучове. Варя й пилешко и свинско и й режа месото на много дребно. Обича маслини. : )) Вероятно заради солта. И сама си яде хапчета бирена мая, за което съм безкрайно благодарна, защото перипетиите ни започват чак сега. От хуманитарна аптека, бях си взела за мен веднъж, че почнах и аз да сменям козина : )). Грабна ми хапчето от ръката. И понеже вътре има доста витамини, а ние се храним еднообразно, много е капризна на храна, мина и тя на бирена мая. От тази марка, другите не ги помирисва: https://apteka.framar.bg/30062650/бирена-мая-табл-125-сома

Това беше единствената добавка, която е вземала, до миналата седмица. Сега пие добавка за черния дроб - Legaphyton 50, по предписание. Скоро и за бъбреците ще я вземем: IRCVet Gel 50 мл.
Зъбите, които са развалени, е по-добре да се извадят. На Дуся й извадиха повечето зъби, имаше пародонтит, венците бяха зачервени. На останалите и чистиха зъбния камък. Става с упойка обаче. Сега й размачквам храната с вилица. Пробвах с пастетчета, обаче не ги харесва.
Преди имах котарак, който живя 19 години, в някакъв момент започнаха да му текат лиги от устата. Решихме че е от старостта. Като го заведох на ветеринар, по друг повод,  тя каза че е от това че са му развалени зъбите и му ги извади всички, те бяха толкова вече разклатени и разядени, че не се наложи и упойка. Спря да се лигави след това. Аз все едно му давах мека храна, а после започнах да го храня само с пастетчета, той си беше ящен и всичко му харесваше.

# 70
  • София
Има проблеми със сърцето от ноември, смятам да пропусна стоматологичните услуги, които ще са с упойка.

# 71
Дебора, е как ѝ даваш солени маслини???

Аз мисля, че моята котка има сходни на твоята проблеми. И си мисля, че това прегърбване и слабост в краката идват точно от хипокалемията, която придружава ХБН. Аз мисля, че от самото начало фокуса ви е изместен към сърцето и черен дроб, вместо към бъбреците. Когато и трите органа са замесени, на мен ми навява на мисълта за портосистемен шънт.
Не ѝ давай никаква сол, натрия и без това ви е на горната граница (в изследванията ви не е отбелязано с червена чертичка, но  реф. стойности са 146-165 микромола.)
Имате креатинин, урея (съотношение БУН) и общ протеин доста завишени. Данни за увреден черен дроб няма, освен ензимът АЛТ, който е само част от пъзела. Не давай Ипакитин, ако някой вет ти го препоръча, без да ви погледне калция в изследванията. Давай келанти на алуминиева или друга основа, различа от калциевата. Да не стане по-голяма беля. Те много обичат да препоръчват Ипакитин.
Трябва здрава логика в това извънредно положение!

# 72
  • София
Дебора, е как ѝ даваш солени маслини???

Аз мисля, че моята котка има сходни на твоята проблеми. И си мисля, че това прегърбване и слабост в краката идват точно от хипокалемията, която придружава ХБН. Аз мисля, че от самото начало фокуса ви е изместен към сърцето и черен дроб, вместо към бъбреците. Когато и трите органа са замесени, на мен ми навява на мисълта за портосистемен шънт.
Не ѝ давай никаква сол, натрия и без това ви е на горната граница (в изследванията ви не е отбелязано с червена чертичка, но  реф. стойности са 146-165 микромола.)
Имате креатинин, урея (съотношение БУН) и общ протеин доста завишени. Данни за увреден черен дроб няма, освен ензимът АЛТ, който е само част от пъзела. Не давай Ипакитин, ако някой вет ти го препоръча, без да ви погледне калция в изследванията. Давай келанти на алуминиева или друга основа, различа от калциевата. Да не стане по-голяма беля. Те много обичат да препоръчват Ипакитин.
Трябва здрава логика в това извънредно положение!
Всяко живо същество има нужда от сол. Тя не изяжда килограми... давам й по 2-3 маслини на седмица.
Ако зависеше от нея, щеше да яде по толкова на ден. Като подминеш солта, маслините са много полезни.  Споменах го, защото е уникално капризна на храна, ако не й харесва ще стои гладна с дни и ще досажда за това, което тя иска да яде. Пробвали сме я преди години, ние не издържахме... Тя със сигурност щеше да продължи гладната стачка до последно. Ядеше само месо, докато дъвчеше. Не яде суха храна, не обича сирене, кашкавал, мляко. Зеленчуци и плодове - никакви. Всъшност, обича варено прясно зеле... : )) Когато менюто е толкова оскъдно, се радвам на всичко, дори и нестандартно, към което проявява интерес.

Последна редакция: нд, 12 апр 2020, 14:18 от Debora_69

# 73
И моята шушла обича маслини. Simple Smile
Не всеки ден, но като се сложат на масата и тя се присеща.

# 74
  • Terra incognita
Всички котки полудяват по маслините. Някъде бях чела, че вътре има вещество, което им действа като валериан. Моят обича да си играе с  една маслинка, разкарва я из целия апартамент и накрая я изяжда. Уникалното е, че ако е с костилка я оглозгва до блясък. Аз, обаче ги измивам хубаво, за да отнема част от солената саламура.

# 75
  • София
Смешното е, че любовта й към маслините лъсна, когато за пръв път в живота си беше ровила в буклука за да си извади костилка от маслини... : ) От тогава и давам, махам костилката и вече й ги режа на дребничко.

Реално тя отскоро е на паучове, и пак - малко от тях харесва. Предпочита чистата мръвка. Варя месо само за нея, без каквито и да било подправки. Така че до преди половин година солта която е поемала идваше най-вече от маслините, от време на време - телешки салам, и то само на Тандем. Не винаги го яде. Шунка... жълтъка на варено яйце. Май това е всичко.

Последна редакция: нд, 12 апр 2020, 14:38 от Debora_69

# 76
  • София
Моят котарак не е фен на маслините или поне не съм забелязала. Аз купувам натурални, ще трябва да пробвам от черните.
Иначе грах и царевица си похапва.
Ще садя нова порция трева Simple Smile

# 77
Според мен, е много грешно на котка с ХБН да се дава маслина (необезсолена). Костилките, според мен, също са опасни предмети.

Аз искам да те питам за прегърбването (абстрахирам се от гърчовете, които аз разбирам като мускулни схващания). Само прегърбване ли наблюдаваш или и специфичен начин на ходене/стъпване "по лакти", вместо "на пръсти, като балерина" или пък да виждаш стъпване "на криво"? И ако наблюдаваш такова стъпване/ходене, то от колко време го наблюдаваш?

Дадохте ми идея за събиране на урина чрез леща. Сега, да ви питам, тая леща трябва ли да я дезинфекцирам? Simple Smile Мисля си да я опека във фурната, преди да я използвам, щото, лещата дето е в пакета не е преработена или термично обработена някакси, нали?

Последна редакция: пн, 13 апр 2020, 08:01 от amy_nka

# 78
  • София
Нормално си стъпва, просто гръбнакът е леко изгърбен и от последната криза опашката винаги е на нивото на гърба, когато е в движение. Но след тези интервенции предимно лежи...

А за маслините, обича ги по-мекичките черни... те обикновено са соленички. Обезсолените не ги тачи.
С тревата претърпях неуспех преди години и от тогава не купувам. Бях купила бързо растяща. Трябваше да се сади плитко, за да израсне по-бързо. Е, отгледах я... Нашата като я докопа, изкорени цялата саксия за няма пет минути и загуби интерес. Само скубеше, вобще не хапна. Не съм садила оттогава.

# 79
Дебора, много ти благодаря! Искам и още нещо да те питам тук, понеже смятам, че може да заинтригува доста от потребителките, които споделяме, че котките ни кашлят. На лична ми разказа за диагноза "гръдна жаба". Може ли и тук да опишеш каква е кашлицата при тази диагноза?

Вчера направих една страхотна беля! Напудрих моята котка с пудра против бълхи с изтекъл срок от 09.2019, защото това имах под ръка, а и ми се стори, че ще е безобидно. Нали и бебета с това обезпаразитяваме. Боже! Тя като я изблиза тая пудра, че като се разтрепери след два часа цялата! Започна да обикаля цялата стая в търсене на нещо. Кожата по целия и гръбнак се движеше на вълни, все едно под нея вените ѝ подскачат, пулсират. Помислих си, че получава някакъв анафилактичен шок. Почна да кашля, да се дави от секрет и да пръска капки от уста и носа. Кашля и се мъчи да преглътне секрет. Почна да вижда (следи с погледа си) неща по стената, които ги нямаше. Ту сяда, ту става, ту скача в скута ми, не стои на едно място, пак скача. Отказа да яде. Сетих се, да ѝ дам прясно мляко. Пи малко, после се сви на леглото на детето и се помъчи да заспи. Диша дълбоко, върти се, изпъва лапи, пуфти... Видях се в чудо! Какво беше това чудо?! В нета се описва под понятието "хиперестезия".

Тази сутрин вече не трепери, но продължава да кашля и да преглъща секрет.

# 80
  • София
    Ами доста прилича на звуците, които издават когато се опитват да повърнат косми... но не се стига до повръщане. Нещо сборно от  кашлица, хъркане и кихане... Доста е мъчително, продължава по-дълго от ситуацията с козината. По същият начин се снишава долу, все едно се опитва да изкара нещо, което не излиза... не е хремава. Нослето си е в ред. Не знам дали го описах като хората.
    За твоята душанка - не трябваше да й даваш да се ближе и може би щеше да е добре да я изкъпеш, щом пудрата така я дразни. Пудрите са летливи, влязло й е и в очите.... Саманта не съм я пускала навън (от време на време съм я мазала с ампулите), но кучетата съм ги пудрила с тази на Байер. Преди 15 години... помня и те как реагираха. Затова ги пудрех навън, държах ги мирни по 10-тина минути и после им хвърлях едно хубаво ресане, за да падне всичко излишно.
    Ще се оправи котенце, но ще й трябва малко време да се изчисти от всичко което е погълнала, влязло е в очите, в носа.

Последна редакция: вт, 14 апр 2020, 17:52 от Debora_69

# 81
Най-добре да качим клипчета на котките ни как кашлят, че така описано, не откривам разлика. Колко продължително е един епизод на кашлица от "гръдна жаба" и защо го описваш като мъчително?

# 82
Понеже не ми дава да си редактирам предходния пост, а бих искала да споделя инфо с вас. Току-що анализирах състава на две от т.нар. "лечебни" храни на Роял Канин. То само името им е "лечебни", това всъщност са подобрени формули, според необходимостта на котката.
Анализирах РК Mobility и РК Senior Consult Stage 2 и се оказва, че това да идентични храни с абсолютно същите съставки (с добавка за стави - глюкозамин и хондроитин (от зеленоуста мида), олигозахариди и омега-мастни киселини, лутеин и витамин Е8 (Селен).
Съотношението на аналитичните съставки е едно към едно, както и на различните добавки (йод, селен, мед, желязо и др.), с по една единичка разлика. Ако Селен в едната е 0.09, то в другата е 0,1 дадено. Ако йод е 5.5 в едната, в другата е 6.5. Протеини/мазнини в едната 29% към 15, в другата 28-14%. Фосфор в едната е 5.5, в другата 6.5.
От където стигам до заключението, че това са идентични формули в различни пакети с различни имена. Разликата в цената е 2 лв/кг в полза на Senior Consult Stage 2.
Има и Senior Consult Stage 1 (да не я бъркате) - тя няма добавка за стави и нисък фосфор, ами съвсем обикновена храна.

Другият анализ, който направих, е че тези две храни, предназначени за възрастни котки със ставни проблеми, съдържат едва 0.3% от веществата глюкозамин и хондроитин, докато в добавките под форма на таблетки (най-скъпите) съотношението е 15% глюкозамин към 10% хондроитин. По-евтин вариант на добавката на Беафар съдържа 12% глюкозамин към 6.6% хондроитин. Което значи, че т. нар. храни на РК за мобилност и поддръжка на възрастни котки, не съдържат почти нищо от необходимите добавки за стави.

Всеки да провери състава, преди да си даде парите за скъпите "лечебни" храни с добавки. По-добре е да се дадат направо добавки към подходящата за котката формула (от към аналитичен състав), а не да се разчита на тези храни.

# 83
  • София
Моят капризник обаче яде само РК. Но не се осмелявам да купя тази Stage 2, защото няма малки разфасовки и ако не я хареса....за тези пари аз ще си я ям.
Добавките на Беафар ли са?

Последна редакция: ср, 22 апр 2020, 21:17 от Cuckoo

# 84
  • Terra incognita
Идвам да споделя какво се случи с плешивото петно на опашката. Вчера го разроших и видях, че е на мястото е покарала козинка. Явно наистина си е заклещил някъде опашката, кой знае. Добре, че не го помъкнах по лекари.

# 85
Моят капризник обаче яде само РК. Но не се осмелявам да купя тази Stage 2, защото няма малки разфасовки и ако не я хареса....за тези пари аз ще си я ям.
Добавките на Беафар ли са?

Аз направих покупка за 176 лв на най-различни формули и ще ви докладвам за резултати. Добавки купих за стави YouMove Advance (64 лв). Те са без вит. Ц, за разлика от YouMove Cats (60 лв). На Беафар добавката за стави е 37 лв, прахообразна. Взех без витамин Ц от съображения към уринарния тракт.

Другото, което исках да ви споделя е как най-накрая успях да взема урина от котката си и я дадох за изследване в човешка лаборатория. Първо пробвах с лещата. Измих два пакета леща, като предварително я прегледах, махнах люспи и олющени зърна, камъчета, и след като я измих я опекох във фурната, за дезинфекция. Лещата се набръчка съвсем леко, но никакъв проблем. Проблем, обаче, явно има с миризмата на леща. Измих едно ново легенче за кот. тоалетна, хубаво с веро, подсуших и изсипах вътре лещата. Захлупих с капака на нейната затворена тоалетна, с цел да не прашасва. Сложих легенчето с лещата към полунощ, а преди това я храних 2-3 пъти с бульон и пил. дробче на каша смесено с бульон. Котката ми беше дехидратирана и за това я хранех с течна храна. След тези 2-3 порции, трябваше да чишка, обаче влезна в легенчето и почна да души съмнително... Души, души и не одобри. Излезе. И така цяла нощ я вардя ха да чишне в лещата! Обаче тя е хитра лисица и предпочете да стиска. Накрая се притесних, че не е чишкала цели 12 часа и я виждам, че стиска, та в 9 сутринта реших да не я тормоза повече с лещена тоалетна. Около 8 пъти влиза, подушва, рови и се отказва да ползва лещата през цялата нощ. Още щом си надуши нейната тоалетна зае поза. А, аз веднага грабнах контейнер и хоп под дупето! И ураааа! Контейнер пълен с урина! Влезе и малко пясък, за това веднагически прелях половината в ново контейнерче (бях си приготвила двечки). В лабораторията веднага я взеха и направиха общ анализ. Отделно исках и микробиологична посявка, чиито резултати ще взема в понеделник.

В резултатите на седимента излезнаха 20-30 левкоцити при граница до 8. Което говори за възпаление и инфекция на пикочните пътища. Като взема резултата от микробиологията ще стане ясно дали има бактериална инфекция и дали е за антибиотик.

Междувременно започнах да ѝ давам уринарна храна, а в понеделник мисля да повторя пробата, като този път ще събирам диуреза, за да ми определят креатинин, фосфор и калций в урината. Ще внимавам този път да не попада пясък.

Съветът ми е да се правят профилактични анализи на урина на възрастните котки. Не е болезнено за котката, а дават много информация за нейното здраве. Преди да съберете урината, котката не трябва да се хидратира (нещо, което в последствие научих), за да няма отрицателни отклонения в относителното тегло на урината. Относителното тегло на урината е показателя, който се гледа, за да се определи има ли проблем с филтрирането на бъбреците или няма. При нас даде ниска стойност на относително тегло, което говори за лоша филтрация на бъбреците, но при хидратация и при котки хранени само с паучове, показателят спадал, за това ще трябва да повторя още веднъж изследването. Ако пак се повтори нисък, означава, че котката ми има бъбречен проблем, който може да е причинен от възпаление и/или инфекция на пикочните пътища.

# 86
  • Пловдив
Здравейте.
Чета ви редовно, но не съм писала до сега.
Имам 9 годишен котарак, Томас, кастриран, дебел 6,6-6,7 кг. Викаме му дон Томазо. Stuck Out Tongue Winking Eye
Сутрин давам 1 пауч, на вечеря Проплан за кастрирани 40 гр. Паучът го разтварям с вода и май това е единствената вода, която пие. Не и е фен от малък. През другото време- малко кренвирш, кашкавал, пилешко. Но рядко.Не сме имали някакви болести общо взето. Не излиза навън, само на терасата. През лятото седи на климатиците - нашите и на комшиите отдолу.
Все още се качва на по-високи гардероби, но от близо 2 месеца имаме и куче. Това доведе до буквално залежаване на котарака,
или отделен в друга стая-лежи
или стои на компютъра, недосегаем откучето Саске.
И веднага качи 0,4-0,5 кг.
Профилактика за ставите правите ли или давате добавки при проблем?
Как раздвижвате вашите дебелчовци? Аз го пъдя на терасата поне да постои, но той се прибира и си полягва.

# 87
Дон Томазо сигурно се е стресирал. На кой ли ветеран ще му е приятно да му доведат куче съквартирант? Да дели територия с кучето сигурно не му е лесно и приятно.

За раздвижване аз виждам вариант "куче гони котка". Имам спомен от кучешката тема, че Саске беше малко бебе джакче. Нали? Ей сега погледнах - не е джакче. Ами, пускайте го при нея за разджижване? Другият вариант е с играчки, лазерче по стената...
Ако смяташ, че може да има ставен проблем, може да пробваш с добавка за стави, как ще му се отрази. Добавката за стави се извлича от зеленоуста мида и ракообразни, не е някаква изкуствена химия. Под форма на прах е. Тази, която аз купих YouMove Advance for Cats е прахче в капсули и се дава веднъж на ден. Сипва се прахчето в храната.

Аз още не съм я добавила, защото в момента искам да привикне към новите уринарни храни. Не знам дали добавката е добра на вкус и миризма, за това още не съм екпериментирала.
Предпочетох да си взема тази добавка за 64 лв, вместо кофичката с прахче на Беафар за 37, защото е по-концентрирана като процент. Т.е., очаквам да видя някакъв по-бърз ефект. А не да взема по-евтината и ако не видя ефект, да го отдам на това, че е евтина. Simple Smile Купих най-скъпата и искам да знам ще се отрази ли положително или не.

Последна редакция: сб, 25 апр 2020, 17:51 от amy_nka

# 88
  • Пловдив
amy_nka, благодаря за информацията.
Така е. На Том му нарушихме спокойствието.
Саске е някакъв микс ловна порода и си позволява от време на време да гони Томас. Страх ме е, че Томас ще го намрази и че ще го нарани сериозно. Свела съм до минимум възможността да се гонят. За сега има напредък в отношенията им. Котката се поуспокои и започна да слиза на пода и да се движи малко.
Иначе ей това му е почти перманентното положение

Не съм видяла някакъв ставен проблем. Просто ми се иска профилактика някаква, защото е дебел и товари ставите.
Мислите ли, че трябва още да намалям храната?
1 пауч и 40 гр Проплан за кастрирани котки.
Скрит текст:
вижте му кръглата форма

# 89
  • Terra incognita
Изобщо не е закръглен, ако видите моя котарак, ще се уплашите, прилича на малко прасенце 🐖
Над 6кг е.
Не знам как да смъка малко кг, уж не яде много, по 1 пауч на ден и малко гранулки. И малко от нашето месце.

# 90
  • Пловдив
Ами дебел е. Не се вижда добре от снимката, но дупето му е доста по-голямо от едно моя педя. Като застане прав - коремчето почти до земята. Ако тръгне да минава през дупка сигурно ще се заклещи. Току що го изтеглихме-6,5 кг. Беше свалил до 6,1 с два пауча на ден. Знам, че не драстичното намаляване на храната е решение, а движението. Но е много трудно. Не е куче да му хвърляш топка или пръчка.
Светлини не гони.
Евентуално можете ли да препоръчате някаква играчка.

# 91
  • Terra incognita
Като са възрастни много трудно се заиграват. Моя го "прихващат" често и прави спринтове из къщи. Карам и детето да му пуска връвчици да си играе, или да се гонят, ама не става, много е трудно. Горкият, прилича на бременен.

# 92
  • Пловдив
Направо се чудя дали да не му купя една каишка и да го развеждам на двора. Ама като знам колко е страхлив...

Последна редакция: пн, 27 апр 2020, 09:49 от иланг - иланг

# 93
  • Terra incognita
Оо,да, и нашия като полегне така, изглежда като майка прасица 🤣😂😂
Пробвала съм това с каишката, купихме две даже, обаче замръзва приведен и ни напред, ни назад.

# 94
Точно така, много добре си изглежда котето. Със сигурност не е с наднормени кг.

Оп, шестте кила не ги бях прочела.
Мойта бандитка преди си играеше с разни клечки от метла/тънки пръчици/ колан от халат. Много се раздвижваше. Сега както писах не вижда, но се опитвам с шум да ѝ покажа къде е дразнителя и пак се спуска, само да не е крака ми, че много озверява и ми пуска кръвчица. Simple Smile
Иначе винаги сме били стройни мадами. Yum

Последна редакция: вт, 28 апр 2020, 11:58 от Пит

# 95
Направо се чудя дали да не му купя една каишка и да го развеждам на двора. Ама като знам колко е страхлив...

Имам два неразопаковани нагръдника. Да ти подаря единия? Тия дни ще ходя към Спиди... Пиши, ако решиш.

Взех си резултатите от микробиологията. Ами, няма бактериална инфекция, за мое учудване (мислех си, че ще даде положително, заради това, че беше попаднало малко от бентото в урината). И сега остават две хипотези - идеопатичен цистит или хбн. Ще повтаряме изследвания в близките дни. Тия дни ясно ми показа, че има проблем с уринирането. Седи в тоалетната, рови и не прави нищо. Пак рови, пак нищо, пак седи... И така аз виждам, че нещо ѝ пречи да чишка. Уринарната храна на Hills, за съжаление я отказа от втория път! Сухата храна на Хиллс. Та, тя е отвратителна на вкус! (аз винаги опитвам гранулите) И тези гранули на Hills уринарни c/d (за цистит) имат вкус на хартия! Не мога да разбера тия Hills как не успяват да я подобрят тая храна, така че да се харесва на вкус? Друг път съм взимала лечебна за диария на Hills и пак същата работа - едни сухи, неапетитни гранули, които не одобряват. Принудих се да купя пастети на Hills. 4 пъти яде и на 5ия път отказа. Е, как ще направи котката курса от 7 дни с храната за разтваряне на фосфати, ако котката не я харесва тая храна? Иначе, мога да кажа, че още след първата изядена порция уринарни гранули на Hills, котката ми уринира продължително (даже се чу) и я накара да пие вода (тя не пие вода по принцип). Олекна ѝ, заигра се след това. Преди това, 4 дни само спеше и излизаше от легълцето си за ядене. Но проблемът е че втори път не близна от тези гранули! Добре че бях поръчала и от пастетите консерва на Hills, та малко удължихме уринарната терапия, благодарение на тях. От време на време ѝ давах и от нейните любими гранули Renal Select. Тези гранули са страхотни за възрастни котки. Много меки за дъвчене, лесно се трошат, апетитни и вкусно-миришещи. Мисля, че това е идела за гранула на възрастна котка. Бих ги препоръчала на Glikoza, за Васко. Специалното им е че са ниски на фосфор и сол, да не товарат бъбреците.

Освен уринирането, котката ми се затруднява да стъпва на задните си лапи. Това затруднение прогресира. И трябва да пробвам добавката за стави, да знам дали там има проблем.

Отворих и диабетната храна на РК, тя е с 46% протеини и витамин Ц (не е за хбн, нито уринарна), обаче тая храна, освен че я харесва, забелязвам, че някакси я успокоява. Същото се получава и с консервата пастет диабетна на Пурина. Като че ли диабетната действа добре на нервната система. Виждам и по козината, че става по-мека от диабетните храни на РК и Пурина. Чакам да ми дойдат уринарните паучове на РК. Тях ги обожава! Те толкова вкусно миришат и изглеждат (не е типичния пауч с кръгли парченца, ами като къдрави парченца), че чак на мен ми се прияждат. Grinning

Много е кофти, че за лечебни храни се чака цяла седмица доставка! Било от Стефанов или друг онлайн магазин.

# 96
  • София
Аминка, за цистит има едно много ефикасно билково лекарство за хора - Цистон. Преди години ми го препоръча д-р Попов при запушване на мъжки котараци. Върши работа и лесно се дава, защото на вкус е напълно приемлив. Обаче за трайни резултати трябва да се приема 4-5 месеца. На Рижко му давам всяка сутрин и вечер по половин таблетка. Разтрошавам го върху храната. Имаше цистит и ми пишкаше на дивана. Оправи се. Дъщеря ми също е много доволна. Вече от години не е стигала до антибиотици, защото го пие при първи признаци на цистит.

За стави давах на Мъро  по 1/4 таблетка дневно Arthri Aid. Изправи го на крака и после тичаше като младо коте. 7 години го приемаше. Овкусени хапчета са и поне докато са пресни, ги хапват като бонбони. Затова е по-добре да са кутийка с блистери, отколкото пластмасово бурканче, за да са добре опаковани. Продават ги по 120 таблетки, които стигат за повече от година.

# 97
Мисля да водя Васко и Дуся на изследвания, какво ще препоръчате да им направя? И двамата са на 10 години. Те докторите вероятно знаят какво трябва да се следи при стари котки, но все пак.
Васко поради мануалното уриниране, ще трябва да се види дали няма инфекции.
За да няма разтройство, му давам сурово свинско, но напоследък започна да ми го отказва, не му харесва вече. Не знам на какво се дължи. Преди го харесваше. Съответно започна да се подрисква отново и да ми създава проблеми, защото омазва всичко. А има апетит и мяука жално като че ли умира от глад, ако не му дам нещо. А от всички други котешки храни, ако му дам повече от една на ден, се подрисква. Не знам от това свинско, дали няма някакво вътрешно омазняване, на черен дроб или нещо друго. Все пак, мазно месо е.
Дуся освен че е запечена, постоянно, като че ли няма други проблеми. Изкарва твърди драхонки. Мяука жално като отиде в тоалетната, явно от напрежението да се изходи, но после е доволна и тича от радост. Давам й течен малц от пакетчета, с него ака редовно, и малко по-меко.

# 98
  • Terra incognita
Не давайте сурови меса на котките, ветеринарят ми е забранил. Не се знае какви бактерии има вътре.
Преди години давах сурова риба на моя котарак.  ММ  ходеше доста често за риба и му давахме. Обаче стомахът така му се раздразни, че започна да повръща всичко, гранули, паучове, не задържаше храна в стомаха си, вет- ът каза- гастрит. Лекувахме го не знам колко време с един сироп и лечебна храна на Хилс.

# 99
Гликоза, изследвания на кръв и урина. Кръв: Пкк + биохимия + електролити + хормон FТ4. Урината, ако успееш да я вземеш - общ химичен анализ, седимент + микробилогична посявка.
Във вет клиниката взимат урина чрез директна пункция с голяма игла и спинцовка в пикочния мехур, но това може да причини травма на самия пикочен мехур. Не ти го препоръчвам за Васко. Щом го изхождаш ти, сигурно ще ти е лесно да вземеш урина.
Разгледай в Стефанов добавките и храните за разтройство. Има много различни добавки за диария. Има и храни с фибри за Дуся.

Таня, благодаря! Ще го погледна. Мислех да пробвам Уровет или Уриновет капсули. За ставите почнах да ѝ давам зеленоустата мида. Да ви кажа, на вкус се прие. Слагам прахчето от капсулката в уринарния пауч на РК. Мирише наистина на миди, на морско. Simple Smile За сега, обаче, ефект никакъв... Докато не ѝ направя рентген няма да ми е мирна главата...

# 100
Гликоза, изследвания на кръв и урина. Кръв: Пкк + биохимия + електролити + хормон FТ4. Урината, ако успееш да я вземеш - общ химичен анализ, седимент + микробилогична посявка.
Във вет клиниката взимат урина чрез директна пункция с голяма игла и спинцовка в пикочния мехур, но това може да причини травма на самия пикочен мехур. Не ти го препоръчвам за Васко. Щом го изхождаш ти, сигурно ще ти е лесно да вземеш урина.
Разгледай в Стефанов добавките и храните за разтройство. Има много различни добавки за диария. Има и храни с фибри за Дуся.

Таня, благодаря! Ще го погледна. Мислех да пробвам Уровет или Уриновет капсули. За ставите почнах да ѝ давам зеленоустата мида. Да ви кажа, на вкус се прие. Слагам прахчето от капсулката в уринарния пауч на РК. Мирише наистина на миди, на морско. Simple Smile За сега, обаче, ефект никакъв... Докато не ѝ направя рентген няма да ми е мирна главата...
Благодаря много amy_nka!
Ще разгледам добавките срещу разстройство, ама и ветове са се опитвали да лекуват Васко, не могат, не знам дали нещо би помогнало. Давах му едно бебешко човешко против разстройство, на Абока, с естествени съставки, нищо. Оризова отвара със спринцовка в устата, не действа. Специални храни на пурина про план, без ефект. Всъщност не, всичко действа, но до два-три дни. После отново същото.
Понеже Дуся почти няма зъби, сухата храна трябва да е дребна, аз й давах една с фибри на Роял Канин, но гранулките изискват дъвчене, опасявам се да не и развалят стомаха. Накиснати не яде. С малцова пастичка в еднократни опаковки, по една на ден, горе долу я оправя.
Урина на Васко няма никакъв проблем да се вземе, защото го изчишквам аз.
За Дуся, всяко лечение би било проблем. Побеснява от хапчета, изобщо е подозрителна и не се дава да й правиш каквото й да е. Така че, ако нещо е нужно да се прави, само водене при вета, и то за кратък период.  Ще бяга и ще се крие от мен, няма да мога да я хващам. Дуся е котка, която не подлежи на лечение. Дано да е здрава, или да няма нужда от някакво по-сериозно лечение.

# 101
Аз съм объркала веднъж Васко с Дуся, значи. По-горе говорих за реналните гранули на РК вариация Renal Select, че са много крехки за дъвчене, идеални за възрастни котки без зъби (като моята).
Скрит текст:
Понеже моята също е с хроничен запек, мога да потвърдя, че не ѝ действат запичащо, при комбинация "един път пауч, един път гранула". Бях поръчала и едно гелче против запек - Petvital Catlax - gel, което се явява лаксант. Обаче го върнах, защото ми го изпратиха само с 2 месеца срок на годност и не можах да го изпробвам.
Нещо, което не ви препоръчвам да купувате е добавка за пикочните пътища на Беафар, ето тази, която има две имена на пазара Beaphar Urinary Bits и Beaphar Urinary Support:

Това беше толкова твърдо като камък, аз не можах да го разчупя с пръсти дори. И с ножа се реже трудно. Grinning Исках, все пак, да видя какво има вътре. Отделно, от 8 котки нито една не го близна дори. Отиде на боклука с отварянето си още. Около 5 лв струва.

# 102
Благодаря amy_nka! Ще пробвам гранулите, бях взела някакви подобни възглавнички на грамаж, и Дуся ги ядеше, но ми се сториха големи. Представям си, че биха били най-подходящи за нея някакви малки кръгли зрънца, като хапчета, които да могат да се гълтат лесно, но повечето сухи храни не дават снимка колко са големи гранулите и за това съм в шах. Тези на Пурина про план, които давам на Васко, и са гастроинтестинал, са с такава форма, ама те са за котки с разстройство. Не че му помагат на него, ама от другите става още по зле. Дуся се запича от тях стабилно. А в зооплюс количествата обикновено са големи, и ако взема нещо и не е подходящо или Дуся не го хареса, не знам какво ще го правя.
Гледах в Стефанов пастичките срещу разстройство, според мен те са за временни състояния. При Васко е хронично. Вета му дава някаква подобна пастичка преди време, но не му подейства за дълго.Смятам да го помоля да ми даде направление за ЦВК, като опише прилаганото до момента лечение, надявам се там да имат специалист гастроентеролог.

# 103
Ветовете дават направления за други ветове ли?? Това не го знаех.

# 104
Ветовете дават направления за други ветове ли?? Това не го знаех.
В ЦВК, ако искаш консултация със специалист, искат да знаят какво е приложено като лечение преди да стигнеш до тях. Викат му направление, но не е същото като това, което вземаме от общопрактикуващия доктор.
Изследванията са добре, само посявката на Васко ще стане в петък. Ветът искаше да му направи пункция в мехура със спринцовка, отказах. Каза че може да има замърсяване на посявката от козината, но не се съгласих. Изходих Васко в контейнерче там на място.
На Дуся показателите на черния дроб са завишени. Предложиха да пробвам със специална храна, защото тя не приема таблетки и е много трудна за каквото й да е лечение.
За диарията на Васко, предложиха да пробвам освен свинското и друга сурова храна, дадоха ми брошура. Направих поръчка, дано да им хареса. Предлагат сурова и обработена качествена храна, както и добавки на природна основа.
https://www.heartyapetite.com/bg-bg/

Последна редакция: ср, 06 май 2020, 18:48 от Glikoza

# 105
И аз съм давала човешка добавка от червена боровинка, но на куче и сме много доволни! Видях, че предлагат такъв животински вариант и след като по интернет един животински магазин ме измами и прати само половин опаковка, реших да си купя такава от хуманна аптека. Циститен или подобна, та препоръчвам. Имаше отличен резултат и една опаковка беше достатъчна да реши проблема.

# 106
Да ви разкажа как се разви нашата гериатрична сага... Оказа се, че моята котка има скъсани сухожилия и за това стъпва на пети (лакти) със задните си лапи. Съмненията ми за цистит се опровергаха. Гледаха я на ехограф и дока каза, че пикочния мехур е отличен, няма никакви песъчинки. Съмненията ми за бъбречна недостатъчност, обаче, все още не се опровергаха, тъй-като излезе, че котката ми има високо кръвно и ниско относително тегло на урината, както и лека протеинурия, въпреки че на ехограф бъбреците изглеждат ок. Докато не наоравя SDMI тест няма да съм спокойна за бъбреците. Отделно сега е на противовъзпалителни перорално и казаха "доживот" и тая думичка не ми харесва... За скъсани сухожилия "доживот" на противовъзпалителни нещо не ми се връзва. Първо бяха казали оперативна намеса, после още се консултираха и казаха че за 10 годишна котка не било препоръчително... Нищо не ми казаха за обездвижване... Смятам, че дока се изтощи от два часа преглед и че ще трябва отново да се помисли и да се консултираме...

Ето подробно как пътувахме 4 часа до и от Пловдив и как протекоха прегледите ни:
Скрит текст:

Онзи ден се въоражих да пътуваме до Стара Загора, с цел да направим всички възможни образни изследвания, понеже психясах, че може да има кардиологичен проблем, обаче като се обадих да записвам час, се оказа, че нямали ехокардиограф и ме препратиха към д-р Калинов в Пловдив. Звънях в Димитровград - от там същия отговор "ние имаме апаратура, ама нямаме кардиолог; Калинов в Пловдив!". И стана ясно, че ще се ходи до Пловдив за ехокардиография... Отидохме ние при Калинов и първото което ми направи впечатление в кабинета му беше един стар модел апарат за измерване на кръвно. Викам си "ха, сега! Падна ми в ръцете най-сетне!" И веднага настоях да й мерим кръвното преди ехокардиографията. Да, обаче, как се мери кръвно докато на фона щъка апарат за кръвни изследвания? Първо ѝ взе кръв и после ѝ мери кръвното на друга лапа. Защо, обаче, ми се стори, че той не знае как се мери кръвно с този апарат? Аз гледах и слушах и чувах на 120, а той накрая ми заяви 170-180 и че това, едва ли не, било нормално кръвно - за не притеснение. Всички котки давали такова кръвно от притеснение. От там не ми вдъхна много доверие човека. Накарах го да си сложи ръкавици като взима кръв (и това не ми направи добро впечатление), ама хайде от три места ми го препоръчаха... Не можа да подстриже добре около сърцето, защото машинката му беше прекалено шумна, а и няма техник помощник, трябваше аз да държа лапи... Както и да е, направихме и ехокардиографията с помощта на много гел и ми каза, че сърцето било ок, никакъв проблем. Да съм се консултирала с ортопед и невролог. Сметка 125 лв за ехото (55 лв) и пълни кръвни изследвания (45 лв). 25 явно взе за кръвното?!? Не се сети да ми даде снимки, заключение, нещо... Помислих си, че съм подарила отново пари. Дадох си имейла на колегата му рецепционист, уж ще ми ги изпратят на имейл. (Не получих, де!). На излизане питах къде има друга вет клиника наблизо, да ѝ направим една рентгенова снимка. Така и така сме дошли в Пловдив. Докторът рецепционист ми каза или Провет или Заравет. Отворих нета аз и викам айде, Провет - на излизане от Пловдив ни е... Намерих ме го това Провет и гледам, о, то цяла болница! Нямахме час разбира се, така че помолих за изключение, че идваме от далече. И седнахме да чакаме някой вет да се освободи и да ни прегледа. След 40 мин чакане едно младо докторче ни повика и ни задържа цели два часа на преглед. Направи ни абсолютно всички образни изследвания, консултира се със старши колега, снимаха я, гледаха я как ходи и в крайна сметка се оказа, че има скъсани сухожилия и за това стъпва като котка диабетик. Първото предположение беше, да не би да има диабет. Но след снимката нещата се разясниха. Гледаха я и на ехограф бъбреци, пикочен мехур, черен дроб и като каза всичко е перфектно аз изумена... Ако е имала някакви песъчинки, то с уринарната храна, с която я храних една седмица, ги е разтворила.
На едното краче има счупена частица от кокалчето. На гръбначния стълб има шип от дегенеративно изменение. Та, няма диабет, но и направиха тест за токсоплазмоза и доктора се опитваше да ме убеди, че има втора бледа черта на теста (чак ми осветяваше теста с фенерче). Ама не се хванах, за това направо реши да иска фекална проба за изследване и хвърли теста на боклука. Е, да, ама ние нали цял ден гладни... Не можа да измъкне ни зрънце фекалии от нея... И сега трябва другата седмица да отида аз пак да занеса. През това време почнахме с противовъзпалителни, които уж можело да се пият до живот. Първо беше споменал за операция, после, че предвид годините не е било препоръчително. Та, боцнаха я два пъти - единия за белодробни паразити (че споменах, че кашля, а пък на снимката нещо белия дроб им направил впечатление) и като казах, че не съм я обезпаразитявала скоро вътрешно, направо подкожно я обезпаразитиха. Сметка: 113 лв със лекарствата и всички консултации и образни изследвания. Много добро впечатление като цяло. Доктора е млад, ама знае какво е хипокалемия (аз доволна, че си говорим и предполагаме на един общ, разбираем, език).
Резултат? Още тази сутрин моята дружка почна да "гони" плюшени мишки с отскоци, кълчене на дупе, тичане по леглото, искаше дори навън да излиза, взе че скочи и на прозореца и върху масата. С други думи, се почувства със сили да скача, бяга и катери. Аз ѝ забраних, разбира се. Simple Smile Сега ще ѝ майсторя рампи и стълби из цялата къща. Никакво скачане и катерене!
За храната питах - да ѝ давам ли още ренална, уринарна или някаква диетична. Отговорът беше "не. Давай ѝ каквото харесва да яде".
Викам си как до сега не съм се сетила да отида до такава голяма клиника в Пловдив, ами съм се задоволявала с кабинетчета на ветове, които само прибират пари и те пращат на колеги, които също прибират пари, и диагноза никаква! А, ония мошеник Динков от Хасково, където ми взе 240 лв за една кръвна картина и то в човешка лаб и един бърз тест, направо е за икономическа полиция! Като показах на колегите му каква кардиограма ми е дал (и за нея платих 30 лв), направо бяха изумени! Имала била аритмии беше казал мошеника, а кардиолога вика "моля, какви аритмии?!"
Та, така, предстоят ни още консултации, предвид, че описани от мен ситуации доктора каза, че били припадъци... Предстои и да изключим токсоплазмоза и ХБН с тест на бъбречен маркер SDMI.

# 107
  • Пловдив
amy_nka, направо ми кръстоса погледа. Адмирации!
И двата добитъка ги водя в Провет клиниката при Николай Дернев.  Имат доста лекари в клиниките, ако се наложи нещо по-сложно може да се направи комисия.
Водят се скъпари, но аз съм спокойна там.

# 108
Amy_nka, голяма сага си изживяла, добре че си имала късмет да отидеш почти случайно на добро място. Така може да те объркат с неправилни диагнози, че да се влошат нещата. За съжаление животинката не може да си каже какво и е. А правилната диагноза е най-важното, за да го лекуваш правилно.
Васко има бактерии в урината, вета даде инжекции антибиотик аз да му бия. Не е проблем, защото той няма чувствителност в долната част на тялото.
Каза че бактериите може да са и от това, че не дадох да му вземе урина със спринцовка. Не знам, едва ли. Предполагам че има бактерии, защото като се наака, понеже е почти винаги рядко, всичко размазва под себе си и вероятно се замърсява. Не може да се измие сам, не стига до тези части. Не винаги веднага може да го почистя, ако стане през нощта или не съм вкъщи.
Вета каза, след инжекциите, че е по-добре да направим проверка за бактерии в урината със спринцовка. Може би ще се съглася, той ме убеждава, че мехура веднага се възстановява и няма последствия.

# 109
amy_nka, направо ми кръстоса погледа. Адмирации!
И двата добитъка ги водя в Провет клиниката при Николай Дернев.  Имат доста лекари в клиниките, ако се наложи нещо по-сложно може да се направи комисия.
Водят се скъпари, но аз съм спокойна там.

Ми, ако това са "скъпари", то значи по другите градове са "мошеници" всички. Това е най-малката сметка, която до сега съм плащала и то за цели 2 часа преглед! Никой до сега не ни беше отделял такова внимание. Значи сме случили на един и същ "човек" - Николай Дернев ни прегледа. Simple Smile

В клиниката точно това ѝ повтарях постоянно на моята дружка "На такова място до сега не сме идвали, нали... Тук има много доктори... Тук не мисли само един мозък, тук мислят много мозъци!". Grinning

За съжаление животинката не може да си каже какво ѝ е, наистина, и разчита на нас... :/

Гликоза, не са от това бактериите, със сигурност. Виж аз как даже престоял пясък от тоалетната допуснах в урината и не излезнаха никакви бактерии. А, каква бактерия се изолира, впрочем? Все пак, да попитам, и какъв е антибиотика който назначи вета?
От това, което аз изчетох, покрай моите съмнения за уринарна инфекция, се казва, че най-щадящият начин за взимане на урина е цистоцентезата, в сравнение с катетъризирането, но пък че самата пункция в мехура представлява травма. Защо не направите така, да вземеш още една урина, като дезинфекцираш козинката преди това? Да го измиеш със сапунче и тогава да го изчишкаш? Ако пак излезнат бактерии, то тогава да се решиш на цистоцентезата?
Тъй-като Васко е с диария, всеки антибиотик трябва да се "пресмята" хубаво, сигурно...

Последна редакция: нд, 10 май 2020, 13:27 от amy_nka

# 110
  • Пловдив
amy_nka, този лекар има и куче и котка, дава съвети от личен опит. На нас най- вече за хранене, обезпаразитяване и т.н.
Иначе в Пловдив имало по-евтини клиники, но аз не обичам да експериментирам. Томас си го водя там, откакто го прибрахме, сега и Саско.

При нас има развитие на отношенията куче/котка. Отказах се да водя Томас на разходки, защото той се раздвижи. Стана по - смел. Откри, че кучето не е толкова страшно. При сблъсък на едно ниво даже тръгва да го плаши и напада (нищо, че кучовецът е 14 кг вече). Вече си спи по столовете и ако кучето мине под него - получава някой тупаник без повод. Даже чишка и ака в присъствие на Саске, малко плахо, но нуждата какво ли не прави. Joy
Излиза повече на терасата откакто се затопли. Виси по климатиците на хората и гледа света от висотата на втория етаж. Върви по перваза на терасата, въпреки че дупето му стърчи от двети страни.

Храня го сутрин пауч, разреден с вода. Това е единствената вода, която пие май. Вечер яде 40 гр Про план за стари и кастрирани котки. За първи път да хареса някакви гранули.

Сега съм в чуденка дали да го обезпаразитявам външно. Изобщо не ми се иска да го товаря с допълнителна химия. До сега не съм го обезапразитявала нито външно, нито вътршно. Но откакто имаме куче му давам Дронтал.

ето снимка от вчера

# 111
Моята котка също никаква вода не поглеждаше, докато не направих уринарната терапия. Вече пие. Сменям ту гранули, ту пауч или пастет. Вече не я храня по два пъти на ден както преди. Храня я по 4 пъти по малко количества (по скоро на поискване). С което оправих спорадичното повръщане. След като я стригаха за ехографиите тя се близа много и тая сутрин повърна една голяма топка косми. Чак се учудих кога е успяла толкова косми да погълне...

Сега по жегите би трябвало да се сещат за водата повече.

# 112
  • София
Понеже Дуся почти няма зъби, сухата храна трябва да е дребна.
Виж дали като състав те удовлетворява бялата серия на Брит (по-скъпата). Гранулките са съвсем дребни:

Скрит текст:

Храната е Brit Care Sensitive с агнешко. Бяла с бледолилави надписи. Но предполагам, че и другите от серията са дребни.

# 113
Я, може ли снимка на опаковката? Щото и моята е Брит с агнешко и преди беше същата гранула от снимката, подобна на оризови зърна, а сега е една съвсем дребна и плоска гранула, но е синя опаковка Brit Sensitive.

# 114
  • София
Не, за бялата серия говоря. Тя е без зърно. Ето я:

Била с агнешко и сьомга, а не само агнешко.

# 115
Същата е! Сьомгата е едва някакъв процент. Преди, тези гранули "оризовите" бяха в синята опаковка. После ги задигнаха от пазара дълго време и като ги пуснаха отново вече в синята опаковка  беше друга гранула. Гледай ти къде ги преместили "оризовите". Grinning

Ето такива има сега в синия пакет:

Като цена май нямат много разлика, обаче...?

Последна редакция: пн, 11 май 2020, 22:09 от amy_nka

# 116
  • София
Като цена май нямат много разлика, обаче...?

https://petmall.bg/kotki/hrana/suha-hrana/1269711496

https://petmall.bg/kotki/hrana/suha-hrana/hrana-za-kotki-brit-li … nsitive-digestion

Не е малка разликата. Над 3 лв. за килограм. Ако цените не са промоционални е дори повече.

# 117
Гликоза, не са от това бактериите, със сигурност. Виж аз как даже престоял пясък от тоалетната допуснах в урината и не излезнаха никакви бактерии. А, каква бактерия се изолира, впрочем? Все пак, да попитам, и какъв е антибиотика който назначи вета?
От това, което аз изчетох, покрай моите съмнения за уринарна инфекция, се казва, че най-щадящият начин за взимане на урина е цистоцентезата, в сравнение с катетъризирането, но пък че самата пункция в мехура представлява травма. Защо не направите така, да вземеш още една урина, като дезинфекцираш козинката преди това? Да го измиеш със сапунче и тогава да го изчишкаш? Ако пак излезнат бактерии, то тогава да се решиш на цистоцентезата?
Тъй-като Васко е с диария, всеки антибиотик трябва да се "пресмята" хубаво, сигурно...
Ето снимка на изследванията на Васко. Не знам какъв е антибиотика, напълни ми 7 спринцовки от голям контейнер. Ще отида да питам за даването на втората проба, и ще питам и за антибиотика.
Малко ще е трудно с измиването със сапун, той изпада в паника като го сложа на чешмата, като е много одрискан. След това иска да се ближе дълго, и да се опитам да му взема урина след измиване, ще е много проблематично. Но ще се опитам да го направя.
Обикновено, ако не е тотално омазан, го избърсвам с бебешки салфетки, за чувствителна кожа, без миризма. Тези за животни са предимно за кучета и са ароматизирани.

# 118
Какво, за Бога, е "секрет урина"?! Anguished

Клебсиела не звучи никак добре... По-интересното е, че е чувствителна само на два антибиотика - флорфеникол и енрофлоксацин.

Пише, че причинява цистит тази бактерия, освен пневмония.

Ами, със сух шампоан/пяна няма ли да стане?

# 119
Какво, за Бога, е "секрет урина"?! Anguished

Клебсиела не звучи никак добре... По-интересното е, че е чувствителна само на два антибиотика - флорфеникол и енрофлоксацин.

Пише, че причинява цистит тази бактерия, освен пневмония.

Ами, със сух шампоан/пяна няма ли да стане?
Виж ти, не съм проверявала какви са бактериите, мислех че са уринарни замърсявания, каквито са обикновено и при хората.
Пневмония означава, че може да хване и пневмония ли от това? А аз мога ли да хвана тази бактерия също?Доста си го гушкам и целувам по главичката. Иначе си мия ръцете след като го изхождам. Докторът нищо не ми обясни.
Не съм купувала сух шампоан или пяна, за животни специално ли са?

# 120
Не пише какъв род е Клебсиелата. Групата КЕС (клебсиела, ентерокок, серратиа) е смесица от бактерии, които се хващат в болниците. Имат супер резистентност, точно защото се хващат от болнична среда. Клебсиелата, ако е от рода пневмониае, предизвиква пневмония; ентерокока - диария; серратиата - уринарни инфекции. Към тях като добавиш и стафилокока, който предизвиква уринарни инфекции при млади жени до 30-годишна възраст, този микробилогичен анализ, направо е "цветенце".
Ти за какво беше пуснала изследване на урина? Профилактично или поради съмнения, симптом?

Къде я даде за изследване урината? За мен тази проба е или замърсена отвсякъде или се обясняват изцяло проблемите на Васко (диария, уриниране...). Задължително трябва да я повториш внимателно микробилогията. В  общия химичен анализ на урината какво излезе? Има ли левкоцити или окултна кръв? Ако се повтори този резултат, аз бих изследвала и себе си дори. Това е много бактерии, много чудо....
Без цунки на Васко за сега!

Ние продължаваме да сме зле. Тия противовъзпалителни нещо не ѝ понесоха. Стои с изплезен език, разширени зеници, кашля... В събота имам час за Пловдив и се чудя дали и нея да я мъкна отново... Този път си запазих час за консултация с невролог-ортопед.

Кардиолога Калинов благоволи да ми изпрати имейл с линк към снимки в Драйв, който не се отваря свободно... Ама че работа! :/

# 121
Уф, какви ужасии. Пуснах посявката, защото вета ми каза, още като започнахме с мануалното уриниране, че винаги остава малко урина, и с времето води до уринарни инфекции. Аз се старая да го изстисквам до край, но съм го давала и в хотел няколко пъти и не е сигурно доколко се стараят. Вероятно не, защото процедурата, ако се прави качествено, отнема доста време.
В обикновената урина казаха че всичко е наред. Ето я:
Скрит текст:
Физично изследване:
Показател:   Резултат:   Показател:   Резултат:
Цвят   Светло жълт цвят   Относително тегло/преди центрофугиране/   1.025
Прозрачност   Бистра   Относително тегло/след центрофугиране/   1.025

Химичен анализ:
Тест лента:
Показател   Резултат:
Кръв   +
Билирубин   -
Уробилиноген   -/+
Кетони   -
Протеин   ++
Нитрати   -
Глюкоза   -
pH   7,5
Относително тегло   1.030
Левкоцити   ++

Микроскопско изследване:
1.   Бактерии – Единични коки
2.   Кристали – Не
3.   Еритроцити – ок.10 на зр. поле
4.   Паразити –Не
5.   Гъби –Не
6.   Неутрофили – 7-8 на зр. поле
7.   Цилиндри: Не
8.   Епителни клетки: Единични  малки

Не му слагам памперси, защото вета ми каза, че с тях има повече риск от уринарни инфекции. Но и без памперси, често се случва да си размаже акото по задните части, опашката, краката, и вероятно си замърсява и пикочния канал. Понякога се случва нощно време, не мога да го избърша веднага, то засъхва, освен това не обича водата и изпада в ужас от нея. Затова когато е възможно само го бърша, ако е много омазан, го мия на чешмата, но е доста драматично.
Въобще е сложно, може би трябва да го мия все пак, независимо от страховития вой, който надава.
Може би трябва аз да му взема урината и да я занеса лично за посявка, доколкото разбрах, тя се дава в обикновена лаборатория за хора.

Дано да попаднете на добър ортопед. Но това че стои с изплезен език, зениците разширени, и кашля, показва че нещо не й понася добре. Може би трябва да смените лекарството.
Може би трябва да се направи тема за добър ветеринар в Пловдив, защото явно и там има доста различни ветове. Има подобна тема - добър ветеринар в София, аз я следя.

# 122
Ами, току-що излизаме от Провет-а. 150 лв сметка. Взеха ѝ кръв за изследване на токсоплазмоза, което изследване се правело в Германия с ПСР тест и струва цели 130 лв. Прежалих ги... Да изключим и това като диагноза... Така и така я домъкнах отново до Пловдив... 20 лв за неврологичен преглед. Уж всичко ѝ е наред, а котката ми не е добре. За трети път се парализира за секунди, това ѝ се случва при вдигане на главата.
Неврологът, който е и баш ортопеда на клиниката д-р Пачев младши, сега пък ми каза, че не били скъсани сухожилията, ами възпалени. Да се чуди човек на кого и какво да вярва...

Гликоза, вашия биохимичен анализ е правен с реактивни ленти (те не са много надеждни, можеш да си ги купиш и да си правиш тестове направо вкъщи - 66 лв струват 100 бр. реактивни ленти). Искай да ти направят биохимичния анализ традиционен, не с реактивни ленти.

Гликоза, аз не искам да те плаша, ама протеини две плюсчета + левкоцити две плюсчета, говори и за възпаление и за трудно филтриране на бъбреците. Окултна кръв + еритроцити означава и травма, най-вероятно от ръчното уриниране. Пх 7,5 е завишено. Аз на твое място бих пуснала и един кръвен анализ да видя как е креатинина и бих минала Васко на ренална храна, да разтоваря бъбреците. Уринарна не, тъй-като пх е висок (алкален) и без това.

Тази мостра е взета във вет клиника. Така ли? Аз пак не разбрах май. Пробвай да вземеш урина в контейнерче и направо в човешка лаб биохимия и посявка на урината. Да видим пак ли ще излязят така резултатите.

Кръвни не направихте ли? Според мен направете и едни кръвни профилактично.

Сухи лосиони за почистване, шампоани и пяни гледах, че има най-различни в Стефанов. В Емаг и Петмол сигурно също има. Виж дали ще харесаш нещо за проба.

Не трябва да са на спиртна и подобна дезинфекцираща основа, за да не повлияят на резултатите.

# 123
Мойто дърто коте днес беше изследвано кръвно и има понижени левкотици Sad Ще пие антибиотик.

# 124
За моментно парализиране, аз си представям, че има вероятно проблем в гръбнака, може би в областта на шията. Това не знам какво изследване изисква, но може би скенер. Но и въпроса е какво може да се направи, ако е такъв случая. А скъсано сухожилие е болезнено, аз не си представям котката как би го понесла. Пък и възпалени сухожилия също болят. Не съм специалист, но по аналогия с човешките подобни проблеми, така си мисля.
Благодаря за анализа, предполагам че си с медицинско образование, защото разбираш много неща. Аз се доверявам на докторите, но те са много скъпари на обяснения и съвети.
На Васко му правих и кръвни изследвания, те са в Ексел формат, не знам дали е достатъчно ясно. Аз ги гледах внимателно, сравнявах стойностите с дадените параметри, някои бяха гранични и малко нагоре или надолу от референтните стойности, но вета каза че няма нищо тревожно.
Скрит текст:

Дата:   05.05.2020   Име:   Васко      Вид:   кт      
Лекуващ лекар:               Пол:   м      
               Възраст:   10      
Хематология                        
Име на теста:               Резултат:   Единици   Референтни граници   
ПКК-22 показателя                     Куче   Котка
WBC (левкоцити)               10   x10^9/L   6--17   3.5--19
LY# (лимфоцити - бр.)               4,7   x10^9/L   0,8-5,1   0,8-7
MON# (моноцити - бр.)               0,4   x10^9/L   0--1,8   0--1,9
GR# (гранулоцити - бр.)               4,9   x10^9/L   4--12,6   2,1-15
LY% (лимфоцоти - %)                45,4   %   12,0-30,0   12,0-45,0
MON% (моноцити - %)               3,6   %   2,0-9,0   2,0-9,0
GR% (гранулоцити - %)               49   %   50-67   35,0-85,0
RBC (еритроцити - бр.)               8,78   x10^12/L   5,5--8,5   4,6-10
Hgb (хемоглобин)               140   g/L   110-190   93-153
Hct (хематокрит)               45,5   %   39-56   28-49
MCV (ср. обем на еритроцита)               51,9   fL   62-72   39-52
MCH (ср. Hbg съдърж. в еритр. )               15,9   pg   20-25   13-21
MCHC (ср. Hgb конц. в еритр.)               307   g/ L   300-380   300-380
RDW (девиация на ерит. р-ие)               15,2   %   11-15,5   14-18
Plt ( трoмбоцити)               354   x10^9/L   117-460   100-514
MPV (ср обем на тромбоцита)               8,1   fL   7-12,9   5-11,8
Eos %               2,3   %   2,0-10   2,0-12

Биохимия                        
                     Куче   Котка
Албумин               32,7   g/l   26-43   25-40
Общ белтък               82,7   g/l   51-78   60-80
Глобулини               50   g/l   23-45   23--45
А/Г               0,654   U/l   0,75-1,9   0,75-1,9
Глюкоза               5,22   mmol/l   3,33-6,94   3,9-8,3
Урея               10,9   mmol/l   2,5-9,6   5--11
Холестерол               4,8   mmol/l   2,9--8,5   2.1--5.6
АлАТ               74   U/l   5--118   до 100
АсАТ               35   U/l   5--60   до 100
ГамаГТ               1,5   U/l   до 7   до 6
Билирубин - общ               5,13   mmol/l   0--7   0--6.8
Алкална фосфатаза               136   U/l   10-150   до 140
Креатинин               154   µmol/l   35-130   до 170

Електролити                        
                     Куче   Котка
Ca               2,8   mmol/l   2,3-3,0   2,3-3,0
P               1,3   mmol/l   0,8-1,6   1,1-2,74

За урината, изследване през просото е това с лентичката. Аз видях че го сравняват с лентичка, но си мислех че това е предимно за ПХ-то. Иначе за посявката пратиха урината някъде в човешка лаборатория.
Ако занеса урината в човешка лаборатория, трябва ли да кажа че е на котка, или изследванията са същите, като при хората?
Колко дни след приключването на антибиотика се прави нова посявка?

Дописвам си поста с още един въпрос - дали да не сменя вета? Все пак, не е въпроса само да те отпратят с рецепта, а и да ти разяснят какви са рисковете, какво може да се развие, за какво да се внимава... и т.н. Тези са ми близко, в квартала, но въпроса не е само да ти вземат парите и да те отпратят.
Между другото, днес Васко повръща, вчера също яде много малко, нещо явно тези антибиотици не му понасят, и днес реших да не му слагам последната инжекция.
Кабинета в неделя не работи, не мога да ги питам. Много е неприятно, когато не разбираш какво се случва, и животинката очевидно страда.

Последна редакция: нд, 17 май 2020, 19:22 от Glikoza

# 125
Гликоза, не съм с медицинско, ами с преводаческо образование. През мен минава много медицинска литература на чужди езици.

Креатинин над 140 е червена лампичка. Отвори  www.iris-kidney.com - това е сайта на международната общност по бъбречни въпроси за кучета и котки. Там има скала за оценяване на етапите на бъбречната недостатъчност. http://iris-kidney.com/guidelines/staging.html
Сравни стойности с на Васко.

На английски е, мога да ти изпратя нещо набързо преведено на бг. Ако, пък, разбираш испански, имам страхотни научни публикации на ветове, асоциации и изследователи, които бих могла да ти пратя. Особено на тема ХБН и уринарна съм събрала доста материал. Каня се един ден да отворя един блог, където да кача всички материали преведени. На бг в мрежата няма нищичко, за съжаление.

Антибиотиците може да не му понасят, защото може да има ацидоза (гастрит). След ядене ли го даваш? А, какъв антибиотик почна да му даваш? Питай вет за фамотидин (това се дава на котка, за да не дразни лигавицата на стомаха антибиотика, можеш да питаш и за омепразол, което пък се дава на хора - питай вет за дозировката).

За урината в човешка лаб - казваш, че е урина на котка, да (заради реф. стойности, главно).

Седмица след като приключиш антибиотика би могла да пуснеш нова микробиология.

Да ти кажа и аз съм на твоята логика, що се отнася до моята котка. До шията ѝ правиха рентген, ама от шията на горе...? Трябва да се разровя да видя къде правят скенер. Прави ми впечатление, че не може да си вдига опашката тия дни... Сякаш няма сила на това място да си я вдигне, ходи с опашката наведена на долу. Като я погъделичкам по дупето, обикновено вдига опашка, а тия дни само я помръдва, без да я вдига... И има едно постоянно пулсиране на вена ли е какво е...на едната задна лапа? От двама вета никой не можа да каже "това е еди какво си". Мълчат ми само като питам "защо пулсира?"

Не знам, трябва да попадна на свестен вет, явно... А още не съм попаднала на такъв. Фен съм на клиника Анимо, Бургас. Simple Smile Жалко, че ми е далече Бургас... Във фб страницата на клиниката има препоръки за профилактични прегледи на възрастните котки. Препоръчва се както измерване на кръвно, така и ехокардиографията.

Скенер имало в ЦВК.

Последна редакция: вт, 19 май 2020, 23:50 от amy_nka

# 126
Антибиотика беше на инжекции, сложих 6 от общо 7, след като почна да повръща, да не се храни и явно се чувстваше зле, се отказах да слагам последната. Беше неделя и нямаше как да се консултирам с вета. Може би трябва да започна да го лекувам в клиника, която работи постоянно, защото с тази кварталната се притеснявам ако нещо стане извън работното им време.
Сега се оправи, храни се и е се чувства нормално. Определено Васко има стомашни проблеми, аз му давам само храна за чувствителни котки, заради дрисъка.
Благодаря за линка. Говоря английски. В момента уча испански, на В1.1. съм. Каня се да се изнасям натам през есента, да мога да говоря горе-долу. Не знам дали ще се оправя с медицински текст, но може да опитам.
Аз не бих се ориентирала за креатинина,  че над 140 е рисков за ХБН. Гледам, че стойността е в граници, а и вета каза че няма нищо тревожно в изследването.
Гледах ренални сухи храни, има много видове. Трудно ми е да се ориентирам какво да пробвам за неговия случай. Струва ми се, че и вета едва ли ще ми даде добър съвет, щом смята че всичко му е нормално.
Поръчах сух шампоан и лосион за почистване от Стефанов, благодаря за съвета, не знаех че има такива.

По принцип скенерът дава по-точна информация от ренгена, за неврологични проблеми.
Дуся също си държи опашката като запетайка, от средата е извита надолу. Тя има травма в задните крака, не знам дали това идва от там, питала съм доктори, казаха че извитата опашка не е важна, козметичен дефект. Наистина, не пречи да си живее нормално. Иначе малко трудно скача, не може да се оттласква силно със задните крака, но го компенсира с набиране с предните лапи.

Добрите ветове са явно като добрите доктори при хората. С фенер да ги търсиш, като Диоген, и няма да ги намериш. За съжаление, много рядко се срещат. Поне да са отзивчиви и да дават информация.
Правих скенер на Васко в ЦВК когато падна, но какво от това, казаха, че няма как да се помогне. Има някаква болка от двете страни над задните крака, извива се, ближе се, хапе от болка, и никой от специалистите, с които се консултирах, не можа да ми каже защо прави така. Не би трябвало да има болка изобщо там.

Последна редакция: ср, 20 май 2020, 00:11 от Glikoza

# 127
  • Terra incognita
Здравейте, идвам с малко страничен въпрос. Имаме доста набези от мравки, взех един спрей инсектицид, но искам да знам има ли опасност за котката ми. Принципно смятам да третирам предимно балкона и да не пускам котката там поне 12-24 часа. Какво мислите, има ли реална опасност от отравяне за котката?

# 128
По-добре не я пускай, Вики. От два дена неизлизане няма да й стане нищо.

Ах, бе, каква е тая работа! Гликоза, като те чета, направо се депресирам. Ти чак на скенер си го водила и да ти кажат, че няма как да се помогне...? Не знам! Как живееш всеки ден с притеснението?
Аз на моменти не мога да си сдържам сълзите. Камък имам на сърцето.

Как приемаш за нормални проблемите, които имат? За Васко знаех, ама за Дуся не знаех, че и тя има проблем на крачката...

А, колко струва да се види със скенер?

Мойто дърто коте днес беше изследвано кръвно и има понижени левкотици Sad Ще пие антибиотик.

Понижени левкоцити не говори за бактериална инфекция. Защо антибиотик??

Последна редакция: ср, 20 май 2020, 21:18 от amy_nka

# 129
Скенерът струваше доколкото помня, 250 лева. Обикновен. С контраст е по-скъп.
Отделно направих консултация с д-р Войчев, който беше най-добрия ортопед в ЦВК. От другата тема разбрах, че вече е в друга клиника. Бубалеса го беше търсила за консултация по повод на състоянието на Рижко. Може би, ако имаш някакъв повод да дойдеш до София, да се консултираш с него за заболяването на твоята писана. Консултирах се и с д-р Димитър Иванов, ортопед в Добро хрумване, за които също получих положителни отзиви.
Очевидно чудеса няма да се случат, трябва при травмата на Васко да се опитам да го поддържам в добро здраве.
Моите, понеже вече са на възраст, обичат да спят повечето време. Имаме процедури по галене - едната сутринта е задължителна, по график, Васко после помпа нокти на точилката, после следва отчаяно мяукане от двамата, да им се сервира по-бързо закуската,  и така.
Дуся няма болки в задните крака, но просто не може да отскача на високо. Не е и нужно, в къщи всичко й е достъпно.

# 130
Хора, искам да ви кажа нещо. Ако си спомняте поставиха диагноза "Скъсани сухожилия" на моята котка в Провет Пловдив и последно я водих на преглед при д-р Пачев младши (има една прилична биография качена на сайта им, от която човек си казва "а, той е учил много по специализацията си Ортопедия), който, обаче, на прегледа на мен не ми направи особено добро впечатление защото поправи диагнозата от "скъсани сухожилия" на "възпалени сухожилия". Гледаше ме все едно аз си измислям симптоми, като му описвах как котката ми се схваща и пада. Според мен постъпих наивно и глупаво като платих 130 лева за малоумно изследване в Германия за токсоплазмоза. След като се разрових из чуждестранните сайтове за инфо относно "прословутото ПСР изследване за токсоплазмоза", се оказа, че има много малко информация за изследване на токсопламоза с ПСР. Навсякъде пише, че токсоплазмозата се изследва по метода ELISA - т.е., в една нормална човешка лаборатория бих могла да изследвам по метода ELISA кръвта за IgG и IgM антитела (както си бях направила и на себе си тестове на всяко тримесичие, когато бях бременна).
Пачев, обаче, не ми предложи никаква друга диагноза освен "токсопламоза", нито каза, че евентуално ще търсим причината за състоянието на дружката ми, някъде другаде. Странно ми се стори, но ги прежалих, обаче в понеделник ще ходя да си искам парите обратно, ако не ми представят документ от немска лаборатория с подпис и печат. И не само ще си искам парите, ами ще ги обвиня и за некомпетентни.

Пиша тук отново какви симптоми наблюдавах при моята котка:

1. слюноотделяне
2. люлеене след ставане от легнало положение
3. проблеми в котешката тоалетна, които сметнах за уринарни
4. хроничен запек (сметнах че е, тъй-като издаваше звуци като пъшкане или напъване докато се изхожда, а и изпражненията ѝ са оформени като топченца)
5. кашлица
6. схващане на задните лапи и падане на страни (не са припадъци)
7. ходене разкрачена и стъпваща накриво като пате
8. забива нокти в килима, докато ходи
9. изплезване на език и стояне с часове така
10. невъзможност да си вдигне опашката (от около седмица)

Днес ми попадна една статийка за травмите по опашката на котката. До какво може да доведе една травма на опашката, а именно:

Цитат
Проблеми с координацията

Котката използва опашката си за да пази равновесие. Когато опашката е наранена, котката може да загуби координация в задните си лапи и да изпитва проблеми да върви правилно. Котката може също да има проблем с координацията на цялото си тяло, показвайки трудност да се задържи на крака след седене или след лежане, както и невъзможност да играе. Котката ще бъде много по-малко активна от обикновено. Ако опашката е счупена, то котката ще изпитва неописуема болка и може да надава ревове от болка, както и няма да дава да й се пипа опашката, в зависимост от това къде е счупването. Може да се наблюдава и другата крайност - да няма никакво усещане (чувствителност) в зоната, където е счупването.

Слабост в опашката

Котките с наранена или счупена опашка чувстват слабост в опашките си и изпитват трудност да си вдигат опашката. Може дори да я влачат по земята. Опашките на котките са винаги в постоянно движение, така че, ако наблюдавате липса на движение в опашката, това може да бъде знак за счупване на опашката.

Проблеми с котешката тоалетна

Котките със счупена опашка могат да изпускат неусетно по няколко капки урина. Котката може да изразява болка или трудност за уриниране или дефекация. Също така може да има диария или да не може да контъролира кога да се изхожда. Пикочния мехур на котката може дори да е пълен, но котката да не може да се изходи, при което би трябвало ръчно да се изпразни мехура.  

След като ми попадна тази статия, върнах филма назад и си казах "абе, я чакай да ги видя аз тия рентгенови снимки от диска!". С помощта на Гугъл открих безплатен софтуер за гледане на рентгенови снимки с разширение ".dcm". (Софтуера се казва Sante DICOM Viеwer). И, о, чудо!

Не съм вет, обаче имам очи и сега ви прилагам снимката, за да ми потвърдите дали само аз имам очи или и вие виждате това, което и аз виждам. Погледнете опашката. Виждате ли дупката в опашката (костта) на котката ми? Виждате ли и подутото на същото място? Вижте също как си държи опашката на прозореца. На същото това място!
Скрит текст:

В понеделник ще ходя да си поприказвам с двамата лекари, които прегледаха котката ми... Да видим как се взимат пари и се заблуждават клиенти...

Добавям полезно към темата, че има сайт с рентгенови снимки на котка и куче, където можем да сравним с нашите снимки: https://www.imaios.com/es/vet-Anatomy/Gato/Gato-osteologia-radiografias
(езика може да си го смените на английски, и освен това има опция за платен абонамент, чрез който се посочват всички точки от ретгеновата снимка, кое какво е). Ако на някой му се наложи - страхотен сайт!

Последна редакция: сб, 23 май 2020, 21:04 от amy_nka

# 131
  • Terra incognita
Не е за вярване, че и през 2020 не можеш да попаднеш на истински ветове- специалисти. Тези от големите клиники са го усарили на черен бизнес, гледат на теб точно като на клиент, само, за да ти вземат парите, а тези от малките ветеринарни кабинети не разполагат с нужната техника и тясна специализация.
Често гледам по Нат джио уайлд предавания за американски ветвринари, много са добри.
Дано намериш точния лекар.

# 132