Молба за повишение на заплатата

  • 3 619
  • 26
  •   1
Отговори
# 15
  • София, Лагера
  • Мнения: 2 984
Мили хора, има и друга гледна точка. Заплатите са бюджетирани предварително. В големите фирми имат рейнджове на заплащането, които варират в зависимост от определени критерии (всяка фирма сама си ги определя). Също така има и време и ред, по които се преразглеждат заплатите. Не е толкова просто и не е въпрос само на лична договорка.
Моят съвет е да се попита какви са процедурите и практиките по преразглеждане на заплащането. Какви са критериите.  За да има яснота какво те очаква и при какви условия. Всичко да се сложи на масата, без тайни и задкулисни игрички.
Аз ако съм работодател, няма да позволя така всеки да ми идва в кабинета и да ми извива ръцете. Яснотата и правилата са за всички! Задължително прозрачност, за да няма клюки и шушукане по коридорите. Ако покриваш определените критерии, ще ти коригират заплатата, при това ще бъде ясно и за теб, и за всички останали защо е направено. То по-правилно е самото предприятие (или пряк началник) да инициира увеличението ти, но знам, че малко го правят.
От моя опит колкото повече прозрачност има, толкова по-голямо е доверието, ангажираността на служителите. И намаляват клюките, натегачествата, шуробаджанащините, защото при ясни правила те се обезсмислят. Но! Говоря за частния сектор, за държ. администрация знам, че е друго. И в малките семейни фирмички е друго, там се управлява на gut feeling.

# 16
  • Мнения: 40 794
Има много голяма разлика от фирма до фирма и е трудно да се обобщава. За консултанти, търговци, инженери по продажбите по принцип заплатите са конфиденциални и определено различни в зависимост от опита, приноса и не на последно място времето, когато някой е нает. Не са рядкост случаи, когато новоназначен човек е с по-висока заплата от стари кадри. Това зависи и с какъв "багаж" от контакти и клиенти идва новият. 

# 17
  • София
  • Мнения: 817
Макар да е минало доста време от последния пост, искам да обърна внимание и на още няколко аспекта.
1. Ако решиш директно да отидеш при директор и да прескочиш прекия си ръководител - така или иначе директорът ще го повика, ще се дискутира твоя казус и рискуваш точно прекия ти ръководител да блокира процеса.
2. А ти сигурна ли си, че прекият ти ръководител не е започнал процедура, която да е с несигурен изход? Нали не си мислиш, че заплатите (особено в по-големите фирми) се увеличавай ей така? За всяко такова решение се иска солидна аргументация пред решаващите именно от прекия ръководител.
3. Имай предвид, че входирайки писмено искане за увеличаване на заплата (на базата на какво точно - не е ясно),  то ще мине през деловодство, ЧР, директори и мениджъри - с две думи такова нещо води до следните последствия (които е хубаво човек да има предвид): 1/влизаш в устата на няколко отдела 2/прекият ти ръководител ще бъде накован, че не си е сложил хората в ред 3/ рискуваш също директорът да се издразни на това, че се опитваш да му диктуваш и т.н. 4/Рискуваш и незабавен отказ, защото ако се види, че тази тактика работи, още утре ще има входирани още поне 130 заявления...

Моят съвет: не се опитвай да извиваш ръце, защото при първа възможност това ще се обърне срещу теб. Не забравяй, че мениджърите ви също са хора, просто един откровен разговор може да постигне много повече от входирания, заявления и излишно раздухване.

Желая успех Simple Smile

# 18
  • Мнения: 1 306
Всичките тези предположения са написани сякаш всички работят в твоята фирма. А я си представи, че директорът, ЧР и прекият ръководител са един и същи човек? Кой кого ще излага и злепоставя?

# 19
  • Мнения: 12 737
Всичките тези предположения са написани сякаш всички работят в твоята фирма. А я си представи, че директорът, ЧР и прекият ръководител са един и същи човек? Кой кого ще излага и злепоставя?
Въпросът, с който започна темата, е за голямо предприятие. Човекът има пряк ръководител и отделно директор, това не са предположения.
Също в самото условие на задачата пише, че има много отдели - предполага се, че има и ЧР, отделно от прекия ръководител и директора, освен ако питащият не работи именно в ЧР.

BSD,  а ти какво предлагаш?

# 20
  • Мнения: 1 306
За заплата може да се преговаря само, ако имаш готовност за напускане. Повдигаш въпроса, казваш че ти е изтекъл изпитателния срок и се очаква да има някаква по-смислена сума. Като кажат, че не може - изчакваш 1 месец и пускаш предизвестие. Ако ослушването е било блъф, ще ти предложат някакво повишение. Ако не - напускаш. Другият вариант е видимо намаляш темповете на работа и ако ти правят забележки отговаряш с "за толкова пари, толкова". Ако ще да се дразни шефчето. Повечето директори са с калени нерви на тема искам повече пари и някои са готови да си загубят половината хора, но ще се инатят до дупка.

# 21
  • Мнения: X
В началото на април проведох разговора, като подчертах, че не пропускам прекия си ръководител и е известен за намерението ми да повдигна въпроса.
Обясних какви са аргументите ми, изтъкнах факта, че задълженията ми са съвсем други от предвидените в началото, когато постъпих на работа.
Отговорът на молбата ми беше положителен, но все още чакам заповед. Минаха две седмици. Simple Smile

# 22
  • Мнения: 1 306
50лв устройват ли те? Може и 20лв да са. Пиши да знаем развитието.

# 23
  • Мнения: X
50лв устройват ли те? Може и 20лв да са. Пиши да знаем развитието.

Както го пишеш това "50лв устройват ли те?" ще остана с впечатление, че ти е често използвана фраза в тъмните самотни нощи. Simple Smile

# 24
  • Мнения: 1 306
50лв устройват ли те? Може и 20лв да са. Пиши да знаем развитието.

Както го пишеш това "50лв устройват ли те?" ще остана с впечатление, че ти е често използвана фраза в тъмните самотни нощи. Simple Smile
Като видиш повишение от 50лв, пак си спомни умната реплика и напразните си надежди.

# 25
  • Мнения: X
50лв устройват ли те? Може и 20лв да са. Пиши да знаем развитието.

Както го пишеш това "50лв устройват ли те?" ще остана с впечатление, че ти е често използвана фраза в тъмните самотни нощи. Simple Smile
Като видиш повишение от 50лв, пак си спомни умната реплика и напразните си надежди.

Така написано нямаше как да го схвана по друг начин, освен подигравка.
Да, наивно е било от моя страна да обмислям как писмено да го направя, точно затова споделих тук, търсейки съвет. В крайна сметка докато взема решение мина месец, обмислих си добре доводите и отидох с конкретно предложение в проценти. Отделен въпрос е, че бе обещано повишение, а две седмици вече няма резултат. Обица на ухото и опит занапред в живота. Ако не попиташ, няма как да ти се даде. Същото така, ако и не опиташ, няма как да ти се отворят очите, че мястото не е за теб.
Пак казвам - няма значение дали съм на позицията 8 месеца или 8 години - важен е резултатът.

# 26
  • Мнения: 78
2 седмици в сегашните условия не са кой знае какво. Обикновенно, когато съм искала повишение на заплатата и ми е било обещано такова, това обещание е било спазено. В повечто пъти от обещание до спорзумението е минавал месец или два. Един единствен път ми се е получавало за 2 дена, което се дължеше на ситуация в която исках да си сменя посоката на развитие и тъй като във въпросната фирма не ми беше даден такъв шанс, реших да напусна. За два дни получих предложение и за професионалното развитие което търсех във въпросната фирма и за повишение на заплатата, подплътени с необходимите споразумения. Премисляйки вариантите останах и приех предложението. Не съжалявам и не съм съжалявала за това решение. Мисля, че и работодателя ми не съжалява, тъй като е получил доста повече от мен като служител, отколкото ако си бях останала на старото място. Става дума за митичните ИТ среди, но дори и в тях е важно да си опитен и ценен кадър, за да ти се получи.

Общи условия

Активация на акаунт