Защо Българите сме вещомани

  • 16 400
  • 403
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 36 198
Планетата е в това състояние заради Запада, който изхвърля "боклуците", за да купи нещо ново.

# 16
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 639
И аз мисля, че запасите и трупането са от беднотия, което малко по малко се е превърнало в манталитет.
По времето на соц- а мизерия нямаше, но имаше сериозен дефицит на всякакви стоки.

# 17
  • София
  • Мнения: 3 129
Хората през соц-а са имали пари, но е нямало какво да си купят с тях. Вероятно оттам е останало това със запасяването, "може да потрябва" и "за децата да има".
Баба ми навремето е трупала яко. Сега е зле и не може да ходи на пазар, но имаме цели гардероби с кърпи, одеяла, чаршафи, посуди и тн. Сега има, не се знае кога пак ще пуснат по магазините.

# 18
  • Мнения: 12 473
Изхвърлям всичко, което не съм ползвала в последните месеци.
Правя 2 пъти годишно сериозно прочистване у дома и все едно чистя душата си.

# 19
  • Мнения: 18 229
Точно преди да видя темата изхвърлих един плюшен халат, който заемаше много място в гардероба, а не го обличам. 😁 Зодия Рак съм, а никак не съм по трупането на вещи. То създава хаос.

# 20
  • В големите очи на малчо, а географски - София.
  • Мнения: 6 954
И за моите баби и дядовци всичко е ценно.В кутийка от крем ще държат копчета, кутия от сладолед- сърмички.
Според мен е от недоимък.Едно време е трябвало да са креативни и в момента виждат приложение във всички боклуци, които на запад не би им дошло на ум да използват и поради тази причина планетата е в това състояние.
Друг пример ще дам, че българският мъж обича да си поправя всичко сам и обикновено за целта му трябват инструменти, части от какво ли не, от 2 стари неща прави едно ново.Също вследствие на недостатъчно пари, а на запад хвърлят и купуват ново.

 Събирането беше, просто защото нямаше почти нищо. Баща ми носеше платове след командировки в Русия, баба ми ни шиеше поли, рокли. Родена съм през '80-те.
 Относно поправките - пак е недоимък, българското семейство, предпочита да си направи само каквото може, защото "майсторите" не са евтина услуга. А и често некачествена.

# 21
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 122
То затова повечето български мъже са самоуки майстори и умеят всичко ( изключвам младото поколение, разбира се), а чужбинските мъже една крушка не могат да сменят и са свикнали да плащат за всякакви услуги.

# 22
  • Бургас
  • Мнения: 6 843
Аз не знам през комунизма да е имало мизерия. Може някои хора да са мизерствали, не смятам да споря.

Пълна мизерия си беше по време на комунизма. Освен храната, транспорта, сметките да ток и вода, всичко останало си беше скъпо. По магазините нямаше нищо. Повечето неща си купуваха с връзки или със записване в списъци и чакане. Баща ми е чакал 12 години за кола, а за плочките в банята е трябвало да пусне много дебели връзки. Баба ми е чакала за някаква секция с месеци. Записали я в списък на чакащите и когато тогава. Всяка сутрин ходила пред магазина и ако някой от списъка го няма го изтриват от него. Представете си какъв стрес е било. Всички, които имаха късмета по някаква причина да са ходили в други държави мъкнеха от там несметни количества сервизи и спално бельо.
Моите баби и дядовци също се запасяваха като пуснат нещо по магазините, защото не се знаеше кога ще има пак. Някои от нещата така и си останаха неупотреявани.

# 23
  • Мнения: 11 870
Въобще не е само български манталитет.
Виждала съм огромен гардероб на германка,която си беше купувала разни неща на бецзеница при разпродажбите.Там,доколкото разбрах,при разпродажби цените са съвсем символични. После правеше подаръци или пък си ги трупаше, но имаше и абсолютно ненужни неща, като бебешки дрешки-нови,при положение,че около нея нямаше бебета,а тя имаше голяма внучка.Не казвам,че всички германциго правят, просто пример,че не е само национална черта.

Поправките  у дома са не заради недоимък, а заради това,че мъжът ми умее много неща и предпочита това,което може, да го направи сам.
Друго- за да се "трупа" през"соца",причината е,че просто нямаше какво да се правят някои неща. Не беше много уместно да се подаряват носени дрехи. Сега често се разменят между приятелки с малки деца.Има възможност за продаване ,за даряване, тогава не е имало такава възможностилиако е имало, не е била популярна.

В най-ранното мидетство, съвсем смътно си спомням,че имаше старци, които обикаляха с колички и събираха стари железа илидрехи. Даже май такава професияимаше "Вехтошар"Но после бързо изчезнаха.

Според мен не трупането, а безразборното ползване и изхвърляне е по-големият проблем.
Може и като Плюшкин да звуча/ дори имах такава тема тук/, но аз например,ако си купя деха и ми дадат от плътните торби,после си ползвам тази торба за покупки, при пътуване- за събиране на ползвани дрехи и най-накрая- за боклук.Т.е не купувам и торби за дрехи, и торби за боклук, а ползвам ползваните. Майка ми също слага сърмички в кутия за сладолед, ако купи нова ,в един момент ще и останат две за хвърляне.

За соца-не всички са имали много пари за излишни вещи.Ние, например нямахме. Не съм имала много дрехи, вреда на нещата беше да си имаме по една връхна дреха за сезона, по едни ботуши.За училище-две престилки и костюм за официални празници. Сега, признавам си,често си купувам не толкова нужни дрехи, просто изкушенията са повече.И около мен и деца,и възрастни имат "колекции". За детските играчки, да не говорим.

Като цяло,по-големият проблем е безразборното консумиране.

# 24
  • Мнения: 7 847
Защо политизирате темата.
Аз помня и прабаба и прадядо.
Родени 189 и някоя си и двамата.
 Той, ходил на две войни.
А за жената ръкоделито е било основно занимание в зимните месеци.
Та още ми е пред очите прабаба ми, която отвори един скрин с неща тъкани, кърпи, покривала покрая наплетени с дантели на една кука.
И тогава, казвайки ми, че са за мен, аз, с тийнеджъркия си акъл си мислех *как пък не, всички тези вехтории не ги прибрах" С насмешка.
Всичко това ѝ е било скъпо, минало ѝ е през ръцете.
Мисля, че е така и с нещата, за които са отделяли от залъка си за да го имат.
Така ми завеща машина Сингер от началото на века.
При все, че вече имаше електрически. И казваше да я взема и прибера.
Не знам с другите нации как е.  Но при нас го отдавам на това, че всяко нещо, вещ, се свързва с нещо емоцианално.
Кой докато е плел, тъкал си спомня с какви мисли го е правил, а когато са купували нещо им е останал свиден спомен.
Иначе не омаловажавам това, че при соца имаше дефицит.
Но не мисля, че точно дефицитът на стоки стои в основата на това. Е, допринесъл е, но основата се корени много преди това.

# 25
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 122
Пазя само неща, плетени от любимата ми баба. Сякаш част от нея още е с мен.

# 26
  • Бургас
  • Мнения: 6 843
Друго- за да се "трупа" през"соца",причината е,че просто нямаше какво да се правят някои неща. Не беше много уместно да се подаряват носени дрехи. Сега често се разменят между приятелки с малки деца.

О, разменяха се и още как. Аз съм износвала дрехи на по-големи братовчедки. Мои приятелки също си носиха "наследени" неща.

 
Защо политизирате темата.

Не я политизираме. Просто всеки политически строй, дали е комунизъм, демокрация или друг, определя по какъв начин ще живеят хората и оставя своят отпечатък върху всеки аспект от живота им.
Преди соца, по време на царска България живота е бил още по-труден и затова прабаба ви е тъкала и плела. То всички са го правили. Не е толкова до емоцията. Баба ми е разказвала, че от малко момиче си е правила чеиз, защото после няма от къде да си набави тизи неща ако нама пари.

# 27
  • Мнения: 257
Пазя само неща, плетени от любимата ми баба. Сякаш част от нея още е с мен.

И аз. Даже сега съм с едни чорапи от нея Heartbeat

# 28
  • София
  • Мнения: 5 546
За запад и за американците не ми говорете. Абсолютни консуматори, тия хора не са научени да уважават парите, отиват в нов дом изриват всичко ,хвърлят сума пари на вятъра, остават страшен въглероден отпечатък .
Изобщо не ги е грижа какво остава след тях като замърсяване ,за бъдещето на децата им. Цял живот живеят на кредит, и нищо не остава след тях.
За западна Европа пък не ща да говоря, тези пък цял живот под наем, накрая са пенсионери мизерници ,нищо че взимат добри пенсии, всичко им отива за наеми.

# 29
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 122
Да и основно се хранят с полуфабрикати, всяко нещо в своята си опаковчица. Винаги ми е било чудно, толкова ли е трудно да обелиш 2 кила картофи за пържене, вместо да купуваш бланширани боклуци.

Общи условия

Активация на акаунт