Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

• 8 март 2020, 16:31 ч.

COVID-19 - Предпазване - маски, дезинфектанти и други

• 55 697
  • 1 247
  •   14
Отговори
# 1 140
Днес пак се рових за алтернативи за дезинфекция и освен познатите спирт и белина пишеше и за кислородната вода. 0,5% било достатъчно. Това мисля че би бил добрия вариант първо защото цената на 1л от 3% е 3-4 лв а може да се разреди до 0,5 т.е идва много добра цена. За плодове, зелечуци и за повърхности ми се струва супер. Защо не се говори за тази кислородна вода има ли някаква уловка?

Последна редакция: пт, 27 мар 2020, 06:27 от Niss

# 1 141
  • София
Показаната маска от фрамар я купих днес за 8 лв, размер s-m, на мен ми е малка, взех я за сина ми.
Сега ще видя опаковката какво точно пише - то си пише, предназначена за деца, тинейджъри и хора с малко лице, производител - фирмата е в България. Филтъра май не се маха, защото не виждам нито указание как да се маха, нито пък начин да го махна и отвътре мирише на нещо като гума.
От къде я купи маската?

# 1 142
  • София
Може ли на лични да ми пратите контакти на шити маски на нормални цени, благодаря. Попадам все на едни цени... нищо, че звучат добре и уж са трипластови и за многократна употреба - PE, карбонизиран бамбук, пениран памук..

# 1 143
https://7online.bg/5%D0%B1%D1%80-%D0%BC%D0%B0%D1%81%D0%BA%D0%B8- … D0%B8%D1%86%D0%B5
Аз поръчах от тези, писах ,че желая преглед при доставката. Изглеждат плътни, а не като хартиени, и цената е приемлива. Дано са добри.

# 1 144
  • на пъпа на Златията
Баце каза че нашите защитни облекла са по добри от виртнамските .

Латекс мисля че се произвеждаше в Разград  че там правеха презервативи по соца ,  мисля че произвеждаха и ръкавици там
Така че изчакайте за маските . Вземете сега за първа необходимост . Вижте Баце в кой завод ходи в България който си е активирал производството .  и каза че правят образци
Дойде ми на ум
Майка ми беше шивачка и си спомням  за колосване на панделки  за мен навремето . Дали ще помогне това?
Топваш в захарен сироп  гладиш с ютията и готово??Това за филтър става ли ? 

# 1 145
Не мисля, че колосването е добра идея. То само прави памука твърд. Ако се запушат дупчиците, няма да може да се диша. Затова се препоръчва нетъкания текстил. Но явно има значение какъв. Аз купих един,, тънък е, не зная грамажа.  Стават добри 3-пластови  маски като санитарните, но като го гледам с лупа х 10, има малки дупчици. Поне от капки ще пази. Може да се пере, но не и да се дезинфекцира с гладене, защото се топи при ниска темепретура.

# 1 146
  • на пъпа на Златията
==
Не мисля, че колосването е добра идея. То само прави памука твърд. ..
==

Освен че прави мамука твърд  , мисля че при  топенето на захарта се запуват  по големите отвори .
А и както казах   някъде в коментарите ми , баба ми  ми лекуваше  запушения нос с   пушек от горена захар .
За това си помислих за някакво въздействие и от захарта .

И какво представлява този нетъкан текстил?
Някаква пластмаса? На която ти виждаш с лупа дупчици?  Колко нанометра  бяха там  се  виждат с лупа?

Ползвах такива маски като трябваше да си пръскам чимшира с Би 58 , ами абсолютен боклук според мен .

Едно време имахме един плат за възглавници , имахме така наречения промазан плат за шлиферите ,   сигурно ще е по добре , отколкото тия "китайски" боклуци като нетъкан текстил .

Последна редакция: пт, 27 мар 2020, 12:23 от rorik

# 1 147
Уших маска от промазан текстил - външно и трико - вътрешно. Диша се трудно. Явно промазката не позволява никаква вентилация.

# 1 148
  • Макондо
Трябвало е обратното да направиш - отвън трико (памук), отвътре промазан текстил.

# 1 149
  • на пъпа на Златията
Замислям се дали не трябва маските да са по многослойни . Като поемяш въздух да се  замотават в слоевете .
Щото ако са  непроходими , въздуха ще се засмуква отстрани на маската ??
В началото казваха за заразени спортиси , при натоварване поемат дълбоко въздух  и  всичките вируси им отиват в дроба . Така и скиорите .
Ако дишаш по  повръхностно ще останат вв гърлото .

# 1 150
  • Макондо
Трябва да са многослойни, разбира се, трипластови ми се върти в главата, че каза Мутафчийски. После пъхаш между пластовете някакъв филтър и криво-ляво си защитен. Както стана ясно вирусът е навсякъде, така че каквото-такова.

# 1 151
И аз мисля за домашните маски, че решението е многослойни, по-напред в темата имаше и обяснение.
Малко смях - даже доказах това, което пише Рорик: пробвах през плат от чадър да дишам - ми не става; ако влиза въздух, то е отстрани, т.е. там, където не прилепва плътно към лицето.
Аз над друго размишлявам - щом е в маслена обвивка вирусът, не би ли трябвало всеки обезмаслител да го деактивира, в т.ч. и содата? Проблемът ми е дезинфекцията на пресни плодове и зеленчуци (неподлежащи на миене със сапун и топла вода).

# 1 152
Гледам под микроскоп различни платове и нетъкан текстил. Ще приложа днес снимки да видите разликата при по-голямо увеличение за да е по-близко до това как вируса вижда разликата между тях. Единственото което се надяваме, е че вируса ще стигне повърхността в капка или прикачен към прашинка за да се надяваме да бъде спрян от доста рехавата маска. Няколко слоя са добра идея, но все пак трябва да може и да се диша през тях. Повече ме притеснява по-дългото използване на такава маска. Когато капка с вирус се хване от нея заради честото вдишване постепенно тази капка се изпарява и вируса останал до собствения си малък размер може да бъде засмукан при вдишване по-късно. Използвам маска само за малко при посещение в магазина и я сменям често, ако се налага по-дълго да ползвам такава.

# 1 153
  • на пъпа на Златията
==
Проблемът ми е дезинфекцията на пресни плодове и зеленчуци (неподлежащи на миене със сапун и топла вода).
==
Доколкото разбрах вносните плодове и зеленуци се обработват с нещо  което ги прави  гладки . Като с парафин за да трят по дълго . А за бананите си спомням че ги докарват зелени и ги третират с някакъв газ в специални  контейнери  за да узреят .
Така  че сапун и вода .

Колкото за многослойните  маски ,  като се върнеш в къщи веднага в легена със сапуна . Няма как да изсъхнат капките  докато дишаш защото въздуха е влажен.
Какъв е тоя активен въглен??
Това  гланули от  дървени въглища ли са ?
Какво е   това в писците на моливите , не е ли пак въглен?
А има и в аптеките активен въглен . 

# 1 154
  • София
Какво е   това в писците на моливите , не е ли пак въглен?

Не, това е графит.
Активния въглен е известен с детоксикиращите си свойства.

Общи условия

Активация на акаунт