Онлайн магазин от А до Я

  • 1 471
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3
Здравейте! Изчетох доста по темата, но все още не намирам отговори на въпросите, които ме интересуват. И с риск да ме наречете наивна, искам да си ги задам тук, като се надявам да бъда полезна и на други хора.
От около две години имам страница във фейсбук, като в началото си беше нещо като хоби да я поддържам, но в един момент започнах и да изкарвам пари от там - продавам разни неща. Към момента в страницата имам около 3 000 човека, а парите, които изкарвам са между 200 - 400 лв на месец. Факт е, че нямам регистрирана фирма, но искам и да си декларирам доходите, за да си нямам последващи проблеми. Говорих със счетоводител и той е на мнение, че е най-добре да си открия фирма. Но тук следват въпросите, на които той не ми даде отговор Tired Face:
1. ФЛ или ЮЛ? (имам наблюдение че младите онлайн търговци са ЕООД, защо, какви са разликите? )
2. Колко и какви осигуровки се плащат?
3. Какви са другите разходи, ако регистрирам фирма (разходи за откриване, разходи за счетоводство... и др. ), като тук ме интересуват конкретни суми.
4. Касов апарат, касови бележки, наложени платежи...? Нали има онлайн магазини, които не изпращат касова бележка към пратката, а казват да си пазим бележката от Еконт/Спиди?
5. Как се прави сайт? Ясно е, че плащам на някой за да ми го направи, но след това мога ли аз да качвам артикули, променям цени...? Какви са месечните (или може би годишните) такси за това да си имаш собствен сайт.
Съжалявам, ако въпросите ви се струват глупави, но всеки тръгва от някъде и никой не се ражда научен. На ясно съм, че 200лв. няма да ми покрият месечните разходи, но смятам, че след регистрация в ТР спокойно ще мога да плащам и реклами във ФБ и да си увелича приходите.
Благодаря предварително на всеки, който ще ми отговори.

# 1
  • Мнения: 8 935
Имам фейсбук страница, в която продавам. Доходът ми е подобен  на твоя.
За откриване  а фирма 160 лв. ООД ми е фирмата.
За счетоводител по 50 лв на месец, но не е в София.
Осигуровки от 40 до 180 лв, има варианти.
Откриване на банкова сметка безплатно по по 14 лв на месец за фирмена сметка.
Договор с Еконт или Спиди - безплатно. Всички наложени платежни отиват в сметката.
Хубаво е да си вземаш фактурите за материалите, за да ти се водят разход. Накрая на годината ще платиш данък на печалбата. Т.е. ако приходите и разходите се изравнят, ще платиш по-малко данък, дано ме разбра.
Касов апарат нямам, продавам само онлайн през куриер.
Общо взето е това, ако имаш въпроси, питай.

# 2
  • Мнения: 960
На всички тези въпроси счетоводителят, с който сте говорили, е щял да Ви даде много по-точни и изчерпателни отговори от нас.
Но все пак - откриване на фирма - ако сама го направите ще заплатите само таксите, които за задължителни.
Месечно счетоводство - зависи от много фактори.
Осигуровки - 170 лева
Сайт - от 0 до 30 000 лева буквално за онлайн магазин.
Има и много проблеми около наредба 18, за която се шуми в медиите от 2-3 години насам.
Препоръчвам консултация със счетоводител и адвокат, ако е нужно дори.

# 3
  • Мнения: 3
Скрит текст:
На всички тези въпроси счетоводителят, с който сте говорили, е щял да Ви даде много по-точни и изчерпателни отговори от нас.
Но все пак - откриване на фирма - ако сама го направите ще заплатите само таксите, които за задължителни.
Месечно счетоводство - зависи от много фактори.
Осигуровки - 170 лева
Сайт - от 0 до 30 000 лева буквално за онлайн магазин.
Има и много проблеми около наредба 18, за която се шуми в медиите от 2-3 години насам.
Препоръчвам консултация със счетоводител и адвокат, ако е нужно дори.
Цитирам ви счетоводителя, който питах - "момиченце, играеш си с огъня, бързо си отваряй една фирма", при което следваха въпросите ми, а отговорите на кратко звучаха така "ох..., ау... ми не знам".
Замислих се аз ли не питам правилно. За това преди да търся консултация с друг счетоводител реших да събера повече информация. Благодаря ви за отговора.
Скрит текст:
Имам фейсбук страница, в която продавам. Доходът ми е подобен  на твоя.
За откриване  а фирма 160 лв. ООД ми е фирмата.
За счетоводител по 50 лв на месец, но не е в София.
Осигуровки от 40 до 180 лв, има варианти.
Откриване на банкова сметка безплатно по по 14 лв на месец за фирмена сметка.
Договор с Еконт или Спиди - безплатно. Всички наложени платежни отиват в сметката.
Хубаво е да си вземаш фактурите за материалите, за да ти се водят разход. Накрая на годината ще платиш данък на печалбата. Т.е. ако приходите и разходите се изравнят, ще платиш по-малко данък, дано ме разбра.
Касов апарат нямам, продавам само онлайн през куриер.
Общо взето е това, ако имаш въпроси, питай.
Благодаря за изчерпателността. За сега това ми е достатъчно като информация.

Последна редакция: вт, 10 мар 2020, 10:26 от AnMary

# 4
  • Мнения: 12 752
Аз не смятам да давам счетоводни съвети, защото не съм счетоводител, но: Ако си откриеш ЕООД, тогава отговаряш до размера на капитала на фирмата. Ако капиталът е 2 лв, това ти е ограничението на отговорността. Докато ЕТ отговаря неограничено.

Нямам никаква идея дали може да работиш като самоосигуряващо се лице, и дали в този случай ще плащаш патентен данък - наистина, консултирай се. Защото тези 170 лв от по-горе дадените съвети някак ми приличат на осигуровка на самоосигуряващо се лице, не ми се вижда възможно управител в която и да е икономическа дейност да може да плаща толкова малко.

Въпросът е като имаш фирма, примерно ЕООД, като каква ще се осигуряваш. Ако е като управител, тогава трябва да сключиш със себе си договор за управление и контрол. Не ми се търси в списъка на минималните осигурителни прагове по видове икономическа дейност, но прегледай го, помисли си ти към коя икономическа дейност ще си, за да видиш на колко най-малко можеш да се осигуряваш като управител:
https://kik-info.com/spravochnik/mod-2020.php
След това нанеси тази сума ей тука:
https://kik-info.com/trz/dogovor-za-upravlenie-i-kontrol.php
И ще видиш какви са ти осигуровките.

Ако не се осигуряваш като управител, тогава ще се осигуряваш като собственик, тоест самоосигуряващо се лице, но това не ми се вижда редно, т.к. видимо не си пенсионерка, и сама ще вършиш цялата работа - няма да имаш никакво наето лице за управител.

Това с касовите апарати е голяма мизерия, само преразглеждат тая пуста Наредба 18 и само се плащат едни пари. Не знам дали е редно, ако получаваш плащанията като наложен платеж, да нямаш касов апарат, а да разчиташ на бележките от куриерската фирма. Ако това се окаже редно, е супер, защото няма нужда от касов апарат. Но ако не е редно, може сериозно да те глобят: трябва ти добра консултация и по този въпрос.

И като млад собственик на онлайн магазин, все пак си мисли, че един ден ще се пенсионираш, така че, когато ти се появи възможност, се осигурявай на прилична сума, времето минава неусетно.

Да добавя, че ако си на ЕООД, ще плащаш освен данък печалба 10%, и данък дивидент 5%. Него можеш да не го платиш веднага, но все някога трябва да го платиш.

Успех в начинанието!

Последна редакция: пн, 09 мар 2020, 23:18 от Uncommon

# 5
  • Мнения: 8 935
Бележки от куриерска фирма дори не вземам. Всички наложени платежи Еконт ги превежда на фирмената сметка. Вече влезли в нея, не е нужно да се издава, каквато и да е бележка.

# 6
  • Мнения: 7
Положението е много сложно в момента с онлайн магазините. Ако имате онлайн магазин и предлагате само плащане с карта или по банков път избягвате наредба 18, но всички други плащания са проблем и трябва да се изпращат данни към нап, като трябва да издадете и документ за продажбата под формата на касов бон. Както се прави когато не си вземат стоката, горите...

# 7
  • Мнения: 8 935
Какви може да са другите плащания, каъо магазина е онлайн и пратките де изпращат единствено с куриер с наложен платеж.

# 8
  • Мнения: 3
Относно сайта, има безплатни шаблонни сайтове, с които да започнете, а когато нещата потръгнат, да преминете към по-професионален, с богата функционалност. Веднъж разработен, сайтът ще разполага с възможност за допълване на рубрики, корекция на цени или описанието на продуктите. Може и сама да правите промените, без да се налага да плащате за преработване на сайта. Панелът за администриране на сайта си е част от него. Той се вижда само от Вас (или от посочено от Вас лице).
Пожелавам успех! Съдбата предпочита смелите.

# 9
  • Мнения: 7
Какви може да са другите плащания, каъо магазина е онлайн и пратките де изпращат единствено с куриер с наложен платеж.

Плащанията може да са:
Лична доставка, например сами да правите разнос
Получаване на пари в офиса на куриер, а не по бансков път
Плащане с пощенски записи
Пейпал
и всичко друго, което се сетите и не е банков превод е проблем, ако искате да работите на светло, като бизнес. Това не се отнася да си продадете примерно старите дрешки на детето в продавало. Тогава няма проблем, ако разбира се не продавате по 150 чифта стари дрешки на детето на месец. Grin

# 10
  • Мнения: 8 935
Нали ви казвам, че като имате договор с куриера, наложените платежни отиват в банковата сметка на фирмата. Не си вземаш наложения платеж лично.
Аз не пращам  в чужбина и не приемам плащания през пейпал и пощенски записи.

# 11
  • Мнения: 3
Ще ползвам темата да попитам дали някой е наясно с търговията от България за Румъния и Гърция. Цените на доставка са ниски - между 7—10 лв. Кои платформи за търговия са популярни там. Имат ли нещо като ОЛКс или Базар или е по-добре да си развия фейсбук страница. Аз до сега в България имам повече продажби чрез ФБ страницата ми от колкото в ОЛКс (всъщност продажбите ми чрез ОЛКс са нула Grinning )

Общи условия

Активация на акаунт