Неизчислена заплата - въпрос

  • 996
  • 6
  •   1
Отговори
  • Мнения: 296
Здравейте! Имам сигурно тъп въпрос ама преди да се изложа пред работодателия при който съм от 2 месеца, реших да питам тук.
По договор заплатата ми е 700лв.бруто което е около 560лв нето. За миналия месец получих 407лв.като бях 1 седмица болничен. Според мен трябва да получа повече, аз ли някъде бъркам или не? Ще се радвам да пише ннякой запознат. Благодаря

# 1
  • Мнения: 18 879
Ако не бъркам, болничният ти се изплаща от НОИ, щом е повече от 3 дни, в размер 80% от среднодневното брутно възнаграждение. Ти си била болничен миналия месец, тоест февруари, значи среднодневното брутно за януари, при 22 работни дни, ти е 700/22=31.82 лева.  80% от това е 25.45 лв  Една седмица си била в болничен, да речем, че това са 5 работни дни, за които трябва да ти изплатят 5*25.45=127.27 лева.

# 2
  • Мнения: 2 486
Първите три дни от болничния се плащат от работодателя и то на 70% , а следващите дни са от НОИ, като НОИ плаща 80%.
Би трябвало трите дни да са ти платени от работодателя, а ще имаш да получаваш сума от НОИ за още два дни. Фиш дават ли ти,? Там трябва да е посочено точно какво ти е изплатено.

# 3
  • Мнения: 296
Последната седмица на януари и първата на февруари бях болничен. Като за януари месец получих заплата 470 лв и от НОИ около 40лв за два дни. Затова мислех че и този месец ще бъде така. В момента отново съм болничен и затова не мога да провера какво се случва. Заплатата ми я превеждат по банков път. Когато си на 700лв.бруто не получаваш ли чисто всеки месец една и съща сума (с изключение при болничен и неплатен отпуск) всеки месец без значение от работните дни?

# 4
  • Мнения: 18 879
Да, ако не ползваш болнични и пр., една и съща сума взимаш всеки месец. Ако нямаш прекъсване на болничния между последната седмица на януари и първата на февруари, а е цял болничен, според мен дните за февруари ти се изплащат изцяло от НОИ на 80%.

# 5
  • Мнения: 3 727
Здравейте! Имам сигурно тъп въпрос ама преди да се изложа пред работодателия при който съм от 2 месеца, реших да питам тук.
По договор заплатата ми е 700лв.бруто което е около 560лв нето. За миналия месец получих 407лв.като бях 1 седмица болничен. Според мен трябва да получа повече, аз ли някъде бъркам или не? Ще се радвам да пише ннякой запознат. Благодаря
Много правилно ти е изчислена заплатата.700 лв разделено на 20работни дни за февруари е 35 лв на ден бруто.Ти си била в болничен 5 работни дни,което прави 175лв.
700-175= 525лв бруто
Имаш удръжки 117.62лв,което прави заплата 407.38лв

За дните от болничния ще си получиш парите от НОИ.Те се изчисляват на база от 18 месеца назад.

# 6
  • Мнения: 296
На колко дни болничен имам право за гледане на дете вкъщи? Излезна заповед за затварянето на яслите и не знам какво да правя с работата, няма кой да пази детето...

Общи условия

Активация на акаунт