Нашите орхидеи – тема 29

  • 29 868
  • 735
  •   1
Отговори
# 210
  • Мнения: 6 386
polinka_mi,
Дайте подробности как отглеждате орхидеята.
Защото на снимката виждам растение с немалко и хубави корени, макар да няма активни връхчета. Не мога да преценя за евентуално гъбично заболяване, което би обяснило набръчкването на листата.
Направеното дотук е много добре! Следва да засадите в саксия с размер според корените и да изчакате няколко дни преди да полеете. И оттам нататък да видим какво ще се случи. Хубавото е, че вече сме в сезона за вегетация и развитието може да започне скоро.

# 211
  • Северозапада
  • Мнения: 5 467
Здравейте! Не публикувам често, но следя темата и уча каквото мога.
От месец- месец и половина имам една миди (според мен 🤔 - в 9Ф саксия е) фаленопсис и май е болна. Пресадих я почти веднага, в кори е само, но взеха да и се спаружват листата. Първо мислех, че е от преместването, но повечето са вече леко спарени, а на едно от здравите се появи по светла ивица в краищата и се  разраства. Поръчах си различни препарати и мисля да я третирам противогъбично. Какво е вашето мнение?
Скрит текст:



Снимах със саксията, за да не я разбутвам 2 пъти. Влажна е, защото и сипвах вода пък после реших да я снимам. Някак не поема добре водата с по-горните корени. Не знам дали причината е, че досега ползвах субстрат с влакна, който поема повече вода, а този е само кори и може би си иска киснене.
И още един въпрос. Мини фаленопсисите в какъв субстрат се гледат най-добре? Имам отскоро една и я сложих в кори само, но много бързо изсъхват, струва ми се.
Скрит текст:

Много са ми криви. Не мога да ги засадя изправени🤦‍♀️

# 212
  • София
  • Мнения: 105
От както я купих,изчаках може би 10 дни,преди да я полея. Бяха много зелени корените. После я полях с престояла вода,като водата премина през саксията и изтече в мивката. После видях,че почнаха да изсъхнат листата и започнах да я пръскам цялата с престояла вода всеки ден,без събота и неделя,защото ми е в работата. Но стигна до тотално сбръчкване на листата и реших да я пресадя..настоящите снимки

# 213
  • тук и там
  • Мнения: 11 493
Последните страници масово проблема е тези сбръчкани листа.Но пък повечето имат здрави и хубави корени.

Моята  е почти мъртва вече, нямаше и един хубав корен-всички бяха меки и изгнили.Поръчах субстракт за орхидеи от амазон,но препарат против гъбички не успях,защото много скъпа излизаше доставката.Но..не мисля че ще дочака  моята субстракта-до един ,два дни ще я изхвърля.Та няй-вероятно ще си купя нова орхидея,защото иначе няма да има какво да го правя този субстракт. За други растения може ли да се ползва и за какви евентуално?

# 214
  • have faith and be patient ..
  • Мнения: 4 674
А дали не е от топлото време? Така на всички масово да се спаружат листата... Не знам, аз моите половината ги махнах от прозореца, не знам дали е от това де.. Я кажете с какво да мажем листата при евентуални гъбички?

# 215
  • тук и там
  • Мнения: 11 493
Кажете ми ,моля да я изхвърлям ли? Тя няма корени вече,няма как да я засадя,във вода я държах два дни.Умряла ли е?И да я мъча ли въобще   или да я хвърлям направо?
Скрит текст:
             

# 216
  • Варна
  • Мнения: 1 951
Единственият вариант, според мен, за тази орхидея е поставяне над вода, с надеждата, че ще пусне нови корени  и ще се възобнови. "Над" вода означава да не се допира розетката във водата (защото изгнива), а само върхат на единствения корен леко да е топнат вътре. Бих препоръчала и махане на цветоносите.
Няма гаранция, че ще се възобнови, но е възможност...

# 217
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 005
опитай да сложиш единствения корен в малка саксия.
май по-добре да е в еднократна пластмасова чаша за безалкохолно. направи ѝ дупки на два-три реда от всички страни и сложи един камък на дъното за да не се обръща.
бодваш корена и после леко завърташ орхидеята така, че корена да влезе вътре, ще стане нещо като спирала вътре, но ще влезе без да се счупи.
след това сложи едри кори за орхидеи. слагаш няколко, постръскваш чашата да влязат по-плътно, добавяш няколко кори и пак стръскваш... няма да са много плътно, но и не трябва.
поливаш и след това чакаш корена да стане сивкав преди да полееш пак.
сама разбираш, че гаранции не може да ти даде никой, но може да опиташ Simple Smile а може и да стане.

# 218
  • тук и там
  • Мнения: 11 493
Благодаря,момичета.Изхвърлих я.ConfusedВъртях,суках,не може да се задържи нито над вода(мокри се всичко,не само корена), нито успях да я засадя.
Като си купя,или ми подарят друга-пак ще се включа при вас...Купих си  7 л субстрат за орхидеи,(seramis),който още не е пристигнал ,но  ще трябва да го оползотворя.Поръчах го с идеята да  сменя на моята субстрата,но не изкара  за съжаление..

Последна редакция: чт, 09 апр 2020, 15:54 от Kaisia

# 219
  • Мнения: X
Благодаря,момичета.Изхвърлих я.ConfusedВъртях,суках,не може да се задържи нито над вода(мокри се всичко,не само корена), нито успях да я засадя.
Като си купя,или ми подарят друга-пак ще се включа при вас...Купих си  7 л субстрат за орхидеи,(seramis),който още не е пристигнал ,но  ще трябва да го оползотворя.Поръчах го с идеята да  сменя на моята субстрата,но не изкара  за съжаление..

Случва се да умрат и честно да си кажа, ако не е някоя много ценна или със сантиментална стойност, по-добре да се хвърли, отколкото да гледаш месеци едно чуканче, което я пусне, я не пусне корени.

Последна редакция: чт, 09 апр 2020, 16:37 от Анонимен

# 220
  • София
  • Мнения: 771
здраве да е. Аз все пак съм убедена, че това растение беше тежко болно. Kaisia, успех следващия път!

ant G, моите минита живееят в сфагнум, но от известно време със си наумила да ги преместя в кори. По-точно в това, което е останало на дъното на пакета:


 Винаги може да нарежеш корите с ножица на колкото искаш ситно. Големите парчета редовно ги режа

# 221
  • Мнения: 6 386
От както я купих,изчаках може би 10 дни,преди да я полея. Бяха много зелени корените. После я полях с престояла вода,като водата премина през саксията и изтече в мивката. После видях,че почнаха да изсъхнат листата и започнах да я пръскам цялата с престояла вода всеки ден,без събота и неделя,защото ми е в работата. Но стигна до тотално сбръчкване на листата и реших да я пресадя..настоящите снимки
Благодаря за подробната информация!
Придържам се към съвета си по-горе - засадете, изчакайте и после полейте. Но нека е с накисване. Постепенно ще установите честотата на поливане - при сиви корени и олекнала саксия. Нека има период, в който растението да си стои напълно сухо.
Аз бих поливала с фунгицид от време на време.
За да няма допълнителна загуба на влага от листата, изберете място, което да не е много топло или директно огрявано от слънце.
Успех!

# 222
  • тук и там
  • Мнения: 11 493
Ето -днес си замина една,и дойде  друга..Много се зарадвах.ММ ходи веднъж седмично да пазарува от Лидл,заръчах му-ако има орхидеи да ми  вземе една.И ми купил! Много съм щастлива .Наистина се надявам с тази всичко да е наред вече.
Ето я новата хубавица

И корените


Обаче пак малко наранена.ММ не е обърнал внимание,защото отгоре са и хубави листата,но отдолу има наранени  две  листа.
Скрит текст:
   
И повреденото
     

Последна редакция: чт, 09 апр 2020, 21:21 от Kaisia

# 223
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 005
цвета е супер. Simple Smile
сега не я поливаш докато не корените не станат сребристи. Simple Smile
абе как ги гледат при вас?! и тая има мъхове и зеленилки, сякаш е водна лилия, не орхидея.

# 224
  • Мнения: 6 266
И после си я вадиш, почистваш от гъбата и я слагаш в серамиса:-) поне да го ползваш по предназначение:-)

Общи условия

Активация на акаунт