Нашите орхидеи – тема 29

  • 29 894
  • 735
  •   1
Отговори
# 405
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 986
Канела когато се слага, се слага на току що отрязано и то само да покрие раната. Не се ръси щедро като за сладкиш 😂.
Едната от последните ми орхидеи се сдоби с трипси. Напръсках я обилно с инсектицид и уж ги уморих. Да видим дали е истина. Следя я. Иначе тази мирише много нежно и приятно.

# 406
  • тук и там
  • Мнения: 11 522
Аз не можах да отворя "Библиотека" от първа страница.Търсих препарати -при нужда да мога да обработя проблемните места,нещо листенцата ми се струват леко червеникави,а не знам дали това е нормално..

# 407
  • София
  • Мнения: 1 210
Impala, благодаря Flowers Hibiscus
Прочетох за препаратите в Библиотеката, но повечето не са налични там, откъдето поръчвах, затова питах за тези, които имаше.  Поръчах инсектицид и акарицид, а то ми трябвал фунгицид, разбира се.Frowning1 Имам Топсин, ще пръскам с него. Заразно ли е, да отделям ли?
Ох, защо трябва да има такива проблеми с тез хубави цветя..

А някой дали позна неизвестната ми видова орхидея?

# 408
  • Бургас
  • Мнения: 2 136
Руми прилича ми на Лиодоро--- има ли аромат? В никакъв случай не съм разбирач. Имам едно лиодоро и много ми заприлича на него, на моето листата са по светлозелени и по разперени от на фалчетата.

# 409
  • Мнения: 13 793
Impala, благодаря Flowers Hibiscus
Прочетох за препаратите в Библиотеката, но повечето не са налични там, откъдето поръчвах, затова питах за тези, които имаше.  Поръчах инсектицид и акарицид, а то ми трябвал фунгицид, разбира се.Frowning1 Имам Топсин, ще пръскам с него. Заразно ли е, да отделям ли?
Ох, защо трябва да има такива проблеми с тез хубави цветя..

А някой дали позна неизвестната ми видова орхидея?

За съжаление заради естеството на гугълдокс при всяка промяна в библиотеката( добавка корекция) линкът се сменя.

Заповядайте

"Тук ще намерите линк към библиотеката на групата. В нея има материали свързани с орхидеи, видове, грижи, общи съвети , вредители, препарати и още много , много други. Библиотеката се обновява непрекъснато.

Добавен е материал в секция Фласки.

Последна редакция е направена на 05.04.2020

https://drive.google.com/file/d/1ur-77Rex58kowXmEO9wFe7sQymqEray … /view?usp=sharing

"

# 410
  • София
  • Мнения: 1 210
Руми прилича ми на Лиодоро--- има ли аромат? В никакъв случай не съм разбирач. Имам едно лиодоро и много ми заприлича на него, на моето листата са по светлозелени и по разперени от на фалчетата.

Не е Лиодоро, тази е видова, доста по-дребничка. Цветът е кафеникав.
ПП Много обичам Лиодорото си - прекрасен нежен аромат - от време на време ходя специално да си го помириша. Relaxed
Намерих Библиотеката аз в ФБ групата - от там се отваря без проблем.
Ще си систематизирам малко нещата, които прочетох за моя проблем и ще питам, ако има нещо неясно. (то със сигурност ще има, де - болестите по орхите ме ужасяват и се притеснявам да не сбъркам и да ги убия или да разболея и останалите.)

# 411
  • Велико Търново
  • Мнения: 467
Тъкмо пресаждам и да питам Simple Smile
Тези корени как са, не са ли много мижави?
Имаше гъба.

# 412
  • Мнения: 13 793
Тъкмо пресаждам и да питам Simple Smile
Тези корени как са, не са ли много мижави?
Имаше гъба.

Малко но достатъчно, защото растениети е младо .... не го садете я голяма саксия,нищо чв горницата е голяма. Ако го сложите в голяма саксия и поливате щедро ще се спомине от гниене

# 413
  • Велико Търново
  • Мнения: 467
Благодаря, ще си бъде в досегашната саксия, с която е купена Simple Smile
Иначе ето нещо красивичко от мен, да не съм само с въпроси:

# 414
  • Мнения: 6 387
Писах на модератор да смени линка в първи пост.
Допълнение: Вече е направено. Благодаря, Tatti!

oliav,
Не ми харесва канелата и това е. Предлагам да я махнеш.
1) Извади орхидеята от саксията и измий добре корените. Остави я да съхне;
2) Промий корите под течаща вода. Разстели ги да съхнат или ги сложи във фурната на слабо (напр. на функция "топла храна");
3) Когато корите попросъхнат засади обратно;
4) Полей след 5-7 дни, може с фунгицид.

За втората орхидея - Прецени дали си заслужава да вадиш, за да махнеш малкото гнили корени. По-важно е проблемът да не се задълбочи, така че по-скоро бих предложила намаляване на поливането или употреба на фунгицид.

RумиK,
Гъбичните заболявания не са заразни в смисъл ако болно и здраво растение стоят едно до друго. Достатъчно е спазването на добра хигиена.

Последна редакция: вт, 28 апр 2020, 21:15 от Impala

# 415
  • Мнения: 75
Здравейте, момичета! Не съм влизала скоро, защото мислех, че се справям добре с моите красавици, но от няколко дни забелязвам, че цветовете на едната лилава орхидея са оклюмали Листата ѝ са хубаво зелени, но леко сбръчкани Когато получих лилавата орхидея тя беше с 2 цветоноса, а сега вече е с 5. Цветовете и листата на още 2 изглеждат по същия начин. Какво да направя Confused

# 416
  • Мнения: 6 278
1. Ако не са поливани скоро- накисвай
2. Ако са поливани и въпреки това- гнили корени е варианта.

# 417
  • Мнения: 75
Забрабих да кажа, че прозорците ми са със северозападно изложение. А това, че преди орхидеята е била с 2 цветоноса, а сега е с 5 не е проблем, нали? Не е в първата си малка саксия, а в по-широка. И това, че е с повече от 2 цветоноса значи ли, че трябва да се полива малко по-често от другите?

# 418
  • Мнения: 6 278
Забрабих да кажа, че прозорците ми са със северозападно изложение. А това, че преди орхидеята е била с 2 цветоноса, а сега е с 5 не е проблем, нали? Не е в първата си малка саксия, а в по-широка. И това, че е с повече от 2 цветоноса значи ли, че трябва да се полива малко по-често от другите?
Ей това е развалило нещата според мен.
Моите така ги подредих-прехвърлих в по-големи саксии и скапах корените..
За цветоносите в магазина на орхидеи бг ме посъветваха всичко да режа ако искам да съживя растението. Не казвам че трябва да го правиш, на първо време вади и гледай корените, тук има кой да те посъветва по-компетентно от мен след като качиш снимки на самите корени.

# 419
  • Мнения: 6 387
Малко красота сред проблемите Cry
Скрит текст:




Общи условия

Активация на акаунт