Нашите орхидеи – тема 29

  • 29 897
  • 735
  •   1
Отговори
# 555
  • Мнения: 1
Здравейте! Имам едно бързо запитване, ще бъда безкрайно благодарна ако ми дадете някой друг съвет. Забелязах ,че при основата на стъблото на пет от моите орхидеи има много дребни черни точици. Погледнах под листата и на някои имаше образование като дребна паяжинка.




# 556
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 987
Разгледай с лупа да видиш по-добре какво е и сподели тук. На първата снимка ми прилича на следа от трипси, но ако е паяжинка дето се маха, ще да е друго животинче.
За точките, третирай ги с фунгициден препарат.

# 557
  • Мнения: 13 794

Много съм Ви благодарна. Ето какво остана. Не изглеждат добре корените, но и не се белят както казвате. За всеки случай оставих без да режа косъмчетата, останали от обелените корени. Дано обясних добре. Не, нямам никакви пасти, не съм и чувала за такива. Имам само фунгицид.


тези косми го отрежете и напишете кой фингицид имате. Корените не са много но са достатъчно.
Аз съм в Испания. Ще сложа снимка на това, което имам, на съдържанието пише Фосетил.


Здравейте. Малко дълго ще стане но който му доскучее да не ме чете.
1. Поръси информация за фосетил. Знам че въобще в много страни от Европа такива общопрофилни фунгицидни Препарати са трудно достъпни, има някакви тясноспециализирани , обикновено насочени към вид гъбична болест. Този е за мана но приемаме че все е нещо. Фосетил на алуминий се води т. Е. Лекува както медните Препарати или синия камък но все тая.
2.  При това което имате като остатък от орхидея  е по - добре като направите препарата ( прочетете добре упътването му, бърка се до много добро разтваряне , бързо се утаява, след час/два изветрява.). Обърнете орхидеята с краката нагоре и я потопете в разтвора за 3-4 минути. Извадете, изтръскайте и провесете с краката нагоре да съхне. Това е за да не се събира вода в розетка та.

3. В природата орхидеите живеят без субстрат. Така че всяка орхидея по принцип може не й пречи да е без субстрат завинаги. И това че вашата в момента е гола не е проблем. Както и че може да остане така колкото отнеме за да решим какво да правим. Долу ще напиша защо не бързам да ви посъветвам в какво да я посадите.


4. Сега, преди да ви посъветван как и в какво да я посадите, напишете как я гледате - къде стои, колко често поливате, светлина, топлина, влажност ако имате показатели, за да ви препоръчам в какво да я посадите. Пишете че сте уморили алое. Аз си донесох две алоета от канарите, едното магазинско и едно беше хвърлено след почистване на градинка. И две ми са живи и здрави но аз поливам рядко, въздушната ми влажност е висока. Явно вие поливат често. Субстратът вероятно ви е хигроскопичен и неподходящ за вас като режим на поливане. Но пък може и орхидеята ако ви е нова да ви е била болна по-принцип.
Да не се връщам назад да чета, моля ви дайте сведения по горните въпроси. И ми снемете орхидеята до предмет, за да мога да си представя размера й.

Последна редакция: пн, 11 май 2020, 08:22 от _re_ge

# 558
  • Мнения: 103
_re_ge, не очаквах, че някой  ще се занимава толкова с моята нещастна орхидея, изчетох предната тема, рових и се притесних,че вече два дни стои гола, а е толкова нещастна и явно прецаках всичко, защото я посадих. Киснах я половин час в слаб разтвор, после я отцедих добре. Посадена е в кори. Дори я оставих на терасата на светло място, без преки слънчеви лъчи.  Да я извадя ли? Орхидеята не беше нова, от години е, един път беше умряла и някак я съживих почти само от коренче и едно листенце. Пусна клонче с една пъпка, която не се разтвори. Сега имам две нови, писах и за тях, след четене на темите,мисля, че много съм поливала. Сега чакам да се махне целия конденз от саксиите и тогава да полея. Държа ги на южен прозорец, с много силно слънце. Вече им пускам пердето следобяд. В прогнозата пише, влажност на въздуха 65%.  Точно на Канарските съм и аз и алоето расте под път и над път, само на моята тераса неще. Днес ще ходя до цветарския магазин, ако има почва специално за кактуси, ще взема и ще пресадя. И моят пост стана много дълъг. Извинявам се и отново благодаря.

Последна редакция: пн, 11 май 2020, 11:39 от Flora9

# 559
  • Мнения: 14 778
Сега полях двете орхидеи и от едната излезнаха някакви гадини. В чинийката плуват две,а две изпълзяха от някъде. Опитах да ги снимам,не знам дали се вижда:


Търсих в гугъл,излизат ми някакви клещи?! Поне само това ми заприлича. Ако някой може да помогне,да каже какво да взема да третирам? Нямам нищо вкъщи. 😓

# 560
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 987
Тези бръмбарчета не приличат на основните вредители по орхитата.

# 561
  • Русе
  • Мнения: 4 774
Деси, изсъхна цветоносът. ConfusedHug
Съжалявам Hug
Re_ge, страхотна си, момиче Hug

# 562
  • Мнения: 13 794
_re_ge, не очаквах, че някой  ще се занимава толкова с моята нещастна орхидея, изчетох предната тема, рових и се притесних,че вече два дни стои гола, а е толкова нещастна и явно прецаках всичко, защото я посадих. Киснах я половин час в слаб разтвор, после я отцедих добре. Посадена е в кори. Дори я оставих на терасата на светло място, без преки слънчеви лъчи.  Да я извадя ли? Орхидеята не беше нова, от години е, един път беше умряла и някак я съживих почти само от коренче и едно листенце. Пусна клонче с една пъпка, която не се разтвори. Сега имам две нови, писах и за тях, след четене на темите,мисля, че много съм поливала. Сега чакам да се махне целия конденз от саксиите и тогава да полея. Държа ги на южен прозорец, с много силно слънце. Вече им пускам пердето следобяд. В прогнозата пише, влажност на въздуха 65%.  Точно на Канарските съм и аз и алоето расте под път и над път, само на моята тераса неще. Днес ще ходя до цветарския магазин, ако има почва специално за кактуси, ще взема и ще пресадя. И моят пост стана много дълъг. Извинявам се и отново благодаря.

Върнах се да гледам снимките ти. Едно на ръка че е прекалено много поливана и долу е зеленясало но и това е довело до гъбично заболяване.

Слагам снимката, която си приложила в един от постовете си

Тези релефни обезцветени петна по листата с видим признак на гъбично заболяване. Без да задълбаваме ще кажа че хубавата новина е че не е смъртоносно ако промениш начина си на отглеждане, лошата е че е нелечимо. Т.е. винаги ще тлее някъде вътре в растението.

Хубаво е да кажем два пъти в годината да йприлагашнякакъв фунгицид. По възможност да не е един и същ защото ще се получи резистентност. Поне още един ако можеш да намериш от някъде. Ако ли не - здраве.
Сега малко по засаждането. За човек който обича да полива бих препоръчала да се посади орхидеята само в кори и то средна -едра фракция парчета. Без разни дребни примеси. Корите просъхват много бързо и можеш да поливаш дори всяка седмица , без значение че при вас въздушната влажност  е висока, особено ако си в северната, по- зелено-влажна част на тенерифе. Ако и направиш отвори по стените нас съда ще ускориш просъхването и така ше можеш да поливаш и два пъти на седмица. Но това в топлите сезони. Ако зимните ви температури падат до 15 градуса, разреди поливането.
Да се  ориентираш по конденза не винаги е коректно. Ако и да няма конденз по стените това не значи че вътре всичко е просъхнало. Във вътрешността саксията винаги происъхва по-бавно. Но ако както казах са едри кори и имаш отвори в саксията просъхванетъо ще се ускори. Ако е навън и е ветрилник ще просъхва и по- бързо зарафи вятъра. Аз лично орхидеи фаленопсиси  навън не държа - при мен лете е горещоо,  зиме студено. Мен ме мързи да поливам често.
Обикновено саксията се подбира по количеството корени. Саксията винаги трябва да изглежда малко по- тясна. Именно заради просъхването. Корените се навиват на спирала вътре. Ако използваш чашка и тя е нестабилна ,бна дъното сложи слой камъчета.те ще осигурят стабилност и хубаво изтичане на водата.

Сега остава да уточним как поливаш защото имаше едни зелении и плесени на дъното  на саксията на някои от снимките.

# 563
  • Мнения: 5 125
Момичета, нормално ли е по катлея /новорастящо израстъче, извинявам се за думата, но не знам как се казват израстващите катлеи от старите/ да избиват капчици сладка течност? Дали не е сигнал за проблем?

# 564
  • Мнения: 8 061
При мен вкъщи явно през май е сезона на мокрото гниене... миналата година през май загубих 3 растения, а по-късно още две... Сега спряха парното, не съм пускала климатика... съответно не поливам повече от обикновено(15-20 дни). Преди 5 дни полях при съвсем сухи кори и огледах всички растения. Днес видях едно паднало листо на поставената най-отзад... Отгоре видими признаци няма, отвътре/отдолу е трагично и неспасяемо Head Band Дори изглеждащите твърди корени са лигави... цветоноса също е с мека повърхност. Буквално потъват пръстите и мирише лошо.

Оставям си почистени две листа да се пробвам нещо, но само за експеримента...

Това са другите в момента... вижда се двегодишното бебе, което преди 2 седмици пусна 3 корена, растящи с часове. Майката също изведнъж напуска корени.

# 565
  • Мнения: 13 794
Момичета, нормално ли е по катлея /новорастящо израстъче, извинявам се за думата, но не знам как се казват израстващите катлеи от старите/ да избиват капчици сладка течност? Дали не е сигнал за проблем?

Тези капки са сигнал за две неща
1.наличие на вредители - пупу дано да нямаш.
2. Прекаслено големи температурни разлики. Макар и да я наричат щастлива роса това не е така, но ми е омръзнало да споря. В нормални количества не е повод за притеснение. В големи количества говори за страдание на растението от големите температурни разлики.


Пенева задължително с памуче за уши подсуши розетката. После наръси вътре фунгицид. Ако нямаш такъв, обери със спирт пак на клечка но да не е баш мокта само влажна. Чакай бебе ако въобще ще стане нещо.

# 566
  • Мнения: 8 061
Розетката няма шанс... ни един корен няма а и "сухото" пънче е каша. Двете ниста отгоре са "здрави". Ще пробвам тях за коренче Thinking

# 567
  • Мнения: 5 125
Скрит текст:
Момичета, нормално ли е по катлея /новорастящо израстъче, извинявам се за думата, но не знам как се казват израстващите катлеи от старите/ да избиват капчици сладка течност? Дали не е сигнал за проблем?

Тези капки са сигнал за две неща
1.наличие на вредители - пупу дано да нямаш.
2. Прекаслено големи температурни разлики. Макар и да я наричат щастлива роса това не е така, но ми е омръзнало да споря. В нормални количества не е повод за притеснение. В големи количества говори за страдание на растението от големите температурни разлики.


Пенева задължително с памуче за уши подсуши розетката. После наръси вътре фунгицид. Ако нямаш такъв, обери със спирт пак на клечка но да не е баш мокта само влажна. Чакай бебе ако въобще ще стане нещо
.

Благодаря, _re_ge Gift Heart
Силно се надявам да не са вредители. Уж я оглеждам постоянно има ли нещо странно по нея, пуска ли някъде нещо ново, първата ми е и я следя под лупа Wink
А за температурата ще проследя градусите денем и нощем, вече ще разчитам на топлото време да са близки температурите през денонощието.
И още един въпрос - от центъра на едното листо расте нещо като шушулка /тънички люспи и затворени, зелени са/, това дали е листо, да се надявам ли на цвят?

# 568
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 043
ако има "люспи" е цветонос, ако има връхче е корен. Simple Smile

# 569
  • Мнения: 556
Здравейте!
Имам 2 въпроса към вас.
На първата снимка , са как да кажа, 2 орхидеи в 1. Мога ли да ги разделя по някакъв начин , за да станат самостоятелни?


На втората снимка, има нещо като малко израстъче с листенце, какво да го правя?

Общи условия

Активация на акаунт