Виртуални консултации с проф. д-р Огнян Бранков (детски хирург)

  • 137 765
  • 1 681
  •   1
Отговори
# 210
  • София
  • Мнения: 3 188
Не е изключено, но не е фатално. Нека го консултира хирург. Не е редно да вземам отношение към пораснали "деца".

# 211
  • Мнения: 1
Привет проф.Бранков - имам въпрос относно образувание, което забелязах при дъщеря ми на 9м - има образувание до ануса, личната каза че прилича на хемороид; пие вода, яде супи и плодове, няма запек и като цяло се изхожда поне два пъти на ден; предварително благодаря

# 212
  • Мнения: 3
Здравейте, проф. Бранков.
Имам дъщеричка , която е вече на 4 год. и 4 месеца. Когато стана на годинка при смяна на памперс започнах да забелязвам, че винаги "капе" урина. Споделих с личната лекарка, но тя каза че още е малка и това не е проблем. Да обаче и сега е пак същото. Тя си мокри гащите без реално  да се напишква, но  непрекъснато е с мокри гащички. Има дни в които е по - малко , но има дни в които сменяме гащичките на половин час. Без памперс през деня, казва когато й се пишка. Пишка си нормално. Вечер спи с памперс. Това лято се появи бактерия и я заведох на Нефролог.  Доц. Костадинова я прегледа и каза , че има и нарушена функция на пикочния мехур. Изписа Спазмолит и УРО 3 и Аугментин за бактерията. Дъщеря ми направи алергия към Спазмолита, но продължихме да го даваме, защото това е единственото лекарство. Това лекарство не се препоръчва за деца под 12 год. Притеснена съм.(Друг лекар, който не е специалист, каза че има и други лекарства, които ще вършат работа.)Пием го вече 4 месеца и реално подобрение не виждам. Дъщеря ми продължава да се изпуска, прави непрекъснати бактериални инфекции, които според Доц. Костадинова са от памперса. Август пихме един антибиотик, септември месец - втори (Панцеф) , и октомври тя вече  е резистентна към антибиотици и  казаха, че ще я приемат в болница за венозен антибиотик. Препоръча да махнем памперса. Аз също много искам, но дъщеря ми когато заспи пишка като бебе по 4-8 пъти на вечер. Забелязвам, че от една-две седмици като че ли памперса е по - празен, но също така забелязвам, че вечер се изпуска повече и по - често. Не знам как да постъпя и какво да правя.
Моля за Вашето мнение и/или ако може да ми препоръчате работещ специалист при когото да я заведа за второ мнение.

# 213
  • София
  • Мнения: 3 188
Аз не се занимавам с тези проблеми. Правилно сте се обърнала към нефролог. Все пак препоръчвам да се консултирате с детски уролог. Запишете се в Токуда за д-р Златанов в Детския център.

# 214
  • София
  • Мнения: 3 188
Привет проф.Бранков - имам въпрос относно образувание, което забелязах при дъщеря ми на 9м - има образувание до ануса, личната каза че прилича на хемороид; пие вода, яде супи и плодове, няма запек и като цяло се изхожда поне два пъти на ден; предварително благодаря

Хемороиди на тази възраст няма. Понякога се появяват малки кожни израстъци, т.н.висулки (skin tag). Странното е, че те обикновено се появяват при деца със запек и анални фисури. Трябва да видя детето - другата седмица (без петък) ще преглеждам в Детския центр на Токуда.

# 215
  • Мнения: 5
Здравейте, проф. Бранков!
Имам син на 2год и 10месеца, когато беше на 6 месеца педиадърката му забели пишлето, нямаше нацепване и кръв, бързо се възстанови, беше само много червена главичката и кожата, която беше залепена. Не посмяхме да го мажем с кортикостероида, който ни изписа, може би грешка от наша страна. Мисля, че има леко стеснение, но не смея да твърдя със сигурност. Остана от едната страна една част, около ръбчето, която не можа да се отлепи, и ако го оставим дори за седмица без да го забелваме започва пак да сраства леко. Постоянно опитваме , но не успяваме да отлепим останалата част. Наложително ли сега за преглед или може да се изчака още време. Кога е най-подходящия момент да го доведем да го прегледате?
Благодаря!

# 216
  • София
  • Мнения: 3 188
Здравейте, това че не е забелен изцяло не е проблем. Вие го забелвайте при баня с леко подръпване и оставете постепенно да се отлепи. Това трае дълго време, но бъдете търпеливи. Трябва единствено да следите дали кожичката на върха не е започнала да се свива и да затруднява забелването. Тогава елате да прегледам детето.

# 217
  • Мнения: 5
Много Ви благодаря! Най-добри пожелания и бъдете здрав! Светли празници!

# 218
  • Мнения: 3
Здравейте, проф. Бранков!

Преди всичко искам да Ви благодаря за инициативата и виртуалната помощ, която оказвате на родителите като мен.

Насочиха ме любезно към вас по повод въпроса, който зададох по-рано днес.

Вчера вечерта забелязах новообразувало се червено петно на гърба на дъщеря ми (5 седмици). Петното го нямаше при раждането. Прилича ми обаче на родилно петънце. Гладко е на допир и не мисля, че предизвиква дискомфорт. Прикачвам снимка. Появата ме притеснява доста.

Благодаря предварително за оказаната помощ.

Поздрави,
Вероника

# 219
  • София
  • Мнения: 3 188
Здравейте. Не е много характерно за детски хемангиом, защото се появява късно след раждането, и не прилича на такъв. Все пак е разновидност на съдова малформация, а възможно и някаква кожна реакция. Във всички случаи е нещо невинно. Потърсете дерматолог.

# 220
  • София
  • Мнения: 1 791
Здравейте, д-р Бранков.
Имам син на 44 дни, който има проблеми със съня и нервно бодърстване от както е изписан. При него нещата се влошават със всеки изминал ден тенденциозно, а не се редуват добре с недобре. Неразположенията са денонощни и не мога да ги свържа само с колики. Бебето спи много малко. Засичам часовете сън от 2 седмици и пикът на продължителност на спанетата е преди 14 дни, когато е спал по около 13ч на деноножие сумарно от 6-7 спанета. Постепенно това число почна да намалява и сега спи по около 9-10 часа на дененощие, които обаче са разпределени в 10тина спанета и включват разходките навън и возенето в кола и слинг.
Бебето е изключително будно, нервно, уморено, гърчи се, не го успокоява гушкане и допир. Стои присвито и със стиснати юмруци през повечето време. Допирът дори влошава нещата много: истеричен рев при къпане и преобличане. Дори вече спряхме да го къпем в коритото, защото той го преживява много тежко и после не мога да го успокоя с часове. Единственото утеха намира в гърдата и при това не винаги. Все по-често се ядосва и на нея: гърчи се докато суче, извива се, сгъва се, плаче със зърното в устата дори, удря с ръчички и рита с крачета. Изключвам недохранването като причина, защото когато повърне виждам огромни количества мляко. Също така дневно сменям около 7 обилно напишкани памперса, като 3-4 от тях са и обилно наакани.
Бебето първоначално спа предимно нощем и предимно в кошарата си, но вече е денонощно залепен за мен и се буди минути след като е заспал, дори аз да съм плътно до него. А самото заспиване ми отнема часове. За миг заспива и застава неподвижно, но наистина много кратко след това (до 5мин) се буди с писък и/или почва да се гърчи и нервничи, като нервниченето за минути ескалира до истеричен плач. От 5 дни не съм го виждала да спи отпуснат. Дори в редките ценни моменти на сън, той се гърчи на моменти, хрипти, въздиша или поема въздух като при втрисане. Ръчичките и крачетата са му почти постоянно вече стегнати и присвити. Често докато спи прави жестове и гримаси като при човек, който се мъчи да повърне.
Първоначално реших, че е просто рефлукс, защото той действително много често връщаше млякото, освен това и в не малки количества. Има и поне по 1 фонтан на ден. Бебето е изцяло на кърма, изключаю неговата 3та седмица от раждането, когато по препоръка на педиатър давах по 40-60 мл антирефлуксна добавка след кърмене. Добавката беше и по повод на забавеното качване на грамчета. Качва по 150гр седмично. Не видях резултат от нея, а по-скоро влошаване - детето просто преливаше от мляко и повръщаше още повече. Първо я махнах през нощта, а после и през деня и повръщането намаля до нормалното за нас си (което е над нормалното спрямо другите пеленаци). Минахме през продължително оригване, през антирефлуксна възглавница, през гастротус, но нищо не помага за връщането. Понякога заспиваше и повръщаше на събуждане пресечена кърма. Вече не мога да кажа колко връща след ядене, защото последните дни храненията му се сливат в едно цяло. Просто виси на гърдата за утеха и суче на 30мин-час. Когато е буден никога не е спокоен. На месец и половина няма други умения освен плач и сучене. Поставям го всеки ден по корем, но той реве истерично и не прекарваме много време така.
Опитахме всичко, за да го успокоим и бяхме на два различни педиатъра за второ мнение, но те не виждат нищо нередно в бебето на прегледа. Ние с таткото обаче не мислим, че е нормално толкова малко бебе да не може да заспива с часове и да остане заспало, и да е постоянно ревящо и мъчещо се 24/7. Усещаме, че има нещо сериозно ненаред с бебето ни. Всеки ден удряме нов антирекорд и вече не знам какъв вид помощ да потърся: педиатър ли, консултант по сън ли, гастроентеролог или невролог, или какво?
(ако е от значение: роден е в 39 г.с. с предизвикване заради високо кръвно /умерена прееклампсия/, като раждането завърши със спешно секцио заради съмнение за асфикция. В последствие ми обясниха, че не е имало асфикция, а бебето се било завъртяло с гръб към гърба ми и са изгубили тоновете. Роди се 3100, изписаха го 2850, жълтеница не е имал. Други забележки също не е имало. Родих в Шейново).

Ще сме Ви безкрайно благодарни, ако можете да ни дадете предположение какво може да му е, както и препоръка при какъв /и кой точно/ специалист да отидем.
Извинявам се дългия пост. Проблемът ни е доста комплексен и от доста време и за това се получава така.
Благодарим Ви и бъдете здрави!

# 221
  • София
  • Мнения: 3 188
Внимтелно и повторно изчетох всичко. Разбирам Ви и Ви съчувствам. Като детски хирург ще потвърдя, че рефлуксът и коликите играят важна роля. Но тук очевидно има и нещо друго. Почти не допускам някаква хирургична причина, макар и рядко срещана - предимно стомашна (хиатална) херния или аномалия на чревния тракт. Причините могат да се крият също и в Централната нервна система. Съветвам Ви да се обърнете към невролог. Потърсете проф.Божинова. За жалост нямам неин телефон, но може да кажете че идвате от мое име.

Може засега да прегледате тези източници (на английски език).
https://www.childrensmn.org/educationmaterials/childrensmn/artic … nt-behavior-cues/
https://www.parentingscience.com/infant-sleep-problems.html
https://medlineplus.gov/ency/article/003214.htm

Ако има нещо ново ще Ви пиша пак скоро.
проф.Бранков

# 222
  • София
  • Мнения: 1 791
Благодаря много. Насочваме се към проф. Божинова веднага.
Да, пишете ми, ако се сетите нещо. Благодаря

# 223
  • Мнения: 2
Здравейте проф. Бранков. Имам бебе на 2 месеца родено в 35 г.седмица, вчера цял ден беше неспокоен с постоянен плач и двукратно повръщане на фонтан, при вечерната баня открихме подутина над левия тестис която пукаше и се прибираше, след консултация с личния лекар по телефона каза че е ингвинална херния. От което следват и въпросите ми. Знаем че трябва консултация с хирург, но незнам дали ще можем да направим такава събота и неделя или ще се наложи да чакаме понеделник или друг ден. За какви притеснителни симптоми да следя, знам че не трябва да плаче, киха и тн но това е невъзможно, в кой случай изисква спешна помощ.Проблем ли е, че излезе прибирам я и след малко отново е навън, колко често да проверявам дали всичко е наред, как трябва да изглежда ако е заклещена защото разбрах, че тогава е опасно и колко време имаме за реакция ако се случи (защото сме от малко населено място), да го храня и уригвам ли както досега. Ще съм много благодарна ако ми отговорите.

Последна редакция: сб, 05 дек 2020, 08:47 от valq1254

# 224
  • София
  • Мнения: 3 188
Няма съмнение, че бебето има ингвинална херния. Хернията е вродена патология и единственото лечение е оперативно. Обикновено изчакване бебето на стане на 5 - 6 месеца и да достигне поне 6 - 7 кг за да извършим планова операция. Преди този срок операция се извършва тогава, когато хернията е много голяма и причинява значителен дисконфорт не само на бебето, но и на родителите. По-ранна операция се прави и когато има чести заклещвания.
Ако подуването на хернията е фиксирано и не се прибира спонтанно или при масаж, формацията е твърда и болезнена, а бебето е изключително неспокойно, това е признак, че хернията е заклещена. Тогава е нужна спешна консултация с детски хирург и евентуално спешна операция.
При Вашето бебе хернията излиза и се прибира лесно. Това е признак, че е малко вероятно да получи заклещване, така че може да изчакате нормалния срок за извършване на планова операция.
В началото на следващата година доведете бебето при мен в Детския център на ТОКУДА да обсъдим нещата.

Общи условия

Активация на акаунт