Виртуални консултации с проф. д-р Огнян Бранков (детски хирург)

  • 137 364
  • 1 676
  •   1
Отговори
# 270
  • Мнения: 106
Здравейте, д-р Бранков!
С цялото си Уважение към Вас, бих искала да Ви помоля да ме насочите към добър диагностиг хирург в болница Токуда или където има! Аз съм жена на 33 год. и от много скоро ми се появи едно образование, като липом( поне така каза личната лекарка, но не беше убедителна), намира се под лявата мишница, една педя на долу към самите ребра! Имам нужда от добър специалист, но всички почти дават часове след седмици! Благодаря Ви и бъдете здрав!

# 271
  • София
  • Мнения: 3 186
Здравейте, предлагам Ви да дойдете утре при мен в Детския център на Токуда. Искам да направим една ехография, за да преценим какво е това образувание. Тогава ще реша дали може да се махне с местна упойка и с кой от колегите хирурзи да Ви свържа.

# 272
  • Sofia
  • Мнения: 234
Здравейте, проф. Бранков! Имам син на 3 месеца, роден 35г.с с левостранна херния,, операцията мина вчера, никакви проблеми нямаме с нея (направена в Пирогов от д-р Толекова и д-р Димитров ). Но съвсем случайно преди поставяне на каудалния блок са забелязали , че бебето има проблем с ануса. Оказва се Ектопия на ануса . Говори се, че д-р Георгиев ще се заеме с тази операция.  Днес ми дадоха дилататор за да разширим отвора, и трябва да ходим на всеки 2 седмици за да видим развитието. Исках да ви попитам няколко въпроса , а именно: самата операция тежка ли е за детето (горе долу колко е болничния престой), след това ще има ли последствия за него , отделно се притеснявам, заради хернията+ тази малформация на ануса дали няма да има и други малформации, които не сме открили (да направим ли кариотипизиране ?). Благодаря предварително за отговора.

# 273
  • Мнения: 501
Здравейте, проф. Бранков!
Какво Ви е мнението за забелването на пениса при момчетата? Как трябва да стане? Напълно естествено, оставяйки момчето и природата да си свърши работата или от родителите насилствено? Педиатърката ми ме праща на уролог за забелване на пениса на моето момче. Какво е вашето мнение като цяло по въпроса, тъй като на доста места вече се твърди, че това не е окей като практика.
Благодаря предварително и лека вечер!

# 274
  • София
  • Мнения: 3 186
Здравейте, проф. Бранков! Имам син на 3 месеца, роден 35г.с с левостранна херния,, операцията мина вчера, никакви проблеми нямаме с нея (направена в Пирогов от д-р Толекова и д-р Димитров ). Но съвсем случайно преди поставяне на каудалния блок са забелязали , че бебето има проблем с ануса. Оказва се Ектопия на ануса . Говори се, че д-р Георгиев ще се заеме с тази операция.  Днес ми дадоха дилататор за да разширим отвора, и трябва да ходим на всеки 2 седмици за да видим развитието. Исках да ви попитам няколко въпроса , а именно: самата операция тежка ли е за детето (горе долу колко е болничния престой), след това ще има ли последствия за него , отделно се притеснявам, заради хернията+ тази малформация на ануса дали няма да има и други малформации, които не сме открили (да направим ли кариотипизиране ?). Благодаря предварително за отговора.

Операцията е сериозна, но д-р Георгиев е водещ в тази област в България. В зависимост от нещата детето ще лежи 7 - 10 дни. Хернията е странична находка, едва ли би имал друга патология. За генетично изследване се консултирайте с детски генетик .

# 275
  • София
  • Мнения: 3 186
Здравейте, проф. Бранков!
Какво Ви е мнението за забелването на пениса при момчетата? Как трябва да стане? Напълно естествено, оставяйки момчето и природата да си свърши работата или от родителите насилствено? Педиатърката ми ме праща на уролог за забелване на пениса на моето момче. Какво е вашето мнение като цяло по въпроса, тъй като на доста места вече се твърди, че това не е окей като практика.
Благодаря предварително и лека вечер!

Аз по принцип съм против насилственото забелване, както е по цивилизования свят. Но! тук нещата са много индивидуални, много е важно състоянието на кожичката (препуциума) и юздичката (френулума). Съобразно тяхната патология се предприемат консервативни или хирургични процедури.

В общи линии всеки лекар има собствено виждане за нещата. Общопрактикуващият уролог е далеч от съременния подход, има обаче и детски уролози - в Пирогов и Токуда. Иначе във всички големи градове има детски хирурзи, те също се занимават с патология на тестиса и препуциума. Зависи на кого ще попаднете.

# 276
  • Мнения: 501
Благодаря за бързия отговор! Дали може да запиша час при Вас и да прегледате детето? Той е на 1г и 7 месеца? Също така, педиатърът смята, че може би има асансьорни тестиси, но не е напълно сигурна.

# 277
  • Sofia
  • Мнения: 234
Здравейте, проф. Бранков! Имам син на 3 месеца, роден 35г.с с левостранна херния,, операцията мина вчера, никакви проблеми нямаме с нея (направена в Пирогов от д-р Толекова и д-р Димитров ). Но съвсем случайно преди поставяне на каудалния блок са забелязали , че бебето има проблем с ануса. Оказва се Ектопия на ануса . Говори се, че д-р Георгиев ще се заеме с тази операция.  Днес ми дадоха дилататор за да разширим отвора, и трябва да ходим на всеки 2 седмици за да видим развитието. Исках да ви попитам няколко въпроса , а именно: самата операция тежка ли е за детето (горе долу колко е болничния престой), след това ще има ли последствия за него , отделно се притеснявам, заради хернията+ тази малформация на ануса дали няма да има и други малформации, които не сме открили (да направим ли кариотипизиране ?). Благодаря предварително за отговора.

Операцията е сериозна, но д-р Георгиев е водещ в тази област в България. В зависимост от нещата детето ще лежи 7 - 10 дни. Хернията е странична находка, едва ли би имал друга патология. За генетично изследване се консултирайте с детски генетик .
Благодаря страшно много за бързия отговор!!!  А самата операция тежка ли е за бебето ? Ще трябва ли да стои в реанимация ?

# 278
  • София
  • Мнения: 3 186
Благодаря за бързия отговор! Дали може да запиша час при Вас и да прегледате детето? Той е на 1г и 7 месеца? Също така, педиатърът смята, че може би има асансьорни тестиси, но не е напълно сигурна.

Може да се запишете на 02 403 4948  или 4000

# 279
  • София
  • Мнения: 3 186

Благодаря страшно много за бързия отговор!!!  А самата операция тежка ли е за бебето ? Ще трябва ли да стои в реанимация ?
[/quote]

Зависи. Говорете с колегите.

# 280
  • Sofia
  • Мнения: 234

Благодаря страшно много за бързия отговор!!!  А самата операция тежка ли е за бебето ? Ще трябва ли да стои в реанимация ?

Зависи. Говорете с колегите.
[/quote]
Задължително ще говоря с вашите колеги, но до момента на срещата с д-р Георгиев имам 1 седмица... Бих искала все пак малко да се подготвя и да знам какво ще предстои. До колкото разбрах, операцията се прави около 6 месечна възраст , защо ?

# 281
  • София
  • Мнения: 3 186
Вие сякаш не разбирате. А казах "зависи". Всеки случай е много индивидуален и при всеки схемата е различна. А аз изобщо не познавам детето.
В общи линии, при неусложнените случаи се изчаква 6-месечна възраст, когато имунната система вече се е стабилизирала и съпротивителните сили на организма са се изградили.

# 282
  • Мнения: 278
Здравейте, проф Бранков! Имам момченца близначета на 4м възраст, родени в 36+5.. докато станаха на почти месец започнаха да повръщат. Личният лекар им изписа сироп гастротус след хранене, така давахме един месец. Но не видяхме ефект и включихме НАн ар, посетихме детски гастроентеролог, който просто каза че ще го израстат. Упорито даваме Нан ар и гастротус след оригване, но като че ли ефект няма. Спят на 45градуса наклон, дори в количката ги возя под наклон. Има дни ( малко на брой ) в които повръщат по-малко, но има и такива в които по няколко пъти и по обилно. Повръщането не е на фонтан. Видимо децата не изпитват дискомфорт, дори по-проблемния с повръщането се смее и млякото си тече от устата му и той все едно не го усеща,че изтича. Не плачат след ядене, нито след повръщане. този който повръща повече, често хълца и кашля. Доста често и на двамата виждам че им се връща мляко, но си го преглъщат. Много съм притеснена да не би да има някакъв хирургически проблем за това повръщане? Пробвах дори да давам обикновенно адаптирано мляко, но като че ли разлика с антирефлуксното няма особенна. Предстои ни отново преглед при гастроентеролог, надявам се на смяна на млякото с някоя друго или може би някакъв друг медикамент, който да помогне. Не смея на своя глава да сменям мляко. Имам чувството, че това вечно повръщане, преобличане и пак и пак няма да спре никога. Дори се страхувам като дойде момента на захранването.

Забравих да спомена, че са родени по 3050 и 2660... Вече би следвало да са към 6500 ориентировъчно, не мога да преценя ,предстои детска консултация. Правя им по 120мл мляко, ядат 6 пъти.

Последна редакция: сб, 09 яну 2021, 00:45 от candygirl90

# 283
  • София
  • Мнения: 3 186
Децата „видимо не изпитват дискомфорт” и със сигурност наддават на тегло. Това не е признак за болестно състояние. Вие спазвате основните изисквания за поведението при рефлукс, но при Вас нещата са усложнение. Имате близначета, тоест храните едновременно две гърла. Ако това става припяно и децата гълтат лакомо, дали имате достатъчно време да ги подържите за да се оригнат? Защото с храната те гълтат повече въздух, който издува стомахчетата. Освен това нали внимавате да не ги прехранвате? Може би трябва да минете на 7 хранения с не  повече от 100 -105 мл. Тези съвети са условни - майките най-добре налучкват ритъма на хранене.
Гастротус –бейби е добър избор, но понякога предизвиква запек. По мое наблюдение най-подходящо сухо мляко в тези случаи е ФризоФом. То става по-консистентно и така възпрепятства връщането.
А в общи линии Вие трябва да проявите спокойствие и търпение. Тези проблеми постепенно отшумяват естествено – към 6, 8 или 12 месец най-късно.

# 284
  • Мнения: 278
Децата „видимо не изпитват дискомфорт” и със сигурност наддават на тегло. Това не е признак за болестно състояние. Вие спазвате основните изисквания за поведението при рефлукс, но при Вас нещата са усложнение. Имате близначета, тоест храните едновременно две гърла. Ако това става припяно и децата гълтат лакомо, дали имате достатъчно време да ги подържите за да се оригнат? Защото с храната те гълтат повече въздух, който издува стомахчетата. Освен това нали внимавате да не ги прехранвате? Може би трябва да минете на 7 хранения с не  повече от 100 -105 мл. Тези съвети са условни - майките най-добре налучкват ритъма на хранене.
Гастротус –бейби е добър избор, но понякога предизвиква запек. По мое наблюдение най-подходящо сухо мляко в тези случаи е ФризоФом. То става по-консистентно и така възпрепятства връщането.
А в общи линии Вие трябва да проявите спокойствие и търпение. Тези проблеми постепенно отшумяват естествено – към 6, 8 или 12 месец най-късно.
Благодаря ви! Лекарите ми казват че ядат по-малко от нужното. Трябвало да хапват към 140-150мл поне. Ще опитам да направя храненията 7х100мл. Прав сте, трудно е да ги нося по много време, винаги давам 5мин на единият да пие по-рано млякото от другият. Когато ги вдигна бързо се оригват. Давам им с 1ца биберон, най-малкият понеже с нула изобщо млякото не преминава, понеже е малко по-гъсто. Явно просто трябва да нацелим нашето мляко или просто да го израстат ( силно се надявам че ще стане, а няма да останат така Sad )
Благодаря ви, хубав ден! Бъдете здрав!

Общи условия

Активация на акаунт