Виртуални консултации с проф. д-р Огнян Бранков (детски хирург)

  • 132 035
  • 1 627
  •   4
Отговори
# 390
  • Мнения: 26
Здравейте, проф. Бранков! Дъщеря ми е на два месеца. Пъпчето й не се прибра и личната лекарка й сложи лепенка. От нея обаче мястото много се зачерви, а пъпчето секретираше. Опитахме втори път, но пак се получи същата реакция. В момента не сме в България. Тук ни препоръчаха да вземем колан за прибиране на пъпче. Ползваме го от една седмица, но постоянно се свлича под пъпчето. Пробвах да го стегна малко повече, но тя плаче, явно не й е приятно. Какво ще ни посъветвате? Има ли шанс да се прибере с колана? Ако не стане, какво може да се направи?

По принцип се смята, че по-малките хернии се затварят спонтанно към 2 - 3 годинка. Ако лепенката дразни кожата не я слагайте. С тези колани нямам опит, опитайте, но изобщо такива приспособления за хернии не се препоръчват при деца. В такива случаи аз правя операция на хернията в по-ранна възраст.
Благодаря Ви, проф. Бранков! А на каква възраст препоръчвате да се направи операцията?

# 391
  • София
  • Мнения: 3 162
Ако трябва да се оперира, най-рано на 6 месечна възраст.

# 392
  • Мнения: 59
Здравейте детето ми е с лепено чело,от 7 дена,от няколко дни взеха да падат коричките,раната е доста 16мм,доста е тъмна на цвят,колко време е нужно да паднат всичките корички и после какъв е процеса,мажем е за сега само с боров вазелин по препоръка на хирург,преди това с цикратидин няколко дена,а за белег казаха че е рано да мажем, благодаря ви

# 393
  • София
  • Мнения: 3 162
Здравейте детето ми е с лепено чело,от 7 дена,от няколко дни взеха да падат коричките,раната е доста 16мм,доста е тъмна на цвят,колко време е нужно да паднат всичките корички и после какъв е процеса,мажем е за сега само с боров вазелин по препоръка на хирург,преди това с цикратидин няколко дена,а за белег казаха че е рано да мажем, благодаря ви

Здравейте,
раната на челото трябва да се изчисти от коричките към 20 ден след травмата може да започнете да го мажете с Дерматикс ултра продължително време. Дотогава нанасяйте цикатридина.

# 394
  • Мнения: 59
Забравих да питам лепена рана на челото колко време не трябва да се мокри

# 395
  • София
  • Мнения: 3 162
На 10 - 12 ден може да го изкъпете, в зависимост от раната. Трябва лична преценка.

# 396
  • Мнения: 1
Здравейте, д-р Оги. Синът ми е на година и все още не му е забелено пишлето докрай. Педиатъра го забели/ колкото можа/ като беше на 6 месеца и каза да продължим.  Но в последно време забелязвам,  че има нещо бяло под кожата при забелване само от едната страна ( не дърпам силно, а само почиствам след баня). Няма проблем с уринирането и не дава признаци че го боли. Възможно ли е това да е насъбрала се смегма или е някакво възпаление. Благодаря предварително.

Последна редакция: ср, 24 мар 2021, 14:29 от desi_pf

# 397
  • София
  • Мнения: 3 162
Да, това е смегма. Тя подпомага разлепването. Продължавайте по същия начин. След месец доведете да видя детето.

# 398
  • София
  • Мнения: 5 606
Здравейте, проф. Бранков,
Синът ми е на 3г6м. Роден по нормален път, кърмен до 6м. Захранен успешно, без алергии и непоносимост. Със свален памперс от 2г.
От около година има запек, който беше цикличен. В последните 4-5месеца обаче ситуацията се влоши. Направих му диета, избягвам да му давам запичащи храни, яде предимно супи, приема доста плодове, зеленчуци и течности. Пробвала съм всякакви разхлабващи средства - круши, сливи (като плод, сладко и компот), сок и сладко от роза, прясно мляко, овесени ядки, зеле, елда и каквото още се сетите. Редувах няколко пробиотика, заедно с Дуфалак и Лактулоза, течен парафин.
Изхожда се веднъж на 5-6-7 дни, изключително трудно, като повечето случаи с Мелилакс.
Посетихме детски гастроентеролог, който назначи лечение с хомеопатия. Нищо от това не подейства.
Детето се стиска, казва, че го боли, че не обича да ака, страх го е и производни в този смисъл. Считам, че запекът е повече психологически. Говоря, правим ако от пластелин, приказки, всички плюшени играчки ходят на гърне и на тоалетната чиния.  Рисувал е страхът, за да го изгоним. Показва на акото, че той е шефът, защото е доминантен и т.н.
Посетихме и детски психолог, който да проведе няколко сеанса с него.
Днес успя да се изходи с помощта на чаена лъжичка рициново масло. Има ли противопоказания и колко често мога да му го давам?
Има ли някакви изследвания, които мога да му направя, дали усвоява храната правилно? Всякакъв съвет ще ми е от полза.

# 399
  • София
  • Мнения: 3 162
Здравейте, при децата запекът и страхът им от акта на дефекацията е често срещано състояние. Разбирам, че сте се напатила много и сте минала дълъг път. Ако ме питате специално за рициновото масло, ще Ви отговоря, че то трябва да се редува с другите лаксативи и по възможност по-рядко. Обаче схемата на лечението на запека и създаването на положителни рефлекси (навици) е тема на по-дълъг разговор. Предлагам да доведете детето при мен в Детския център на Токуда и да поговорим подробно.

# 400
  • София
  • Мнения: 284
Здрравейте, Професор Бранков,
въпросът ми е свързан със синът ми, който е на 10 годишна възраст. Преди около 2 седмици по изключение си взехме за обяд дюнери. Вечерта и аз не се чувствах много добре (беше ми малко лошо), но тъй като премина бързо, реших, четози тип храна просто не ми е понесъл. През нощта обаче детето ме събуди като първоначално каза, че толкова му се пишка, че го боли корема. След изхождането обаче болката не премина, а напротив, засили се. Толкова много, че той се мяташе и плачеше. Дадох му пробиотик, но като видях, че не се оправя със съпругът ми се подготвиха за посещение на спешно звено. На вратата обаче детео повърна, почувства се много по добре. Тогава помисихме, че може да е вирус или от въпросните дюнери. Дадох му една таблетка активен въглен, той я изпи и заспа. На другия ден се чувстваше в отлично здраве.
Всичко беше наред до тази събота (около седмица по-късно). Историята с болката през нощта, пробиотик, активен въглен и заспиване се повтори, като разликата е. че не успя да повърне или да се изходи по голяма нужда Понеже по-рано през деня баща на негов приятел ги беше черпил отново дюнер, решихме, че е заради това. Но вчера му приготвих супа, която той хапваше основно, заедно с малко ябълка и чай от мента. Тази нощ обае отново се събуди със същата болка и се успокои след повръщане. Докато са кризите казва, че го боли корема в средата, но днес ми каза, че откато е буден го наболява ниско долу. По принцип бихме отишли на лекар веднага, но поради насоящата обстановка достигането до специалист е затруднено. Моля за съвет доколко спешно би могло да е подобно състояние и ако консултациаята с педиатъра се забави (приема само със записан час) дали направо да не се обърнем към специалист?
Благодаря предварително!

# 401
  • Мнения: 1
Здравейте, д-р Оги!
Обръщам се към Вас с въпрос: имам момченце на 1 г и 3 месеца. След дълги опити, най-накрая успяхме да забелим пениса му, но ме притеснява следното - от дясната страна имаше малко топче смегма, което не искаше да се махне, когато го забелихме (сякаш бе залепнало). На другия ден (след няколко промивки с вода), топчето изчезна, но на негово място забелязвам нещо като рана/язва - на мен лично ми прилича на афта. Намира се точно на сгъвката в основата на главата.
Не съм сигурна дали мога да го третирам с нещо различно от вода. Засега го наблюдавам - не се разраства, но детето със сигурност има дискомфорт - явно го сърби или наболява, защото се пипа по пениса. Същевременно не знам дали го боли тази рана, или просто от самото забелване... С какво е безопасно да третирам тази рана, ако мога да я нарека така, или да я оставя да зарастне от само себе си? (но не знам за какъв период би се случило)?
Благодаря Ви!

# 402
  • София
  • Мнения: 3 162
Здрравейте, Професор Бранков,
въпросът ми е свързан със синът ми, който е на 10 годишна възраст. Преди около 2 седмици по изключение си взехме за обяд дюнери. Вечерта и аз не се чувствах много добре (беше ми малко лошо), но тъй като премина бързо, реших, четози тип храна просто не ми е понесъл. През нощта обаче детето ме събуди като първоначално каза, че толкова му се пишка, че го боли корема. След изхождането обаче болката не премина, а напротив, засили се. Толкова много, че той се мяташе и плачеше. ....
..... Всичко беше наред до тази събота (около седмица по-късно). Историята с болката през нощта, пробиотик, активен въглен и заспиване се повтори, като разликата е. че не успя да повърне или да се изходи по голяма нужда Понеже по-рано през деня баща на негов приятел ги беше черпил отново дюнер, решихме, че е заради това. ....
По принцип бихме отишли на лекар веднага, но поради насоящата обстановка достигането до специалист е затруднено. Моля за съвет доколко спешно би могло да е подобно състояние и ако консултациаята с педиатъра се забави (приема само със записан час) дали направо да не се обърнем към специалист?


Това е типична хранителна интоксикация. Аз бих ви консултирал с оглед евентуален хирургичен проблем. Ако изключа такъв ще ви насоча към нашите педиатри. Елате утре в Детския център на Токуда.

# 403
  • София
  • Мнения: 3 162
Здравейте, д-р Оги!
Обръщам се към Вас с въпрос: имам момченце на 1 г и 3 месеца. След дълги опити, най-накрая успяхме да забелим пениса му, но ме притеснява следното - от дясната страна имаше малко топче смегма, което не искаше да се махне, когато го забелихме (сякаш бе залепнало). На другия ден (след няколко промивки с вода), топчето изчезна, но на негово място забелязвам нещо като рана/язва - на мен лично ми прилича на афта. Намира се точно на сгъвката в основата на главата.
Не съм сигурна дали мога да го третирам с нещо различно от вода. Засега го наблюдавам - не се разраства, но детето със сигурност има дискомфорт - явно го сърби или наболява, защото се пипа по пениса. Същевременно не знам дали го боли тази рана, или просто от самото забелване... С какво е безопасно да третирам тази рана, ако мога да я нарека така, или да я оставя да зарастне от само себе си? (но не знам за какъв период би се случило)?
Благодаря Ви!

Въпреки подробното описание нищо не става ясно. И снимка да ми пратите пак не бих могъл да дам точен отговор. Ако сте следили публикациите ми във форума щяхте да разберете, че жълтото топче е смегма, която е секрет на половиге жлези и не представлява опасност. Разбира се, че допълнително би могло да възникне локална инфекция, но това се преценява при преглед. Във всички случаи една елементарна хигиена с топла вода и бебешки шампоан е достатъчно да ликвидира проблема.

# 404
  • Велико Търново
  • Мнения: 7 687
Здравейте, д-р Бранков,
Сина ми е на 2месеца и при преглед от ортопед на 1.5месеца (рутинен) лекаря, както и аз едва тогава, забелязахме оток в колянната става. Към момента е на консервативна антибиотична терапия, след 3седмичен болничен престой с диагноза септичен артрит.
Моля за вашето мнение, в каква рамка от време би следвало да спадне отока и терапията даде резултат, предвид възрастта на пациента или съответно препоръка за детски ортопед ревматолог (било то и в чужбина).
Благодаря предварително!

Общи условия

Активация на акаунт