Виртуални консултации с проф. д-р Огнян Бранков (детски хирург)

  • 137 944
  • 1 682
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 318
Здравейте, Докторе.
Имам дете на 10 месеца, на което преди две седмици му изолираха Ешерихия коли в урината (100 000). Поводът да пуснем стерилна урина беше, че вдигна висока Т с високи левкоцити (23) и ЦРП (68). Голямото ми дете по същото време беше също с Т, но беше почивен ден и дежурния лекар назначи АБ заради силно зачервено гърло. Изследвания не са пускани, зашото лабораторията не работи в почивни дни. От стврилната на малкия беше пуснатя абиограма и пи Ксимебак 10 дни. Т спадна почти веднага след приема и до този момент детето не е вдигало. В петък излезе новата стврилна урина със същото микробно число (100 000). Днес пуснах нова, но бяхме на частно при педиатърка, която му погледна пишлето и каза, че не е добре забелено, а от едната страна има бяла торбичка. Изрази съмнение, че може урините да дават такъв резултат заряди това, но ме посъветва да пусна две една след друга. Утре ще пусна отново. Възможно ли е от тактв проблем да дава този резултат на микробиологиите и към какъв лекар да се обърна, защото не ми се иска да пие АБ и проблема да остава? Знам колко е опасна тази бактерия, но сме в малък град и ще трябва да идем до София. На 8 месеца е гледан на ехограф и бъбреците и пикочния мехур бяха наред. Изобщо какво се пеиема на тази възраст за тази бактерия, която е по - характерна за момиченца, а той е момче.

# 121
  • София
  • Мнения: 3 188
Вие казвате, че пишлето не е добре забелено, а от едната страна има жълто топче. Това означава, че отворът за урината е свободен и не задържа течност, тоест няма предпоставка за инфекция. Жълтото натрупване е невинен секрет на половите жлези - смегма, която подпомага разлепването. Но не е причина за инфекция. Ешерихия коли може да се открие при всяко дете, защото тя живее в дебелото черво и излиза навън с изпражненията, като зацапва цялата област. Просто вземайте антибиотик. Ако температурата не премине и показателите на кръвта не се нормализират, трябва да потърсите централно нефрологично отделение.

# 122
  • Мнения: 318
Вие казвате, че пишлето не е добре забелено, а от едната страна има жълто топче. Това означава, че отворът за урината е свободен и не задържа течност, тоест няма предпоставка за инфекция. Жълтото натрупване е невинен секрет на половите жлези - смегма, която подпомага разлепването. Но не е причина за инфекция. Ешерихия коли може да се открие при всяко дете, защото тя живее в дебелото черво и излиза навън с изпражненията, като зацапва цялата област. Просто вземайте антибиотик. Ако температурата не премине и показателите на кръвта не се нормализират, трябва да потърсите централно нефрологично отделение.
Той вепе направи 10 дневен курс с АБ - Ксимебак, а Т не се е покачвала от 2 седмици. Притеснено ми е, защото въпреки АБ бактерията я има отново. От новата абиограма е резистентен към всичко, което може да се изпише на дете иначе личния държеше да започне отново АБ. Ще изчакаме новата посявка след 3 дни и ще назначи. В момента приема червена боровинка.

# 123
  • Мнения: 1
Здравейте, проф. Бранков!
Синът ми (7 год.) е с хипермобилни стави, а от известно време забелязвам, че повърхностните вени на подбедрицата се уголемяват при физическа активност, когато детето е в покой се нормализират т.е. видими са, но не са надути, така както   когато играе например. Освен това се оплаква понякога от неволево свиване на крачето, с лека болка около коляното. Това преминава за секунди, но въпреки това тези неща ме тревожат и бих била благодарна да чуя Вашето мнение и дали има място за притеснение.
 Благодаря!

# 124
  • Мнения: 1 295
Здравейте, проф. Бранков! Дъщеря ми на почти 2г я ухапа насекомо, не успях да го видя, предполагам пчела. Имаше нещо в крачето(вероятно жилото), което извадих веднага щом изпищя. Уж беше меко мястото, дезинфекцирах и сложих фенестил, стоеше уж спкойно, след няколко дни забелязах, че почесва мястото и така и не изчезва съвсем зачервяването там.. Нормално ли е или нещо не е наред вече седмица по - късно. Прилагам снимка на момента на ухапване и тази вечер.
Скрит текст:

# 125
  • София
  • Мнения: 3 188
Здравейте,
възможно е да е останало връхчето на жилото и сега да се развива локална инфекция. Поставете върху мястото марля напоена с течен йодасепт и я прикрепете с лепенка. Правете това сутрин и вечер. Давайте сутрин и вечер по 4 мл Ксизал. Нека изчакаме резултата.

# 126
  • Мнения: 1 295
Много благодаря, ще го направим веднага! Ще споделя резултат!

# 127
  • Мнения: 11 566
Привет, г- н Бранков.
Пиша с молба да ми препоръчате добър детски ендокринолог в София, ако е в компетенциите Ви.
Става дума за дете на 9 години с лек латентен начален хипотиреоидизъм.
Благодаря предварително.

# 128
  • Мнения: 1 295
Докторе, благодаря за бързата намеса относно охапването от пчела. За щастие благодарение на Вашия съвет всичко вече изглежда спокойно! Благодаря! Желая Ви здраве и щастие!

# 129
  • София
  • Мнения: 3 188
Привет, г- н Бранков.
Пиша с молба да ми препоръчате добър детски ендокринолог в София, ако е в компетенциите Ви.
Става дума за дете на 9 години с лек латентен начален хипотиреоидизъм.


Може да потърсите доц.Стефанова от Педиатричната болница "д-р Иван Митев" (след Военна болница).
В Токуда в Детския център дават консултации 2 колежки - може да се запишете на 02 403 4948

# 130
  • Мнения: 11 566
Много Ви благодаря!
Бъдете здрав!

# 131
  • Мнения: 5 325
Здравейте, д-р Бранков!
Бебето ми е на почти 9 месеца. Като беше на 7,5 месеца предложих жълтък, като започнах от много малко количество. На третото предлагане (с всеки път увеличавах), 2 часа след храненето повърна. Изчаках месец и предложих пак. Стана същото.
Преди няколко дни за първи път предложих домат - отново повърна. С други храни за сега не сме имали проблем.
Според вас необходима ли е консултация с алерголог?
Забравих да допълня, че аз съм с доста алергии + лека непоносимост към яйца.
Благодаря.

# 132
  • София
  • Мнения: 3 188
Добре е да се консултирате. В Детския център на Токуда преглежда д-р Димитров, който е алерголог и диетолог. Може да се запишете на 02 403 4948

# 133
  • Мнения: 52
Здравейте,

Синът ми е на 3 месеца и през последните дни наблюдаваме подуване отдясно в областта на ингвиналната гънка, което ту се появява ту изчезва.
Няма топче, а сякаш подутина на кожата. Не е болезнено. След преглед при неонатолог ни казаха, че това се получава от притискане на дреха, памперс и т.н. Сменихме размера на дрехите, памперса, но пак се появи.

Предстои ни преглед при уролог, но междувременно ще се радвам да чуя и Вашето мнение.

Благодаря!

# 134
  • Мнения: 4
Здравейте проф. Бранков,
Пиша и тук, тъй като явно преди това съм попаднала на по-стара тема. Моля да ме извините за което!

след една кошмарна седмица пиша с молба за съвет и насока. Момченцето ми Артур е на 5 месеца и половина.
Той връща мляко след всяко хранене много често при оригване непосредствено след ядене или при поставяне на корем или някакъв натиск на корема дори и час след това. Така е от 2рата му седмица.
Често връща и консистенция тип пресечено мляко. Последните 2 месеца има и силно слюноотделяне, но зъби още няма. Давене през ноща отвреме навреме има, а и шумно преглъщане напоследък. Започна да си извива гърб по време и след хранене. Хълца още от корема ми и сега го прави но не всеки ден.
Също имаме повтаряща се суха кашлица само сутрин без температура и без хрема от 3ти месец насам. Отшумява за 3 4 дена. От 3ти месец и почна някакъв запек от по 7 до 10 дена и газове (живеем в Германия попринцип и никакво внимание не беше обърнато преди 10ти ден,  тогава дават свещичка с кимьон)
Сега сме в България и бяхме по Черноморието - преди седмица почна много шумно вдишване спорадично все едно не му стига въздух, отидохме при д-р Стойчева в Токуда и след поставена диагноза остър ларинготрахеит тя ни насочи към рефлукса като първопричинител. Направихме кръвно изследване и всичко е наред няма бактериална инфекция.
Да добавя и че Артур се наяжда за 5 мин и от двете гърди. Само на кърма е, бях почнала да го захранвам с зеленчуци преди 2 седмици но преустанових заради ларингита. Много е лаком. Кърмя го на 3 часа, килограмите са 9,2 кг при ръст 71см... Предписаха ми и това сиропче гастротус бейби и сега се чудя какво да предприема и колко сериозен е рефлукса. Налагат ли се според Вас още изследвания?
Между временно сме на инхалации с пулмикорт и капки  фенистил заради ларингита. След инхалациите като че ли почна повече да повръща.
Също така спи неспокойни и през деня ако не е гушна до някого се буди точно след 40-45 мин и не може да заспи. През ноща има събуждане в 2 и в 5 преди да стане в 7 и 30...
Извинявам се за дългия текст!
Много много ще съм благодарна за Вашето мнение/препоръка.

Общи условия

Активация на акаунт