Виртуални консултации с проф. д-р Огнян Бранков (детски хирург)

  • 136 510
  • 1 668
  •   2
Отговори
# 495
  • Мнения: 15
Здравейте докторе,
Писах ви на пощата но още нямам отговор,   пиша Ви отново тук с молба за отговор и на мен.
Синът ми е на 50 дни.
Какво Ви е мнението, как е най добре да се третира хемангиом на клепача на едното око? Релефен е  сякаш и синът ми не може да го отвари така както другото око, а едвам явно му пречи защото е подут. Сега ни хоспитализираха и ще му дават сироп от утре. Достатъчно ли е според Вас? Притеснявам се да не му остане навик и да  мижоря с едното око докато се повлияе от сиропа.
Има ли други методи по подходящи в случаят?
Прикачах снимка



Много Ви благодаря предварително !!

# 496
  • София
  • Мнения: 3 182
Този сироп е единствено подходящ и е максималното, което може да се направи.

# 497
  • Мнения: 2
Здравейте, д-р Бранков. Бебчето ми е на 4 месеца и е с едностранна плагиоцефалия. Предпочитаната страна му е дясната. Опитваме се да редуваме страните и да прекарва повече време по коремче. Той обаче сам си се обръща пак надясно. В Англия сме и тук системата е коренно различна. Казват, че когато започне да сяда/пълзи, нещата ще се регулират сами. Обаче аз не съм сигурна, че такава деформация ще се оправи от само себе си. Да спомена още, че трима различни доктори тук ми казаха да не давам вит. Д , защото главата ще спре да бъде толкова податлива на оформяне от наша страна.  Купихме специална възглавничка по съвет на доктор от България. Със смесени чувства съм относно тази покупка. Иска ми се да се допитам до Вашето професионално мнение. Как да процедираме? Ще се оправи ли деформацията само с подходящи гимнастика/масажи и лежане по коремче? Да давам ли вит Д, като тук искам да спомена, че детето е изцяло на адаптирано мляко? Ще има ли проблем с развитието на детето, заради плагиоцефалията? Прилагам снимка, за да имате нагледна представа за какво говоря. Благодаря.

# 498
  • Мнения: 18 879
Извинявам се, че се намесвам, но от значение е дали плагиоцефалията е позиционна - тогава се оправя наистина, като започне по-малко да лежи само детето и специалните възглавници помагат, или е вследствие на синостозирал шев и детето е с вид краниостеноза. При нас беше така, консултирахме се с неврохирурзи и направиха операция.

# 499
  • Мнения: 2
Извинявам се, че се намесвам, но от значение е дали плагиоцефалията е позиционна - тогава се оправя наистина, като започне по-малко да лежи само детето и специалните възглавници помагат, или е вследствие на синостозирал шев и детето е с вид краниостеноза. При нас беше така, консултирахме се с неврохирурзи и направиха операция.

Кукумицинка, благодаря ти. Позиционна е , защото в началото всичко беше наред. Забелязахме след 1вия месец , че предпочота да стои/спи надясно и се е сплескала главичката точно там. Силно се надявам да не се налага оперативна намеса. Вие как установихте плагиоцефалията? Бебчо си върти свободно главата и наляво, и надясно. 🤔

# 500
  • София
  • Мнения: 3 182
Съжалявам, това не  по моята специалност

# 501
  • Мнения: 4
Здравейте, д-р Бранков! Ще бъда безкрайно благодарна ако ми дадете съвет! Моето детенце е на 5г.  От преди 9-10 месеца забелязах нещо отзад на гърлото като мехури ( насъбрана лимфна тъкан ) . След преглед от нашата лекарка каза, че няма нужда от лечение, защото може би е прекарал някакъв вирус и се е образувало ( като хроничен фарингит) но минаха доста месеци и това си е още така. Заведох го на УНГ и според него може би е на алергична основа и няма място за притеснение, изписаха лечение за алергия , но не се повлия.  Последва ходене и при друг лекар - изразени лимфоидни фоликули и няма място за притеснение. Детето не изпитва никакъв дискомфорт, не го дразни по никакъв начин и дори не се е оплакал някога. Нямаме точна диагноза какво е и на какво се дължи.  Притесненията са ми дали е нещо опасно или наистина е безобидно и щом детето не го притеснява по никакъв начин просто да не му обръщаме внимание! Благодаря предварително и отново се извинявам за безпокойството! Бъдете здрави!

# 502
  • Мнения: 2
Здравейте и от мен. Проф. Бранков, много ще се радвам да погледнете и нашия случай и да ме посъветвате как да продължим нататък. Писах и в друга група, но предполагам, че нямате възможност да следите навсякъде, та затова търся мнение и тук. Синът ми е на 7 години. От няколко месеца ходим по мъките със стомашни проблеми. Забелязах, че синът ми често се оригва, след което устата му мирише на кисело, все едно е повърнал. Връщайки лентата в годините назад, имам спомени, че и преди се е случвало, но тъй като е било много рядко,не съм обърнала внимание (за съжаление..). Та в края на март посетихме местния детски гастроентеролог др Баева (в гр. Добрич). След преглед с ехограф, каза ГЕР, това за което и аз се съмнявах. Започнахме лечение с 1 Омепразид (сутрин), 1/2 мотилиум (обяд), 1/2 фамотидин (вечер),1/2 мотилиум (преди лягане). Подобрение нямаше...След месец на контролния преглед ни насочи към изследването за хеликобактер пилори (фекално), както и рентген на хранопровод с бариева каша. Изследването показа отрицателен резултат, а рентгенът-неналичие на ГЕР. Лекарката добави 10мл Гастротус след всяко хранене. Подобрение отново не забелязах. Последва нов преглед, около месец след втория. Лекарката го прегледа с ехограф и каза, че всичко изглежда наред, каза, че след като не е ГЕР,има нарушена функция на стомаха. Замени Омепразид с Еманера и Фамотидин с Квамател. Последните дни му става доста кофти вечер. Казва, че го боли гърлото, предполагам му гори, когато "върне". В събота минахме четвърти преглед, др Баева спря всички лекарства с изключение на Еманерата сутрин. Тя остава още месец. От вчера "връща" почти нонстоп. Устата му непрестанно е с неприятен, кисел мирис. Днес беше на ДГ, каза, че храната му се е качила 6-7 пъти до 17часа. Не зная какво да предприема...Обмислях да посетим доц. Георгиева във Варна, но доста кофти мнения изчетох за нея. Бих искала да посетим Вас, но не зная доколко случаят е за хирург. Много ще се радвам на отговора Ви. Бъдете здрав!

# 503
  • София
  • Мнения: 3 182
Здравейте, д-р Бранков! Ще бъда безкрайно благодарна ако ми дадете съвет! Моето детенце е на 5г.  От преди 9-10 месеца забелязах нещо отзад на гърлото като мехури ( насъбрана лимфна тъкан ) . След преглед от нашата лекарка каза, че няма нужда от лечение, защото може би е прекарал някакъв вирус и се е образувало ( като хроничен фарингит) но минаха доста месеци и това си е още така. Заведох го на УНГ и според него може би е на алергична основа и няма място за притеснение, изписаха лечение за алергия , но не се повлия.  Последва ходене и при друг лекар - изразени лимфоидни фоликули и няма място за притеснение. Детето не изпитва никакъв дискомфорт, не го дразни по никакъв начин и дори не се е оплакал някога. Нямаме точна диагноза какво е и на какво се дължи.  Притесненията са ми дали е нещо опасно или наистина е безобидно и щом детето не го притеснява по никакъв начин просто да не му обръщаме внимание!

Съдейки по снимката и от Вашето описание, това е част от лимфният пръстен на гърлото. поред мен нещо безобидно. Проверете за алергии и прекарани вирусни инфекции. Потърсете вирусолог.

# 504
  • София
  • Мнения: 3 182
Здравейте и от мен. Проф. Бранков, много ще се радвам да погледнете и нашия случай и да ме посъветвате как да продължим нататък. Писах и в друга група, но предполагам, че нямате възможност да следите навсякъде, та затова търся мнение и тук.     ...Обмислях да посетим доц. Георгиева във Варна, но доста кофти мнения изчетох за нея. Бих искала да посетим Вас, но не зная доколко случаят е за хирург. Много ще се радвам на отговора Ви. Бъдете здрав!

Доцент Георгиева е особнячка, но е много добра и е единственият водещ специалист от този район. За да Ви отговоря дали има хирургичен проблем, трябва да прегледам детето.

# 505
  • Мнения: 8
Здравейте, проф.Бранков,
Синът ми е на 1г. От скоро забелязвам, че когато е изправен и му е изпънато коремчето горната част на пъпчето му изпъква (прикачвам снимка). При легнало или седнало положение изглежда наред.Нормално ли е това?

Скрит текст:
Скрит текст:

# 506
  • Мнения: 105
Здравейте, проф. Бранков.
Преди два дни , преди баня установих голяма подутина ниско в корема на сина ми , който е на година и три месеца. Обадих се на спешна помощ, като го видяха веднага ни взеха в болница . Започнаха прегледи , педиатър и двама хирурга като установиха , че има херния. След половин час , вече бяха говорили с детски хирург , който ги беше посъветвал да приберат хернията , ако е възможно и да прибраха я бързо и безболезнено .
Изчакахме до сутринта да дойде детски хирург , първо един , който веднага започна да търси причина в тестисите , установи , че торбичката е празна (в дясно, където е и хернията ) с левия тестис няма проблем беше си на място.Дойде друг хирург , каза ми същото , че трябва да се оперира , но в момента има оток и да изчакаме три седмици , за да спадне отока , да не му правят две операции.
Още в 30 г.с вътре утробно се видя , че тестисите са слезли и двата , при раждането си бяха на мястото. След това ту се появяват , ту изчезват , с левия се случи дори вчера , появява се и се скрива . Какви са възможностите тестиса да слезе и да се направи операция само на хернията ? Хернията ли е причината за задържания тестис или обратно?
Какво ще ни посъветвате ?

# 507
  • София
  • Мнения: 3 182
Здравейте, проф.Бранков,
Синът ми е на 1г. От скоро забелязвам, че когато е изправен и му е изпънато коремчето горната част на пъпчето му изпъква (прикачвам снимка). При легнало или седнало положение изглежда наред.Нормално ли е това?

Това е малка херния над пъпа. Появява се тогава, когато детето проходи и се увеличи вътрекоремното налягане. На този етап не е за операция. Дължи се на вроден дефект на срединното сухожилие. Трябва да го проследявам.

# 508
  • София
  • Мнения: 3 182
Здравейте, проф. Бранков.
Преди два дни , преди баня установих голяма подутина ниско в корема на сина ми , който е на година и три месеца. Обадих се на спешна помощ, като го видяха веднага ни взеха в болница . Започнаха прегледи , педиатър и двама хирурга като установиха , че има херния. След половин час , вече бяха говорили с детски хирург , който ги беше посъветвал да приберат хернията , ако е възможно и да прибраха я бързо и безболезнено .
Изчакахме до сутринта да дойде детски хирург , първо един , който веднага започна да търси причина в тестисите , установи , че торбичката е празна (в дясно, където е и хернията ) с левия тестис няма проблем беше си на място.Дойде друг хирург , каза ми същото , че трябва да се оперира , но в момента има оток и да изчакаме три седмици , за да спадне отока , да не му правят две операции.
Още в 30 г.с вътре утробно се видя , че тестисите са слезли и двата , при раждането си бяха на мястото. След това ту се появяват , ту изчезват , с левия се случи дори вчера , появява се и се скрива . Какви са възможностите тестиса да слезе и да се направи операция само на хернията ? Хернията ли е причината за задържания тестис или обратно?
Какво ще ни посъветвате ?

Когато има задръжка на тестиса, почти винаги има съпъстваща херния. Това е комплексна патология. При операцията хернията се премахва, а тестисът се смъква и се фиксира за торбичката. Няма такова нещо като две отделни операции.
Все пак моят отговор е въз основа Вашето описание. Трябва да прегледам детето.

# 509
  • Мнения: 23
Здравейте, проф.Бранков.Отново имаме нужда от вашата помощ.Дъщеричката ми на 2г.и9месеца падна и се удари лошо,наложи се да лепят раната.Сега има голям близо 2см белег между очите.Моля Ви да ни препоръчате как и с какво да третираме белега,така че да се редуцира максимално и дали изобщо може да се надяваме,че ще се премахне.Случката е от преди 20 дни.
Благодаря Ви предварително,професор Бранков!Хубав и успешен ден Ви желая!

Последна редакция: вт, 29 юни 2021, 15:45 от Tsveti02

Общи условия

Активация на акаунт