Виртуални консултации с проф. д-р Огнян Бранков (детски хирург)

  • 131 963
  • 1 626
  •   3
Отговори
# 675
  • Мнения: 5
Здравейте Д-р Бранков,
Накратко скротума на сина ми (година и 10 месеца) се "поду"  преди 2 дни сега поспадна леко ,но пак единия тестис изглежда по-голям.Отидох при педиатъра тъй като се притесних да не е хидроцеле,тя потвърди и ми даде направление за уролог.Бихте ли ми препоръчали някой ваш колега с близки до вашите разбирания (детето не е забелвано ). Не искам да го стресират излишно заради остарели разбирания. Ако уролога потвърди диагнозата бихме ли  могли да оперираме детето при вас? Благодаря за отделеното време!

# 676
  • София
  • Мнения: 3 162
Да, разбира се. Операцията за хидроцеле мога да извърша аз. Доведете детето в Детския център на Токуда, записването става на 02 403 4948 или 4000

# 677
  • Мнения: 2
Здравейте проф.Бранков, пиша Ви по повод сина ми,който е на 6 год. От близо 4 год.. има анална фисура, която фисура кърви много често,но не е съпроводено с някаква болка или дискомфорт при изхождане. Преди пандемията бяхме направили консултация с детски хирург, който ни препоръча, като за начало да започнем с диета(течна и разхлабваща храна) и да мажем с някакъв мехлем (мисля,че беше цикатрадина, но не съм сигурна), но нямаше много траен ефект. За съжаление от появата на пандемията не сме правили консултация с никого. Опасно ли е да седи така детето, какво да направим? Благодаря предварително за отговора!

Последна редакция: пн, 10 яну 2022, 15:26 от Daniella88

# 678
  • Варна
  • Мнения: 746
Здравейте! Имате ли някаква представа дали може да се направи операция за ингвинална херния на 6 месечно бебе в предвид ковид мерките. Четох,че от 12ти спират плановите операции... Имаме си направление за преглед  хирург,не е спешно състояние и се чудя дали ще можем да я направим сега...

# 679
  • Мнения: 5 001
Здравейте, проф. Бранков!
Дъщеря ми е на 2г и 1м. От край време ръцете й са все студени. Не са студени само когато наистина й е горещо. Нещата ескалираха, като при положителни Т (5-6 градуса) посиняват и се подуват. Изпитва и дискомфорт. Педиатърката ни пусна изследвания, има доста показатели, които са извън норма. Другата седмица ще ги повтаряме на гладно, но искам да чуя и вашето  мнение. Прилагам снимка.

# 680
  • Мнения: 6 536
Пъпна херния- малка казаха че е може ли да се оправи с лепенки копринени тези на руло...детето е на 2 г ...
Има ли смисъл изобщо да опитваме?
...Тя не търпи лепенка след ваксина а сега не мога да си представа какво ще става. ...😕😕😕

# 681
  • София
  • Мнения: 3 162
Здравейте проф.Бранков, пиша Ви по повод сина ми,който е на 6 год. От близо 4 год.. има анална фисура, която фисура кърви много често,но не е съпроводено с някаква болка или дискомфорт при изхождане. Преди пандемията бяхме направили консултация с детски хирург, който ни препоръча, като за начало да започнем с диета(течна и разхлабваща храна) и да мажем с някакъв мехлем (мисля,че беше цикатрадина, но не съм сигурна), но нямаше много траен ефект. За съжаление от появата на пандемията не сме правили консултация с никого. Опасно ли е да седи така детето, какво да направим? Благодаря предварително за отговора!

Това е тема, която изисква сериозен разговор. А Вие почти нищо съществено не ми кавате. Основните принципи са два: изхождане всеки ден на нормални изпражнения и локален крем за ануса (аз предочитам Проктен). Вирусът не пречи да доведете детето на преглед.

# 682
  • София
  • Мнения: 3 162
Здравейте! Имате ли някаква представа дали може да се направи операция за ингвинална херния на 6 месечно бебе в предвид ковид мерките. Четох,че от 12ти спират плановите операции... Имаме си направление за преглед  хирург,не е спешно състояние и се чудя дали ще можем да я направим сега...

От какъв пол е бебето? Каква е хернията - често ли се явява, заклещва ли се, голяма ли е? Много въпроси има. Но по принцип може да се изчака с операцията. Нека разрешат плановите операции.

# 683
  • София
  • Мнения: 3 162
Здравейте, проф. Бранков!
Дъщеря ми е на 2г и 1м. От край време ръцете й са все студени. Не са студени само когато наистина й е горещо. Нещата ескалираха, като при положителни Т (5-6 градуса) посиняват и се подуват. Изпитва и дискомфорт.
Съжалявам, това не е по моята компетентност. Потърсете съвет в детската кардиологична болница.

# 684
  • София
  • Мнения: 3 162
Пъпна херния- малка казаха че е може ли да се оправи с лепенки копринени тези на руло...детето е на 2 г ...
Има ли смисъл изобщо да опитваме?
...Тя не търпи лепенка след ваксина а сега не мога да си представа какво ще става. ...😕😕😕

На 2 годишна възраст лепенките не помагат. Ако хернията е малка може да се изчака до 4 - 5 година без да се налага операция.

# 685
  • Мнения: 6 536
Пъпна херния- малка казаха че е може ли да се оправи с лепенки копринени тези на руло...детето е на 2 г ...
Има ли смисъл изобщо да опитваме?
...Тя не търпи лепенка след ваксина а сега не мога да си представа какво ще става. ...😕😕😕

На 2 годишна възраст лепенките не помагат. Ако хернията е малка може да се изчака до 4 - 5 година без да се налага операция.
И аз така си помислих,но да ви попитам все пак,благодаря 🙂
Да казаха ни подобно до 5-7г може да се изчака

# 686
  • Мнения: 2
Здравейте проф.Бранков, пиша Ви по повод сина ми,който е на 6 год. От близо 4 год.. има анална фисура, която фисура кърви много често,но не е съпроводено с някаква болка или дискомфорт при изхождане. Преди пандемията бяхме направили консултация с детски хирург, който ни препоръча, като за начало да започнем с диета(течна и разхлабваща храна) и да мажем с някакъв мехлем (мисля,че беше цикатрадина, но не съм сигурна), но нямаше много траен ефект. За съжаление от появата на пандемията не сме правили консултация с никого. Опасно ли е да седи така детето, какво да направим? Благодаря предварително за отговора!

Това е тема, която изисква сериозен разговор. А Вие почти нищо съществено не ми кавате. Основните принципи са два: изхождане всеки ден на нормални изпражнения и локален крем за ануса (аз предочитам Проктен). Вирусът не пречи да доведете детето на преглед.

Благодаря Ви за отговора, ще започна лечение с кремчето, което споменахте. Къде можем да Ви намерим за преглед? От Пловдив сме и с малко бебе, което малко затруднява идването,но ще дойдем до месец/два.А относно бебето също бих искала да ви попитам нещо, а именно това, че  то е родено с рефлукс и сега е на почти 5 месеца, при което ми предстои захранване. Препоръчвате ли някаква различна схема за захранване при такава диагноза или да си захранвам по стандартния начин-картоф, морков, тиква и т.н.? За овладяване на рефлукса бебето приема Рефалгин.

# 687
  • София
  • Мнения: 3 162

Благодаря Ви за отговора, ще започна лечение с кремчето, което споменахте. Къде можем да Ви намерим за преглед? От Пловдив сме и с малко бебе, което малко затруднява идването,но ще дойдем до месец/два.А относно бебето също бих искала да ви попитам нещо, а именно това, че  то е родено с рефлукс и сега е на почти 5 месеца, при което ми предстои захранване. Препоръчвате ли някаква различна схема за захранване при такава диагноза или да си захранвам по стандартния начин-картоф, морков, тиква и т.н.? За овладяване на рефлукса бебето приема Рефалгин.

Приемам в Детския център на Токуда от 10 до 13.30 без петък. Записване на 02 403 4948 или 4000
Относно Вашето бебе, захранете го по нормалната схема, по принцип физиологичният рефлукс при бебетата отшумява поне след 6 месечна възраст. Рефалгин би могъл да предизвика затруднено изхождане, така че прилагайте в дадени моменти клизмичките Мелилакс.

# 688
  • Мнения: 3
Здравейте доктор Бранков, пиша Ви относно постоянната кашлица на детето ми и поставената му от двама лекари - педиатър и УНГ специалист, диагноза Гастроезофагеална рефлуксна болест. Всичко започна след един дълъг период на боледуване, може би и припокриване на вируси - ларингит, болки в гърлото, суха лаеща кашлица, след което период на затишие и вдигане на температура за два дни, отново болки в гърлото, главоболие и суха кашлица. Към настоящият момент всички посочени по-горе симптоми са изчистени с изключение на кашлицата, която е интензивна сутрин като се събуди от сън, вечер преди лягане и през нощта. Това, което ми прави впечатление е опитите за прегръщане, оригване и скърцането със зъби нощем (скърцането не винаги се проявява, но го има). Той е страдал от рефрукс като бебе, но всичо в един момент си дойде на мястото, когато започнах да го захранвам с пюрета и каши. И двата лекари, при които го заведох му предписаха Гастротус Бейби, но това което ме притеснява е, че единият предписа по 15 мл на ден + още 10 мл вечел преди лягане, а втория лекар предписа 4 пъти по 15 мл от сиропа. Какво е вашето мнение относно назначеното лечение и дозите? Той е почти на 8 годинки. Благодаря Ви предварително!

Последна редакция: пн, 17 яну 2022, 11:17 от Rayna Stoitsova 711198

# 689
  • София
  • Мнения: 3 162
Здравейте. Предписването на сиропа Гастротус е спрямо оплакванията. Той кашля вечер, нощем и сутрин. Значи давате сутрин и вечер по 15 мл.
Само че аз, като хирург, бих направил рентгеново изследване, за да проверя дали няма друга патология - обикновено, макар и рядко, се открива хиатална (стомашна) херния.

Общи условия

Активация на акаунт