Да спрем ЦИГАРИТЕ заедно! - Тема 15

  • 63 327
  • 766
  •   1
Отговори
# 540
  • Мнения: 646
На чен ми беше трудно да свикна с новите навици: че като отида на кафе няма цигари, на бар - също, в обедната почивка - пак, след закуска с кафето - пак.
Още като ги намалях преди да ги спра започнах да се научавам на навиците БЕЗ цигарата.

# 541
  • Мнения: 29
Здравейте, присъединявам се и аз в битката. На 25 съм, пропуших преди 10 години и не пуша от близо 5 месеца. Причината - страх за здравето, макар че пушех по-малко от кутия на ден. Мисълта, че ще си докарам някоя ужасна болест и ще прекарам близките си през този ад заради цигарите ме стряска много. В началото беше много трудно, пушеше ми се без значение от ситуацията и мястото - кафе, стресова ситуация, питие, край на работния ден и т.н. Изчетох страшно много информация (тайничко надявайки се да прочета, че количеството, което пуша не вреди - ами не е така). Гледах клипчета, които обясняват въздействито на цигарите върху тялото ни, четох реални истории на бивши пушачи, които са развили ужасни заболявания (беше част от някаква американска кампания против тютюнопушенето мисля). Общо взето преминах през всякакви фази - от опит да се наплаша, до "един път се живее, всички ще умрем".
Днес определено нещата са по-добре, макар че има моменти, в които ми се допушва. Кожата ми винаги си е била проблемна, това не се промени, но пък тенът е по-различен. Не е така сивкава както беше. Забелязах, че определено мозъкът ни играе голяма роля и първите пъти, в които посетя места, на които за последно съм пушила, ми се допушва много. Прибрах се в родния си град, излязох на терасата и веднага ми нахлуха спомени как пия следобедното си кафе и пуша. Определно има т.нар "тригър" места/ситуации, които са коварни. Когато знаех, че ми предстои излизане с пушачи си взимах вейп без никотин, вероятно да излъжа мозъка си, че нещо пуша. Вече почти не се сещам за вейпа, купувам много рядко и ми траят по 3-4 седмици. За съжалние няма тайна или хапче, които да те накарат да спреш да пушиш. Нагласата определено е много важна. В пъти по-лесно е да не искаш да пушиш, отколкото да си го налагаш защото знаеш, че не бива. Е.. все още не съм стигнала до там, но и това ще стане.
Важно е да си набиете в главата, че от нищо не се лишавате, а напротив, правите нещо чудесно за себе си. Наясно съм, че не е лесно, но е важно да се опита. Кураж!

# 542
  • софия
  • Мнения: 4 985
Браво! Толкова млада, а толкова зряло усетено! Прекрасна си! Би трябвало да се гордееш със себе си и с победата си!
Браво наистина! Беше удоволствие да те прочета! Стискам палци да държиш фронта и да не се подаваш при тия тигървания. Малко е опасно точно защото си млада, да се изкушиш и да си кажеш "пак ще ги спра" Дано не ти се налага!
Страхотна си! Поздравления! Браво!

# 543
  • Мнения: 26
Здравейте и аз се включвам в битката с цигарите . Последната цигара я изпуших днес с кафето .

# 544
  • софия
  • Мнения: 4 985
Здравейте и аз се включвам в битката с цигарите . Последната цигара я изпуших днес с кафето .
Уау! Браво!
Голямо решение!
Ще ти стикаме палци, знаем , че понякога е трудно! Дръж фронта!

# 545
  • Мнения: 1
Привет и от мен! 😊 Пушач съм от около 12 години. При това страстен - ставах с мисълта за кафе и цигара, преди лягане по традиция пушех, на среща с приятелки и по заведения с компания напълвах яко пепелника, в гимназията си давах последните пари за цигари. И не исках изобщо да ги спирам, добре си ми беше, не можех да си представя живота без тях. През бременността, въпреки че ми беше гузно, пушех понякога по 1-2 цигари. Веднага след раждането и покрай кърменето ги спрях за 6 месеца. Обаче скоро след като ми спря кърмата на една ваканцийка си казах “само 1 цигара” и така пак ги започнах за още 2 години. През това време вече усещах, че не ми влияят добре и все си обещавах, че това е последната кутия и ги спирам. Виеше ми се свят, усещах си много силно пулса след пушене, усещах някаква буца в гърлото.
Случайно ми откриха здравословен проблем и се наложи да започна да пия противозачатъчни, които са несъвместими с пушенето. Има много голям риск от тромбози, инфаркти при млади жени... Казаха ми, че може до 5 цигари на ден. Но аз пушех безразборно и абсурд да се ограничавам до 5 и само да ги броя. Замислих се, че вече на 28 години е време да ги спра, беше ми малко тъжно в началото, но основен стимул ми беше да съм здрава заради детето си. Нагласях се психически 1 седмица, че спирам да пуша. Спрях да нося цигари като излизам навън по паркчета и площадки и ги намалих до 5 на ден, даже последните ми 2 цигари се бяха намокрили нс терасата от дъжда и просто ги изхвърлих и не си купих друга кутия.
Иииии днес е вече 10-ти ден без цигари! 🥳
Всъщност не ми беше особено трудно, може би защото не ми е първото спиране. Не съм имала никотинов глад, нито съм се изнервяла. По-скоро навикът ме подсещаше първите 4 дни, особено по разни места, на които съм пушила. Но разликата е огромна - не съм вече хипер изморена и с тотална липса на енергия, нямам ужасен вкус в устата, не гладувам, за да пуша, не се изнервям, че нямам време за 1 цигара, дишам спокойно без напрежение и стягане в гърдите, обръщам повече внимание на детето си, и още много много позитиви. ☀
Наистина не е трудно, но е важно човек сам да реши да се раздели с този гнусен навик и да не мисли “Оле, ама как ще издържа без цигари”, защото няма да стигне доникъде.
Успех на всички в начинанието, по-лесно е, отколкото си мислите! 🌸

Последна редакция: чт, 23 юни 2022, 16:30 от Butterfly-che

# 546
  • Мнения: X
Здравейте отново и браво на всички новопостъпили ❤️ След два месеца и половина непушене спокойно мога да кажа, че първите 40 дни са много трудни, но след това за мен навиците изчезнаха. Радвам се, че взех това решение в това инфлационно време 🤣 пусках парите в касичка, после ги похарчих,  но съм си обещала да ги възстановя. Важното е, че наистина се отърват и дано, дано не се подхлъзна. Далеч от уверена съм, че повече няма да пропуша.

# 547
  • Мнения: X
Дай Боже всеки като тебе ❤

# 548
  • Мнения: 646
Между другото, преборването на навиците е най-трудната/неприятната част. Веднъж преборени, спирането на цигарите далеч не е такава агония.

# 549
  • Мнения: 3
Здравейте момичета, присъединявам се и аз към групата на опитващите Simple Smile не пуша вече повече от три седмици (на 8 юни загасих последната си цигара). Пушач съм от близо 30 години, като през последните 20 съм си сериозен пушач, често минавах и над 2 кутии на ден. От три години насам пуших IQOS, с тях нещата се влошиха тотално - стигнах до 4 кутии на ден, буквално цигара от цигара. Работя от вкъщи, а липсата на цигарен дим дава "свободата" това да се случва... Бременности съм нямала, та и периоди на спиране нямам - имам два по-сериозни опита да спра да пуша, но и те си бяха провал. През последните месеци здравословно обаче го закъсах - не зная какво, нещо неврологично според мен и вътрешно съм убедена, че тази електронна цигара има много общо.
Не бях планувала да ги спирам, честно казано стана изведнъж, даже последната ми цигара реших, че е последна след като я загасих. На следващия ден почнах да търся стимули да се мотивирам в това си решение, така и попаднах онлайн на книгата на Алън Кар (не бях я чувала до сега - около мен са само заклети пушачи, които не спират и не обмислят да спират пушенето...). Тя определено ми помогна да премина първите два-три дни - прочетох я вече два пъти, а и сега си я отварям като ми се припуши. Чета и форума, и той си ми е мотивация да остана непушач, благодаря ви Simple Smile най-много ми помогна една табличка с промените, които да очакваме, какво се променя в тялото ни, както и какви са емоционалните и физиологичните проявления. Табличката за първата седмица е по дни, до края на първия месец вече става на по три дни Simple Smile мотивацията с нея е голяма - ако има някой нужда ще я споделя Simple Smile
При мен определено има физиологични промени - не всичките положителни, но след толкова дълъг стаж не очаквам чудеса... през последните два-три дни обаче болките в белия дроб са си доста сериозни... а никога не съм имала, кашлица също нямам. Но както четох доста пушачи имат този симптом през първата година, та ще трябва да се премине и през това Simple Smile

# 550
  • Мнения: 680
Браво, Carinhosa! Да, сподели табличката, моля те Hug

# 551
  • Мнения: 3
Пускам ги като снимки, ако някой има желание мога да пратя на мейл файл - аз лично всеки ден си оцветявах къде съм, на втората група даже си отбелязах и кои дни са Simple Smile някъде към втората седмица вече имаше и дни, в които не се поздравявах - 7 дни без цигара, осем дни без цигара Grinning още мислите ми са заети, естествено - доста дълъг стаж е моят... но засега успявам Simple Smile





# 552
  • Мнения: 275
Може ли линк към таблицата? Чудесна е!

# 553
  • Мнения: 353
Може ли до ми изпратите табличка на s_la@abv.bg.  Благодаря предварително. Успех. Аз за сега само се мотивирам ,но съм много зависима и неуверена

# 554

Общи условия

Активация на акаунт