Как да изградим здравословни хранителни навици - консултации с Жасмина Гевезиева

  • 87 267
  • 195
  •   2
Отговори
# 150
  • Мнения: 85
Здравейте, моят проблем е невъзможността от покачване на килограми. Преди 1год родих, като преди това тежах 45кг, при раждането бях 68кг и сега 1год по-късно отново съм 45кг с височина 161см. Всеки ден закусвам и обядвам, понякога пропускам вечеря. Има дни, в които ям м/у 4/5пъти. Ям всичко, но не съм фен на месото. Може един път в седмицата да ям свинско и до два пъти пилешко. Правя домашни тренировки, доколкото времето ми позволява. Но съм много слаба и не се чувствам добре. Мисля си ако приемам протеин на прах дали няма да покача теглото си? Благодаря

Здравейте!
И 5 пъти да се храните на ден, ако сте в калориен дефицит, няма как да качите Simple Smile
Също може да се качат килограми много лесно с ядки, тахани от всякакви видове, зехтин, пълномаслени сирена и течни калории (фрешове, сокове), но най-оптимално би било да качите и чиста мускулатура. Протеинът ще Ви помогне да качите мускулатура, ако имате стимул/резистентност за нея - разбирайте тренировки с тежести, ластици или собствено тегло.
Сам по себе си от протеина няма да качите кг, освен, ако не сте в калориен излишък.
Има протоколи за бълк/покачване на маса и сила като 5x5 протокола, но ако желаете можете да се свържете с нас за изготвянето на подходяща програма: https://bingeoff.com/programme-2-complete-change/
Разгледайте и този списък с храни: https://www.healthifyme.com/blog/high-calorie-foods/

# 151
  • Мнения: 1 515
Здравейте, напоследък изобщо нямам стимул да тренирам, усещам, че почват да вървят нещата към зле ...не си харесвам тялото, но като чуя за тренировки и ми става лошо ...преди (преди 2 години) тренирах всеки ден в зала, после по време на пандемията в къщи и въпреки че не всеки път имах желание се насилвах и го правех ...сега ..все си намирам оправдания ...не знам на какво се дължи и как да го преодолея ...

Предполагам никой не Ви кара да тренирате нещо, което не Ви доставя удоволствие заради самата тренировка Simple Smile Може да започнете с нещо леко - просто кардио, за да влезете в залата. Или просто каране на колело. Или танци, зумба, пилатес - нещо групово и с музика.
Много е вероятно да свързвате тренировки с негативни емоции от миналото, защото сте се преуморила.
Със сигурност ще помогне, ако имате приятел или приятелка, която вече тренира нещо (може и групово) и просто да влезете заедно.
Общността помага.
Но със сигурност започнете нещо, което може да Ви стане начин на живот и да Ви носи удоволствие Simple Smile

Благодаря за съвета! От тази седмица ще започна да ходя в залата 2 пъти в седмицата и ако се почувствам добре, ще продължа Simple Smile Хубава седмица от мен!

# 152
  • Мнения: 338
Здравейте, имам склонност да ми се подува корема. Имам чувството, че само вода като пия и се е подул. Какво бихте ме посъветвали да избягвам?

# 153
  • Мнения: 476
Не знам доколко е по темата,но какво реално се случва с храната когато муха кацне по нея?Наистина ли е толкова лошо и унищожава витамини, нещо, освен зарази?Просто при хора, прекарващи си времето навън предимно ,на лятна кухня, на село, особено като им е сезона си е просто неизбежно Grinning

# 154
  • Мнения: 75
Здравейте и от мен! Аз съм на 29 години, 162см съм и тежа 60 кг. Като здравословен проблем имам поликистозни яйчници и много начална форма на инсулинова резистентност, за която според ендокринолога няма нужда от лекарства, а само от лека диета. Имам и 2 дискови хернии в лумбалния отдел. Правя 3 пъти седмично табата по около 1 час и 2 пъти тренировки за крака и дупе само със собствено тегло ( пробвах с тежести, но се появява болката в кръста и изпитвам страх да продължа). Целта ми е да стегна краката и да премахна целулита, корема ми е добре. Но задържам вода според мен, защото от сутринта до вечерта тялото ми отича и теглото ми варира. Моля ви да ми дадете съвет какво бих могла да правя. Замислям се за вариант с поне 2 пъти седмично тичане, но не знам до колко е подходящ.
Благодаря предварително!

# 155
  • Мнения: 85
Здравейте и от мен! Аз съм на 29 години, 162см съм и тежа 60 кг. Като здравословен проблем имам поликистозни яйчници и много начална форма на инсулинова резистентност, за която според ендокринолога няма нужда от лекарства, а само от лека диета. Имам и 2 дискови хернии в лумбалния отдел. Правя 3 пъти седмично табата по около 1 час и 2 пъти тренировки за крака и дупе само със собствено тегло ( пробвах с тежести, но се появява болката в кръста и изпитвам страх да продължа). Целта ми е да стегна краката и да премахна целулита, корема ми е добре. Но задържам вода според мен, защото от сутринта до вечерта тялото ми отича и теглото ми варира. Моля ви да ми дадете съвет какво бих могла да правя. Замислям се за вариант с поне 2 пъти седмично тичане, но не знам до колко е подходящ.
Благодаря предварително!

Здравейте! "Лека диета", разбирайте лек калориен дефицит (5-15% от поддържащите калории) ще Ви свърши работа да изчистите излишните мазнини. По отношението на стягането - тренировките с ластици/собствено тегло са вариант, но за по-добри и все пак безопасни резултати бих наела адекватен треньор лично в близка до Вас фитнес залата. Тичането е препоръчително, ако можете да тичате правилно. Иначе може да си навлечете проблеми - аз лично имам такива с глезена. Много по-безопасен е кростренажора във фитнес зала или стълби/stair master, специално с акцент дупе и крака. По отношение на водата и вариацията в кг - това са нормални процеси, за да ги минимизирате, можете да намалите приема на сол, захар и въглехидрати, които задържат вода по принцип (1 г. гликоген задържа 3 г. вода). Надявам се да съм била полезна!

# 156
  • Варна
  • Мнения: 389
...

Последна редакция: чт, 07 апр 2022, 21:37 от VassiLea

# 157
  • Мнения: 85
Здравейте, имам склонност да ми се подува корема. Имам чувството, че само вода като пия и се е подул. Какво бихте ме посъветвали да избягвам?

Здравейте! Причините могат да бъдат най-различни - от проблемно усвояване/нетолерантност към определен тип храна до потенциално стомашно-чревно заболяване. Моят съвет е веднага да отидете на гастроентеролог да Ви прегледа Simple Smile

# 158
  • Мнения: 85
Не знам доколко е по темата,но какво реално се случва с храната когато муха кацне по нея?Наистина ли е толкова лошо и унищожава витамини, нещо, освен зарази?Просто при хора, прекарващи си времето навън предимно ,на лятна кухня, на село, особено като им е сезона си е просто неизбежно Grinning
Здравейте! Не мисля, че "унищожава витамини", колкото потенциално може да доведе до зарази. Аболютно въпрос на шанс/късмет е дали ще се случи зараза в подобна ситуация - ако около Вас има обор, животни, екскременти - рискът е по-висок.
Ако няма, не би трябвало да има от какво да се притеснявате толкова Simple Smile

# 159
  • Мнения: 85
Здравейте,

Не знам дали въпросът ми е за тук.
Рафинираното слънчогледово олио е ясно, че е вредно, въпреки че надали би навредило значимо в минимално количество на ден.

Въпросът ми е за студенопресовоното слънчогледово олио наричано Шарлан.
Единствената вреда която ми е известна, е че съотношението омега 3  и  омега 6 е много лошо, то май няма изобщо омега 3.
Доброто съотношение било около 1:4.
Когато омега 6 вземе превес, а при шарлана той е огромен, организма увеличава склонността си към възпаления. Когато омега 3 вземе превес, което май е почти невъзможно проблеми с кръвосъсирването имало.

Та какво мислите студенопресовоното слънчогледово олио вредно ли е в разумни количества?
Относно алтернативата студенопресован зехтин, не понасям ароматът му, а на шарлана го обожавам.
Та от това идва и въпросът ми...

Привет! Възпаления в организма не биха се получили толкова от конкретна храна - в случая 10-15 мл. нерафинирано олио, колкото от наднормено тегло и цялостен калориен излишък. Така че не се фокусирайте толкова върху микроелементите, при това на храна, която не е основна - не е в големи количества. Все пак за по-добър източник на мазнини препоръчвам авокадо, студенопресован зехтин/маслиново/ленено масло, жълтък Simple Smile

# 160
  • Мнения: 1 071
Здравейте,на липса на какво се дължи непрестанният глад за сладко? Като цяло съм с ИР-пих лекарства,после ги спрях.Не тренирам(по-здравословни причини).Но много се движа,по цял ден съм на крак. Правя фаст,ако така може да се каже,през деня не ям.Вечер си хапвам.Но на моменти изпитвам неистов глад за сладки и тестени храни.Отделни задържам и течности Simple Smile.

# 161
  • Мнения: 85
Здравейте,на липса на какво се дължи непрестанният глад за сладко? Като цяло съм с ИР-пих лекарства,после ги спрях.Не тренирам(по-здравословни причини).Но много се движа,по цял ден съм на крак. Правя фаст,ако така може да се каже,през деня не ям.Вечер си хапвам.Но на моменти изпитвам неистов глад за сладки и тестени храни.Отделни задържам и течности Simple Smile.
Привет! Може ли само да уточните височина, кг, % мазнини (ако знаете), години, как и кога успяхте да си направите ИР?
За сладкото има много причини, затова моля за конкретика по горния въпрос.

# 162
  • Мнения: 1 071
Здравейте,на липса на какво се дължи непрестанният глад за сладко? Като цяло съм с ИР-пих лекарства,после ги спрях.Не тренирам(по-здравословни причини).Но много се движа,по цял ден съм на крак. Правя фаст,ако така може да се каже,през деня не ям.Вечер си хапвам.Но на моменти изпитвам неистов глад за сладки и тестени храни.Отделни задържам и течности Simple Smile.
Привет! Може ли само да уточните височина, кг, % мазнини (ако знаете), години, как и кога успяхте да си направите ИР?
За сладкото има много причини, затова моля за конкретика по горния въпрос.

Здравейте !  Първо искам, да Ви благодаря за отговора и отделеното време.
Да разбира се,ще споделя. Висока съм 169-170см. В момента съм 62-63 кг.Сега  съм  на 36г. До  преди 1г. ,като тегло  имах 73-74-кг.Като тези кг имам чувството,че изведнъж се качиха 🤣. Напълнях доста,особенно в коремна област. Бах като бременна 😄 3-4м . Никога допреди няколко години, съм нямала проблеми с кг.Дори ,като дете,не съм била дебела. Както се казва,дори и да съм качвала ,лесно свалях  кг. Simple Smile )Диети и режими, не съм спазвала в годините.
Но с времето ,след напълняването ми,забелязах,че трудно свалям,да не кажа хич.Какъвто и режим да спазвах.Ниско въглехидратен,кето и т.н
Омазних се много..Започнах да задържам и вода за съжаление.

От 1 г ,не хапвам нищо през деня,
.На крак съм по цял ден,(доста движение).Вечер си хапвам,за съжаление често и хляб. Рядко преяждам.
Предполагам,че успях да сваля тези кг,заради калорийният дефицит.Защото не изключвам нищо от менюто си реално.


Преди 2г.,бях пуснала профилактично за кръвна захар и инсулин(на гладно захарта ми беше 6,серумен инсулин 15).Пих глюкофаж(които ендокринолог ми изписа),но го спрях сама Simple Smile.Не видях полза. Така се установи моята ИР.  А как я направих не знам 😝. Факт,че обичам сладко,но не съм прекалявала  до тъпчене.
И не мога да си обясня,този неистов глад за такъв тип въглехидрати,сладко,тесто .. 🤷🏾♂.
Чак така не е било..
Получавам и подуване в областа на корема,доста често.Забелязвам,че се получава ,когато ям повече млечни и примерно и  хляб. Според вас ,трябва ли да ги изключа изцяло?
Благодаря ви за отговора.

Последна редакция: пн, 09 май 2022, 23:46 от bulgari_bs

# 163
  • Мнения: 45
Здравейте, наскоро родих второто си дете, и определено имам да сваля някой килограми. Висока съм 1,75 и в момента съм към 68кг. Преди бях 63кг, но отново не се чувствах добре. Но не толкова килограмите ме притесняват понеже с тези килограми, може и добре да изглеждам, а това че трупам единствено в дупето, бедрата и сега малко в корема , но той не в чак такъв проблем. Винаги съм мразила големия си ханш, и много бих искала да знам какви упражнения да правя точно за тази част на тялото, и каква храна е най-добре да консумирам

# 164
  • Мнения: 105
Здравейте,  молбата ми е да ми препоръчате подходящ протеин на прах за жени. Работата ми е свързана с движение, понякога рано ставане. Имам нужда от енергия, протеинов шейк да замести закуската. Не искам да трупам мускулна маса, а за енергия и сваляне на килограми.

Общи условия

Активация на акаунт