Отговори
  • www.bg-mamma.com
  • Мнения: 536
Как да установите вашето нормално хранене и да го превърнете в навик?
Как да се радвате на здраве, енергия и пълноценен живот без лишения?

В настоящата консултативна тема във вторник и петък, в часовия диапазон 13:00 – 14:30 ч., на вашите въпроси ще отговаря Ипократис Пападимитракос.


Ипократис Пападимитракос

Ипократис Пападимитракос е един от водещите консултанти по #хранене в България с над 17 години опит. Методологията му се отличава с психологическия му подход към диетите и #отслабването. Помогнал е на повече от 15 000 души да постигнат и задържат желаните килограми, като открият своето „нормално“ хранене и го превърнат в навик.

Ипократис е първият #диетолог в България, който заговори за "нормално хранене".
Индивидуалният подход към всеки клиент и завидният успех на неговите методи му спечелиха голяма известност. Заговори се за "ИПОлогоя" или "Методът на Ипо". През 2012 г. излиза и книгата му "ИПОлогия на храненето", където Ипократис представя един напълно нов подход към диетите и борбата с килограмите. През 2014 г. излиза допълнено издание на книгата.

От 2012 година Ипократис има регулярна ежеседмична рубрика по „БГ радио“ – „От понеделник“.  

Ипократис е роден в Каламата, Гърция. Установява се в София през 1993 г. Завършва кинезитерапия в НСА и магистратура по психология във Великотърновския университет. Защитава докторат и специализира в областта на психосоматичните заболявания.
Повече за Ипократис, за неговата методология и програми, можете да научите на www.ipokratis.bg



Темата е част от социалната инициатива на BG-Mamma "Специалистите говорят".
Ако се нуждаете от #консултация в друга сфера, вижте всички #специалисти, които са се включили в кампанията ТУК.


#СпециалиститеГоворят #ЗаедноВкъщи


Правила на консултативните теми във форума

Последна редакция: пн, 22 юни 2020, 10:20 от BG-Mamma™

# 1
  • Мнения: 1 309
Здравейте! Ако може едно примерно меню от 1200 калории на ден? Благодаря!

# 2
  • Мнения: 31
Здравейте, бих се радвал да отговоря на конкретен въпрос. Предлагането на дневно меню по параметрите на 1200 кал . би било безотговорно от моята страна , тъй като не ви познавам , има много други параметри които трябва да се вземат предвид за да се предложи конкретен режим, на конкретен човек, за конкретна цел. Параметри като възраст, пол, двигателна активност , здравословно състояние , ежедневен ритъм както и не на последно място вкусови хранителни препочитания за важни за определянето на индивидуален хранителен режим.  Оставам на разположение за конкретни въпроси.

# 3
  • София
  • Мнения: 87
Здравейте, бихте ли дали насоки за храненето на бременна жена в първите три месеца от бременността с леко завишена кръвна захар? Освен ограничването на сладки и тестени продукти, какъв допълнителен съвет бихте дали? Трябва ли да бъдат изключени и фурмите, бананите и други твърде сладки плодове?  С какво могат да бъдат заменени?

# 4
  • Мнения: 12
Здравейте Ипократис,

Мога ли да помоля за препоръка за храни, които повишават значително имунната система. Ние сме вегетарианци. Също така препоръка за конкретни добавки, които да приемаме докато сме ограничили двицението си на открито. Благодаря.

# 5
  • Мнения: 31
Здравейте, бихте ли дали насоки за храненето на бременна жена в първите три месеца от бременността с леко завишена кръвна захар? Освен ограничването на сладки и тестени продукти, какъв допълнителен съвет бихте дали? Трябва ли да бъдат изключени и фурмите, бананите и други твърде сладки плодове?  С какво могат да бъдат заменени?

Здравейте, преди да дам каквито и да е съвети, искам да подчертая, че е важно мнението на лекаря следващ бремеността и това е мнението с най-голяма тежест.
Подобно състояние , най-вече се нуждае от редовно подредено хранене през 3-4 часов интервал , като се стремим интервалите да са чисти , без храна. На следващото място е количеството във всяко хранене - тук точната дума е умерено - станете от масата леко гладна. На следващо място е вида и качеството на храната. Препоръчително е да се ограничат грубите мазнини , пържено , панирано, тежки мазни ястия,  както и  всички прости въглехидрати и произволни на бялата захар . Би било много полезно да се запознаете и да приложите при избора на храната таблици с гликемичния индекс на храните , някой храни , плодове и зеленчуци са по-подходящи от други и по-влият нивата на кръвната захар. Сушените и месестите плодове са по -неподходящи, но ето един пример относно бананите, ако те са все още зеленикави а, не презрели, не е проблем да ги консумирате. По принцип плодовата захар не изисква инсулин за усвояване , бихте могла да видите в таблиците на гл.индекс кои плодове са по-подходящи. Оставам на разположение за въпроси.

# 6
  • Мнения: 1 526
Здравейте, Ипократис, и благодаря за предоставената възможност да се посъветваме с Вас.
На 47 г. съм, здрава, 164 см, 53 кг. Спортувам редовно (фитнес и кардио). Заради извънредното положение не мога да тренирам както обикновено. Старая се всеки ден да правя тренировки, но не мога да достигна интензитета и тежестите, с които работя в залата.
Какви са Вашите съвети за хранене, така че да задържа теглото и да не загубя мускулна маса (която много, много трудно качвам и изключително лесно губя). Благодаря Ви Blush

# 7
  • Мнения: 31
Здравейте Ипократис,

Мога ли да помоля за препоръка за храни, които повишават значително имунната система. Ние сме вегетарианци. Също така препоръка за конкретни добавки, които да приемаме докато сме ограничили двицението си на открито. Благодаря.

Здравейте, Любен,

Има храни които биха могли да подобрят състоянието на имунната система и ще бъдат споменати по-долу, но, преди това съм длъжен да споделя че ако съществува състояние отслабнало значително имунната система , чрез храната много би било трудно да възвърнем добро й състояние и трябва да се обърнем към лекар - имуннолог , да даде препоръка за подходящи лекарства и добавки.
Профилактично в храненето биха могли да се включат храни като :
1.богати на витамин С – Цитруси, чушки, шипки, касис, броколи, домати, зелените листа, киви, манго, брюкселско зеле.
2.богати на бета-каротин и витамин А- моркови, тиква, сладките картофи.
3. богати на кверцетин- каперси, червени ябълки, червен лук, броколи.

Също така, периодични осем часови интервали без храна с увеличен прием на вода засилват ефекта на автофагията и действат тонизиращо върху състоянието на имунната система ( валидно за хората които се хранят редовно) . Относно намалената двигателна активност и  добавки, не може да се открие връзка, пълноценното хранене , доброто настроение и грижата за себе си  е начинът да противодействаме на физически и психологически натоварената ситуация. Оставам на разположение.

# 8
  • Мнения: 31
Здравейте, Ипократис, и благодаря за предоставената възможност да се посъветваме с Вас.
На 47 г. съм, здрава, 164 см, 53 кг. Спортувам редовно (фитнес и кардио). Заради извънредното положение не мога да тренирам както обикновено. Старая се всеки ден да правя тренировки, но не мога да достигна интензитета и тежестите, с които работя в залата.
Какви са Вашите съвети за хранене, така че да задържа теглото и да не загубя мускулна маса (която много, много трудно качвам и изключително лесно губя). Благодаря Ви Blush

Здравейте, аз също се радвам че имам възможността да Ви бъда полезен в тази ситуация...

Първо , продължавайте с тренировките в къщи , колкото, толкова, по-добре от нищо! Тялото има причина да си поддържа мускулатурата, ако тя се използва.

Храненето трябва да е редовно , 3-4 часов инетрвал, с по-малко мазнини (без крайности) и остава да определите подходящото количество храна, за да постигнете баланс между енергоприема и енергоразхода .

Съветът ми е да водите дневник и да описвате Вашето хранене ( ако нямате конкретен режим който следвате) , на базата на описано хранене за седмицата и показанията на домашния кантар може да направите извод относно това , дали е необходимо да намалите или да увеличите храната. Ако не водите дневник, ще стреляте на посоки. Поздрави и оставам на разположение.

# 9
  • Мнения: 12
Много благодаря за препоръките:)

Скрит текст:
Здравейте Ипократис,

Мога ли да помоля за препоръка за храни, които повишават значително имунната система. Ние сме вегетарианци. Също така препоръка за конкретни добавки, които да приемаме докато сме ограничили двицението си на открито. Благодаря.

Здравейте, Любен,

Има храни които биха могли да подобрят състоянието на имунната система и ще бъдат споменати по-долу, но, преди това съм длъжен да споделя че ако съществува състояние отслабнало значително имунната система , чрез храната много би било трудно да възвърнем добро й състояние и трябва да се обърнем към лекар - имуннолог , да даде препоръка за подходящи лекарства и добавки.
Профилактично в храненето биха могли да се включат храни като :
1.богати на витамин С – Цитруси, чушки, шипки, касис, броколи, домати, зелените листа, киви, манго, брюкселско зеле.
2.богати на бета-каротин и витамин А- моркови, тиква, сладките картофи.
3. богати на кверцетин- каперси, червени ябълки, червен лук, броколи.

Също така, периодични осем часови интервали без храна с увеличен прием на вода засилват ефекта на автофагията и действат тонизиращо върху състоянието на имунната система ( валидно за хората които се хранят редовно) . Относно намалената двигателна активност и  добавки, не може да се открие връзка, пълноценното хранене , доброто настроение и грижата за себе си  е начинът да противодействаме на физически и психологически натоварената ситуация. Оставам на разположение.

Последна редакция: сб, 04 апр 2020, 12:56 от AnMary

# 10
  • Варна
  • Мнения: 14 533
Привет Ипократис!
Средиземноморската диета е призната на световно ниво. От морски град съм и предпочитам риба и свежа храна.
Никога не съм имала проблеми с тегло, но желая да подобря качеството си на хранене. (175см/53кг)
Препоръчвате ли зехтина (лешниково, царевично масло) да се приемат отделно, а не като овкусяване на ястия?
Кои храни са богати на фибри?
Бихте ли дали дневно меню, с продукти от вашия регион ?
Благодаря в аванс!

Последна редакция: нд, 05 апр 2020, 01:15 от Viviana91

# 11
  • Мнения: 1
Ипократис, благодаря предварително за отделеното време и вниманието.

Аз съм на 25, от 9, 10 месеца имам проблем, чийто произход никой лекар не може да открие. Ходила съм при много специалисти УНГ и алерголози, но не са единодушни. Дори не мога да повярвам, но половината от тях казват, че имам синузит, а другата половина казват, че синусите са чисти. Последно това беше потвърдено при ядрено магнитен резонанс на главата, нямам синузит. Алергия също не ми откриха.

Въпреки това проблемът ми продължава. Свръхсекреция в носа и оттам следва стичане към гърлото и чувство за запушване и на носа, и на гърлото. Често води до неспирна кашлица и набъбване лигавицата, което пък допълнително затруднява дишането.

Може ли да споделите какви храни е добре да приемам в подробно състояние, които да благоприятстват отпушването и чувството за лекота при дишане. Лекар ми каза без портокали и люто, без джинджифил, защото такива храни образуват допълнителна секреция. Без мляко и яйца 🥚. Наистина съм затруднена с какво да се храня и какви витамини да приемам..?

# 12
  • Мнения: 31
Привет Ипократис!
Средиземноморската диета е призната на световно ниво. От морски град съм и предпочитам риба и свежа храна.
Никога не съм имала проблеми с тегло, но желая да подобря качеството си на хранене. (175см/53кг)
Препоръчвате ли зехтина (лешниково, царевично масло) да се приемат отделно, а не като овкусяване на ястия?
Кои храни са богати на фибри?
Бихте ли дали дневно меню, с продукти от вашия регион ?
Благодаря в аванс!

Здравейте, средиземноморското хранене е и начин на живот , освен характерните хранителни продукти които включва като , пресни зеленчуци, плодове, варива - боб, леща, нахут, пълнозърнест хляб , по-малко месо и предимно риба , зехтин и риган , чаша червено вино така и по-бавни темпове на работа , социален и семеен живот и не, на последно място следобедния сън !
Храните , съдържащи най-много фибри са : плодове, листните и кореноплодни зеленчуци, варива. Мазнините е препоръчително да се консумират сурови, като добавка към ястията и салатите .

Поздрави!

# 13
  • Мнения: 31
Ипократис, благодаря предварително за отделеното време и вниманието.

Аз съм на 25, от 9, 10 месеца имам проблем, чийто произход никой лекар не може да открие. Ходила съм при много специалисти УНГ и алерголози, но не са единодушни. Дори не мога да повярвам, но половината от тях казват, че имам синузит, а другата половина казват, че синусите са чисти. Последно това беше потвърдено при ядрено магнитен резонанс на главата, нямам синузит. Алергия също не ми откриха.

Въпреки това проблемът ми продължава. Свръхсекреция в носа и оттам следва стичане към гърлото и чувство за запушване и на носа, и на гърлото. Често води до неспирна кашлица и набъбване лигавицата, което пък допълнително затруднява дишането.

Може ли да споделите какви храни е добре да приемам в подробно състояние, които да благоприятстват отпушването и чувството за лекота при дишане. Лекар ми каза без портокали и люто, без джинджифил, защото такива храни образуват допълнителна секреция. Без мляко и яйца 🥚. Наистина съм затруднена с какво да се храня и какви витамини да приемам..?

Здравейте, въпреки огромното ми желание да бъда полезен, може би лекарското мнение е по-важно , но,   картината която описвате , в на първ поглед изглежда като алергична реакция спрямо неизвестен алерген ( не знам колко широко обхатен тест за алергии сте правила) , при тази хипотеза от храненето би трябвало да се отнемат всякакви потенциално алергени храни, мъхести и цитрусови плодове ,  Лук, чесън, целина, домати, патладжан.
 Термичната обработка на зеленчуците намалява алергичния им ефект. Копър , червен пипер, сусам, канела, кимион, анасон, кориандър, карамфил и горчица, Риба морски деликатеси, охлюви, Мед, Какао и продукти съдържащи какао, Ядки, овес, осесени ядки, пълнозърнест хляб. Също така, ако не сте го правила , проверете за алергия към домашен прах и домашни животни, акари . Без да се ангажирам със следното мнение , базирано на общ поглед и медицинска култура , подобни оплаквания често се коренят в скрити в носоглътката  възпаления причинени от гъбички или стафилококи . Оставам на разположение

# 14
  • Мнения: 1
Здравейте!

Казвам се Нона и съм на 15 години. Като малка бях слабичка, но със започването на училище, още от начален етап на моето образование взех да наддавам.(не много ,но бях една идея по-пълничка от останалите ми съученици)Така е и до днес.Правила съм опити да отслабна ,но винаги съм се проваляла.И ето ме сега 67кг, висока 165см.Вече съм в гимназията и предполагам знаете-там външният вид е важен и като си малко по-пълен от останалите това те комплексира. Може би бях започнала да отслабвам малко, но уви обявиха извънредно положение и....стоенето в къщи е чудесна предпоставка за по-честото отваряне на хладилника и шкафа със сладки. Имам голямо желание да отслабна, все пак и лятото наближава.Ще се радвам да ми препоръчате режим за хранене или каквото и да е.Благодаря за отделеното внимание! Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт